Różnice w grubości lakieru

Wszystko co dotyczy powłoki lakierniczej i blacharki nadwozia.
misiu_04
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 04 paź 2014, 21:38
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2.0 DOHC XL Dark Gun Metal
Lokalizacja: Lublin

Różnice w grubości lakieru

Postautor: misiu_04 » 04 paź 2014, 22:06

Witam,
Kilka dni temu odebrałem swoją Kia Sportage w kolorze Dark Gun Metal. Wszystko działa i wyglada ok, no może poza troszkę niedokładnie spasowaną tylną klapą. Dzisiaj, chyba z nudów, postanowiłem sprawdzić ja miernikiem lakieru. Wskazanie grubości lakieru na większości elementów oscylowało wokół 80um, ale maska oraz tylne słupki (pomiędzy tylnymi drzwiami a klapą bagażnika) po obydwu stronach już 130um. Czy tak może być? Nie chce od razu zakładać że samochód był w tych miejscach ponownie lakierowany. Proszę o poradę.

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: Zibi70 » 09 paź 2014, 00:15

Powiedz kolego jakim czujnikiem to mierzyłeś - konkretnie ważne jest czy ma głowicę płaską czy kulkową?
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

misiu_04
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 04 paź 2014, 21:38
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2.0 DOHC XL Dark Gun Metal
Lokalizacja: Lublin

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: misiu_04 » 09 paź 2014, 20:34

Głowica była płaska. Byłem przy okazji w salonie, gdzie zmierzyli testerem z głowica kulkową, ale im wychodziło jeszcze gorzej. Może dlatego że samochód był już lekko ubrudzony. Wg salonu różnica w grubości lakieru różnych elementów to norma. Mam też trochę źle spasowaną tylną klapę, którą próbowali poprawić ale nie dadzą rady bez pozostawienia śladów na śrubach (a propos, widać jak ktoś - prawdopodobnie w fabryce - próbował ustawić za pomocą jakiegoś narzędzia, może młotka, bo są ślady. Przy I przeglądzie zarządam wpisania tego faktu w dokumenty pojazdu. Do tego hak automatyczny rusza sie na wszystkie strony, będę go reklamował.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: marcinK » 10 paź 2014, 08:18

Ja sobie myślę, że jak obleci się cały samochód tym samym czujnikiem, to chyba różnice w poszczególnych elementach się wychwyci. Nie powinno to zależeć od typu czujnika.
Odebrana po 178 dniach:)

krzysztofem
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 05 maja 2014, 08:29
Czym jeżdzę: 1.6, L

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: krzysztofem » 10 paź 2014, 08:22

Nie pytaj w KIA czy wszystko jest ok bo i tak cię spławią i powiedzą że jest ok. Jedź po prostu do PZMOtu. Oni mają tam rzeczoznawców. W Toruniu taki rzeczoznawca bierze ok 200-300 zł. Sprawdzi ci miernikiem i powie co i jak.

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: Zibi70 » 20 paź 2014, 22:53

Otóż drodzy Panowie,
Czujniki z płaską głowicą są hmmm... mówiąc kulturalnie - nadają się do pomiaru grubości lakieru na idealnie płaskich powierzchniach. Problem w tym, że w naszym Sportku ich liczba jest ograniczona. Dlatego, aby pomiar miał sens potrzebny jest czujnik z głowicą kulkową - czyli wypukłą
Obrazek
Jej konstrukcja pozwala na pomiar nawet na elementach mocno wypukłych czy wklęsłych. W takich miejscach głowica płaska zaczyna najnormalniej w świcie pokazywać bzdury.

Przećwiczyłem to dokładnie przy swoim samochodzie - czujnik z płaską głowicą jest g... warty - szczegóły tutaj: viewtopic.php?f=4&t=1774&p=22834#p22834 - to historyjka z odbioru mojej KS. pomiary robione płaskim czujnikiem dawały odczyty od 10 do 150 mikronów zależnie od miejsca. Potem dorwałem profesjonalny czujnik z głowicą wypukłą i odczyty były +/-85 - wszędzie.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 673
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: Tom16v » 13 mar 2017, 21:20

Odswieze temat ile ma mieć nowa ks4 chodzi o powłokę lakieru grubość .
Będę mierzył w salonie .
Bardzo proszę o info .dzięki

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: Kwarcu » 13 mar 2017, 22:05

Tego Ci nikt nie powie ile dokładnie ma mieć... Zasadniczo fabryczne lakiery mają zależnie od producenta, itd. od 70 do 120 mikronów. Ale nie ma na to reguły, błędy się zdarzają, robocik czasem pryśnie więcej i zdarzają się auta z fabrycznym lakierem, które mają po 150 mikronów. Generalnie jak nie przekracza 150 to raczej możesz być spokojny i nikt auta nie malował poza fabryką. Chyba, że na jednym elemencie znajdziesz dużą różnicę względem reszty auta, to wtedy może być podejrzane.

W przypadku Sportka i ogólnie KIA spodziewałbym się wyników na poziomie opisanym w poście wyżej, czyli 80-90 mikronów.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: gisio » 14 mar 2017, 20:07

Fabryczna grubość lakieru nie powinna przekraczać wartości 350µm.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 673
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: Tom16v » 14 mar 2017, 21:53

No to kolega troszkę przesadził. Troszkę poczytałem i jeśli wartość 200 jest przekroczona to już trzeba się zastanowić ze było coś robione.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: gisio » 15 mar 2017, 21:04

Nie przesadziłem tylko tak jest i to nie tylko w Kia ale również w innych markach tych mniej lub bardziej znanych.
Uważasz, że w fabryce nie może wystąpić problem z lakierem np. zaciek? Wtedy element idzie do powtórnego lakierowania i siłą rzeczy grubość powłoki będzie na nim większa ale auto pozostaje nadal fabrycznie nowe i pełnowartościowe. Tyle w temacie.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 673
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: Tom16v » 15 mar 2017, 21:38

Nie będę się kłócić ale mam inne zdanie pozdrawiam

pioter9090
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2018, 20:16
Czym jeżdzę: Diesel, gtline

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: pioter9090 » 12 cze 2018, 06:47

Witam. Swoją KS IV zakupiłem w listopadzie zeszłego roku. Nie dawno zauważyłem kilka zacieków na błotniku i tak jakby cieniowanie maski. Udałem się do lakiernika na pomiar grubości lakieru, badanie wykazało poziom w niektórych miejscach pojazdu w wysokości 260-270 um. Czy to normalne wyniki ? Ponadto jest różnica między śladowa jem drzwi lewych z błotnikiem przednim, a drzewami analogicznymi i błotnikiem . Jakieś małe rady, porady ? Myśle aby udać się do biegłego w dziedzinie wyceny pojazdu.

Dziękuje

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Różnice w grubości lakieru

Postautor: diselboy » 12 cze 2018, 12:40

dla wiadomości ogółu, koreańskie auta mają jedną warstwę lakieru bazowego i na to klar. Możiwe sa więc takie przebarwienia (niedomalowania) na dużych płaszczyznach. plastiki sa z wyjątkiem marek premium malowane tylko raz, niestety cięcie kosztow.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"


Wróć do „BLACHARKA I LAKIER”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap