GPF - ile km bez konieczności wypalania

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Piejar » 20 sty 2024, 18:17

Nie rozumiem po co ludzie piłują na wysokich obrotach skoro podany jest zakres 1500-4000. Czyli 1800 też jest OK.

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 887
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: michal55yh » 20 sty 2024, 20:13

jerzyp3 pisze:Wgrałem najnowszą z 06.11.2023 i teraz po przejechaniu 11 800 km pokazał się ten komunikat


Ty wgrałeś czy serwis? Aktualizacja dostępna na https://update.kia.com/ dotyczy systemu multimedialnego zaś serwisy wgrywają aktualizację sterownika odpowiedzialnego za GPF.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

jerzyp3
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2024, 16:21
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 T-GDI 6MT FWD wersja L

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: jerzyp3 » 21 sty 2024, 12:22

Fatycznie, wgrałem samodzielnie aktualizację ze strony update.kia.com. Nie wiedziałem, że aktualizację sterownika musi wgrać serwis. Nie mniej sposób wypalenia po A4 zadziałał i póki co nie będę się wybierał do serwisu. Tak na marginesie, czy ta usługa serwisu jest płatna? Samochód ma dopiero 12 200 km przebiegu.

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 887
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: michal55yh » 21 sty 2024, 18:46

Wgranie aktualizacji dla GPF jest usługą bezpłatną. Co do wypalania filtra przez serwis, czytałem że niektóre ASO liczą za usługę, niektóre nie.

Przyglądając się z osobom z komunikatem o konieczności kontynuacji jazdy w celu wypalenia filtra mam pewne wnioski. Z reguły auta tych osób mają bardzo niskie średnie spalanie, jeżdżą wokół domu nie rozgrzewając go, nie jeżdżą w trasy. Temperatura zewnętrza potęguje występowanie tej informacji. W mojej ocenie dobrze, że auto informuje o tym fakcie. Biorąc pod uwagę filtry DPF, gdzie wielu użytkowników ubolewa nad brakiem komunikatu o procesie wypalania a wyświetlaniem tylko błędu, gdzie zazwyczaj zwykła jazda nie jest w stanie pomóc, to rozwiązanie jest lepsze. Są nawet sprzedawane na popularnym portalu aukcyjnym osobne układy z kontrolką informującą o wypalaniu DPF do popularnych modeli aut. Owszem, wielu użytkownikom KSV wyświetlił się błąd filtra GPF tylko istnieje pytanie, czy chociaż starali się go wcześniej wypalić? Mi zapadły w pamięć słowa pewnej mądrej osoby: "Kto nie zapier...la ten nie dopala". Dlatego chyba ja oraz mój ojciec nie mamy z GPF problemu.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Piejar » 21 sty 2024, 21:04

Myślę że to jest trochę dorabianie filozofii - GPF powinien się wypalać podczas normalnej jazdy. Jak już wcześniej pisałem w 1,33 TCe mam 115 kkm i nigdy żadnych komunikatów o wypalaniu.
Nadal uparcie nikt na forum nie chce pokazać jakie macie temperatury spalin - to jest podstawowy czynnik zaistnienia wypalania. W autach benzynowych temperatura spalin przy normalnej jeździe osiąga wartość pozwalające na samoczynne wypalanie. To nie jest diesel gdzie spaliny długo są zimne.
Z tym jezdzeniem wokół komina i zapd..iem - ja jeżdżę codziennie 2 X 14 km - to jest wokół komina czy nie?

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: diselboy » 21 sty 2024, 21:23

disel, rozgrzany, potrzebuje właśnie około 14 km na wypalenie filtra. myślałem , że w benzynie będzie to bezproblemowy "dings" a tu niespodzianka. Widzę na drodze sporo nowych aut z klekotem pod maską które sadzą dymem z wydechu przy przyśpieszaniu, znaczy maja wywalony DPF w benzynie tego nie zobaczysz, może poczujesz kinolem.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Siffas
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 23:12
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV, 1.6 T-GDI, L + BL
Lokalizacja: Gdynia

Re: GPF - ile km bez konieczności wypalania

Postautor: Siffas » 30 sty 2024, 22:09

Już trochę czasu od tej akcji serwisowej minęło, zima gdzie ponoć większa szansa na "niedopalenie" była, a czy ktoś ma jakieś info czy ten upgrade coś pomógł? Czy faktycznie problem zniknął/znacząco się zredukował u tych co go mieli? Czy dalej walka z wiatrakami?:) Mój sportek dobiega 6tego roku o powoli się zastanawiam nad zmianą generacji, ale śledząc ten wątek trochę to odstrasza...


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap