Chlodzenie przednich foteli

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
karolbe
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2018, 15:19
Czym jeżdzę: Sportage 1.6-T-GDI GT-Line
Lokalizacja: Warszawa

Chlodzenie przednich foteli

Postautor: karolbe » 13 cze 2019, 12:12

Mam pytanie do użytkowników Sportage z funkcja chodzenia przednich foteli. W mojej GT-Line mam taki bajer i w zeszłym roku działało to całkiem nieźle. W tym roku, ja osobiście nie czuje żeby to chłodziło, mimo, ze czuć delikatny powiew powietrza z otworów perforacyjnych foteli jak się przyłoży bardzo blisko dłoń do fotela. Moja zona rok temu używała tego na max. pierwszym ustawieniu, w tym roku używa najwyższego poziomu, bo poziom 1 wg, niej nie działa wystarczająco.

Bylem w ASO, ale jak to w ASO, wg. nich niby jest OK....tyle, ze nie jest.

Mam wiec pytanie: czy przy włączonym chłodzeniu foteli i wyłączonym nawiewie (kompletnie OFF) czujecie pod fotelem kierowcy powiew powietrza? U mnie da się tam wyczuć ze coś dmucha, ale dmucha w stronę podłogi. Teorie mam taka, ze jest tam jakaś nieszczelność i powietrze zamiast lecieć do fotela, rozchodzi się w większości pod nim. To by miało sens, ale z drugiej strony pod fotelem pasażera nic nie dmucha, a tam chłodzenie jest tez kiepskie.

Karol

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: diselboy » 13 cze 2019, 12:38

a nie ma tam jakiegoś filtra ( zbierającego kurz itp badziewie latające po samochodzie) ? może się zapchał i dlatego słabo dmucha.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

karolbe
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2018, 15:19
Czym jeżdzę: Sportage 1.6-T-GDI GT-Line
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: karolbe » 13 cze 2019, 15:14

Z tego co się dowiedziałem, to powietrze leci przez filtr kabinowy i później do otworów wentylacyjnych i do foteli. Wiec przy fotelu nie powinno być już żadnego filtra.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: automaciek » 13 cze 2019, 17:15

Bo to nie jest funkcja chłodzenia tylko wentylacji foteli. Powietrze jest zasysane spod siedzenia i tłoczone do siedziska i oparcia. Najlepszy efekt chłodzenia będzie gdy klima dmucha na nogi...

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: damian94 » 13 cze 2019, 21:35

Pomimo opisu w specyfikacji, że fotele są wentylowane tak na prawdę są chłodzone. Chłodzenie działa tylko, gdy włączona jest klima i to niezależnie, ćzy klima nastawiona jest na grzanie czy chłodzenie. Im większe obroty wentylatora klimy tym chłodniejsze są siedzenia. Trzystopniowa regulacja na guziku fotela służy do regulacji obrotów pod siedzeniem.
Za opcją, żę siedzenia są chłodzone przemawia fakt, że przy włączonym chłodzeniu siedzeń, naciśnięcie guzika ogrzewania siedzeń automatycznie wyłącza chłodzenie. dyby to był tylko nawiew nic nie stało by na przeszkodzie aby ogrzewania działało razem z nawiewem.
Jeżdżę z włączoną non stop klimą i chłodzenie siedzenia włączam na jeden, bo na trójce jest za zimno. Dziś specjalnie robiłem próby z klimą włączoną na max ogrzewanie a siedzenia chłodziły.
Po prostu musisz włączyć klimę i wentylator, żeby korzystać z opcji chłodzenia siedzenia.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: automaciek » 14 cze 2019, 08:42

Opisz w takim razie jaki element chłodzi powietrze tłoczone do fotela!

Co do logiki działania wentylacji to jest ona wyłączana gdy działa grzanie fotela bo potęgowała by efekt grzania. W VW można włączyć grzanie i wentylację jednocześnie, ale tam wentylowane zasysa powietrze z fotela i tłoczy pod siedzisko, a więc odwrotnie niż KIA.

karolbe
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2018, 15:19
Czym jeżdzę: Sportage 1.6-T-GDI GT-Line
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: karolbe » 14 cze 2019, 11:48

Wczoraj dodałem tutaj zdjęcie tego jakby wentylatora pod siedzeniem, post zniknął? O co chodzi? Nie można dawać linków do Google Photos?
Załączniki
kia.jpg
kia.jpg (314.77 KiB) Przejrzano 7116 razy

proxsima6
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: 22 lis 2017, 20:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 GDI L BUSINESS LINE

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: proxsima6 » 14 cze 2019, 12:06

Witam,
A czy jest możliwość zamontowania takiego chłodzienia np do foteli z wersji BL z 2017 (fotele z regulacją eletryczną) ?
Czy taki system chłodzenia foteli montowany jest tylko w fabryce?
Pozdrowienia,

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: automaciek » 14 cze 2019, 13:37

Inne są gąbki siedziska i oparcia, oraz same tapicerki, więc ekonomicznie nieopłacalne.

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: damian94 » 14 cze 2019, 19:08

automaciek pisze:Opisz w takim razie jaki element chłodzi powietrze tłoczone do fotela!

A skąd mam to niby wiedzieć?! Nie jestem inżynierem ani mechanikiem samochodowym. Opisuje fakty i tyle. Tak jak napisałem poprzednio, klima ustawiona na max grzanie a z foteli ewidentnie dmuchało zimne powietrze. Jeżeli, tak jak piszesz, wentylator pod siedzeniem tylko zasysa powietrze wydmuchiwane z klimy na nogi to jakim cudem z siedzeń dmucha zimne powietrze? Czy mam nakręcić film jak używam termometru do zmierzenia tempetatury? Nie mam najmniejszego zamiaru niczego Ci udowadniać. W moim samochodzie przednie siedzenia są chłodzone. Jeżeli w Twoim masz tylko wentylację to widocznie masz inne wyposażenie. Pozdrawiam.
karolbe pisze:Wczoraj dodałem tutaj zdjęcie tego jakby wentylatora pod siedzeniem, post zniknął? O co chodzi? Nie można dawać linków do Google Photos?

dokładnie, mój pierwszy post z odpowiedzią na Twoje pytanie też zniknął wczoraj!

karolbe
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2018, 15:19
Czym jeżdzę: Sportage 1.6-T-GDI GT-Line
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: karolbe » 14 cze 2019, 19:20

Może to jakiś nadgorliwy admin...

Mniejsza z tym, w przyszłym tygodniu będę znów w ASO, żeby porównać wydajność chłodzenia/wentylowania mojego samochodu z nowym Sportage. Dam znać co i jak.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: automaciek » 14 cze 2019, 19:31

damian94 pisze:A skąd mam to niby wiedzieć?!

Proste wyjaśnienie : przy podłodze powietrze jest najchłodniejsze, a właśnie stamtąd jest zasysane do foteli. Ot co.
Trzymajmy się terminu: fotele wentylowane.

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: damian94 » 14 cze 2019, 22:42

Dodam, że mojego Sportage mam 9 miesięcy i ma przebieg 18k km i jak na razie chłodzenie siedzeń działa bez zarzutu.

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: RE: Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: damian94 » 14 cze 2019, 22:47

automaciek pisze:Proste wyjaśnienie : przy podłodze powietrze jest najchłodniejsze, a właśnie stamtąd jest zasysane do foteli. Ot co.
Trzymajmy się terminu: fotele wentylowane.

Tak, z ciekawości...skąd czerpiesz swoją wiedzę, bo z tego co widzę, to nie masz Sportage z wentylowanymi siedzeniami! Na podstawie jakich teoretycznych danych podważasz to czego je doświadczam od 9 miesięcy w praktyce?

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 507
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: MAJKI4MOZA » 14 cze 2019, 23:05

Nie znam się, to się wypowiem :lol: [hihihi] :twisted:

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: automaciek » 15 cze 2019, 08:30

MAJKI4MOZA pisze:Nie znam się, to się wypowiem [hihihi] :twisted:
Oczywiście możesz mieć rację, ale skoro pracuję jako diagnosta w ASO KIA już kilka lat a wcześniej 17 lat ASO VAG, to zaryzykuję stwierdzenie że jakieś pojęcie o tych autach posiadam. A skoro bardzo dobrze mi płacą to chyba dlatego że według nich mam [ hihihi] :twisted:.

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 507
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: MAJKI4MOZA » 15 cze 2019, 08:57

Gdybyś od razu napisał o swoim doświadczeniu, to uniknąłbyś bycia postrzeganym jako ten, który chce sprawiać wrażenie "podziwiajcie moją genialność, nie ujawnię źródeł informacji, będę tajemniczym Einsteino-Edisono-Teslo-Mendelejewem" [zlosnikok] Nie masz takiego wrażenia, że warto najpierw powiedzieć co sprawia, że masz podstawy twierdzić A lub B ? :zlosnik:

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: automaciek » 15 cze 2019, 09:42

A pisałem, pisałem.... w powitalni.
Pozdrawiam :-)

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Chlodzenie przednich foteli

Postautor: KrzysiekG » 15 cze 2019, 11:36

Gdzie tu się daje lajki? Bo uśmiałem się setnie. Ciekawe jak (w tej klasie pojazdów) koledzy inżynierowie chcieliby doprowadzić schłodzone powietrze do fotela wentylowanego ... Może jakiś kompaktowy agregat w siedzisku?
Sam pęd powietrza powoduje uczucie chłodu co można łatwo sprawdzić np na tzw cymbergajach w nadmorskich kurortach


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot]

Sitemap