Skrzynia biegów

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
marekmiko
Nowy
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI 116KM XL 2014

Skrzynia biegów

Postautor: marekmiko » 15 maja 2018, 20:37

Pacjent, KIA Sportage 1.7crdi 2014r.
Przy przebiegu 77 000km pojawił się problem z włączaniem 4-biegu w skrzyni manualnej. Każda próba włączenia 4-biegu poprzedzona była wyraźnym zgrzytem [zly1]. Moja i mechaników diagnoza była taka, uszkodzony synchronizator 4-biegu (Pech [zly1] ). Zdecydowałem się na zakup używanej skrzyni, również z rocznika 2014 z bardzo małym przebiegiem. Po zmianie skrzyni i zalaniu nowym olejem zgodnym z zaleceniami KIA, samochód pięknie jeździł i problem ze zgrzytem nie występowały. Auto jeździło jak nowe, do wczoraj :wmur:

Przejechałem na wymienionej skrzyni około 14 000km i znowu pojawił się ten sam identyczny problem. Przy każdorazowym wpinaniu 4-biegu słychać wyraźny zgrzyt w skrzyni biegów [zly1] Generalnie pojawił się ten sam problem co w poprzedniej skrzyni i dotyczy tylko 4-go biegu. Pozostałe biegi wchodzą idealnie miękko i bez żadnych najmniejszych problemów.

Mam 51 lat i różnymi samochodami przejechałem bardzo dużo kilometrów, ale nigdy nie miałem w żadnym z tych aut problemów z manualną skrzynią biegów.

Mieliście może również takie problemy w waszych sportkach, bo jakoś na forum nie znalazłem takich informacji.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDI XL + Dużo Więcej + CHIP :)
Gadu Gadu: 1487770

Re: Skrzynia biegów

Postautor: Owca007 » 15 maja 2018, 22:27

Dziwne i pierwsze słyszę. Weź rozbierz starą skrzynię i zobacz co się popsuło. Może to nie sychronizator, a wodzik wybierak lub łożysko. Bo znam to auto silnik skrzynie i nikt takiego czegoś wcześniej nie miał.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

marekmiko
Nowy
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI 116KM XL 2014

Postautor: marekmiko » 16 maja 2018, 12:48

Wybrałem się dzisiaj do serwisu ASO Kia.
Kierownik serwisu przejechał się moim autem i jego diagnoza to uszkodzony synchronizator 4-go biegu. Zapytałem również o sprzęgło i jego zdaniem wszystko działa poprawnie. Powiedział na koniec - ma pan pecha. Nie pozostaje mi chyba już nic, poza kolejną wymianą skrzyni, lub naprawa obecnej.
Pytanie, czy gdybym zmienił w skrzyni olej na jakiś gęstszy, to czy to by coś pomogło chociaż na kilka tygodni?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, L - very limited ;)

Postautor: Thomaster » 16 maja 2018, 17:59

marekmiko pisze:Pytanie, czy gdybym zmienił w skrzyni olej na jakiś gęstszy, to czy to by coś pomogło chociaż na kilka tygodni?

Na czas sprzedazy + pare dni aby nowy nabywca uwierzył ze poprostu mial pecha?
[zlolta]

Awatar użytkownika
diselboy
Expert
Czym jeżdzę: KIa Sportage III 1,7 CRDI "M" , Fiat Stilo1,9 JTD, 8 rowerów

Postautor: diselboy » 17 maja 2018, 10:28

dobry warsztat remontujący skrzynie biegów, wymiana synchronizatora to nie żadne 'mecyje" a różnica w zakupie skrzyni a wymiana wielka. Ja bym pomyślał czy aby nie zbyt nerwowo przychodzi Ci zmiana właśnie na 4 bieg ( zbyt płytko sprzęgło i za szybko zmiana biegu) i posiadanie wielu aut wcześniej nie ma tu znaczenia. pamiętam, że wielokrotnie udawało mi się zmienić bieg z 3 na 4 bez sprzęgła i zgrzytów jeszcze na niesynchronizowanej skrzyni w Starze 29 będąc jeszcze w wojsku, z powrotem bywało już gorzej :devil:
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ AR MiTo :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDI XL + Dużo Więcej + CHIP :)
Gadu Gadu: 1487770

Postautor: Owca007 » 17 maja 2018, 10:53

Dlatego najlepsze skrzynie to takie które mają stałe zazębienie wszystkich biegów i zmienia się tylko pozycja kulek w wałeczku które aktywują dany bieg. Rozwiązanie dotychczas znane mi tylko w motocyklach w samochodach jeszcze tego nie widziałem.
Osobiście w twoim przypadku tą starą skrzynię sam bym rozebrał i w zależności od rodzaju uszkodzenia wodzika czy synchronizatora obrobił go dodatkowo termiczne aby był mocniejszy :).
Dieselboy młody jestem ale znam te cuda mieszało się gałką jak w garnku chochelką i nagle cyk bo bieg się znalazło [zlosnik2].
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
diselboy
Expert
Czym jeżdzę: KIa Sportage III 1,7 CRDI "M" , Fiat Stilo1,9 JTD, 8 rowerów

Postautor: diselboy » 17 maja 2018, 12:45

@ Owca007
[rotfl1] młody jestem [rotfl1]
Adaś nie gadaj, takiś młody jak ja [rotfl1] .
no są jeszcze "kłowe" ale to strzasznie chałasuje i w sporcie tylko.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ AR MiTo :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

AdamGral
Nowy
Czym jeżdzę: Kia

Postautor: AdamGral » 18 maja 2018, 00:31

Wiek niema tutaj nic do znaczenia :) Tak właśnie naprawiają skrzynie w autoryzowanych salonach - rozbierają auto wysyłają byle komu - kasują jak za zborze i potem znowu jest to samo - zadzwoń do nas jutro i coś wymyślimy http://www.skrzynie.eu
[papa] http://www.skrzynie.eu/ + http://www.taxirondo.com.pl/ :rotfl:

Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”