Stukanie przy wolnej jeździe

Wszystko co dotyczy zawieszenia. Najczęstsze awarie, opinie, porady.
wittek
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 07 sty 2015, 11:08
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2010, 17 crdi

Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: wittek » 11 sty 2015, 19:24

Coś mi stuka z lewej strony, raczej z przodu przy zjeżdżaniu do garażu podziemnego na "tralce", czasami na kostce brukowej a czasami na nierównościach - auto duże dziury pokonuje tak jak trzeba, bez zbędnych dźwięków, prowadzi się dobrze a te stuki są takie przytłumione jakby plastik o plastik albo o jakąś gumę stukał , jakbym miał nadkole niedokręcone (oczywiście jest dokręcone) , auto ma 50 tyś przebiegu, serwisowane było w ASO - ostatni przegląd kilka tygodni temu robiony przez poprzedniego właścicela nic nie wykazał - w polach dotyczących zawieszenia mam same plusiki . Co to może być, może ktoś miał podobnie?

geegles
Nasz Człowiek
Posty: 457
Rejestracja: 30 paź 2014, 12:56
Czym jeżdzę: Kia Proceed GT 1.6T 204 KM Full :|
Gadu Gadu: 2382783

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: geegles » 11 sty 2015, 20:29

Ja walczylem w identycznym odglosem w Ceedzie. Nawet nadkole na oryginalne wymienilem (nie mam tam gwarancji), a okazalo sie, ze to sruba przy hamulcu (igla?), zaraz sie pewnie wypowie jakis znawca mechaniki, ktory podpowie jak sie ona poprawnie nqzywa :-) najpierw mi ja przesmarowali i bylo lepiej, az wkoncu wymienili i przestalo.

Halas byl tylko przy duzej czestotliwosci nierownosci m.in. na tralce, kocich lbach itp.
Jest: Kia Proceed 1.6T 204 KM FULL
Było: Kia Stinger 2.0 T-GDI 245KM GT-Line + ECS + RED + TEC + SRF
Było: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-Line
Było: Kia Cee'd JD 2014 1.6 CRDI
Było: Kia ProCee'd 2010 1.4 Pb
Było: Kia Sportage 2014 1.7 CRDI

wittek
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 07 sty 2015, 11:08
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2010, 17 crdi

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: wittek » 15 lut 2015, 22:38

Po sprawdzeniu w autoryzowanym serwisie pod kątem : drążek stabilizatora, gumy, klocki, tarcze itp stwierdzono że stukanie w moim Sportku to pewnie amortyzator - jakaś poduszka czy coś - tłumi dobrze, jest sprawny ale puka - pan z serwisu kazał jeździć i się nie przejmować bo jeśli chodzi o bezpieczeństwo itd to wszystko jest w porządku.
Moje pytanie jest takie - czy jeśli wymiana amortyzatora to koniecznie obydwu czy można wymienić jeden, jakie to mogą być koszty poza ASO?
Na razie jeżdżę, stukanie aż tak denerwujące na normalnej drodze nie jest ale przypomina o sobie przy zjeździe do garażu i zastanawiam się nad wymianę stąd pytanie.

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: mint » 16 lut 2015, 00:32

Powinieneś wymienić obydwa amortyzatory. Skoro stuka to nie jest sprawny.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

Jakub Jung
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2015, 22:09
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL AUTOMAT

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: Jakub Jung » 27 lut 2015, 15:29

Hej mam ten sam problem,

tylko przy przebiegu 37000 km.
Serwis wymienił końcówki stabilizatora i nic nadal puka.

Prosiłem o pomoc Kie (infolinie) i niestety nic nie wiedzą żeby takie usterki podobno występowały bo to serwis musi stwierdzić.
Serwis upiera się ze samochód jest sprawny i nie podejmuje się naprawy.

A pukanie się nasila. . . . . . naprawa nic nie poprawiła.
W poniedziałek jadę do innego serwisu zobaczymy co zdiagnozują.
W innym wątku jest 13 stron na temat tego problemu. Auto tłucze jak jest sucho ujemna temperatura i jak wpada w dziurę. NIe ma stuków po wyjeździe z serwisu ok 50 kilometrów. Potem wracają :)

Proszę o pomoc i sugestie.

Pozdrawiam

Edgar
Uzależniony
Posty: 341
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:26
Czym jeżdzę: Sorento 2016 2.0 XL AWD,
była Sportage III 1,6 GDI L
Lokalizacja: Katowice

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: Edgar » 02 mar 2015, 09:10

W moim ks też był taki problem 23kkm. W listopadzie wymieniono mi końcówki a tydzień temu po kilku interwencjach wymienili łączniki i jeszcze jakiś element. Stukanie ustało ale trwało to 3 miesiące.

s4u
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 22 sie 2012, 01:59
Czym jeżdzę: 1,6gdi

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: s4u » 10 mar 2015, 23:59

U mnie stukało przy zmianie biegów, szczególnie z 1 na 2. Za pierwszym razem powiedzieli mi, że był luz na przegubie i dokręcili. Problem powrócił i usłyszałem, że był luz na półosi. Na razie po 3 tys. km jest ok.

olo1300
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2016, 03:42
Czym jeżdzę: Hyundai IX35 2,0 Benzyna
Lokalizacja: Pabianice woj. łódzkie

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: olo1300 » 11 mar 2016, 04:07

Witam serdecznie szanowne grono użytkowników Kia Sportage. Pozwoliłem sobie zarejestrować na Waszym forum pomimo tego ,że użytkuje Hyundaia IX35 ponieważ mam podobny problem ze swoim Hyundaiem. Szukałem pomocy na forum Hyundai Klub , jednak niestety jej nie uzyskałem. Jako, że IX35 i Sportage są bliźniaczymi modelami może ktoś z Was mi pomoże. Mam problem ze stukami zawieszenia przedniego. Stukanie występuje podczas przejeżdżania przez progi zwalniające lub poprzeczne uskoki w jezdni i wszędzie tam gdzie zawieszenie dynamicznie się podnosi lub opada. Dźwięk łudząco podobny do wybitych łączników drążka stabilizatora dlatego na wstępie je wymieniłem wraz z gumami drążka stabilizatora. Niestety dalej stuka/puka. Jako ,że nie miałem doświadczenia z tą marką , udałem się do stacji kontroli pojazdów. Samochód przeszedł kompleksową ścieżkę diagnostyczną na ,której sprawdzone zostały amortyzatory, zawieszenie na szarpakach - brak luzów ,wszystko ok. Z uwagi na niezdiagnozowanie usterki udałem się do serwisu Hyundaia , tam również sprawdzono zawieszenie i nic nie stwierdzono. Co udało mi się zaobserwować : stukanie jest głośniejsze przy niskich temperaturach, bez względu na to czy jest sucho czy mokro na dworze, stukaniu towarzyszy lekkie skrzypienie (jakby gumy, ale to subiektywne odczucie). Może któryś z kolegów w swoim autku miał podobny problem bo mnie już brakuje sił [panna] Ręczne "bujanie" autem nie powoduje stuków. Z góry dziękuję za pomoc
olo1300

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: kasia_mm » 11 mar 2016, 06:24


Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: diselboy » 11 mar 2016, 13:00

to stukanie siedzi w amortyzatorze, nie sprawdzałem tego organoleptycznie ale musi byc wada w jego konstrukcji, tłoczysko pracuje z luzem, albo za mało oleju, albo niewłaściwa lepkość lub inna wada konstrukcyjna. Co ciekawe stukanie zanika po podniesieniu auta do góry (np: wymiana koła) i pojawia sie dopiero po około 50- 80km przebiegu od wymiany, zanika też w ciepłe dni po przejechaniu około 40 km (wzrasta temp. oleju zwieksza swoją objętośc i kasuje luz dlatego podejrzenie o małej ilości oleju). Podobny przypadek mam we Fiacie gdzie ori amortyzatory zamieniłem na produkcji Bilstein'a ,tu szybki zjazd z krawężnika owocuje łomotem jakby się jeździło na "sztywnych drągach" i pełno - stalowych kołach. (tłoczysko dobija do dolnej cześci amortyzatora).Ta przypadłość u Sportka zakończyła się u mnie potworną awanturą w serwisie i wypięciem sie mnie na jego usługi, obecnie szukam producenta zamiennika w rozsądnej cenie aby dokonać wymiany i próby czy moje podejżenia są słuszne (rozbebeszę amortyzator kątówka na elementy pierwsze)
edyta: znając ciut akustykę samochodu podejżewać można tez tylne zawieszenie, to co tam sie tłucze może (zaznaczam może) być słyszane w okolicy przedniego zawieszenia i "mamić" sprawdzającego (ostatnio 'skrzypiące" okulary w schowku nad lusterkiem lokalizowałem jako dźwięki dobiegające z okolicy górnego narożniak drzwi lewych przednich, dopiero junior oproszony o pomoc w lokalizacji wskazał dobrze miejsce pochodzenia dźwięku, warto więc posadzić kilka osób i szukać wspólnie).
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

olo1300
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2016, 03:42
Czym jeżdzę: Hyundai IX35 2,0 Benzyna
Lokalizacja: Pabianice woj. łódzkie

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: olo1300 » 11 mar 2016, 15:44

Bardzo serdecznie Wam dziękuję , przyznam że też podejrzewam amortyzatory. Na forum Hyundaia problem był obszernie opisywany ale w i30. Będąc w serwisie Hyundaia podczas jazdy testowej z pracownikiem , zasugerowałem mu ,że może powodem są amorki , ten jednak stwierdził ,że on nic niepokojącego nie słyszy i sam z siebie poinformował ,że problem dotyczył innych modeli. Na złość, jest dokładnie taka jak opisuje kolega dieselman. Po przejechaniu ok 20 km. problem bardzo się minimalizuje. I tak , jeździłem z facetem z serwisu, na domiar złego po w miarę niezłych drogach, on słucha , nic nie słyszy ja już zbaraniałem i w sumie też. Wjeżdżają na podnośnik , sprawdzają , macają i też nic. Po czym jak tłukło tak tłucze. Wszyscy mechanicy mówią "Panie tu jest idealnie , nie ma luzów" ,a ja przy przejeżdżaniu przez spowalniacze i uskoki dostaję szczękościsku. Dziękuję Wam za zainteresowanie. Ps Kasia mm , czytałem wcześniej wskazane przez Ciebie linki i objaw mam nieco inny. Jeszcze raz dziękuję za pomoc , jeżeli ktoś miałby jeszcze jakiś pomysł , będę wdzięczny.

Dario911
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 25 lis 2013, 18:29
Czym jeżdzę: KS 1.6 GDI M Limited
Lokalizacja: Stara Miłosna

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: Dario911 » 11 mar 2016, 21:47

Olo, może wolniej przejeżdżaj przez spowalniacze :D

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: diselboy » 12 mar 2016, 00:18

to nie ma powiązania z prędkością, puka przy wolnej jeździe i przy szybkiej. :nono:
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

olo1300
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2016, 03:42
Czym jeżdzę: Hyundai IX35 2,0 Benzyna
Lokalizacja: Pabianice woj. łódzkie

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: olo1300 » 12 mar 2016, 15:57

Dieselboy , masz rację , czy wolno , czy szybko , musi puknąć i koniec. Szlag mnie trafia bo jak sami wiecie samochodziki mamy fajne, a tu taki bob , który psuje miłe odczucia z jazdy. Patrzyłem na ceny amorków i firmowe mają lekko mówiąc cenę zaporową. Swoją drogą dziwna rzecz, test amortyzatorów wskazuje na skuteczność na poziomie ok 78 proc także bardzo dobrze , a tu okazuje się ,że coś w nim nie gra, szkoda.

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: mint » 12 mar 2016, 16:59

Już kiedyś była dyskusja o stukaniu z okolic amorów i okazywało się że to łożysko amora.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

olo1300
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2016, 03:42
Czym jeżdzę: Hyundai IX35 2,0 Benzyna
Lokalizacja: Pabianice woj. łódzkie

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: olo1300 » 12 mar 2016, 18:20

Wydaje mi się ,że uszkodzone łożysko objawia się chrupaniem/ przeskakiwaniem ale podczas kręcenia kierownicą. U mnie podczas kręcenia , nic nie słychać. Gdzieś kiedyś czytałem ,że u jednego użytkownika stukał/skrzypiała słabo dokręcona śruba wahacza. Kurdę gdybym miał kanał sprawdziłbym wszystko samodzielnie , a tak jestem zdany na osoby trzecie ,które jak coś ewidentnie nie nadaje się do wymiany to dalej nie szukają , bo to czas, a czas jak wiadomo to pieniądz.

olo1300
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2016, 03:42
Czym jeżdzę: Hyundai IX35 2,0 Benzyna
Lokalizacja: Pabianice woj. łódzkie

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: olo1300 » 12 mar 2016, 20:44

Dieselman a czy mógłbyś, choć w przybliżeniu opisać mi dźwięki jaki występuje u Ciebie? Acha tak dla Waszej informacji , w Hyundaiu była akcja serwisowa ponieważ odklejały się tzw. bałwanki/odbojniki amortyzatorów przednich. Chodziło oto ,że bałwanek zamiast znajdować się u góry amortyzatora , opada w dół i uderzał na nierównościach o jego kielich. Akcja polegała na klejeniu bałwanków u góry klejem do szyb, tak napisałem może komuś pomoże , bo u mnie niestety nie jest to powodem stuków.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: diselboy » 12 mar 2016, 21:24

olo, odgłos jak przy wywalonym łączniku stabilizatora, dlatego poszły jako pierwsze do wymiany. Starczyło na cirka 80 km jazdy i dawaj od nowa postukuje, znaczy łącznik był ok (obecnie mam założone te z pierwszego montażu ), śruby dokręcałem sam też mając je na uwadze jak źródło stuków ( tak dobrze , że jedną zerwałem i latałem jak "kot z pęcherzem" aby coś dobrać w zamian ).
Przy okazji luźno dokręcona śruba łącznika tak napier... , że strach. Jakby miało odpaść pół zawieszenia. Zrobi się cieplej to wyjmę zwrotnicę i popatrzę co tam może tłuc.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

olo1300
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2016, 03:42
Czym jeżdzę: Hyundai IX35 2,0 Benzyna
Lokalizacja: Pabianice woj. łódzkie

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: olo1300 » 12 mar 2016, 23:35

Ok , dzięki ja też zamierzam samodzielnie przejrzeć zawieszenie. Jak coś mi się uda ustalić to napiszę.

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: ZygJe » 13 mar 2016, 08:28

Mi jak stukało to wymienili amortyzatory przednie na gwarancji -jakaś akcja była (jest?) na tą przypadłość.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Stukanie przy wolnej jeździe

Postautor: diselboy » 13 mar 2016, 13:59

no widzisz, ja się o tą wymianę " pożarłem " z ASiO, niby zakfalifikowali do wymiany, a jak doszło co do czego to się nie załapałem, właśnie z powodu "samozanikania stuków" przy nagrzanych amortyzatorach (po jeździe). Wojny z centralą nie wszczynałem bo mam doświadczenia po Fiacie, w skrócie sprowadza się to do tautologii ty swoje oni swoje, szkoda mi paliwa i czasu (140 km w jedną stronę do ASiO), za wycieczki nikt mi nie zapłaci a w "fabryce" też patrzą ile razy się zwalniasz .
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"


Wróć do „ZAWIESZENIE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap