Jazda automatem.

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
poek
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2015, 18:33
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 CRDi
Gadu Gadu: 983713

Jazda automatem.

Postautor: poek » 15 paź 2015, 20:25

Niedawno przesiadłem się na Sportage III 2.0 CRDi AWD automat (100kW)
Jest to mój pierwszy automat i w związku z tym mam pytanie. Na co powinienem zwrócić uwagę w kontekście operowania "gazem"?
Nie pytam o podstawy związane z PRND itp. tylko o cenne uwagi, dzięki którym frajda z jazdy automatem będzie większa.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Jazda automatem.

Postautor: diselboy » 16 paź 2015, 11:09

jak to twój pierwszy automat to możesz mieć problem z lewą nogą, sama leci wyciskać sprzęgło przy awaryjnych sytuacjach i auto staje dęba bo stopa z pełna siłą nacisku trafia na pedał hamulca, ja podwijałem nogę pod siedzenie. z operowaniem pedałem gazu nie masz problemu, wszystko jak w manualu tylko nie zdejmujesz stopy przy zmianie biegu, pamiętasz, że silnik nie hamuje po odjęciu gazu (choć są ponoć już cuda co mają tą funkcje) i auto pełza na wolnych obrotach bez hamulca.
osobiście nie przekonałem się do automatu i poza epizodem z Mercedesem w automacie (3 miesiące) wróciłem do manuala.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Jazda automatem.

Postautor: ZygJe » 16 paź 2015, 22:06

Ja dla odmiany jestem fanem automatów wszelakiej maści - "jak pięknie się różnimy"....
Ogólnie to musisz wyczuć to ustrojstwo, przywyknąć, że czasem robi w poprzek. Im gwałtowniej wciśniesz gaz tym reakcja skrzyni będzie szybsza, jeśli decydujesz się np. na wyprzedzanie to musisz wyczuć (praktyka) jak wcisnąć gaz dla pożądanego efektu. Jeśli będziesz niezdecydowany, np: wciskasz ostro gaz, skrzynia redukuje do 3 czy nawet 2 i auto wyrywa, a ty wtedy odejmiesz dużo gazu to skrzynia od razu wróci na 5 czy 6 i auto przestanie przyspieszać, wtedy znowu wciskasz gaz, skrzynia redukuje znowu lub.... b. rzadko głupieje i nie wie czego od niej chcesz i jaki bieg ma zapiąć.
Unikaj: zmian pomiędzy RND gdy auto porusza się, przełączania na N pod światłami, przełączania na R lub D przy obrotach wyższych niż jałowe.
Aby szybko wyrwać auto z miejsca możesz lewą nogą trzymać hamulec a prawą wcisnąć gaz. kiedy puścisz hamulec auto wyrwie o wiele szybciej niż normalnie, ALE stanu gaz i hamulec nie można utrzymywać dłużej niż krótką chwilę 1-2s ponieważ cała moc silnika jest zamieniana w przekładni hydrokinetycznej w ciepło i można przegrzać olej - a to jedna z gorszych rzeczy dla automatu. Poćwicz sobie takie starty - w dieslu często mi się przydawały.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

sadamek
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:58
Czym jeżdzę: 2.0 CRDi 184KM XL, AT, 4x4
Lokalizacja: Chorzów

Re: Jazda automatem.

Postautor: sadamek » 16 paź 2015, 22:13

Sportage to mój pierwszy automat i chyba nigdy więcej manualnej skrzyni. Polecam

stencel2004
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 08 lip 2015, 13:15
Czym jeżdzę: 2.0 GDI wersja L
Lokalizacja: Świdnik/Warszawa

Re: Jazda automatem.

Postautor: stencel2004 » 17 paź 2015, 12:33

Tylko i wyłącznie automat :)

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 876
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Jazda automatem.

Postautor: michal55yh » 17 paź 2015, 19:46

Ja tak samo, tylko automat. Trzeba się przyzwyczaić do jazdy ale później kultura jazdy w moim odczuciu jest dużo wyższa.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: Jazda automatem.

Postautor: Navkol » 18 paź 2015, 06:42

sadamek pisze:Sportage to mój pierwszy automat i chyba nigdy więcej manualnej skrzyni. Polecam

Witaj w klubie "automatyków". To samo miałem w 2000 r. I od tej pory ino AVTOMATY :)

Awatar użytkownika
Johny-m
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 24 maja 2011, 07:05
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDI kolor DARKGUN METAL AWD AT
Lokalizacja: Kraków

Re: Jazda automatem.

Postautor: Johny-m » 19 paź 2015, 12:53

ZygJe - możesz wytłumaczyć dlaczego na światłach nie wrzucać N?

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: Jazda automatem.

Postautor: Kwarcu » 19 paź 2015, 13:10

Na N spada ciśnienie oleju w skrzyni i smarowanie jest gorsze to raz.
Dwa - ciągłym przerzucaniem między D a N czy P podczas jazdy w korku itd. szybko zużyjesz elementy skrzyni biegów. Korzystanie z N ma sens jedynie w przypadku holowania o ile dopuszcza to producent samochodu, no i podczas przejścia między D a R, auto na chwilę będzie na "luzie" - N. Podczas krótkich postojów na światłach czy toczeniu się w korku miej cały czas D i po prostu trzymaj nogę na hamulcu, w ostateczności jak noga Ci się męczy to możesz się wspomóc ręcznym. :czujnik:

Awatar użytkownika
Johny-m
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 24 maja 2011, 07:05
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDI kolor DARKGUN METAL AWD AT
Lokalizacja: Kraków

Re: Jazda automatem.

Postautor: Johny-m » 19 paź 2015, 13:49

Dzięki za info
Noga mnie nie męczy, tylko to pierwszy mój automat więc nie byłem tego świadomy, raczej nie przełączam na N ale zdarza mi się.
Jestem z niego bardzo zadowolony, zwłaszcza w mieście.

choinkar
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 21 maja 2015, 11:48
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 GDI 166KM Sand Track M +
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jazda automatem.

Postautor: choinkar » 19 paź 2015, 14:21

Prywatnie mam manuala, natomiast często jeżdżę automatami w pracy. Po dłuższej takiej jeździe troche śmiać mi się chce, jak przesiadam się do swojego, bo złapałem się już kilka razy, jak np. dojeżdżam do świateł i sprzęgło w ostatniej chwili wciskam, bo zapomniałem, że jadę już swoim lub przyspieszam i łapie się, że przeciągam biegi... [hihihi]. Co do kia, to skrzynie automatyczne są bardzo fajnie spasowane z silnikami, co przekłada się na wrażenia z jazdy. Trochę żałuje, że u siebie nie wziołem w automacie, no ale wszystkiego mieć nie można.
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

poek
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2015, 18:33
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 CRDi
Gadu Gadu: 983713

Re: Jazda automatem.

Postautor: poek » 19 paź 2015, 14:25

Dzięki za informacje. Powoli zaczynamy się dogadywać z automatem. Na początku miałem wrażenie, że zmienia biegi dokładnie nie wtedy kiedy bym chciał. Teraz jest już nieco lepiej ;)
Jedynie przy delikatnym ruszaniu męczy mnie to, że auto długo trzyma wysokie obroty. Ale jest to raczej zrozumiałe...

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Jazda automatem.

Postautor: ZygJe » 19 paź 2015, 20:56

Johny-m pisze:ZygJe - możesz wytłumaczyć dlaczego na światłach nie wrzucać N?

Kwarcu już napisał.
Akurat w skrzyni Sportage nie występują spadki ciśnienia oleju w trybie N, ale konstrukcja skrzyni przewiduje długotrwały nawet postój w trybie D, natomiast każde przełączenie D->N oraz N->D powoduje zadziałanie zaworów oleju, oraz załączenie ciernych sprzęgieł. Elementy te maja swoją żywotność i każde przełączenie zbliża do ich końca. Stąd im mniej przełączeń tym życie skrzyni dłuższe.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
Johny-m
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 24 maja 2011, 07:05
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDI kolor DARKGUN METAL AWD AT
Lokalizacja: Kraków

Re: Jazda automatem.

Postautor: Johny-m » 20 paź 2015, 08:03

ZygJe - dzięki za uświadomienie, teraz już wszystko jasne :)

dziakoni
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2016, 00:03
Czym jeżdzę: 2,0 CRDI Biała S Automat 2011R
Lokalizacja: Oława

Re: Jazda automatem.

Postautor: dziakoni » 05 lut 2017, 19:09

Witam chciałbym się dowiedzieć co ile wymienić olej w automacie serwis podaje że co 150000 a na forum znalazłem iż co 90000

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Jazda automatem.

Postautor: ZygJe » 05 lut 2017, 20:30

Instrukcja OIDP mówi, że w normalnym użytkowaniu w ogóle się nie wymienia.....
IMO olej należy wymienić w zależności od stylu jazdy, ale nie później niż po 100000. Potem co 60000. Normalna wymiana oleju to tylko ok 50% pojemności. Dynamiczna to ok 120% pojemności i tą bym polecał.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

lucuszysko
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 03 sty 2017, 00:58
Czym jeżdzę: Kia sportage XL 2.0

Re: Jazda automatem.

Postautor: lucuszysko » 06 kwie 2017, 19:07

Witam wszystkich,
ja podobnie jak założyciel tematu pierwszy raz przesiadłem się na automat - i coś czuje że nigdy więcej manuala nie kupie :D

Jednak jedna sprawa mnie trochę niepokoi - przy zatrzymywaniu się gdy już prawie samochód stoi odczuwam minimalne szarpnięcia, tak jakby kijanka nie do końca wiedziała czy ma się zatrzymać czy nie. Ogólnie nie jest to jakoś bardzo niekomfortowe, i właściwie ledwo zauważalne. Jednak miałem już wcześniej kilka epizodów z automatem i nie pamiętam takiego zjawiska.

Gdzieś poczytałem, że przy takim objawie należy zmienić olej w skrzyni. Wg książki nie był on wymieniany, a kijance właśnie stuknęło 150kkm.

Lukasz sport
Uzależniony
Posty: 228
Rejestracja: 12 lip 2014, 22:27
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 140km 2006
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jazda automatem.

Postautor: Lukasz sport » 06 kwie 2017, 19:40

Lepiej wymienić póki nie ma żadnych objawów ale skoro nie był wymieniany to zrób to jak najszybciej tylko dobrze dobierz olej.

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Jazda automatem.

Postautor: ZygJe » 06 kwie 2017, 20:14

Olej powinieneś wymienić, jednak przeczytaj co napisałem wyżej o wymianie. Czasami po wymianie oleju występuje konieczność skasowania adaptacji, lub skrzynie może przez jakiś czas gorzej zmieniać biegi. Zjawisko podszarpywania (jak zwał tak zwał) to nic innego jak redukcja do pierwszego biegu tuż przed zatrzymaniem.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Jazda automatem.

Postautor: listomek2014 » 06 kwie 2017, 20:50

Witam.Ja używam całe życie automatu co prawda preferuje te małe miejskie reguła jest u mnie jedna nigdy nie wymieniam i nie wymieniałem oleju w skrzyni a miałem różne przebiegi nawet 220tys chyba że wystąpił przeciek itp. wiele marek np.nissan nie wymienia oleju i wiem że te dziwne przypadłości na ogół mają związek z awarią skrzyni wybieraka itp.czasami zwykła kalibracja pomaga
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

lucuszysko
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 03 sty 2017, 00:58
Czym jeżdzę: Kia sportage XL 2.0

Re: Jazda automatem.

Postautor: lucuszysko » 06 kwie 2017, 22:58

Właśnie zasięgnąłem trochę literatury i dużo jest o tym, że w automatach się oleju raczej nie wymienia. Także jak to jest w naszych Sportkach? Wymieniać czy nie wymieniać - o to jest pytanie?

listomek2014 - czyli sytuacja którą opisałem nie jest normalna? Powinienem podjechać na serwis z tym? Jakiś kosztów mogę się spodziewać?


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap