Skrzynia biegów

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Skrzynia biegów

Postautor: Thomaster » 02 gru 2016, 20:42

Mój problem z wbijaniem jedynki został rozwiązany przez ASO - rozebrali skrzynię i z tego co mówili znaleźli zbyt ciasno spasowane łożysko, które w określonym położeniu powodowało niemożność wbicia biegu. Problem z kulturą pracy skrzyni jednak pozostał - czasami wszystko jest OK, czasami potrafi przyhaczyć (szczególnie przy wrzucaniu dwójki), a czasami wydaje mi się, że biegi zmieniały się płynniej w maluchu ( o polonezie nie wspominając ;) ) W tym przypadku trzeba chyba niestety przyjąć, że TTTM...

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów

Postautor: puder12 » 02 gru 2016, 21:17

To kiepskie rozwiązanie. Jednak wolałbym żeby ASO coś podregulowało a nie wciskało mi, że wymiana sprzęgła z dociskiem usunie problem. A może to np. pompa sprzęgła przecieka jak u Owcy.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Skrzynia biegów

Postautor: Owca007 » 02 gru 2016, 22:47

Kia widzę w tej dziedzinie musi jeszcze popracować, ze swojego doświadczenia to honda i bmw robią najlepiej pracujące skrzynie. U nas to dwa trzy nawet i 10 aut ma ten sam silnik skrzynię i każda inaczej pracuje hehe :D To sztuka w sztuce :).
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów

Postautor: puder12 » 02 gru 2016, 23:55

Miło się czyta wasze posty ale powiem szczerze że od STARYCH FORUMOWYCH WYJADACZY oczekiwałem raczej ustosunkowania się do moich dywagacji odnośnie ewentualnych przyczyn. Panowie - wspomóżcie radą - nie tylko ciepłym słowem że TTTM

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Skrzynia biegów

Postautor: diselboy » 06 gru 2016, 11:24

ten opis ..."Wbicie jedynki na postoju jest mega trudne, ale wystarczy jeśli mocniej przyhamuję, gdy auto sie toczy na dojeździe do świateł i jedynka wchodzi jak po maśle.".... pasujemi do regulacji linek wybieraka biegów. przy hamowaniu skrzynia z silnikiem idą do przodu i naciągaja linkę (kasuje luz na przegubach), teraz tylko przeanalizować czy jest zbyt krótko czy długo nastawiona, i jesteś w domu.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Skrzynia biegów

Postautor: Owca007 » 06 gru 2016, 12:51

Nic się nie naciąga czy luzuje. Jest zrobione z zapasem. Zarówno linka jak i pancerzyk trzyma się na skrzyni i razem pracuje, a pomiędzy silnikiem, a ścianką działową jest z 10cm zapasu linki idą po łuku. (w dieslu tak jest benzyniak 2.0 ma identycznie, 1.6 nie widziałem) Szybciej bym powiedział, że synchronizator słabo godzi ze sobą zębatki. I polecam bardzo mi pomogło mimo ze skrzynia pracowała dobrze to biegi chodzą teraz bardziej precyzyjnie, czyszczenie cięgien przegubów tych ramion przy samej skrzyni i ich nasmarowanie. Nic nie przestawiamy czy regulujemy! Samo czyszczenie smarowanie sprawdzenie jak to wszystko chodzi- ma chodzić leciutko jak po masełku po waszemu :).
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów

Postautor: puder12 » 06 gru 2016, 19:40

Synchronizator by mi pasował bo włączenie jedynki nawet przy maluteńkiej prędkości daje objaw jakby nie była synchronizowana. A to już większy problem, a na skrzynię są chyba 3 lata gwarancji.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Skrzynia biegów

Postautor: Owca007 » 06 gru 2016, 19:53

Z autopsji znam przypadek 2010r. przejechane jakieś 50tys. i robią działają w temacie bo biegi źle chodzą zobaczę do czego dojdzie czyścili smarowali poprawa jest ale nie do końca jestem ciekaw co teraz zrobią, mówili coś o wymianie całego wybieraka itp.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów

Postautor: puder12 » 06 gru 2016, 20:04

To muszę zgłosić problem w ASO i zobaczyć ich reakcję. Jak znam życie będą mi wmawiać, że sprzęgło do wymiany, a moim zdaniem nie daje ono żadnych objawów nadmiernego zużycia. Autko pięknie ciągnie pod górkę, rusza żwawo, itd.

ants
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 07 sty 2015, 00:02
Czym jeżdzę: KS 2015, 2.0 GDI
Lokalizacja: Gdynia

Re: Skrzynia biegów

Postautor: ants » 01 mar 2017, 13:16

Manualna skrzynia w sportage faktycznie chodzi gorzej od chociażby tych ze stajni VW.
Też mam czasem problem z 1 biegiem. U mnie jest to mocno związane z:
1) pogodą = Zimą częściej, latem rzadko. Dziwne, że przy ostrych mrozach działa lepiej niż gdy temp. waha się w okolicy zera. Ostatnio się ociepliło (10st) i jest dużo lepiej.
2) zimnym silnikiem = po kilkunastu przełożeniach działa lepiej.
Dziwne jest to, że raz jedynka wchodzi niepewnie (z oporem ale nic na siłę) a za minutę delikatnie jak w masełko i nie jest to wina zużycia sprzęgła bo obchodzę się z nim jak z jajkiem a zresztą ten problem miałem od nowości.
Najbardziej irytuje mnie to zimą, bo latem prawie nie występuje.
Myślałem, że wymiana oleju w skrzyni poprawi sytuację, ale z tego co tu przeczytałem to raczej nic nie da.
Przy pierwszym przeglądzie radzę kazać sobie wpisać problemy ze skrzynią do zlecenia serwisowego aby był ślad co ułatwi późniejsze naprawy gwarancyjne skrzyni.

ants
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 07 sty 2015, 00:02
Czym jeżdzę: KS 2015, 2.0 GDI
Lokalizacja: Gdynia

Re: Skrzynia biegów

Postautor: ants » 07 mar 2017, 15:26

Zgłosiłem dzisiaj w ASO przy okazji pierwszego przeglądu mechanicznego problem z 1 biegiem i wstecznym na zimnej skrzyni.
Objawy występują głównie zimą, gdy temp. waha się poniżej zera. Jak oddawałem KS to problem akurat nie występował co mnie zdziwiło (jakby wiedziała, że chcę na nią donieść :-)
Za ew. wymianę oleju w skrzyni kazali mi najpierw płacić ale serwisant znalazł inne rozwiązanie. Skierował mnie na wymianę synchronizatora. Przy tej okazji wymienią mi też olej w skrzyni na swój koszt. Synchronizatorów zabrakło w Niemczech więc je zamawiają. Mają być za 2-3tyg.
Waham się jednak bo jaką mam pewność, że po rozłożeniu skrzyni i jej ponownym złożeniu nie będzie innych skutków ubocznych, jak choćby problemy z innymi biegami. Nie wiem jakie ma doświadczenie i szkolenia ten, kto będzie to w ASO wykonywał.
Czy nawet średnio zdolny mechanik da sobie z tym radę a sama operacja jest dość prosta do wykonania? (ja nie mam o tym zielonego pojęcia)

Awatar użytkownika
Patermistrz
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:20
Czym jeżdzę: Kia Sportage II , 2.0 CRDI 112 km Active

Re: Skrzynia biegów

Postautor: Patermistrz » 17 mar 2017, 21:04

Dzisiaj miałem takie zjawisko.Odpaliłem auto dp pracy nie mogłem wbić ani 1 biegu ani wstecznego .Jak już się udało wszystko działało bez problemu.Czy się kończy sprzęgło czy coś ze skrzynią???

geegles
Nasz Człowiek
Posty: 457
Rejestracja: 30 paź 2014, 12:56
Czym jeżdzę: Kia Proceed GT 1.6T 204 KM Full :|
Gadu Gadu: 2382783

Re: Skrzynia biegów

Postautor: geegles » 17 mar 2017, 22:22

Ciężko odpowiedź bez sprawdzenia ;-) Przypuszczam, że sprzęgło. Jaki masz przebieg na tym sprzęgle? W Ceedach wytrzymują około 100k, a gdy padają jednym z objawów może być właśnie problem z wrzuceniem jedynki.
Jest: Kia Proceed 1.6T 204 KM FULL
Było: Kia Stinger 2.0 T-GDI 245KM GT-Line + ECS + RED + TEC + SRF
Było: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-Line
Było: Kia Cee'd JD 2014 1.6 CRDI
Było: Kia ProCee'd 2010 1.4 Pb
Było: Kia Sportage 2014 1.7 CRDI

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Skrzynia biegów

Postautor: Thomaster » 17 mar 2017, 22:57

Miałem identyczny problem. ASO na gwarancji rozebrało skrzynię - modlili sie nad tym z tydzień czasu ale zrobili. Nie wiem do końca co było przyczyną - podobno jakieś zbyt ciasno spasowane łożysko. Od czasu naprawy jest OK.

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów

Postautor: puder12 » 18 mar 2017, 10:03

Raczej nie sprzęgło. U mnie też był problem z jedynką. ASO zarzekało się, że problem zniknie po wymianie sprzęgła. Ja upierałem się że przyczyna jest inna. Koniec końców wymieniłem to sprzęgło przy okazji naprawy gwarancyjnej wycieku między skrzynią a sprzęgłem (zapłaciłem tylko za materiał). I jest tak jak mówiłem - nadal kłopot z wbiciem jedynki.
Kolejna próba rozwiązania problemu to wymiana plastikowego elementu łożyskującego drążek zmiany biegów. Cudownie usunęło to ogromne luzy na drążku i znacząco poprawiło komfort wbijania jedynki. Nadal jednak zdarza się że pierwszy bieg nie chce wchodzić. Muszę wywalczyć wymianę linek i zobaczymy co wtedy.

Lukasz sport
Uzależniony
Posty: 228
Rejestracja: 12 lip 2014, 22:27
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 140km 2006
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Skrzynia biegów

Postautor: Lukasz sport » 18 mar 2017, 10:31

Zalewał ktoś nowy olej o lepkości 75W85?
U mnie jest poprawa po wlaniu LM 75W90 jednak przy mrozach czasami ciężko wchodziły pierwsze biegi. Chyba jednak w wolnej chwili wleję Ravenol 75W85, czyli taki jaki powinien być w tej skrzyni.

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów

Postautor: puder12 » 18 mar 2017, 11:58

Miałem przez chwilkę Millers TRX SYNTH 75W90 ale wróciłem do Ravenol 75W85. I jestem zadowolony z powrotu.

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów

Postautor: puder12 » 28 lip 2017, 19:17

Wracam do tematu, bo ponownie zgłosiłem problem ASO, postulując wymianę linek. Odpowiedź z ASO - linki mają regulację - postaramy się wyregulować żeby jedynka wchodziła gładko.

Jakoś mam obawy że bardziej uda im się coś pogorszyć niż polepszyć. Owca chyba twierdził, że na linkach nie ma żadnej regulacji.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Skrzynia biegów

Postautor: Owca007 » 28 lip 2017, 19:27

Nie proszę Pana nic takiego nie pisałem nie mówiłem. Tu mają wyjątkowo rację regulacja jest i nie wiem jak jest u Ciebie ale jak bieg ciężko wchodzi to co da ta regulacja. Szybciej wymiana lub czyszczenie i smarowanie wybieraków pomoże. Ale oni się znają więc niech robią.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów

Postautor: puder12 » 28 lip 2017, 20:00

Owca007 pisze:Ale oni się znają więc niech robią.

Sam nie wierzysz w to co piszesz. Nie ma to jak sugestia zorientowanego w temacie klienta. Dlatego zasięgam informacji na co zwrócić uwagę kierownikowi serwisu.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Skrzynia biegów

Postautor: Owca007 » 28 lip 2017, 23:41

Wiesz jak to jest nie raz mówisz wręcz pokażesz palcem, a oni i tak wiedzą lepiej. Koledze mieli wymienić cały wybierak oczywiście zmienili tylko olej i mówią, że sprawdzili i jest już ok. Rozmowa jak z głupimi, a skrzynia jak i przed wymiana dalej źle pracuje. Reklamuje ponownie zobaczę z jakim skutkiem.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap