Dziwny dzwięk z tylnego mostu?

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
madzer
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 12 lip 2013, 23:48
Czym jeżdzę: 2,0 XL crdi 184 KM 4x4 automat

Dziwny dzwięk z tylnego mostu?

Postautor: madzer » 21 lip 2013, 13:18

Mam pytanie na temat dziwnego dzwięku w kia sportage automat, 4x4 powyżej 100 km/h z tyłu samochodu. Dzwięk dochodzi tak jakby z tylnego mostu. Jest to dziwne buczenie - huczenie . Jest to moj pierwszy samochod z napedem na 4x4, wiec nie wiem czy ma taki byc specyficzny odgłos...

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Dziwny dzwięk z tylnego mostu?

Postautor: puder12 » 21 lip 2013, 17:20

Może to ta sama przypadłość co u ZygJe
viewtopic.php?f=7&t=2458&p=31093#p31091

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Dziwny dzwięk z tylnego mostu?

Postautor: ZygJe » 21 lip 2013, 20:58

Może być.... Znajdź kawałek drogi na eksperymenty, rozpędź się do V przy której masz odgłos, przełącz na N i wyłącz silnik (jeśli masz kluczyk to go nie wyjmuj!!! bo zablokuje się kierownica i ....jeśli bez kluczykowy to wciśnij guzior i trzymaj - zgaśnie po ok 3-5s) słuchaj czy wraz ze zwalnianiem odgłos zaniknie czy będzie go jednak słychać może zmienić się w szumienie/chrobot jeśli da się go usłyszeć tak do ok 20-30km/h to raczej masz to samo co ja.
Przełączenie na N w czasie jazdy nic skrzyni nie zaszkodzi natomiast nie przełączaj raczej na D zanim się nie zatrzymasz - tego aftomaty nie lubią.
Ile masz przebiegu?
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 876
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Dziwny dzwięk z tylnego mostu?

Postautor: michal55yh » 21 lip 2013, 22:20

Ja znów słyszałem od wielu osób, że lepiej nie używać trybu N. Skrzynia wtedy ma odłączane smarowanie. Chodzą takie historyjki, że dziadek dla udowodnienia, że można toczyć się na luzie w automacie zjechał na N z górki. Po zjechaniu skrzynia nadawała się tylko na złom. Może coś w tym jest...

PS. Żeby nie było posiadałem 4 lata automata produkcji Mercedesa.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Dziwny dzwięk z tylnego mostu?

Postautor: ZygJe » 21 lip 2013, 23:34

Długotrwała jazda na N jest szkodliwa - faktycznie występuje ograniczone (a nie brak) smarowanie) ale tylko przy wyłączonym silniku - przy włączonym można jechać na N setki kilometrów (np. na holu) i nic się nie stanie. Nie znam natomiast przypadku aby sprawna skrzynia uległa uszkodzeniu po przejechaniu na N bez włączonego silnika kilkuset metrów a nawet kilku kilometrów.
Tak aby automat nie był tajemną skrzynką z kosmicznie skomplikowaną techniką w środku. Dodam od siebie, ze to co jest na filmie pływa w ponad 10l oleju...
http://www.youtube.com/watch?v=3Fj-zivPLWs
Kiedyś w programie Pogromcy Mitów usiłowali zarznąć automat wszystkimi znanymi sposobami: Włączaniem D z obrotami na czerwonym polu, przekładaniem przy 55mph na P i na R, włączając D i N naprzemiennie w czasie jazdy itd itp. Oczywiście wszystko było robione po kilkanaście razy i co - i nic skrzynia dalej pracowała. Oczywiście nikogo nie zachęcam do takich wyczynów - bo jednak coś może pójść nie tak [hihihi] ale automat to nie jest urządzenie które bardzo łatwo zarżnąć.

P.S.
Mercedes nie produkuje automatycznych skrzyń biegów. Nadwornym dostawcą automatów jest ZF. Acz innych producentów też stosowano.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 876
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Dziwny dzwięk z tylnego mostu?

Postautor: michal55yh » 22 lip 2013, 06:59

Moja skrzynia była sygnowana logiem Mercedesa więc można uważać, że to ich skrzynia :lol: . Oczywiście każdy wie, że producent tylko składa auta a podzespoły robią inni podwykonawcy
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap