Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
mihelke
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2018, 22:07
Czym jeżdzę: Sportage IV GT Line 2.0 CRDI

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: mihelke » 09 kwie 2018, 18:59

Ja mam całoroczne,

Pirelli P Zero Nero
245/45 R19 102 H XL, J

Jestem baardzo zadowolony, opony po 5tys. wyglądają dalej jak nowe.

mich_biel
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 14 mar 2018, 21:25
Czym jeżdzę: SPORTAGE 1.6 T-GDI GT Line
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: mich_biel » 23 lip 2018, 20:51

Witam.
Pytanie do kolegi "mihelke" o opony całoroczne 19 cali które używa czy nie są za głośne bo według specyfikacji generują 72dB.
Też zastanawiam się nad nimi żeby je kupić tylko czy są rzeczywiście dobre bo cena jest duża. A na zimę będę musiał coś kupić.

smyq999
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 18 lip 2018, 14:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage GT-Line + SM2
Gadu Gadu: 1180

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: smyq999 » 24 lip 2018, 10:38

Panowie, a jak to jest z tymi oznaczeniami? Czy jeśli opona całoroczna ma CA właściwości, to znaczy, że jest lepsza od CC zimowej? Czy trzeba patrzeć też na inne rzeczy, nie tylko na to?

smyq999
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 18 lip 2018, 14:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage GT-Line + SM2
Gadu Gadu: 1180

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: smyq999 » 24 lip 2018, 10:45

Generalnie chodzi mi o to, czy jakieś opony premium całoroczne jak np. Bridgestone WEATHER CONTROL (koszt ponad 4000zł dla 19`) może wcale nie będą dużo gorsze (albo nawet lepsze) od opon klasy ekonomicznej/średniej zimowych jak np. Nexen czy Hankook. Te całoroczne mają CA/71db, a zimówki kolejno: EC/70db i CC/72db. Więc wg. tych parametrów co podałem wychodzi, że lepsze są całoroczne. Czy mogę tak do tego podchodzić? Oczywiście takie Nexeny mogą mieć prawie połowę taniej niż te Bridgestony, ale z drugiej strony chyba wolę więcej raz zapłacić, niż potem latać co pół roku się umawiać i czekać, bo mi się nigdy nie chce, a pół roku zawsze mija bardzo szybko. Nie mówiąc już o tym, że zmiana 19` to też koszt ze 150zł za każdym razem, więc po 5 latach koszt się zrówna, a przekładania brak ;)

smyq999
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 18 lip 2018, 14:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage GT-Line + SM2
Gadu Gadu: 1180

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: smyq999 » 24 lip 2018, 12:38

mihelke pisze:...Pirelli P Zero Nero
245/45 R19 102 H XL, J

Kolego rozważam zakup tych opon, teraz można je dostać za nieco mniej niż 5 tysięcy. Obtaniały? Nadal sobie chwalisz? Jak to sprawuje się w zimę, jaki przebieg na nich zrobiłeś i jak się teraz zachowują po nim?
mich_biel pisze:...opony całoroczne 19 cali które używa czy nie są za głośne bo według specyfikacji generują 72dB.

Chyba to nie jest aż tak strasznie dużo. Jak zimówki przeglądałem, to większość ma 70-72 db, więc chyba jakoś strasznie nie odstają od normy, a mają CC oznaczenie, więc raczej opona dość dobra.

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: listomek2014 » 24 lip 2018, 18:55

Zawsze można dokupić stopery [rotfl1] większość opon jest powyżej 70 db buda wyciszona tragedii nie ma
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

mihelke
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2018, 22:07
Czym jeżdzę: Sportage IV GT Line 2.0 CRDI

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: mihelke » 26 lip 2018, 20:14

smyq999 pisze:Kolego rozważam zakup tych opon, teraz można je dostać za nieco mniej niż 5 tysięcy. Obtaniały?

Przejechane 15k km. Zima bardzo dobrze sie jeździło. Teraz tez bardziej słychać wiatr niż opony wiec jest dobrze. Trzymają się dobrze.

Ja kupowałem po mniej niż 1000 zl za sztukę wiec popatrz dobrze ;-)

smyq999
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 18 lip 2018, 14:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage GT-Line + SM2
Gadu Gadu: 1180

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: smyq999 » 26 lip 2018, 21:10

Mniej niz 1000zl za sztuke to jest 4000, a nie 5 ;)

Chyba je wezmę, bo jestem trochę leniwy i nie chce mi się co pół roku stać w kolejkach i płacić. Hałas mi nie przeszkadza jakoś mocno, oby bezpiecznie było w zimę, bo dziecko teraz mam.

Rozważałem jeszcze fele 17ki dokupić i zmieniać koła, ale chyba nie chce mi się trochę w to bawić.

Edgar
Uzależniony
Posty: 341
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:26
Czym jeżdzę: Sorento 2016 2.0 XL AWD,
była Sportage III 1,6 GDI L
Lokalizacja: Katowice

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: Edgar » 27 lip 2018, 08:15

Troszkę kłucisz się z własnym zdaniem, nie chcę ci się ale bezpieczeństwo najważniejsze. Przy wielosezonie powinieneś rozważyć przynajmniej raz w roku wyważyć koła, właśnie dla bezpieczeństwa. Opony letnie jakie masz, są bardzo dobre. Zimą proponuje opony zimowe, a przy tym budżecie możesz kupić naprawdę dobre i ciche. Ja jeżdżę na GY UG 69db i były sytuację na drodze, gdzie zapewne wielosezon by się nie sprawdził.
Osobiście uważam, że jak coś jest do wszystkiego to jest do :doopa:

mihelke
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2018, 22:07
Czym jeżdzę: Sportage IV GT Line 2.0 CRDI

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: mihelke » 28 lip 2018, 18:04

smyq999 pisze:Mniej niz 1000zl za sztuke to jest 4000, a nie 5 ;)


Chyba troszkę nie rozumiem. No to chyba taniej no nie?

smyq999
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 18 lip 2018, 14:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage GT-Line + SM2
Gadu Gadu: 1180

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: smyq999 » 30 lip 2018, 13:21

Chodzi mi o to, że zdaje się pisałeś, że warte ~ 5000zł, a jednak 4000 czy mniej (ja znalazłem nawet za 3 z hakiem), to sporo mniej niż 5.

Co do bezpieczeństwa, to jest dla mnie ważne, ale tak jak napisałem wg. tych parametrów co podałem jeśli tylko je brać pod uwagę, to mają lepsze niż opony ekonomiczne/średniej klasy zimowe. Zastanawiam się więc czy takie klasy premium całosezonowe nie będą porównywalne jak jakieś Nexeny czy inne, którymi ludzie w zimę jeżdżą (raczej mocno ekonomiczne zimówki).

mihelke
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2018, 22:07
Czym jeżdzę: Sportage IV GT Line 2.0 CRDI

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: mihelke » 09 wrz 2018, 09:44

smyq999 pisze:Chodzi mi o to, że zdaje się pisałeś, że warte ~ 5000zł, a jednak 4000 czy mniej (ja znalazłem nawet za 3 z hakiem), to sporo mniej niż 5 .


Nigdzie nie napisałem, że są za 5 tysięcy złotych ;-)

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: Bob38 » 10 wrz 2018, 09:06

Moim zdaniem opony wielosezonowe być może nadają się do miast czy regionów gdzie średniodobowe temperatury to np. 15-20 st. C., śnieg pojawia się sporadycznie, a w lecie temperatura w porywach sięga 20 st. C.
Poza takimi umiarkowanymi i raczej rzadko spotykanymi miejscami, powinno stosować się tylko opony zamieniane lato-zima.
Ze swojego doświadczenia wiem jedno - w zimie na letnich auto nie jest stabilne, w lecie na zimowych auto pływa po drodze, wypośrodkowanie tych parametrów spowoduje, że troszkę poprawi się stabilność jazdy w lecie i być może lekko w zimie, natomiast na pewno opona nie będzie się dobrze trzymała przy temperaturze +30 st. C lub -20 st. C.
No chyba, że użyją magii, ale to już inna historia [hihihi]
To jest oczywiście tylko moje zdanie i nie wchodzę w temat ekonomii - jeżdżąc najważniejsze jest bezpieczeństwo własne jak i innych użytkowników drogi.
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: Thomaster » 10 wrz 2018, 12:06

A miałeś okazję użytkować jakieś dobrej klasy wielosezonowe opony czy tak sobie teoretyzujesz? Taż kiedys wychodziłem z założenia, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego...

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: Bob38 » 13 wrz 2018, 13:33

Gdybym używał całorocznych to opisałbym doświadczenia z nimi.
Przekładam opony od 20 lat, w każdym aucie - czy był to matiz, czy jest Sportage.
I tak jak napisałeś - teoretyzuję na temat całorocznych - natomiast logika pokazuje, że nie ma raczej cudów, aby stworzyć oponę uniwersalną, która będzie się zachowywała na śniegu tak jak moje UR UG Suv, a w lecie na asfalcie przy temp. 30 st. tak jak moje letnie Continentale.
Pomijam kształt bieżnika, ale materiału (mieszanki gumowej) nie stworzysz takiej, która przejmie właściwości zimowe i letnie w takim samym zakresie - zawsze będzie to kompromis. Gdyby było to możliwe i sprawdzałoby się w każdych warunkach, to byłoby to powszechne rozwiązanie i pewnie nie tanie. Opony całoroczne są taką średnią wypadkową zalet obu rodzajów opon i pewnie w wielu bardziej standardowych sytuacjach (szczególnie jak jeździ kierowca rozważny i odpowiedzialny) sprawdzą się znakomicie. Ale jeśli mieszkasz w górach to żadna uniwersalna nie da ci bezpieczeństwa i pewności.
Oczywiście to moje zdanie i nie zamierzam się kłócić [hihihi]
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: Thomaster » 14 wrz 2018, 15:08

Otóż to - tak jak już kiedyś pisałem - gdybym mieszkał w górach i na dodatek robił roczne przebiegi w granicach 30-40kkm to na 100% używałbym opon letnich i zimowych. Mieszkam jednak w mieście gdzie nawet jak drogowcy zaśpią to i tak wszyscy jadą max. 5kmh, a rocznie przejeżdżam 12-15kkm. Z tego też powodu wolałem kupić opony wielosezonowe z wyższej półki.
Zreszta testy i opinie użytkowników wyraźnie pokazują, że wybór dobrej klasy opon typu Michelin CrossClimate czy Goodyear 4-seasons jest lepszy niż dedykowanych opon średniej klasy.

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: Bob38 » 17 wrz 2018, 08:34

I tu się zgadzamy - na Twój użytek, z Twoją specyfiką użytkowania, opony całoroczne sprawdzają się, w moim przypadku nie dałyby rady i muszę mieć dwa komplety. Fajnie, że na rynku są i takie i takie opony, ważne aby ludzie świadomie i mądrze dokonywali wyboru. Jednak klasa opony ma duże znaczenie do jej finalnej jakości i bezpieczeństwa.
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: Owca007 » 12 paź 2018, 10:03

Byłem na targach w Stuttgardzie i odwiedziliśmy taką fabrykę która produkuje auta z 4 kółkami jako znaczek- łeee. Ale zaciekawił mnie ich plac zabaw bo testowali na A4 takie opony jak Bridgestone Weather Control A005 niby opona letnia z bajerami od zimowej, a nie jak zawsze zimowa przerabiana na letnią. Wyniki testu zaskakujące Michelin poległ i to o dobre 3-4 metry na hamowaniu na mokrym czy suchym i o 11km/h na łukach. Ciekawa opona sam się zastanawiam czy swojego jednego zestawy się nie pozbyć z oponami z tych co mam i nabyć Bridgestone Weather Control A005 cena średnio jak widzę za 18 to gdzieś z 2500zł za komplet to też lepiej niż micheliny. Bieżnik podobny opona niby lepsza i tańsza więc czemu nie.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

smyq999
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 18 lip 2018, 14:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage GT-Line + SM2
Gadu Gadu: 1180

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: smyq999 » 15 paź 2018, 13:11

mihelke pisze:
smyq999 pisze:Chodzi mi o to, że zdaje się pisałeś, że warte ~ 5000zł, a jednak 4000 czy mniej (ja znalazłem nawet za 3 z hakiem), to sporo mniej niż 5 .


Nigdzie nie napisałem, że są za 5 tysięcy złotych ;-)

Dobra już rozumiem. Poszukałem Twojego posta i napisałeś:
Ja mam całoroczne,

Pirelli P Zero Nero
245/45 R19 102 H XL, J

Jestem baardzo zadowolony, opony po 5tys. wyglądają dalej jak nowe.

Po 5 tysięcy przebiegu miałeś na myśli, a ja na szybko zrozumiałem, że to cena wg. Ciebie :)

smyq999
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 18 lip 2018, 14:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage GT-Line + SM2
Gadu Gadu: 1180

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: smyq999 » 15 paź 2018, 13:25

A ja dziś prawie kupiłem te Bridgstony, bo wypatrzyłem za 3700zł za 19ki (dobra cena za ten rozmiar), ale tak sobie policzyłem, to wyszło, że jednak zimówki wyjdą mi sporo taniej. Dlaczego? Bo mam nowe auto z oponami letnimi continental - nówkami od Kianki. Gdybym teraz założył wielosezon, to co mam z nimi robić? Ciężko to sprzedać zapewne. Tak więc kupując zimówki Hankooka czy Nokiana wydam prawie tysiąc mniej niż za ten wielosezon za opony, a posłużą na 2x dłużej, bo będą używane po pół roku. Po ich zużyciu może za ileś lat wrócę do tematu i wtedy kupię wielosezonowe, ale w nowym aucie z nowymi letnimi trochę to bez sensu.

Awatar użytkownika
kzyhu1983
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 22 wrz 2018, 21:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage FL 1.6 GDI M+ Smart
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: kzyhu1983 » 15 paź 2018, 18:15

Kwestia podejścia...
2x w roku zmiana...
ewentualnie 2 kpl. felg i czujników i tu koszta jeszcze większe...
A co do obecnych opon to sprzedaż- ile jest osób kto chce kupić nówki opony ale jednak 30% taniej niż w sklepie...
Za przemawia fakt że masz pełnowartościowe opony na lato oraz na zimę...i tu nie ma żadnych kompromisów.
Co do wyboru...indywidualna sprawa.
Pozdrawiam i szerokości ;)


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap