Nawigacja

Wszytko o dostępnych akcesoriach dodatkowych do KIA SportageL. Dywaniki, mieszki, gałki biegów, emblematy, siatki, uchwyty, schowki, podłokietniki, listwy, relingi - czyli cały kram umilający i indywidualizujący wnętrze twojej Sportage
Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Nawigacja

Postautor: Dezet » 22 wrz 2010, 21:42

Mam pytanie.
Jaka nawigacja występuje w dodatkowej, płatnej opcji wyposażenia Kii Sportage?
Skąd pochodzą mapy (np. Teleatlas, NavTeq, itp) i jakie jest pokrycie Polski?
Jak wygląda kwestia aktualizacji map i oprogramowania - płatnie, bezpłatnie, na jaki okres itp?
Czy ma polskie menu?
Pozdrawiam Dezet

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Nawigacja

Postautor: jerry » 23 wrz 2010, 22:26

W salonie dowiedziałem się, że nawigacja nie ma polskiego języka. Nazwy miast, ulic wpisuje się bez polskich znaków diakrytycznych - później wybiera się z listy właściwą nazwę, która ma już polskie znaki.
Na inne pytanie nie znam odpowiedzi.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Nawigacja

Postautor: jerry » 25 wrz 2010, 19:31

Dziś w salonie dowiedziałem się, że polska wersja nawigacji to tylko kwestia czasu i podobno będzie można ją bezpłatnie dograć. Ale czy można wierzyć dealerom przed podpisaniem umowy sprzedaży auta?
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: Nawigacja

Postautor: dealer » 11 paź 2010, 22:38

Ja przy zamawianiu marudziłem, że jak mam płacic tyle kasy za nawigację, która nie gada po polsku to dziękuję za cały samochód dostałem zapewnienie poparte upewnieniem się sprzedawcy w centrali kia, że da się wsadzić kartę pamięci z automapą i podobno ma to hulać na oryginalnym wyświetlaczu na takich samych zasadach jak normalna automapa na przyssawce :)
W ciagu miesiąca mam odebrać samochód i wiadomo będzie czy to naprawdę działa. Na szczęście mam to na kwicie zamówienia więc jak nie będzie hulało nie zostanę na lodzie.
Po odbiorze auta pochwalę się co i jak
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Re: Nawigacja

Postautor: Dezet » 12 paź 2010, 08:02

To dobrze, że masz zapewnienie na piśmie.
Bo jak na mój rozum, to urządzenie musiałoby posiadać system operacyjny (np. Windows Mobile), aby dało sie uruchomić AutoMapę. A nie sądzę aby to urządzenie miało jakiś "ludzki" OS. Zresztą nie zauważyłem aby był tam slot na kartę pamięci :shock:
Pozdrawiam Dezet

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Nawigacja

Postautor: soul » 12 paź 2010, 08:47

W kia jest uVO Microsoft-a więc będzie działać mapa.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Re: Nawigacja

Postautor: Dezet » 12 paź 2010, 09:21

Pozostaje jeszcze kwestia instalacji, aktualizacji, dodawania POI itd.
Jest co prawda CD-ROM, lecz instalacja wymaga połączenia z internetem (mowa oczywiście o legalnej wersji :).
Da się to jakoś rozwiązać?
A co z pamięcią wewnętrzną urządzenia? Przydałoby się na mapy co najmniej 2GB.
Pozdrawiam Dezet

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: Nawigacja

Postautor: dealer » 12 paź 2010, 19:58

mi mówili o karcie pamięci, prawdę mówiąc nie wiem gdzie się ją wkłada :) żeby to działało. aktualizacja za pośrednictwem importera chyba, że mamy komputer z internetem i wiemy jak dobrać się do karty.
W przenośnych nawigacjach mapa zapisana jest na karcie pamięci i z niej pobiera sobie mapy zazwyczaj wszystko działa po wsadzeniu karty w slot. Mi wystarczy że będzie działało a jak to nie wnikam :)
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

AndrzejL

Re: Nawigacja

Postautor: AndrzejL » 13 paź 2010, 11:02

Warto jednak wniknąć i wyciągnąć od dilera pisemne zobowiązanie dotyczące aktualizacji map w nawigacji lub umożliwienia klientowi dokonywania takowej aktualizacji samodzielnie oraz aktualizacji oprogramowania na język polski.
Ostatecznie za poważną kasiorę kupujesz samochód, który będziesz użytkował parę lat. Mapy w nawigacjach są aktualiowane klika razy w ciągu roku. Np. w mojej nawigacji jest mampa "Map" i aktualizują ją 4 razy do roku. Muszę wtedy ściągnąć plik ok 300mb ze strony dystrybutora i zainstalować na karcie SIM po uprzednim wyjęciu jej z urządzenia.
A.

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: Nawigacja

Postautor: dealer » 13 paź 2010, 22:05

wersja oficjalna ale nie pisemna bo taka nie jest dostępna to wyjęcie karty pamięci i przesłanie jej do Kia Polska za pośrednictwem salonu koszty jak w tradycyjnej AM (dokładnie nie pamiętam ile aktualizacji jest w roku) generalnie wiem gdzie są strony świata i jesli zbuduja jakąś nową drogę a przypadkiem nie będę miał jej w nawigacji to może jakoś mocno sie nie zgubię :D
W ciagu najbliższych kilku dni wybiorę się do salonu zasięgnąć języka :)
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

marko
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 15 paź 2010, 13:21
Czym jeżdzę: astra II 1.6

Re: Nawigacja

Postautor: marko » 15 paź 2010, 13:26

A wiadomo coś szerzej o nawigacji? jak to się sprawuje? co z audio? więcej szczegółów

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Nawigacja

Postautor: soul » 15 paź 2010, 13:50

Wejdź na youtube a znajdziesz tam wiele filmików na ten temat.
Obrazek

marko
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 15 paź 2010, 13:21
Czym jeżdzę: astra II 1.6

Re: Nawigacja

Postautor: marko » 15 paź 2010, 23:17

sorki, ale coś to szukanie mi nie idzie... znalazłem jeden w którym jest prezentacja całego auta i na chwilę nawigacji... a niegdzie się niczego nie można dowiedzieć tym zestawie...

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawigacja

Postautor: saber » 15 paź 2010, 23:31

generalnie jest na youtube są video tipsy z serii "Dennis KIA" - fajnie wyjaśniają różne kwestie, jest też navi ale akurat nie w nowym sportage. Jeśli to jest ważne dla Ciebie to polecam wybranie się na jazdę testową i sprawdzenie tego osobiście. Ja tak zrobiłem i ... wybrałem opcje bez navi :)

LUKI
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: 09 paź 2010, 09:38
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI Techno Orange, Vectra C GTS

Re: Nawigacja

Postautor: LUKI » 16 paź 2010, 07:56

marko: Mam wersję z nawigacją, która działa super. Generalnie otrzymujesz także kamerę cofania, która także jak na razie działa fajnie no i jednak wyświetlanie czegokolwiek na ekranie nawigacji jest czytelniejsze :)
KIA Sportage 1,6 GDI L Techno Orange , Opel Vectra C GTS

marko
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 15 paź 2010, 13:21
Czym jeżdzę: astra II 1.6

Re: Nawigacja

Postautor: marko » 18 paź 2010, 09:55

saber: to widzialem, ale wcześniej... a ja to chciałem sobie obejrzeć dokładnie ten model.. jak ten zestaw działa nie tylko jako nawigacja ale też jako audio.. czy moduł bt jest analogiczny jak w wersji audio bez navi... takie tam szczegóły ;-)
luki: no własnie, o to mi chodzi... jakie są opcje tego audio... jak to działa... wiem, że to są szczegóły, ale podczas jazdy testowej nie da się dokładnie tym pobawić :-)

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawigacja

Postautor: saber » 18 paź 2010, 12:21

marko: nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie "czy zamówić navi ?". LUKI zamówił i jest zadowolony. Ja nie zamówiłem ,a powody były takie:

1) po pierwsze siła przyzwyczajeń - przez blisko 20 lat za kółkiem, nauczyłem się cofać na lusterka więc dla mnie jak najbardziej uzasadnionym rozwiązaniem jest prezentowanie obrazu z kamery w lusterku wstecznym, a nie na dole w konsoli. Fakt, obraz na ekranie navi jest większy zdecydowanie niż w lusterku, ale mimo wszystko ten w lusterku jest bardziej "naturalny" To jest problem natury "czy jest sens zmieniać zasadę działania długopisu" :)

2) po drugie siła przyzwyczajeń - korzystam "od zawsze" z AutoMapy i przyzwyczaiłem się do tego systemu oraz do Hołka :)

3) po trzecie mobilność - navi jest przydatna szczególnie w terenie "obcym" i przeważnie na wyjazdach, również wakacyjnych, a na tych często biorę ją ze sobą - (wiem, każdy szanujący się smartphon ma navi lub GoogleMaps, ale te w telefonach korzystać muszą przeważnie z netu, a kto raz został obciążony rachunkiem za przesył danych w roamingu ten zawsze będzie włączał "tryb samolotowy" :). Navi z konsoli Sportage raczej nie wyciągnę :)

4) po czwarte dostępność - nie wiadomo do końca jak będzie z dostępnością map i ich aktualizacjami (koszty, dokładność map itp), w przypadku AM mam pewność jak te aspekty wyglądają, a nie lubię niepewności. Język EN mi specjalnie nie przeszkadza, bo go znam, ale dla niektórych może mieć znaczenie, że navi "gada po hamerykańsku". Wiem, niebawem ma być wersja PL, no właśnie ... niebawem. A jeśli prowadzić będzie do celu głos a'la Senyszyn ?? :)
Ktoś pisał, że ta fabryczna navi stoi na OS Microsoftu i będzie można odpalić z karty AM - nawet jeśli to jak się do tego ma gwarancja ? Sprawdzał to ktoś ?

5) po piąte użyteczność - kwestia przejścia z gałkologii na macanie nie jest raczej wyzwaniem, ale może wymagać przyzwyczajenia. Bardziej przeszkadzało mi coś innego - jedną z jazd testowych miałem w słoneczny dzień i światło jakoś tak padało, że mało co widziałem na ekranie navi :( Nie da się zmienić jej położenia, podobnie jak położenia słońca więc pozostaje się z tym pogodzić.

6) po szóste estetyka - lubię czystość i błysk w samochodzie (czasem ponoć za bardzo:)) i nie do przełknięcia dla mnie był wypalcowany ekran navi :( Próba zmiany ustawień audio lub obsługa navi nie pozostanie bez śladu. A nie daj Bóg, niech wcześniej kierowca zje frytki albo podłubie palcem w uchu lub nosie - dramat!(od razu mówię, że tego nie próbowałem :)) Tak czy inaczej bez mikrofibry nie da rady. Kto korzysta z iPhona ten wie o czym mówię.

To tyle argumentów na NIE, ale były też plusy:
+ wbudowana nawigacja nie wymaga mocowania dodatkowych uchwytów i nie wiszą też kabelki od zasilania
+ wbudowana nawigacja zawsze jest (no chyba, że w nocy ktoś ją wymontuje:)) i nie wymaga pamiętania o zabraniu mobilnego urządzenia
+ opcja z navi to dodatkowy wzmacniacz w systemie audio i subwoofer w bagażniku (dla fanów umcy umcy :))
+ ładna i płynna animacja w systemie nawigacji
+ wersja z navi wygląda "bogato" i nowocześnie

To tyle mojej mocno subiektywnej oceny - może komuś się przyda ...

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Nawigacja

Postautor: soul » 18 paź 2010, 13:06

Z tą gwarancja to przesadzasz.
Wyciągasz kartę pamięci i wkładasz ze swoja mapa i po krzyku.
Mapy które są dane przez kia to zapewne jakieś igo podobne.
Będzie chodziła każda mapa na win czyli automapa też i to bez łaski ASO i odsyłaniu do jakiś aktualizacji.
Pamiętaj też, że każdą navi da się odblokować byle by nie miała zamkniętego systemu operacyjnego i to bez naruszenia licencji.
Co do palców na ekranie to tego się nie pozbędziesz bo taka jest fizjologia człowieka, że na opuszkach zbiera się sebum.

Według mnie problem z tą navi to jest jej cena. Za te pieniądze można mieć bardzo rozbudowany system medialny.
Obrazek

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawigacja

Postautor: saber » 18 paź 2010, 14:06

czy wymienić kartę da się łatwo to nie wiem, nie widziałem slotu na wierzchu, może trzeba deskę rozkręcić ? Jeśli już dokopiemy się do slotu to wymiana karty zgoda - ale pod warunkiem, że na nowej karcie masz instalkę mapy pod konkretny OS (np: Win CE albo Win Mobile).
Fakt, że 4,5k to sporo kasy, a jak jeszcze doliczysz koszt kredytu to wychodzi, że navi zapłacisz nawet 6k a to już duuuużo.
ps. fizjologie miałeś chyba na myśli :), ale za to "sebum" to ładna nazwa łoju :)

GD_Luk
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 06 paź 2010, 18:55
Czym jeżdzę: 2.0 TD, 4x4,XL, Techno Orange.

Re: Nawigacja

Postautor: GD_Luk » 18 paź 2010, 21:22

Nawigacja będzie po Polsku na początku roku-bezpłatny upgread na karcie ma być wysłany kurierem do wszystkich posiadaczy-tak powiedzieli w serwisie i wierzę im...testowałem audio i navi-audio jest super a lcd ma folię i nie brudzi się szybko :lol: .......subwoofer super gra - audio cd i mp3 naprawdę ładnie mimo gwizdków w drzwiach:)......skusiłem się na to właśnie z tego powodu aby zaraz po kupnie nie oddawać autka do firmy car-audio...lub innej:)
2.0 crdi, 4x4,XL, Techno Orange.

marko
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 15 paź 2010, 13:21
Czym jeżdzę: astra II 1.6

Re: Nawigacja

Postautor: marko » 19 paź 2010, 10:17

no i ściągnąłem instrukcję navi ze strony kia i już wszystko wiem ;-) no może nie wszystko, ale część ;-) też mam w obecnym aucie AM i fajnie by było jakby można ją było zaimplementować w kiance ;-)


Wróć do „AKCESORIA DODATKOWE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap