Wskazania licznika a koła

Jakie opony, jakie felgi-rozmiary, marki. Opinie i porady.
wojtek767
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2019, 11:40
Czym jeżdzę: 1.6 Gdi 135 KM

Wskazania licznika a koła

Postautor: wojtek767 » 11 lut 2019, 11:48

Witam, licznik w mojej Sportage pokazuje 15 km/h mniej niż faktycznie (wg GPS). Mam teraz zimowe 16stki 215/70. Auto u mnie dopiero tydzień. Zamiana na fabryczne 17stki 225/60 spowoduje zmianę wskazania? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Wskazania licznika a koła

Postautor: damian94 » 11 lut 2019, 13:00

Poszukaj na necie conventera do obliczania rozmiarow zamiennikow felg i opon gdy zmieniasz rozmiar. Przeklamania predkosci spowodowane sa inna srednica zewnetrzna kola.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wskazania licznika a koła

Postautor: Thomaster » 11 lut 2019, 13:04

Praktycznie nie ma różnicy pomiędzy rozmiarami, które podałeś więc licznik nie powinien przekłamywać

kola.JPG

wojtek767
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2019, 11:40
Czym jeżdzę: 1.6 Gdi 135 KM

Re: Wskazania licznika a koła

Postautor: wojtek767 » 11 lut 2019, 14:12

To fatalnie.. Będzie trzeba naprawiać licznik. Myślałem że zmiana felg rozwiąże problem

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wskazania licznika a koła

Postautor: Owca007 » 11 lut 2019, 15:18

Ewidentnie coś licznik nie działa jak powinien. Reklamuj i niech wymieniają.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

wojtek767
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2019, 11:40
Czym jeżdzę: 1.6 Gdi 135 KM

Re: Wskazania licznika a koła

Postautor: wojtek767 » 11 lut 2019, 19:06

Ok dzięki :) od razu zapytam-co sądzicie o tych oponach? Firma jak i rozmiar? 215/60 ok? 17stki byłyby lepsze ale mam aktualnie 16 i nie będę zmieniał. https://www.voida.pl/platin-rp-100-alls ... i6EALw_wcB

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wskazania licznika a koła

Postautor: Thomaster » 11 lut 2019, 21:09

Zastanawiałem się czy cokolwiek odpisywać żebyś się np. nie obraził czy coś ale...
Czy naprawde Sportage zasługuje na oponych które można założyć (oczywiście w mniejszym rozmiarze) do jakiegoś yarisa, aygo itp?? Nawet producent tych opon w opisie umieszcza, że cyt. "skierowane dla osób poruszających się autami sporadycznie, przeważnie w mieście przy zachowaniu wysoce spokojnego stylu jazdy."
W momencie gdy moje całoroczne Micheliny wykopują się ze śniegu lepiej niż poprzednie typowo zimowe Nokiany, Twoje przy zachowaniu "wysoce spokojnego stylu jazdy" być może dowiozą cię z punku A do B. Być może...
Pisałem już o tym kiedyś i napiszę jeszcze raz - Sportage to duże i ciężkie auto. To nie tico które nawet pieszemu zbyt dużej krzywdy czasami nie zrobi. Jeżeli jadąc na swoich budżetowych wynalazkach wyniesie Cię na łuku drogi i wylecisz na czołówkę z prawidłowo jadącym mniejszym autem to co będzie?

Zerknij tutaj na test opon zimowych - jeden z tych, w których nie testowano 5 modeli z wyższej półki i nie wygrywał ten, kto zlecał test, ale właśnie skupiający się na wynikach opon klasy premium i niższych klas:

viewtopic.php?f=10&t=88&start=420

Zwróć uwagę, że większość budżetowych wynalazków po testach na mokrej nawierzchni uznano za zbyt niebezpieczne aby testować je na śniegu!
Twoje Platiny są tak budżetowe, że nawet nie załapały się do powyższej listy...
Nie mówię, że odrazu trzeba kupować Continentala czy Pirelli bo wiadomo, że to zawsze spory wydatek, ale weź chociaż coś klasy Fuldy czy Hankooka.

Awatar użytkownika
szkobson
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 21 lis 2018, 11:51
Czym jeżdzę: 1.7 CRDi 7DCT GT+SM2
Lokalizacja: Łódź

Re: Wskazania licznika a koła

Postautor: szkobson » 13 lut 2019, 11:12

Thomaster pisze:Nie mówię, że odrazu trzeba kupować Continentala czy Pirelli bo wiadomo, że to zawsze spory wydatek, ale weź chociaż coś klasy Fuldy czy Hankooka.


wtrącę swoje trzy gorsze w temacie opon. Kapcie z grupy Goodyear można podzielić na dwa segmenty: premium i budget.

Premium: Goodyear i Dunlop
Budget: Sava, Fulda, Dębica plus marki produkowane na zlecenie (ESA,Diplomat itd.).

GY i Dunlop są robione z tych samych mieszanek; Sava,Dębica i Fulda dokładnie to samo - te same mieszanki, bardzo często bieznik jest ten sam i tylko sidewall jest inny. Więc pisanie o Fuldzie, że jest wow jest totalnie nie na miejscu.

Z oponami jest tak, że zgodnie z rozporządzeniem UE 1222:2009 producent musi podać klientow informację o poniższych parametrach:
- opory toczenia (czy klasa efektywności energetycznej)
- przyczepność na mokrej nawierzchni
- hałas

i tutaj radzę opierać się opiniami kiedy kupuje się kapcie do auta, nie marką opony.

P.S.
to że dana opona ma na przykłada przyczepność na mokry w/g etykiety B to nie oznacza, że jest to klasa B a zawiera się między A i ...do tego UE sama sprawdza czy dany producent deklaruje właściwe paramtery na etykietach i sama z partyzanta testuje opony...jeżeli parametry odbiegają od zadeklarowanych przez producenta wtedy ...sami wiecie.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wskazania licznika a koła

Postautor: Thomaster » 13 lut 2019, 13:43

Dlatego też jestem zdania, że jest to jeden z tych elementów auta na którym kategorycznie nie można oszczędzać bo zależy od niego nie tylko nasze bezpieczeństwo ale też innych użytkowników drogi.

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Wskazania licznika a koła

Postautor: damian94 » 13 lut 2019, 23:39

opony tzw. budżetowe to produkt wyłącznie na rynek brytyjski, gdzie kierowcy w mieście jada poniżej 50km/h, na autostradzie 110km/h a asfalt na drodze jest przystosowany do tych opon.


Wróć do „OPONY i FELGI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap