1.6 GDI - pęknięta obudowa skrzyni biegów

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
hal9kpl
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2022, 08:19
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 XL

1.6 GDI - pęknięta obudowa skrzyni biegów

Postautor: hal9kpl » 18 sty 2024, 23:59

Dobry wieczór panowie,

Czytam forum od jakiegoś czasu ale do tej pory nie miałem aż takiej zagwozdki.

Historyjka:
Podczas intensywnego ruszania samochodem (rozgrzanym) pocisnąłem go trochę po normalnej drodze, nie do odcięcia ale jednak. Po chwili usłyszałem dźwięk jakbym przejechał po plastikowej butelce i poczułem lekkie szarpniecie. trwało to max 0,5s. Wiec jechałem dalej. Po chwili około 5s sytuacja powtórzyła się. Później już było OK, ale nie cisnąłem go zbyt mocno.
Jednak zacząłem czuć w kabinie dziwny zapach (oleju przekładni jak się okazało). Szczęśliwie miałem dość blisko do domu wiec dojechałem. Auto zachowywało się normalnie - zupełnie normalnie pomijając zapach.
Gdy dojechałem zauważyłem ze tak sobie dość intensywnie kapie z dolnej osłony silnika. Odpaliłem auto na chwilkę i wszystko gitara poza zapachem

Mechanik obejrzał i powiedział ze skrzynia do wymiany bo jest pęknięcie (zrobię zdjęcia jak tylko się tam dostane). Dziura ponoć nie jest na samym dole wiec nie wycieknie wszystko do zera. Autem można jako tako podjechać choć to bezsensowne i nie nadaje się do jazdy, chodzi mi o sam fakt ze działa.

Teraz pytanie: Jak żyć?
Rozumiem ze można próbować zakupić taka używaną skrzynie, ale gdzie?????? nie jestem mechanikiem wiec wskaźnikiem może być cena... ale to sobie można wymyślić z kapelusza i już.
Może można myśleć o naprawie??? No ale cos tam zachrzęściło... od tamtej pory nie powtórzyło się.


Pomocy, bo straszą mnie tutaj jakimiś bajońskimi sumami za które mógłbym kupić jakieś inne paskudztwo i jakoś tam jeździć....

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na jakieś sensowne uwagi/pomysły bo już nawet rozpatruje sprzedaż :( a ja lubię to autko.

P.S. Wybaczcie brak ogonków.

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: 1.6 GDI - peknieta obudowa skrzyni biegow

Postautor: Piejar » 19 sty 2024, 08:57

Kolego, nie napisałeś nawet co to za skrzynia.

Lunar GT
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: 01 sie 2022, 19:38
Czym jeżdzę: Sportage V HEV GT 4WD + wszystko (prócz dziury w dachu).
Lokalizacja: Śląsk

Re: 1.6 GDI - peknieta obudowa skrzyni biegow

Postautor: Lunar GT » 19 sty 2024, 11:42

Jeżeli lubisz kombinować to dziś są różne środki do klejenia/uszczelnienia metali, wszystko zależy gdzie ta dziura i jaka to dziura, można coś w ten sposób pokombinować nawet bez demontażu.

hal9kpl
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2022, 08:19
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 XL

Re: 1.6 GDI - peknieta obudowa skrzyni biegow

Postautor: hal9kpl » 19 sty 2024, 17:06

Piejar pisze:Kolego, nie napisałeś nawet co to za skrzynia.


No jak to jaka?!?! Jedyna słuszna!
A tak poważnie - Good point, otóż jest to manualna 6 biegowa. Symbolu niestety nie mam jeśli chodzi o szczegóły.

Lunar GT pisze:Jeżeli lubisz kombinować to dziś są różne środki do klejenia/uszczelnienia metali, wszystko zależy gdzie ta dziura i jaka to dziura, można coś w ten sposób pokombinować nawet bez demontażu.


Ja raczej do samochodów mam dwie lewe ręce - ale pracuje nad odkręceniem w prawo jednej z nich.
Brzmi jak jakiś niezły pomysł ale Tu oczywiście nasuwa się pytanie co tam „za chrzęściło” i czy teraz nie pływa/kręci się czekając na jakiś dobry moment w portfelu. Więc klejenie git ale z demontażem. Ktoś bawi się w grzebanie w takich skrzyniach w okolicy Łodzi? Bo może to jest jakiś plan. Co Panowie myślicie?

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: 1.6 GDI - peknieta obudowa skrzyni biegow

Postautor: Piejar » 19 sty 2024, 17:20

Jeżeli to skrzynia manualna to szukaj na podmiankę. To nie automat żeby bylo to nie do kupienia. Myślałem że robiłeś te testy na automacie bo wiele osób trafia na fora pisząc o problemach które pojawily się po zabawach z jazdą do odcięcia.
Szczerze nie wierzę w klejenie kadłuba aluminiowego, jeżeli już to spawanie. Demontaż skrzyni to żadna wielka operacja.
Cena nie zabija. 1/3 ceny naprawy automatu

https://allegro.pl/oferta/skrzynia-bieg ... 3712394812

Lunar GT
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: 01 sie 2022, 19:38
Czym jeżdzę: Sportage V HEV GT 4WD + wszystko (prócz dziury w dachu).
Lokalizacja: Śląsk

Re: 1.6 GDI - peknieta obudowa skrzyni biegow

Postautor: Lunar GT » 19 sty 2024, 20:30

Dzisiaj dobre środki chemiczne potrafią czynić "cuda" jak używasz ich zgodnie z instrukcją i czasem warto dać im szansę, tym bardziej że kosztują ułamek tego co część na wymianę (50-100 zamiast 3500).

Gawon
Uzależniony
Posty: 218
Rejestracja: 03 sty 2020, 20:57
Czym jeżdzę: 1.7 crdi SLS

Re: 1.6 GDI - peknieta obudowa skrzyni biegow

Postautor: Gawon » 21 sty 2024, 21:15

Po pierwsze nie wiadomo jaka to dziura by czymś tam kleić, po drugie wcześniej czy później to puści i najpewniej w duże mrozu bo obudowa alu. Bez zaglądania nie ryzykował bym jazdy, jak jest dziura to albo coś w nią walnęło od środka co nie powinno mieć miejsca i raczej nie miało jak działa normalni, ale to też nic pewnego. Albo coś uderzyło od zewnątrz ale jest opcja że ten kawałek coś dalej uszkodzi.
Jak sama obudowa to trzeba kupić jakąś uszkodzoną mechanicznie i czasami można wyrwać już za 300zł a i niżej widziałem.
Skoro działa to raczej 3,5 tyś nie będzie potrzebne po tyle to chodzą regenerowane z gwarancją, a i sporo taniej też bo nie wiadomo jaki symbol dokładnie jest tej

hal9kpl
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2022, 08:19
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 XL

Re: 1.6 GDI - pęknięta obudowa skrzyni biegów

Postautor: hal9kpl » 23 sty 2024, 21:05

Niestety jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji co dalej. Ale zaintrygowało mnie to że można za 3,5k kupić po regeneracji i z gwarancją.

Gdzie i jak szukać takich skrzyń? Bo na Alledrogo są różne ceny i chyba raczej nie jest to odpowiednie miejsce Do poszukiwań.

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: 1.6 GDI - pęknięta obudowa skrzyni biegów

Postautor: Piejar » 23 sty 2024, 21:10

Tak tak. I tą nową też przeleć do odcięcia i odparowania oleju.

hal9kpl
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2022, 08:19
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 XL

Re: 1.6 GDI - pęknięta obudowa skrzyni biegów

Postautor: hal9kpl » 24 sty 2024, 12:13

Piejar pisze:Tak tak. I tą nową też przeleć do odcięcia i odparowania oleju.


A tak mądrze milczał…

Gawon
Uzależniony
Posty: 218
Rejestracja: 03 sty 2020, 20:57
Czym jeżdzę: 1.7 crdi SLS

Re: 1.6 GDI - pęknięta obudowa skrzyni biegów

Postautor: Gawon » 02 lut 2024, 21:45

Tak jak napisałem, nie wiem jaki masz model skrzyni, niektóre można już za 3,5 kupić, niektóre drożej są. Musisz wiedzieć dokładnie jaki masz model. Wpisać w google symbol i regenerowana, albo poszukaj w okolicy firmy, zobacz czy są jakieś opinie w internecie i zadzwoń


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot]

Sitemap