Czym usunąć rysy?

Wszystko co dotyczy powłoki lakierniczej i blacharki nadwozia.
Belor
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2011, 22:31
Czym jeżdzę: 1.6 GDI XL Black Pearl

Czym usunąć rysy?

Postautor: Belor » 24 sie 2013, 21:16

Witam,

Może ktoś będzie w stanie doradzić czym usunąć bądź ewentualnie zatuszować takie rysy?

rysa.jpg
rysa.jpg (67.59 KiB) Przejrzano 7698 razy


rysa1.jpg
rysa1.jpg (47.92 KiB) Przejrzano 7698 razy


rysa2.jpg
rysa2.jpg (77.08 KiB) Przejrzano 7698 razy

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: cisco » 24 sie 2013, 21:33

Pasta polerska lekkościerna np Tempo lub inna ;)
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

Belor
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2011, 22:31
Czym jeżdzę: 1.6 GDI XL Black Pearl

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Belor » 24 sie 2013, 21:44

A czym to polerować? Wystarczy polerować ręcznie? :)

Zajonc
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 01 lut 2011, 12:32
Czym jeżdzę: KS III L 1,7CRDI, Clio II 1.2 16V, VTX1800C

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Zajonc » 24 sie 2013, 22:18

najlepiej ręcznie... nie mając doświadczenia maszynką można by niezłego bigosu na lakierze narobić ;)... z niezbędnych narzędzi to miękka szmatka i 0,5l piwa
Grafitowa eLżbieta 1.7 common rail, na dużych kołach i z pokazywaczem którędy jechać ;)

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Navkol » 25 sie 2013, 07:25

Zajonc pisze:[...] z niezbędnych narzędzi to [...] 0,5l piwa

I ciesz się, że to tylko takie małe ryski. Inaczej po polerce zostałbyś z marszu honorowym członkiem Klubu "AA" [rotfl1]

Belor
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2011, 22:31
Czym jeżdzę: 1.6 GDI XL Black Pearl

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Belor » 25 sie 2013, 10:02

Po takiej polerce znikna rysy i nie bedzie sladu?

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 876
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: michal55yh » 25 sie 2013, 11:43

Pierwsze i trzecie zmatowienie powinno zejść przy polerce. Natomiast z rysą mogą być problemy bo wygląda, że jest ona do podkładu.
Nie polecam pasty polerskiej Tempo do usuwania rys. Ona bardziej niszczy niż pomaga! Natomiast kup sobie Meguiars Ultimate Compound, on powinien dać sobie rade. Wystarczy ręcznie polerować czystą mikrofibrą.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

Edgar
Uzależniony
Posty: 341
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:26
Czym jeżdzę: Sorento 2016 2.0 XL AWD,
była Sportage III 1,6 GDI L
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Edgar » 25 sie 2013, 13:34

można spróbować pastą lekkościerną, aczkolwiek widać na zdjęciu że jest to dość głęboka rysa do podkładu i nieudolna :roll: próba podszlifowania papierem ściernym - moim zdaniem bez malowania to raczej się nie obejdzie :galy:

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 876
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: michal55yh » 25 sie 2013, 14:15

Umiejętna zaprawka dałaby sobie radę z tą rysą, później wygładzić papierkiem, wykończyć pastą i nie powinno się rzucać w oczy.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

Edgar
Uzależniony
Posty: 341
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:26
Czym jeżdzę: Sorento 2016 2.0 XL AWD,
była Sportage III 1,6 GDI L
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Edgar » 25 sie 2013, 20:50

w wielu sklepach z auto farbami są dostępne precyzyjne pędzelki (w casto też) można "zalać" rysę bazą, następnie clarem (bezbarwnym) i faktycznie jak pisze michal55yh następnie przeszlifować drobnym papierkiem - oczywiście na mokro :slinka: jakąś max 1000 i wypolerować - ale to tylko aby w oczy nie koliło.

Belor
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2011, 22:31
Czym jeżdzę: 1.6 GDI XL Black Pearl

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Belor » 25 sie 2013, 21:31

Chyba sobie dam spokój :) Kupiłem SONAXA zapastowałem parę razy. Małe ryski są nie widoczne, a najgrubsza prawie niewidoczna, zrobiła się grafitowa. Z tego co widzę i tak trzeba było by to czymś zamalować, wyszlifować i polerować. Za duże ryzyko że potem zostanie widoczny placek na środku drzwi a wtedy to by bolało. Dzięki wszystkim za podpowiedzi!

BTW. Czy taka rysa na przeglądzie lakierniczym oznacza, że gwarancji na drzwi już nie ma?

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Zibi70 » 25 sie 2013, 21:53

Koledzy nieźle radzą ale o ile dobrze widzę, to chyba jednak nie jest rysa do podkładu (przydałoby się foto w większej rozdzielczości) - raczej wygląda to na płaską rysę - obcierkę ale jednak jeszcze bez dotarcia nawet do bazy. Wszystko będzie jasne, kiedy zmoczysz wodą ten obszar i zobaczysz na ile głęboko jest obtarte - jeśli do podkładu na krawędziach rysy będziesz z bliska widział warstwy przez jakie przechodzi.
Jeśli do podkładu - pędzelek i zabawa na trzy dni - odtłuszczenie, uzupełnienie bazy, schnięcie, uzupełnienie klaru, schnięcie i papierek 1000 na małym klocku i szlifowanie miejscowe do wyrównania a potem pasta polerska.
Jeśli to jednak, tak jak obstawiam, powierzchowne - starczy sama pasta polerska - ręcznie - wygląda to na max 20 minut zabawy.
Z całą sympatią dla Konika i uznaniem dla Meguiars to jednak Ultimate Compound sobie odpuść, bo się zesmarkasz zanim to spolerujesz ręcznie :D
Proponuję coś bardziej prozaicznego: Obrazek - możesz też kupić Sonax do renowacji utlenionych lakierów http://sonax.sklep.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=83&virtuemart_category_id=10&Itemid=242 albo nawet taki "profesjonalny" zestaw: http://sonax.sklep.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=67&virtuemart_category_id=42&Itemid=242 Jak dla mnie jednak pasta z autolandu jest bardzo ok - przećwiczyłem ją na większej obcierce na czarnym lakierze - oczywiście cała nie zeszła ale znacznie się zmniejszyła jej widzialność - trzeba się dobrze poprzyglądać. :)
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: tabazagt » 25 sie 2013, 21:59

Podjedź do lakiernika, większość rys jest do spolerowania.
Ewentualnie firma s-plus

http://www.s-plus.pl/

Belor
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2011, 22:31
Czym jeżdzę: 1.6 GDI XL Black Pearl

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Belor » 25 sie 2013, 23:00

Tak, jest to obtarcie raczej. Paznokiec nie zachacza o ranty, które sa prawie nie wyczuwalne. Na jakiej zasadzie taka pasta moze spolerowac tak ze nie bedzie sladu skoro jest bezbarwna?

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Zibi70 » 25 sie 2013, 23:21

Pasta mówiąc najprościej spłyca mikrorysy, częściowo je "wypełnia" i sprawia, że są mniej "ostre / szorstkie" czyli nie załamują tak światła przez co ich nie widać. Część rys znika razem z warstwą spolerowanego - zebranego lakieru. Pozostałe są płytsze, gładsze i znacznie mniej widoczne.
Oprócz tego pasta z woskiem - czyli np politura konserwuje lakier i zabezpiecza go.

Przy okazji - technologia usuwania głębszych rys - oczywiście z powodzeniem można zrobić to samo bez tego kosmicznego zestawu naprawczego: https://www.youtube.com/watch?v=GDK7lEeGzCk
Ostatnio zmieniony 25 sie 2013, 23:36 przez Zibi70, łącznie zmieniany 2 razy.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: dealer » 25 sie 2013, 23:29

Belor pisze:BTW. Czy taka rysa na przeglądzie lakierniczym oznacza, że gwarancji na drzwi już nie ma?

zależy od serwisu
kilka obcierek wgniotek i odprysków mam, ale w książce mam wpisaną tylko jedną, wydaje mi się, że wychwytywane są tylko te największe ślady.
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 876
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: michal55yh » 26 sie 2013, 17:20

Zibi70 pisze:Z całą sympatią dla Konika i uznaniem dla Meguiars to jednak Ultimate Compound sobie odpuść, bo się zesmarkasz zanim to spolerujesz ręcznie :D


Mam ten środek (nie od Konika) i mi przypadł do gustu bo właśnie takie obcierki usuwałem nim nie bojąc się o hologramy. Oczywiście mam inne pasty (3M, Poorboy's World) ale z miejscowymi uszkodzeniami najlepiej radził sobie UC (ręcznie).
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: Zibi70 » 27 sie 2013, 23:28

Myślę, że wszystko sprowadza się do rodzaju i wielkości rys.
Używałem UC - twardo pracowałem nim ponad pół godziny aż się ze mnie lało - efekt był właściwie niezauważalny jeśli mowa o czymś poważniejszym niż rysy np od paznokci pod klamką. Robiłem tym obcierkę na drzwiach - lakier czarny, perłowy - większość płaskich rys powierzchniowych ale niektóre głębokie.
UC jest bardzo delikatne, wspiera się wypełnianiem czyli w pewnym sensie maskuje rysy - wypełnia - jakby je "natłuszcza" ale z czasem one ponownie "wyłażą". (rozmowa o tym tutaj: http://www.mojasportage.pl/viewtopic.php?f=57&t=1569&hilit=ultimate&start=50#p20315). Wydaje mi się, że UC za to świetnie się nada do wykończenia miejsca pracy silniejszego środka.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 876
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Czym usunąć rysy?

Postautor: michal55yh » 28 sie 2013, 08:35

W sumie masz rację. Usuwałem małe obcierki i zmatowienia, które są łatwo usuwalne. UC poradzi sobie także z większymi ryskami ale najlepiej użyć maszyny. Jeśli ręcznie to faktycznie na pierwszy etap coś agresywniejszego a następnie dopiero wykończyć UC lub podobnym.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M


Wróć do „BLACHARKA I LAKIER”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap