Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
ramon
Uzależniony
Posty: 192
Rejestracja: 19 lut 2011, 21:01
Czym jeżdzę: KIA S. V M+Smart 1,6 TGDI 150KM KIA S. III 1,6 GDi 135KM
Lokalizacja: Częstochowa

Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: ramon » 23 lip 2013, 17:42

Nie wiem czy w dobrej kategorii - jeśli nie proszę o przeniesienie, ale do rzeczy - od jakiegoś czasu zauważyłem/usłyszałem przy ruszaniu z zatrzymanego do "zera" auta dziwne jakby puknięcie/stuknięcie tudzież kliknięcie (ciężko do opisać) pod spodem w okolicy silnika/napędu, nie jest to metaliczny dźwięk a raczej głuchy. Objaw ten występuje również na wstecznym biegu. Raz jest słyszalny a innym razem wcale.
Jako że przyczyn może być wiele a niebawem szykuje mi się dłuższa trasa wybrałem się do serwisu celem weryfikacji. Pan z serwisu (nie mechanik a Pan przyjmujący zlecenie) od razu wiedział co to jest zanim wsiadł do auta a kiedy wsiadł i ruszył parę razy i usłyszał ten dźwięk tylko potwierdził swoje przypuszczenie a mianowicie że TTTM :D i efekt ten występuje również w innych pojazdach wyposażonych w system asystenta ruszania pod górę/zjazdu z góry. Jakoś nazwał to - niestety nie pamiętam tej nazwy. W każdym bądź razie ponoć bardzo częste są wizyty właścicieli nie tylko KIA/HYUNDAI lecz choćby Nissan QQ z tego typu dźwiękami i jest to normalne. Mam pytanie - czy u Was również występuje ten dziwny dźwięk??? u mnie jest on słyszalny przy otwartej szybie.
Czy dalibyście wiarę w to co usłyszałem w serwisie??? Dodam że auto ma przejechane 15 tyś. km.
Z góry dzięki za odpowiedzi.
1,6 GDi "L" Techno Orange + pakiet orange + szklany dach

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: Zibi70 » 23 lip 2013, 18:01

Niech pan mądrala da Ci to na piśmie, że TTTM. Spodziewam się, że dżwięk o którym mówisz towarzyszy odpuszczaniu klocków na tarczy - ale jeśli nie dzieje się to po dłuższym postoju, kiedy klocek się "lekko przyklei" do tarczy, tylko dzieje się to przy czystych tarczach to można przypuszczać, że zaciski są do czyszczenia, cylinderki do przeglądu a prowadnice do przesmarowania, bo nie pracują płynnie.
Mam asystenta ruszania i żadnych dziwnych dźwięków przy ruszaniu. Nie słyszałem też, żeby ktoś meldował taki objaw.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: marcinK » 23 lip 2013, 19:43

Zibi, tylko, że to o czym Ty piszesz dotyczy po "postoju" a nie po "zatrzymaniu" (a nawet kolega opisuje po kilku zatrzymaniach) i ponownym ruszaniu. Wtedy klocki raczej się nie przyklejają. Chyba, że rzeczywiści mocno usyfione...
Odebrana po 178 dniach:)

ramon
Uzależniony
Posty: 192
Rejestracja: 19 lut 2011, 21:01
Czym jeżdzę: KIA S. V M+Smart 1,6 TGDI 150KM KIA S. III 1,6 GDi 135KM
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: ramon » 23 lip 2013, 21:10

Dzięki Panowie za sugestie. Myślę że nie ma to raczej związku z tarczami/hamulcami (choć oczywiście nie mam 100% pewności) gdyż jest to najczęściej słyszalne po przejechaniu kilku kilometrów (w tym czasie jest kilka hamowań i ruszań). Gdy jadę np. rano do pracy - nigdy tego nie słyszę. W weekend zrobiłem trasę 350km i pod domem też puknięcie usłyszałem.
Pan z serwisu twierdził, że ostatnio miał klienta który przyjechał z tym samym objawem - on mu na to że to jest związane z tym asystentem - klient nie uwierzył i pojechał do innego serwisu gdzie ponoć to potwierdzono - taką historyjkę też dziś usłyszałem.
1,6 GDi "L" Techno Orange + pakiet orange + szklany dach

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: Zibi70 » 23 lip 2013, 23:50

Marcinie - no właśnie napisałem, że nie dziwiłbym się gdyby to było słychać po postoju ale jeśli to jest po zatrzymaniu, to jest nie halo. Nie jestem specjalistą od hamulców, ale coś czuję, że pan z serwisu opowiada bzdury - do tego akurat serwisy (nie tylko KIA) nas przyzwyczajają intensywnie ;)

Przyczyną tego stuknięcia może też m. in. być łożysko amortyzatora (u mnie słychać je kiedy skręcam na gładkiej równej powierzchni - słychać w kabinie), a może poduszka silnika czy skrzyni biegów (jeśli temperatura robi różnicę bo jak kolega pisze, słychać po kilku kilometrach), albo zawieszenie wydechu czy osłona kolektora spalin.

Zamiast pociskać kocopały, serwis powinien to sprawdzić ale znalezienie takiej usterki nie jest łatwe i po co się paprać skoro auto na gwarancji i nie da się zedrzeć skóry z pacjenta :bajer: , więc lepiej naopowiadać ciekawych historyjek i mieć spokój. Rozpierniczy się na dobre to nie trza będzie szukać - a jest szansa, że się rozpierniczy po gwarancji i wtedy będzie fajnie.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

OxBown
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 28 wrz 2011, 15:49
Czym jeżdzę: Kawasaki z750, Sportage 1,6 GDI XL

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: OxBown » 05 sie 2013, 21:26

Ja ostatnio tez to uslyszalem u siebie czy do przody czy do tylu slychac czasami normalnie takie KLIK w momencie ruszania. To cos wlasnie moze byc z klockami bo na przegladzie przy 30tys patrzyli w nje i znajac zycie nikt tloczkow nie wyczyscil tylko poskladal tak jak lecialo i sie przypiekaja.

Awatar użytkownika
Przemek1472
Uzależniony
Posty: 373
Rejestracja: 04 kwie 2013, 18:35
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDi GT Line 7DCT+ MAX | Orange
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: Przemek1472 » 06 sie 2013, 06:40

U mnie też słychać czasami taki dźwięk. Pojawia się on po przejechaniu "średniego odcinka" (kilkadziesiąt km) z kilkoma hamowaniami. Wracałem z mazur i po przejechaniu kawałka usłyszałem takie kliknięcie z jęknięciem. Było to wtedy kiedy musiałem się nagle zatrzymać na poboczu. Jak usłyszałem ten dźwięk, to pofatygowałem 4 litery i na tarczy zobaczyłem wyraźny odcisk klocka.

Moja diagnoza to:
- kliknięcie to odpuszczenie klocka przez asystenta.
- jęknięcie to dźwięk z układu zawieszenia przodu ( sprężyna + amortyzator ) które słychać, bo kiedy ruszamy powstaję naprężenie które po chwili odpuszcza na skutek opóźnionej reakcji hamulców przez asystenta.
Powaga jest zwykle strojem głupców

christofersonxl
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2014, 18:57
Czym jeżdzę: 1.6 GDI
XL

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: christofersonxl » 12 lis 2014, 19:59

Mialem cos takiego jakies 20tys km temu czyli przy jakis 30tys. Ruch do przodu z 1, ruch do tylu wsteczny i.... o dziwo przy redukcji z 4 na 3. Wizyta w ASO, kminili, sluchali, badali. Diagnoza: stuki z polaczenia na wielowpuscie piasta-pòloska -tlumaczenie ze sie to zdaza i KMP zaleca posmarowac polaczenie smarem wypeniajaco-smarujacym i to ma zalatwic sprawe , u mnie pomoglo, po odkreceniu piasty wymieniaja nakretke. Nooo nalezaloby sprawdzic moment dokrecenia nakretki czy nie zalatwili tego przez dowalenie na sile polaczenia, ale lozysko dalej zyje wiec moze tak zle nie ma. Zainteresowalem sie tematen i prosze zwrocic uwage na luz jaki tam wystepuje, a zwlaszcza na poloskach jak wychodza ze skrzyni, dla mnie to dziwne, ale rozmawialem z roznymi mechanikami pracujacymi w roznych serwisach i okazuje sie ze tak terazz skladaja samochody. Np w renaulcie podobnie zalatwiaja temat stukow, w daci tez. Porownywalem luzy na poloskach i kia nie wyglada to tak zle.

Awatar użytkownika
arko_w
Uzależniony
Posty: 174
Rejestracja: 20 cze 2012, 16:44
Czym jeżdzę: Sportage crdi 1.7 L 2WD 2012
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: arko_w » 18 lis 2014, 15:49

U mnie taki objaw występował i zostało to zlikwidowane poprzez zlikwidowanie luzu na półośkach w obu kołach przy około 15 tys teraz jest 82 tys i łożyska nadal OK

ala66
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 04 paź 2013, 20:39
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDI 184KM
Lokalizacja: Katowice

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: ala66 » 18 lis 2014, 16:15

u mnie tez w końcu zdiagnozowali luz na półosi koła prawego przód (trwało to rok zanim do tego doszli)

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: diselboy » 18 lis 2014, 18:10

@ala66
i jak zlikwidowali. dokręcili większym momentem?
bo i u mnie coś zaczyna głośno się odzywać w zawieszeniu, obstawiam łącznik lub właśnie to.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 887
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: michal55yh » 19 lis 2014, 12:26

arko_w pisze:zostało to zlikwidowane poprzez zlikwidowanie luzu na półośkach w obu kołach


Ja walczę z nimi od X czasu i do tej pory nie byli w stanie zdiagnozować tego stukotu [rotfl1]
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

ala66
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 04 paź 2013, 20:39
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDI 184KM
Lokalizacja: Katowice

Re: Dziwne "puknięcie" przy ruszaniu

Postautor: ala66 » 23 lis 2014, 20:49

@diselboy
zamówili nową cześć. Czekaliśmy 2 tyg. potem była ok 2-3 wymiana i 30tys zrobione na tym i jakoś na razie nic nie słychac


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap