GPF - ile km bez konieczności wypalania

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
Chrysiu
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2022, 11:27
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE NQ5 2022

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Chrysiu » 30 lis 2022, 16:30

Instrukcja instrukcją. Przeczytałem proces ale zastosowanie nic nie wniosło i dwa razy nawet.
Zastanawiam sie czy ktos zna jakies triki bo np. trzeba jechac troche dłużej niz tam pisze, czy na niższym biegu.
Jechalem na 4 ponad 3k obrotow ponad 100. Serce bolało i uszy.

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 673
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Tom16v » 30 lis 2022, 18:06

K.....ekologia piep....a ehhh

kukuku2
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 16 kwie 2022, 11:25
Czym jeżdzę: Soul
CZEKAM 180KM MHEV BL DCT

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: kukuku2 » 30 lis 2022, 21:09

A tak
Załączniki
FB_IMG_1669835194116.jpg
Może ten sposób
FB_IMG_1669835194116.jpg (331.82 KiB) Przejrzano 3296 razy

Piejar
Uzależniony
Posty: 292
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Piejar » 30 lis 2022, 21:20

Widać że spirala nonsensu się nakręca a właściwie sami ją nakręcacie. Szkodliwe jest wyłączanie silnika przed upływem 10 minut??? Dodatkowe paliwo jest dawkowane? A niby gdzie, do cylindra? No to wtedy obroty rosną. Ktoś wrzuci jakiś konkret - opis "wypalania GPF" z instrukcji a nie jakieś szamańskie obrzędy? Jeżdżenie z obrotami 4000 w silniku z turbo jest kompletnym nonsensem. Może podlaczcie sobie ELM i coś poobserwujcie? Może macie tam w PID jakiś status typu wypalanie pasywne/aktywne itp? W Car Scanner jest coś z 15 profili dla Kia pod silnik GDI więc coś tam na pewno da się poczytać.
Tak to jest opisane u mnie. Ani słowa o obrotach, po prostu jeździj aż zgaśnie. A u Was? U mnie 91 kkm przebiegu i ani jednego wypalania.
https://drive.google.com/file/d/1cZ5doM ... p=drivesdk

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: automaciek » 01 gru 2022, 07:48

Chrysiu pisze: "Kontynuuj jazdę, aby zregenerować filtr spalin".

Skoro się nie zregenerował, to faktycznie tylko ASO z informacją że jazda regeneracyjna wykonana. W praktyce 90 procent klientów tej jazdy nie wykonało, wsiadałem bez kompa , przejażdżka i po sprawie.
P.S. jakość paliwa też ma wpływ, nawet SHELL mial wpadki, o Orlenie nie wspomnę.

Chrysiu
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2022, 11:27
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE NQ5 2022

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Chrysiu » 07 gru 2022, 09:53

Mi akurat wypalanie wg instrukcji nie pomogło. Dwa razy zaaplikowałem od razu po zaświeceniu się kontrolki (dwa razy bo musiałem zatankować).
Dzisiaj umówiony z serwisem, zobaczymy czy coś pomogą. Auto jeżdżone po mieście, obwodnice, parę dłuższych tras i 3k km i problem.
Wrzuciłem na forum KIA 2022 fb międzynarodowe temat i kilka zdjęć dostałem z tym błędem w różnych językach. Wygląda na większy problem.

Chrysiu
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2022, 11:27
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE NQ5 2022

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Chrysiu » 07 gru 2022, 18:56

Właśnie wracam z serwisu. Gest dealera Mitcar wypalanie ponad 300 zł standardowo. Jako ich klient za free. 37% zapchanie po 3k km. Kiepskawo. Lessons learn jedynie tska jak rośnie zużycie chwilowe paliwa i lusterka grzeją same to filtr się zaczyna wypalać i tej fazy nie widać. Potem kontrolka jak swieci to już późno.

Piejar
Uzależniony
Posty: 292
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Piejar » 07 gru 2022, 21:58

To jest jakiś czeski film. Może ktoś wrzucić przebiegi temperatury spalin z tego silnika?
Jeżeli sterownik faktycznie włącza lusterka na czas wypalania to można bardzo prosto wyprowadzić sobie diodę podłączona równolegle do grzałki lusterka - nawet bez wiercenia plastiku mieści się w szczelinie między lusterkiem a obudową. Jak się sama zapali to znaczy że to jest ten moment.

Lunar GT
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 01 sie 2022, 19:38
Czym jeżdzę: Sportage V HEV GT 4WD + wszystko (prócz dziury w dachu).
Lokalizacja: Śląsk

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Lunar GT » 08 gru 2022, 12:52

Piejar pisze:Jeżeli sterownik faktycznie włącza lusterka na czas wypalania to można bardzo prosto wyprowadzić sobie diodę

Tak to jest praktykowane w wielu markach i można to wykorzystać jak ktoś chce wiedzieć o fakcie wypalania.

Piejar
Uzależniony
Posty: 292
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Piejar » 08 gru 2022, 13:18

Jasne, ale sprawdzić trzeba bo w moim Pro Cee'd 2.0 D4EA sterownik nie włącza żadnych odbiorników. Wiem że np niektore Peugeoty włączają lusterka i szyby grzane.

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: KrzysiekG » 08 gru 2022, 13:37

@automaciek @gisio
Wiecie może na podstawie jakich parametrów sterownik silnika zgłasza konieczność sprawdzenia układu wydechowego? U mnie kontrolka GPF miga, przejażdżka 100km drogą ekspresową nie pomogła.
W ECU żadnych błędów... Siedzieliśmy z panem z serwisu z podpiętym kompem szukając jakichś wskazań czujników, które byłyby odpowiedzialne za to miganie kontrolki.
Ogólnie to nauczyłem się już żyć z tym ustrojstwem i wcześniej nawet zanim kontrolka się zapalała to czułem już lekkie szarpanie przy przyspieszaniu wskazujące zapychające się filtr. Wtedy przejażdżka regeneracyjna (20-30km drogą pozamiejską) i wszystko wracało do normy. Tym razem jest inaczej. Kontrolka nie świeci na stałe tylko miga, nie znika. Ale za to samochód chodzi jak żyleta - przyspieszenie bez szarpania.
Czy są jakieś czujniki ciśnienia lub temperatury na których wskazania trzeba zwrócić uwagę? W jaki sposób sterownik silnika stwierdza "błąd"?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: automaciek » 08 gru 2022, 19:03

Zapełnienie fitra jest określane przez ilość zużytego paliwa, przebieg, czas pracy, warunki pracy i obciążenie silnika. Do tego dochodzi analiza temperatur przed i za GPF, ale to bardziej do określenia przebiegu i zakończenia udanej regeneracji, choć w silniku benzynowym przy dynamicznej jeździe dochodzi regeneracja bierna (bez udziału sterownika silnika, temperatura spalin przekracza wtedy 500'C i łatwo rozpoznać spalanie sadzy czujnikiem#2) . Migająca kontrolka GPF bez kodu usterki to stan niepożądany - błędny. Lekarstwem może okazać się procedura "wymiany GPF" - tylko programowo oczywiście i wprowadzenia rzeczywistego przebiegu dla GPF. Co do włączania grzania tylnej szyby - nie potwierdzę tego. Przed regeneracją serwisową KDS wyświetla monit o włączenie obciążenia, gdyby mógł, sam by to realizował.

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: KrzysiekG » 08 gru 2022, 21:28

Jaką różnicę temperatur uznaje się za "normalną" przy zdrowym (nie zapchanym) GPFie a kiedy uznałbyś że jest "problem" i trzeba wypalać serwisowo?
W moim przypadku zaproponowano mi wypalanie serwisowe aby pozbyć się migającej kontrolki i komunikatu ale widziałem na YT jak to wygląda i powiem szczerze - bardzo nie podoba mi się to katowanie silnika/turbiny. Zwłaszcza, że wg mnie filtr jest "czysty" bo samochód jeździ bardzo normalnie.

Piejar
Uzależniony
Posty: 292
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Piejar » 08 gru 2022, 23:24

Szkoda że nikt nie próbuje czegoś podejrzeć zarejestrować odnośnie temperatur. Automaciek napisał ważną rzecz, że powyżej 500st spaliny same dopalają sądzę - nie trzeba dawkować dodatkowego paliwa do GPF żeby go "zapalić". Dlatego ciekawi mnie jakie macie te spaliny bo w mojej Megane przejechałem >90 kkm bez żadnego wypalania a raczej jestem świadomym użytkownikiem i zauwazylbym jakieś anomalie. Przebieg moich temp wrzuciłem kilka postów wyżej.

Awatar użytkownika
nextto
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 30 paź 2015, 08:59
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6gdi 2022 BL Czarny

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: nextto » 09 gru 2022, 11:04

U mnie przejechane 9,2k zapaliła się kontrolka. Nie chce zgasnąć mimo, że robię co instrukcja podpowiada, przejechałem ok 20km obroty 3 - 3.5k bieg 3 i 4. :wmur:

Piejar
Uzależniony
Posty: 292
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Piejar » 09 gru 2022, 11:41

A ta instrukcja naprawdę tak każe robić? Polskiej nie mam ale angielska nic nie mówi o jeździe NA 3 czy 4 biegu Z OBROTAMI 3-3,5 tys. Pisze o jeździe powyżej 80 kmh, na biegu 3 lub wyższym, z obrotami wyższymi niż 1500 obr. Czyli zwykła jazda. Po co walicie głową w ścianę. Walcie do serwisu jak jedna jazda nie pomogła.

https://drive.google.com/file/d/1mtxtHK ... p=drivesdk

Awatar użytkownika
nextto
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 30 paź 2015, 08:59
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6gdi 2022 BL Czarny

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: nextto » 09 gru 2022, 12:24

Taką instrukcję dostałem z serwisu... do serwisu mam kawałek drogi i to zawsze jest wyprawa

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: automaciek » 09 gru 2022, 13:16

KrzysiekG pisze:Jaką różnicę temperatur uznaje się za "normalną" przy zdrowym (nie zapchanym) GPFie a kiedy uznałbyś że jest "problem" i trzeba wypalać serwisowo?
Różnica temperatur to nie to samo co różnica ciśnień, i nie pozwala określić zapełnienia. Czujniki temperatury pozwalają obserwować procesy zachodzące w GPF....

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: automaciek » 09 gru 2022, 13:18

nextto pisze:U mnie przejechane 9,2k zapaliła się kontrolka. Nie chce zgasnąć mimo, że robię co instrukcja podpowiada, przejechałem ok 20km obroty 3 - 3.5k bieg 3 i 4. :wmur:
20 km to malo, po co te obroty ponad 3 tyś? Spokojna jazda powyżej 1500obr i już. Jeśli 50 km nie pomoże, to wtedy serwis.

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: RE: Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: KrzysiekG » 15 gru 2022, 18:21

automaciek pisze: Lekarstwem może okazać się procedura "wymiany GPF" - tylko programowo oczywiście i wprowadzenia rzeczywistego przebiegu dla GPF.

Dziś poszła na początek procedura wymiany filtra (softwareowo). Bez sukcesu.
Przystąpiliśmy więc do serwisowego wypalania GPF. Serce me krwawi na wspomnienie turbosprężarki w kolorze płynnej lawy wulkanicznej :/ Temperatury na czujnikach podczas procesu około 620-640stC.... Niestety, bez sukcesu :(
Kontrolka GPF miga dalej. Samochód jeździ idealnie. Co za bezsens. W ogóle to rejestrowanie błędów przez ECU w kia uznaję za jakiś absurd. Miga kontrolka, jest komunikat "sprawdź układ wydechowy" a błędu czy jakiejś zamrożonej ramki brak. I szukaj wiatru w polu.
Panowie z ASO powiedzieli że mieli już taki przypadek, pomogło dopiero wypalanie-przejażdżka ekspresówką-ponowne wypalanie.
Love ekologia XXIw.

jarmk
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 08 wrz 2018, 14:11
Czym jeżdzę: KS
Lokalizacja: Żuławy

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: jarmk » 15 gru 2022, 19:03

Dlatego zgłaszać do Kia Polska niech coś z tym robią, a jak nie pomoże, trzeba będzie pisać Rzecznika Praw Konsumentów, do TVN Turbo, poinformować portale motryzacyjne i gdzie tylko można...
Wszystkie inne auta/marki Kia z GPF-ami nie mają problemów, nie miały też KS IV, sam jeżdziłem 4 lata w koło komina i zero problemów..
Setki już chyba ludzi mają z tym problem.. bo na wszystkich motoryzacyjnych forach toczą się dyskusje, we wszystkich też Grupach na fejsie również..
Dla przykładu:
https://forum.kia-motors.pl/viewtopic.p ... &start=100


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap