Półoś prawy przód.

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
tomasz74
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2018, 21:27
Czym jeżdzę: Kia sportage 2.0 crdi XL
Lokalizacja: Wrocław

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: tomasz74 » 24 gru 2018, 10:42

Nie jestem fachowcem w tych sprawach, ale chyba to będzie to samo :-) autem szarpało od 2 biegu, na pozostałych też i przede wszystkim podczas przyspieszania. Nie szarpało na boki.

DUKS42
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 20 sie 2017, 17:08
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1,6 2013
Lokalizacja: PAWŁOWICE

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: DUKS42 » 20 sty 2019, 21:48

Witam,jeśli dobrze zrozumiałem to w kia o napędz na dwie osie jest temat, bo ja mam z napędem na jedną oś (1.6gdi z 2013r 70000) ,a objawy takie same jak opisane luz na półosiach ,wibracje.Sądziłem że to łożyska w układzie różnicawym ,a to najprawdopodobnie przegub.Zastanawiam się dlaczego ja nigdy nie szarpałem autem nigdy nie robiłem zrywów jeżdżę bardzo delikatnie.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: Owca007 » 20 sty 2019, 22:07

U Ciebie półosie są monolitami nie mają wałków pośrednich i podpór. Co nie znaczy, że się nie zużywają, Jedź na kanał czy podnośnik i sprawdź luzy. \przy okazje poduchy mocujące silnik i skrzynię.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

DUKS42
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 20 sie 2017, 17:08
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1,6 2013
Lokalizacja: PAWŁOWICE

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: DUKS42 » 21 sty 2019, 09:03

poduszki sprawdzone, u mechaników wszelakich byłem i każdy wyklucza skrzynię biegów (łożyska) więc najprawdopodobniej przegub. Kilka razy ciągnąłem przyczepę capingową gdzie nie mogłem się bardzo rozpędzić ale chyba to nie przyczyna. Duży wpływ na objawy (luz i wibracje) ma ciśnienie w oponach im mniejsze tym objawy się nasilają i odwrotnie, aha podczas jazdy kiedy wrzucam luz wszystko zanika także kiedy wciskam sprzęgło to każdą nierówność(dziurę)czuję na pedale sprzęgła czy auto jest na biegu czy nie.

tomasz74
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2018, 21:27
Czym jeżdzę: Kia sportage 2.0 crdi XL
Lokalizacja: Wrocław

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: tomasz74 » 26 sty 2019, 19:31

:D :oki: :D No I sprawa szarpania wyjaśniona. Powodem był zbyt mały stan płynu w sprzęgle dyfra. Wchodzi tam ok 0.5 litra płynu (do nabycia tylko w serwisie 120 zł za litr). Demontaż sprzęgła, mycie i odtłuszczanie, dokładne uszczelnienie i zalanie płynem. Mam nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej :D .

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: Owca007 » 26 sty 2019, 21:36

Owca miał rację ale tego już nie napisałeś. Dobrze, że zmusiłem Ciebie do rozebrania dyfra i sprawdzenia sprzęgła :).
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

tomasz74
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2018, 21:27
Czym jeżdzę: Kia sportage 2.0 crdi XL
Lokalizacja: Wrocław

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: tomasz74 » 26 sty 2019, 22:34

A to jest sprawa oczywista i niepodważalna, dlatego udało się to zrobić i nie trzeba było wymieniać całego elementu :) tak więc małe sprostowanie .... Rozebrałem i sprawdziłem dzięki Owcy to sprzęgło :D

kerad
Uzależniony
Posty: 178
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:15
Czym jeżdzę: Sportage II 2007 r 2.0 16V 4WD DOHC G4GC 142KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: kerad » 27 sty 2019, 10:07

Trochę się chłopaki pogubiłem, bo raz dyfer to reduktor, a raz dyfer to tylny most, bo tam jest sprzęgło. To gdzie tego oleju brakowało i co wcześniej było wymienione?

PS. Mały stan płynu, czyli oleju?

Wysłane z mojego VTR-L09 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: Owca007 » 27 sty 2019, 10:20

Jak telepał Tomek wymienił półoś bo luzy były wyczuwalne. Trochę lepiej ale dalej było więc ściągnął wał napędowy który idzie na tył. I cud nie telepie więc do diagnozy tylny dyfer. W dyfrze z tyłu masz dwie komory w jednej jest olej i cały mechanizm różnicowy, a w drugim sprzęgło i ten dziwny płyn. Tomka dyfer był cały mokry więc stąd obstawianie było na niego. Chciał kupić coś z rynku wtórnego ale mówię rozbierz zobacz czy sprzęgło cało. I wyszło, że całe ale lekko przytarte więc czyszczenie nowy płyn i już nie telepie.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

kerad
Uzależniony
Posty: 178
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:15
Czym jeżdzę: Sportage II 2007 r 2.0 16V 4WD DOHC G4GC 142KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: kerad » 27 sty 2019, 10:54

@Owca007 dzięki za wyjaśnienie, bo się zgubiłem lekko.
Niestety nie mogę tego przełożyć na moją przypadłość, gdzie mechanicy wydoili mnie z kasy i rozłożył ręce, a problem pozostał...
Tylko że u mnie drgania występują tylko w przedziale prędkości 30-45km/h,czyli to jest 2 bieg, ale testowo zmieniając wcześniej na 3 także są, mówię testowo bo wiadomo że silnik się męczy. Drgania występują tylko pod obciążeniem, jak silnik musi przenieść moc na koła, po wysprzegleniu znikają i na luzie też nie ma.
Koła dwukrotnie wyważane, obie półosie wymienione (prawa i lewa), a wcześniej same przeguby wewnętrzne za 370pln/szt/Febest. Lecz stwierdzili że jednak luzy są delikatne to lepiej całe półosie i guzik, drgania jak są tak były, a ja nie zamierzam więcej płacić i kupować kolejne części, żeby się doktoryzowali za moje...
Tyle że u mnie po demontażu wału napędowego nie było zmian, czyli problem jest gdzieś z przodu...
A i ich zdaniem wszystkie poduszki są sprawne, bo Kia JE ma ponoć pancerne poduszki. Ta od rozrządu olejowo-powietrzna jest sucha, a ta pod filtrem powietrza dobrze wygląda (stwierdzili mechanicy). Olej i w skrzyni biegów i reduktorze był wymieniony po zakupie auta czyli w 2015 a usterka objawiła się rok temu...

Wysłane z mojego VTR-L09 przy użyciu Tapatalka

Dodano : tylko u mnie drgania są na boki, najlepiej to zobrazować na przykładzie, że złożone oparcie w fotelu pasażera obija wędruje miedzy tunelem a drzwiami.

AdamH
Nowy
Posty: 23
Rejestracja: 25 wrz 2018, 18:15
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 CRDI 136KM AWD 2012 XL

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: AdamH » 17 lut 2019, 19:17

tomasz74 pisze::D ..... Powodem był zbyt mały stan płynu w sprzęgle dyfra. Wchodzi tam ok 0.5 litra płynu (do nabycia tylko w serwisie 120 zł za litr)...... .

Czy ten płyn ma jakąś swoją nazwę?
Mam pytanie czy zbyt mały poziom płynu oprócz szarpania może powodować dodatkowo komunikat awarii napędu i błąd p1822 ???

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: Owca007 » 17 lut 2019, 19:24

Jal ten błąd to bardziej obstawiam awarie silnika elektrycznego który steruje tym sprzęgłem. Na żywo nie widziałem ale u ruskich lub jak auto używane jest na ostro to szczotki w tym silniku na dyfrze i komutator uniera- nie kręci. Wykręć i sprawdź to łatwe.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

AdamH
Nowy
Posty: 23
Rejestracja: 25 wrz 2018, 18:15
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 CRDI 136KM AWD 2012 XL

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: AdamH » 17 lut 2019, 19:34

U mnie raz napęd działa a raz nie i wtedy pojawia się ten błąd. Mówisz że to łatwe. Jak wykręcę tam nic ze środka nie wyleci?
Jeżeli pada to jedynie wymiana na nowy? Nie masz gdzieś dostępu do tego silniczka? Chętnie kupię.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: Owca007 » 17 lut 2019, 20:06

Jak dział czasami to dobry objaw. Może lo prostu szczotki się zawiesiły i rozebranie czyszczenie wszystko uratuje. Lub też pierdoła i gdzieś coś po prostu nie łączy.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

AdamH
Nowy
Posty: 23
Rejestracja: 25 wrz 2018, 18:15
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 CRDI 136KM AWD 2012 XL

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: AdamH » 27 mar 2019, 11:49

Wracam z tematem prawej polosi.

W październiku wymieniłem cala kompletna polos BRV razem z przegubami, wałkiem oraz łożyskiem.
Niestety powrocily wibracje i okazalo sie ze mam za duzy luz miedzy walkiem a przegubem wewnętrznym.
Mechanik proponuje wymienic przegub wewnetrzeny i walek bo przegub zewnetrzny jest ok.
Nie chce wymieniać znowu na polos tej samej firmy.

Czy mozecie polecic jaka inna dobra firme produkujaca polosie? Moze jakis link do sklepu itp.??

marekk
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2019, 00:57
Czym jeżdzę: KS 2012 2.0 AWD

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: marekk » 27 mar 2019, 20:58

Kupiłem polecaną na początku tego wątku BRV, ale teraz nie wiem czy dobrze. Podobno oryginał poza siecią KIA kosztuje ok. 1600, w serwisie 2800 - wszystko netto za komplet (półoś i wałek).

A jeśli chodzi o instrukcję to chodziło mi o tę wymienianą na początku wątku - bodajże 3-4 post.

tomekdriver
Bywalec
Posty: 99
Rejestracja: 20 mar 2018, 10:00
Czym jeżdzę: Sportage III FL - 2.0 CRDI AWD - L Limited
Lokalizacja: Zamość/Hrubieszów

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: tomekdriver » 02 sie 2020, 22:42

Ja się podepnę i odkopię temat ostatnio będąc w kanale robiłem przegląd ogólny i zauważyłem dość spory luz na łączeniu wałek / półoś prawa.
Obstawiam podporę, czy jednak problem leży gdzie indziej ? Luz jest góra dół. Próbując obracać (ruch jak kołem) zero luzów.
Dodam ze nie słyszę nie czuje wibracji itp. Po prostu zmartwił mnie luz. W poprzednich autach nie miałem takiej konstrukcji i nie wiem czy tak powinno być.
JEST : KIA SPORTAGE III FL - 2.0 AWD AT
BYŁA : KIA SPORTAGE III - 2.0 AWD AT :) / Renault Laguna III

Viptour24.pl

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: Owca007 » 02 sie 2020, 23:32

Nie powinno być luzu w osi łączenia. Do póki nie czuć bicia itp. polecam ściągnąć i zrobić to co ja zrobiłem w swojej i spokój.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

tomekdriver
Bywalec
Posty: 99
Rejestracja: 20 mar 2018, 10:00
Czym jeżdzę: Sportage III FL - 2.0 CRDI AWD - L Limited
Lokalizacja: Zamość/Hrubieszów

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: tomekdriver » 03 sie 2020, 07:57

Dzięki Owca. A czy masz może jeszcze namiar na te ruskie filmiki o których wspominałeś w poście na początku ?
JEST : KIA SPORTAGE III FL - 2.0 AWD AT
BYŁA : KIA SPORTAGE III - 2.0 AWD AT :) / Renault Laguna III

Viptour24.pl

tomekdriver
Bywalec
Posty: 99
Rejestracja: 20 mar 2018, 10:00
Czym jeżdzę: Sportage III FL - 2.0 CRDI AWD - L Limited
Lokalizacja: Zamość/Hrubieszów

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: tomekdriver » 03 sie 2020, 08:26

Tutaj jeszcze link do filmu jak to się zachowuje.
https://drive.google.com/file/d/1hYBS57 ... p=drivesdk
JEST : KIA SPORTAGE III FL - 2.0 AWD AT
BYŁA : KIA SPORTAGE III - 2.0 AWD AT :) / Renault Laguna III

Viptour24.pl

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Półoś prawy przód.

Postautor: Owca007 » 03 sie 2020, 09:01

Nie chce mi się szukać ale jeżeli chodzi o demontaż czy zaspawanie to nic trudnego, bez problemu do ogarnięcia bez podnośnika. Demontujesz koło odkręcasz półoś, dolny wahacz. Cała kolumna na bok, odkręcasz podporę ciągniesz do siebie i cała półoś z wałkiem itp. masz w rękach. Nie ukrywam, że klucze z przegubem bardzo ułatwiają zadanie.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2020, 11:36 przez Owca007, łącznie zmieniany 1 raz.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap