nawigacja fabryczna

Wszystko o car audio w KIA Sportage i elektryce. Porady,awarie, itd.
michal
Bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 14 mar 2012, 12:22
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE IV , 1.6 GDI
Gadu Gadu: 1100520
Lokalizacja: Częstochowa

nawigacja fabryczna

Postautor: michal » 02 kwie 2012, 23:54

czesc mam pytanie odnosnie nawigacji fabrycznych ktore niekiedy mozna dostac na allegro. niedlugo odbieram swoja KIE SPORTAGE w wersji M z fabrycznym radiem i tak sie zastanawiam czy jest taka mozliwosc aby podmienic wlasnie to radio i zastapic je nawigacja nie dedykowana lecz normalna fabryczna. wiadomo ze w ASO licza sobie za taka przyjemnosc troche grosza a na allegro mozna dostac za duzo mniejsze pieniadze.moze ktos z was mi cos podpowie na ten temat czy jest w ogole taka szansa a jesli tak to czy wiaze sie to jeszcze z jakimis dodatkowymi kosztami.z gory dzieki za odpowiedz.pozdrowionka

P.S. aby byla jasnosc o jaka nawigacje mi dokladnie chodzi podaje link do przykladowej aukcji na allegro
http://allegro.pl/nawigacja-kia-sportag ... ?source=oo

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: cisco » 03 kwie 2012, 00:03

Cześć,
witaj na forum, poczytaj trochę o nawigacji w innych wątkach.
JA osobiście uważam że fabryczna nie jest zbyt ciekawa nawet za taką cenę. Niewiele drożej można kupić nawi nie fabryczną gdzie masz możliwość zainstalowania dowolnej mapy np Automapa, możesz też oglądać filmy itp.
Poczytaj, porównaj, rozważ wszystkie opcje :D
pozdrawiam
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: marcinK » 03 kwie 2012, 09:12

Czy nawigacja fabryczna jest tańsza? Najtańsze na allegro są w tej samej cenie (fabryczna i niefabryczna) ok. 2000,- i mniej więcej tyle samo kosztuje sprowadzenie (niefabrycznej). Kwestia podłączenia: wiem za to że niefabryczne mają wszystkie przejściówki i problemu nie ma (jutro mi w końcu zakładają, więc więcej będę wiedział "na żywo"). Porównaj "kostki" wyjściowe na radiu i nawigacji. Na forum już to koledzy zamieszczali.
Jeśli chodzi o funkcjonalność - było już wcześniej szczegółowo opisywane. Zależy co komu potrzeba. Jedno jest pewne, trudno porównywać funkcje fabrycznej do niefabrycznej bo ta druga ma ich dwa razy więcej. Brak jest natomiast wybierania głosem i nie zaczytuje książki telefonicznej.
Ja mam zdanie jedno - na pewno nie opłaca się zamawiać w salonie z samochodem. Można mieć to samo za ok. 2000,- fabryczna czy nie - to już do wyboru :)
Odebrana po 178 dniach:)

pjj
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 10 lut 2012, 22:07
Czym jeżdzę: E320 CDI ,
SX4 4x4, Sportage XL 2.0 CRDi 184KM

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: pjj » 03 kwie 2012, 11:33

Witam Forumowiczów,

ja stałem przed podobnym dylematem i w końcu zamówiłem z całą świadomością nawigację fabryczną i planuję ja zastąpić nawigacją "dedykowaną". Wiem, że moja decyzja może wydawać mało popularna a wręcz nieco dziwna.
Jednakże podjąłem ją dlatego, że (jak sprawdziłem w KMP) nawigacja fabryczna jest w komplecie z subwooferem i wzmacniaczem do niego. Zatem koszt PLN 4.500 to nie tylko sam sprzęt w desce rozdzielczej, ale i to co jest w bagażniku.
Dołożenie tego zestawu już po opuszczeniu przez auto fabryki robi się już wielce kosztowne (wymiana prawego plastikowego boczka w bagażniku, dołożenie wiązki przewodów, wzmacniacz, subwoofer).
Sprawdziłem ceny u dilerów i są to koszty ok. PLN 4.000 :(

Jednakże lubię mieć dobry dźwięk w aucie i fajną nawigację i także możliwość oglądania filmów przez dziecko. Dlatego podmienię sprzęt w desce rozdzielczej a nawigację fabryczną sprzedam zaraz po odbiorze auta.
Auto mam odebrać pod koniec kwietnia więc wszystko wskazuje, że będę już wkrótce wiedział czy przyjąłem słuszne dla siebie rozumowanie. :)

Pozdrawiam,
PJJ

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: MarekA » 03 kwie 2012, 11:54

Radio fabryczne i nawigacja fabryczna ma inne złacza. Prowadopodobnie nie da sie podłaczyc niefabrycznej navi w miejsce fabrycznej , na zasadzie plug&play , trzeba będzie przerabiac złącza.
Równiez wstawienie fabrycznej navi zamiast oryginalnego radia to większa przeróbka - oczywiście da sie ale to już większa kabelkologia.
Popatrzcie na schematy obydwu urządzeń - róznice w okablowaniu sa znaczne. Poza tym dołożenie radia( navi) fabrycznego wymaga chyba( !?) jego zakodowania w canbus

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: marcinK » 03 kwie 2012, 12:11

Hmm, ciekawe co pisze pjj. Ale wydaje się rozsądnie uzasadnione. Właśnie przed podjęciem decyzji dobrze wiedzieć co które urządzenie potrafi i na czym nam zależy. Zawsze też można sprzedać fabryczną navi i koszt pomniejsza się o te 2000,-.
No, problemem może być to co pisze MarekA. Rzeczywiście chyba tak jest. Wiązki nawigacji niefabrycznych są bezproblemowo przystosowane do podmieniania fabrycznego radia. We wszelkie inne strony chyba trzeba ciąć :(
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
luk
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 05 maja 2011, 11:11
Czym jeżdzę: 1.7M

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: luk » 03 kwie 2012, 12:21

Ten mini-subwoofer fabryczny to kpina, lepiej ten koszt 5 tys włożyć w zamontowanie sprzętu jakiegoś renomowanego producenta nagłośnienia samochodowego - zapewniam że efekt brzmienia będzie nieziemski, nie mówiąc już o funkcjonalności.

Podejrzewam że fabryczna stacja nawi jest jednak lepsza od tańszych podróbek made in china... I nie mam tu na myśli obsługiwanych map, bo wgrywanie programów do fabrycznej to będzie tylko kwestia czasu

pjj
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 10 lut 2012, 22:07
Czym jeżdzę: E320 CDI ,
SX4 4x4, Sportage XL 2.0 CRDi 184KM

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: pjj » 10 kwie 2012, 14:54

luk pisze:Ten mini-subwoofer fabryczny to kpina...


czy możesz zdradzić na jakiej podstawie tak sadzisz?

Awatar użytkownika
luk
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 05 maja 2011, 11:11
Czym jeżdzę: 1.7M

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: luk » 11 kwie 2012, 17:13

Na podstawie odsłuchowej w salonie.

Sub fabryczny jest mały i nawet w tej cenie nie ma wygłuszenia, zwyczajny dodatkowy głośnik w bagażniku. Jak ktoś nie wie jak dobrze może nagłośnienie brzmieć to pewnie będzie zadowolony tym co ma. I nie mówię tu o dresiarskim łupnięciu tylko o szerszym zakresie dźwięku, dodatkowych basowych strunach.

pjj
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 10 lut 2012, 22:07
Czym jeżdzę: E320 CDI ,
SX4 4x4, Sportage XL 2.0 CRDi 184KM

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: pjj » 12 kwie 2012, 10:08

OK, rozumiem.
Mnie w tym samochodzie to naglosnienie odpowiada.
Nie bede nim jezdzil wiecznie - tak jak i obecnym, w ktorym mam sprzet Bose.
Wyszedlem z zalozenia, ze do delektowania sie dzwiekiem mam audiofilski sprzet w domu i mu nie dorowna zaden w samochodzie.
Bo idac takim tokiem myslenia to nie kupowalbym Sportage'a tylko Range Rovera, bo ktos kto nie wie jak powinno jezdzic prawdziwe auto 4x4 to sie zadowoli fabrycznym Sportage'm.
Zatem w moim przypadku, ciesze sie, ze zamowilem auto z fabrycznym wzmacniaczemi i subwooferem. [ura]

Awatar użytkownika
luk
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 05 maja 2011, 11:11
Czym jeżdzę: 1.7M

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: luk » 12 kwie 2012, 11:54

Bose gra pięknie.
Przy takim założeniu zwyczajnie odradzam pozbywać się fabrycznej nawigacji bo taka zamiana nie ma sensu.

Awatar użytkownika
trener
Bywalec
Posty: 34
Rejestracja: 23 sty 2011, 23:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage wersja M, Czarna Perełka - Śliczna
Lokalizacja: okolice Rybnika

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: trener » 12 kwie 2012, 22:59

Ja także podtrzymuję zdanie Luka. Niestety fabryczny subwoofer jest kiepski i dużo bardziej opłaca się zainwestować tą kasę w zabudowę w jakiejś renomowanej firmie car audio. Ja też planuję w wakacje taką operację wykonać. Polecam firmę extreme caraudio : http://extreme-ca.home.pl znają się na rzeczy i dużo doradzą nawet w kwestii nawigacji. Niestety nasze samochody wyposażone są w słabej jakości papierowe głośniczki i niezbyt dobre źródło dźwięku, a do tego fatalne wygłuszenie drzwi. Przykre, ale taka prawda.

pjj
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 10 lut 2012, 22:07
Czym jeżdzę: E320 CDI ,
SX4 4x4, Sportage XL 2.0 CRDi 184KM

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: pjj » 18 kwie 2012, 20:30

No Panowie, mącicie mi mocno w głowie a dla mnie już za późno na jakiekolwiek zmiany. :(
Auto miało wczoraj opuścić fabrykę. Jutro mam dostać info, kiedy się mogę go spodziewać.
Już nie mogę się doczekać i mam nadzieję, że będę go miał przed majowym weekendem.

Jak już go odbiorę to już będę wiedział co ten fabryczny system audio z navi sobą reprezentuje.
Ale już teraz sądzę, że zastosuję się do luka i po prostu zostawię wszystko tak jak jest. ;)
Zona jest księgową i to dosłownie i w przenośni i mocno mi pilnuje budżetu, zwłaszcza, iż domówiłem parę kosztownych gadżetów.

Awatar użytkownika
luk
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 05 maja 2011, 11:11
Czym jeżdzę: 1.7M

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: luk » 18 kwie 2012, 20:59

Miło mi to słyszeć :-) a ja audio będzie za słabe to tylko wyglusz drzwi i wrzuć porządne jakościowo głośniki, samo już to przyniesie świetny efekt :-)

pjj
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 10 lut 2012, 22:07
Czym jeżdzę: E320 CDI ,
SX4 4x4, Sportage XL 2.0 CRDi 184KM

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: pjj » 05 lip 2012, 12:41

Chcę sie podzielić z Wami moim spostrzeżeniem co do jakości map w fabrycznej navi.
Właśnie wróciłem z wycieczki po Polsce.
Oto fotka z trasy, a raczej ulicy Myśliwskiej, którą mnie navi kierowała. :)
Podczas tego plenerowego wyjazdu zaliczyłem aż 2 takie przypadki.

Zaczynam się rozglądać już za jakąś dedykowana ale mam wątpliwości, którą wybrać bo oipsywynay przez niektórych Witson ma też trochę wad. :(
Załączniki
ADSC02514.JPG
ADSC02513.JPG

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: mint » 05 lip 2012, 16:06

Myślisz że dedykowana nie poprowadzi Cię przez las? Mnie też rez navi poprowadziła przez las do szpitala w Aninie, bo to akurat była najkrótsza droga :D
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: Zibi70 » 05 lip 2012, 17:01

A jak wygląda kwestia odblokowania tego ustrojstwa i wrzucenia do niego automapy albo iGO czy czegoś hmmm... bardziej użytecznego?
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

pjj
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 10 lut 2012, 22:07
Czym jeżdzę: E320 CDI ,
SX4 4x4, Sportage XL 2.0 CRDi 184KM

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: pjj » 06 lip 2012, 10:51

mint: mam rowniez Automape, ona nie uwzglednila tej drogi/ulicy.
dedykowana ma te zalete, ze to ja decyduje, jaki program nawigacyjny uzywam.

Zibi70: Bylo juz o tym na forum dokladnie omowione. Proponuje poszukac. :)
Ostatnio zmieniony 06 lip 2012, 10:56 przez pjj, łącznie zmieniany 1 raz.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: marcinK » 09 lip 2012, 22:27

Jedno, że w dedykowanej masz to co sobie sam włożysz, a drugie to sobie możesz uaktualnić kiedy sobie sam chcesz, nawet teraz masz opcje, że przed podróżą możesz uwzględnić aktualizacje, co w fabrycznej można stwierdzić - pisz Pan zapomnij.
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 876
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: michal55yh » 09 lip 2012, 22:38

A ja mam pytanie troszkę z innej beczki. Czy fabryczna nawigacja posiada w sobie wbudowaną antenę GPS czy występuje ona jako osobny moduł?
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

Windmill_PL
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 07 mar 2011, 22:46
Czym jeżdzę: 1,7 CRDI XL

Re: nawigacja fabryczna

Postautor: Windmill_PL » 10 lip 2012, 18:44

Antenę GPS masz na dachu i połączona jet ona kabelkiem z nawigacją.


Wróć do „CAR AUDIO”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap