Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Wszystko co dotyczy zawieszenia. Najczęstsze awarie, opinie, porady.
homer4
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2018, 12:22
Czym jeżdzę: KIA Sportage SL 2.0 CRDi AWD Aut 100kW

Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: homer4 » 18 wrz 2019, 12:35

Witam.
Od dłuższego czasu obserwuję delikatne drżenie całego auta podczas jazdy, przy zbliżaniu się do 80km/h. Przy około 90km/h przechodzi.
Zaczęło się to dziać po wymianie klocków hamulcowych (przód oraz tył). Wyważanie wszystkich kół robiłem dwa razy. Opony mam nowe NOKIAN weatherproof SUV. Zmieniałem nawet po kolei wszystkie felgi na nowy zapas i nic to nie dało. Gdzie szukać przyczyny?
Pozdrawiam:)
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2019, 11:09 przez homer4, łącznie zmieniany 1 raz.
HOMER :rotfl:

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: automaciek » 18 wrz 2019, 17:36

Może źle oczyszczona powierzchnia pomiędzy tarczą hamulcową a piastą.

Awatar użytkownika
qczi997
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 02 lip 2019, 20:21
Czym jeżdzę: KS3 2011r 1.6 GDI "L"
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: qczi997 » 18 wrz 2019, 22:30

Drżenie kierownicy to ewidentnie problem wyważenia - tym bardziej że drżenie jest uzależnione od prędkości. Wyważałeś koła w tym samym warsztacie dwa razy ?? Jeżeli tak to sprawdź w innym warsztacie.
Wadliwe tarcze hamulca raczej objawiały by się podczas hamowania.

Z takich mniej spotykanych:
Jest też teoria blokującego się zacisku na krzywej tarczy co powodować może telepanie auta. Do typowego drżenia auta można zaliczyć uszkodzenie opony - bąbel na oponie czy inaczej uszkodzone zbrojenie opony - telepać będzie autem że hejjj :)
nie ma końca bez końca - miś Yogi

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: automaciek » 19 wrz 2019, 06:36

No właśnie, i tu przechodzimy do sedna sprawy. Gdzie indziej zrobione hamulce, u kogos innego ogumienie. I nikt się nie poczuwa. Kto wie, może symptom nie ma nic wspólnego z naprawą hamulców. U mnie w serwisie klient zgłasza wibracje, to działamy dotąd aż jazda próbna potwierdzi usunięcie problemu. Można założyć inne koła, można wyważyć, można rozpędzarką koła kręcić. Może tędy droga?

homer4
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2018, 12:22
Czym jeżdzę: KIA Sportage SL 2.0 CRDi AWD Aut 100kW

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: homer4 » 19 wrz 2019, 10:50

automaciek pisze:Może źle oczyszczona powierzchnia pomiędzy tarczą hamulcową a piastą.

Tarcze nie były zdejmowane. Była wymiana tylko klocków :)
qczi997 pisze:Drżenie kierownicy to ewidentnie problem wyważenia

Drży delikatnie całe auto, a nie tylko kierownica. Wyważałem w różnych zakładach. Były oględziny wszystkich opon. Jeśli chodzi o hamowanie to wszystko jest dobrze :) Auto delikatnie drży podczas jazdy w przedziale 80-90 km/h,
automaciek pisze:Można założyć inne koła, można wyważyć, można rozpędzarką koła kręcić. Może tędy droga?

No właśnie wyważałem wszystkie dwukrotnie. Wymieniałem na koło zapasowe pojedynczo wszystkie koła i nic. Zaczęło się to dziać właśnie po wymianie klocków.
HOMER :rotfl:

homer4
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2018, 12:22
Czym jeżdzę: KIA Sportage SL 2.0 CRDi AWD Aut 100kW

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: homer4 » 25 wrz 2019, 07:38

Nikt nie ma innych propozycji? Czy mechanik mógł np. wygiąć trochę tarczę przy zakładaniu nowych klocków?
Czy to delikatne drżenie może powodować rozsypany hamulec postojowego w bębnie?
Pzdr...
HOMER :rotfl:

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: gisio » 25 wrz 2019, 18:58

Tak może powodować taki efekt. Zajrzałbym jeszcze raz do do hamulców z naciskiem na tył.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

kerad
Uzależniony
Posty: 178
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:15
Czym jeżdzę: Sportage II 2007 r 2.0 16V 4WD DOHC G4GC 142KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: kerad » 26 wrz 2019, 09:30

Będę śledził wątek bo mam to samo tylko w KSII i między prędkością 30 a 40 km/h, tylko u mnie zbiegło się to z wymianą tarcz i klocków z przodu na Textar, bo przeguby wewnętrzne już wykluczyłem, podmieniając całe kompletne półosie.
Czy może trzeba znaleźć jakiegoś mechanika, który ma czujnik zegarowy i sprawdzić bicie tarcz, tylko o takich ciężko?
Przy hamowaniu u mnie też nic nie czuć, tylko podczas przyspieszania w powyższym zakresie prędkości.
Tylko u mnie jest 4x4 to jeszcze reduktor bierze udział w przeniesieniu napędu, na prawą półoś...

homer4
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2018, 12:22
Czym jeżdzę: KIA Sportage SL 2.0 CRDi AWD Aut 100kW

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: homer4 » 26 wrz 2019, 09:49

Będę śledził wątek bo mam to samo tylko w KSII i między prędkością 30 a 40km/h, tylko u mnie zbiegło się to z wymianą tarcz i klocków z przodu na Textar, bo przeguby wewnętrzne już wykluczyłem, podmieniając całe kompletne półosie.
Czy może trzeba znaleźć jakiegoś mechanika, który ma czujnik zegarowy i sprawdzić bicie tarcz, tylko o takich ciężko?
Przy hamowaniu u mnie też nic nie czuć, tylko podczas przyspieszania w powyższym zakresie prędkości.
Tylko u mnie jest 4x4 to jeszcze reduktor bierze udział w przeniesieniu napędu, na prawą półoś...[/quote]

Jak wymiana była tylko z przodu to drżenie powinno być odczuwalne raczej tylko na kierownicy. Jeśli czuć podczas przyśpieszania to może chodzić o jakiś element przeniesienia napędu... U mnie czuć drżenie całego auta stale, a nie tylko podczas przyśpieszania. Pzdr...
HOMER :rotfl:

RT102
Bywalec
Posty: 42
Rejestracja: 15 cze 2019, 11:08
Czym jeżdzę: KIa Sportage III 1.7crdi 2015r.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: RT102 » 27 wrz 2019, 16:09

Wczoraj będąc u mojego wulkanizator zwrócił mi uwagę na nakrętki zabezpieczające jakie mam założone. Moje są dużo dłuższe od oryginalnych nakretek a co za tym idzie cięższe. Podobno miał taki przypadek, że klient założył takie zabezpieczenia zaraz na drugi dzień po wymianie opon i przyjechał z reklaracją, że koła biją.
Rzeczywiście jest to logiczne. U siebie na szczęście nic nie odczuwam.
Może w tym jest problem.

homer4
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2018, 12:22
Czym jeżdzę: KIA Sportage SL 2.0 CRDi AWD Aut 100kW

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: homer4 » 30 paź 2019, 08:11

Zauważyłem ostatnio jeszcze jedną zależność, a mianowicie to drżenie czasem jest od początku jazdy i znika po gwałtownym skręcie, a czasami jak go nie ma od początku to po jakimś gwałtownym skręcie się pojawia. Na co to wskazuje? Pzdr...
HOMER :rotfl:

Awatar użytkownika
qczi997
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 02 lip 2019, 20:21
Czym jeżdzę: KS3 2011r 1.6 GDI "L"
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: qczi997 » 30 paź 2019, 19:13

Kiedyś miałem podobne objawy w skodzie - winowajcą był przegub wewnętrzny.
nie ma końca bez końca - miś Yogi

TexRan
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 12 cze 2023, 22:52
Czym jeżdzę: benz 2.0 163KM XL FWD

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: TexRan » 13 cze 2023, 23:25

homer4 pisze:Zauważyłem ostatnio jeszcze jedną zależność, a mianowicie to drżenie czasem jest od początku jazdy i znika po gwałtownym skręcie, a czasami jak go nie ma od początku to po jakimś gwałtownym skręcie się pojawia. Na co to wskazuje? Pzdr...

Ciekawe czy udało się to zlokalizować i naprawić. Teoretycznie to co piszesz może wskazywać na problem z przegubem lub oboma bo raczej tylko one pracują podczas skrętu.
Jak dobrze pamiętam to zawsze jest w takim wypadku wielki problem ze zlokalizowaniem usterki niezależnie od samochodu. Zawsze jest tyle propozycji i możliwości rozwiązań że boli głowa i portfel bo u każdego trzeba zostawić kasę.
Ja jak kiedyś miałem taki problem to miałem uszkodzoną oponę, takie wybrzuszenie które powodowało takie objawy. Prędkość mniejsza i większa nic się nie działo. Ale w tym wypadku opony były sprawdzane. A może śruby od kół są już zużyte i za bardzo wcięte i przez to koło lub koła kiepsko się mocują do piasty. Wtedy wyważanie nie wiele pomaga bo problem jest z mocowaniem koła a nie samym kołem.

Piejar
Uzależniony
Posty: 292
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: Piejar » 14 cze 2023, 15:28

Odnośnie Nokian Weatherproof zachęcam posiadaczy do sprawdzenia czy nie odspaja się wam bieżnik. U mnie było jak na fotce. Opony reklamowałem po jakichś 60 kkm użytkowania i dostałem częściowy zwrot kasy. Podobno problem dotyczył opon produkcji rosyjskiej i ja takie mialem

https://drive.google.com/file/d/1eHtens ... p=drivesdk

kaczorek0106
Nowy
Posty: 19
Rejestracja: 02 wrz 2022, 09:43
Czym jeżdzę: Kia Sportage XL 2.0 CRDI AWD

Re: Delikatne drżenie całego samochodu podczas jazdy przy 80km/h

Postautor: kaczorek0106 » 03 lip 2023, 16:28

Kolego masz napęd AWD. Zobacz luz na wielowypuście wchodzącym w prawy wewnętrzny przegub, na tym wałku przechodzącym przez skrzynię kontową - w tych autach lubi się tam wyrabiać z powodu montażu na sucho bez posmarowania jakimkolwiek smarem. Przegub może być dobry a efekt taki sam. Wtedy półoś i ten wałek do wymiany.


Wróć do „ZAWIESZENIE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap