Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
hymmen
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 cze 2021, 06:48
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT Line
Lokalizacja: Lubuskie

Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: hymmen » 08 wrz 2022, 13:56

Jak w tytule. Mam problem z błędem P0031 - Ogrzewanie sondy lambda HO2S-sygnał za niski (Bank 1, sonda 1) - W toku.
Po wymianie sondy błąd powraca. Przewody sprawdzone. Czy ktoś może przerabiał temat? Będę wdzięczny za sugestie.

hymmen
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 cze 2021, 06:48
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT Line
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: hymmen » 07 lis 2022, 15:37

Pociągnę temat dalej. Może opiszę to trochę chaotycznie, ale postaram się wyjaśnić od początku. Być może ktoś z szanownych forumowiczów spotkał się podobnymi problemami i coś zasugeruje. Będę bardzo wdzięczny. Pacjent Kia Sportage 1.6 T-GDI DCT AWD GT Line 2016. Mi już niestety powoli ręce opadają. Objawy to silne szarpnięcia podczas przyspieszania, częściej w czasie zwalniania (redukcji biegów przez skrzynię). Przy mniejszych prędkościach auto potrafi zgasnąć co kończy się niebezpieczną sytuacją na drodze, np. wyjazd z podporządkowanej z rodzinką i na środku amen, gaśnie☹. Brak mocy, duże spalanie. Auto jeździ jakby w trybie awaryjnym, wolno przyspiesza. Po dłuższym postoju w korku na ciepłym silniku też dostaje czkawki. Tak jakby silnik nie dostawał paliwa. Awaria występuje drugi raz na przełomie 2 miesięcy. Poprzednio zdiagnozowano uszkodzenie i wymianę czujnika ciśnienia paliwa, która pomogła dosłownie na chwilę na szarpanie (P0642, P0643, P0191 i P0031). Pozostał jednak błąd sondy P0031. Sprawdzone 3 kolejne sondy. Została założona nowa, oryginalna sonda, błąd nadal występuje. Niedługo później druga awaria, laweta itd. W sumie to powtórzyły się wszystkie objawy pierwszej. Czujnik ciśnienia paliwa wymieniony na nowy 35342-2E500, poprzedni był używką. Błąd P0191 pojawił się również dwa razy po wymianie na nowy. Pompa paliwa w zbiorniku wymieniona profilaktycznie. Pierwsze obecnie powracające błędy po wykasowaniu to: P0642 i P0030 i P0031. Części są nowe, wymienione na oryginalne we wrześniu i październiku. Na starym czujniku ciśnienia paliwa, przy odkręcaniu ponoć było dużo brudu z relacji mechanika. Mechanik zmieniony na elektromechanika, który zalecił zakup nowej sondy. Aktualnie od środy auto stoi w Serwisie KIA w Zielonej Górze. Dzisiaj do nich dzwoniłem i nie wiedzą co jest przyczyną awarii. Mają szukać dalej. Niestety autko już bez gwarancji. A ja czekam na diagnozę...

Poniżej zdjęcia z 1 i 2 awarii.
Załączniki
Awaria 2.png
Awaria 1.jpg

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: automaciek » 09 lis 2022, 07:21

Skupił bym się na błędach z napięciem odniesienie. Odnoszą się do wyjścia 5V zasilania czujników z ECM. Coś robi zwarcie (czujnik/wiazka) i napięcie jest nizsze niż 4.6V. Powodzenia.

hymmen
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 cze 2021, 06:48
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT Line
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: hymmen » 09 lis 2022, 14:45

Dzięki za sugestie, tak myślałem. Na pewno do sprawdzenia napięcie czujników określonych jako "A" lub "1" i wiązki. A na koniec ECU. :haker:
Dostaje już kota, prawie miesiąc bez sprawnego auta...

hymmen
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 cze 2021, 06:48
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT Line
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: hymmen » 14 lis 2022, 14:04

Automaciek może podpowiesz. Czy dwa tygodnie oczekiwania na diagnozę to standard w serwisach KIA? Nie wieżę, że tak traktują ludzi. Dwa tygodnie oczekiwania na przyjęcie i teraz kolejne dwa na diagnozę. I dalej nic nie wiem. Dzwonię, dopytuję... A to konsultant na urlopie, a to jeszcze nie mają dla mnie żadnych informacji, może łaskawie zadzwonią i mnie poinformują co dalej? Ale auto można zabrać choćby zaraz. Niestety, odnoszę wrażenie, że już zostałem skreślony. W tej chwili to wygląda na "spychologię" i zabawę z klientem na przetrzymanie. Szkoda, że tak to wygląda. Sorki za wylewność, ale mi się zebrało.

Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: Mundek28 » 15 lis 2022, 14:32

A to w tym przypadku 7 letnia gwarancja już nie działa?-2016 rok produkcji?














?

hymmen
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 cze 2021, 06:48
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT Line
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: hymmen » 15 lis 2022, 16:19

Niestety gwarancja odrzucona. Przeoczony ostatni przegląd "olejowy". Miałem świadomość co kupuję. Autko zadbane i do tego czasu serwisowane.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: gisio » 15 lis 2022, 19:34

Za bardzo nie rozumiem jaki związek ma przeoczony przegląd/serwis olejowy z awarią sondy? W którym ASO tak to nadinterpretują?
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

hymmen
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 cze 2021, 06:48
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT Line
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: hymmen » 15 lis 2022, 21:34

Już odpowiadam. W połowie października przyjęto i umówiło ze mną "odpłatną" usługę serwisową związaną ww. awarią. Dwa tygodnie oczekiwania i 2 listopada melduję się z autem na lawecie w ASO Zielona Góra (GEZET). Od tego czasu, nie wiem co dzieje się z samochodem. Dwukrotnie dzwoniłem do serwisu i dostałem informację od Pani z infolinii, że podjęto próbę zdiagnozowania, ale ta nie powiodła się, że usterka jest trudna do zdiagnozowania itd. Druga rozmowa tydzień później. Jak się dowiedziałem brak dostępności osoby przyjmującej zlecenie, Pana zajmującego się "moim przypadkiem" i nikt nie potrafi wyjaśnić mi co z podkreślam diagnozą, bo na tym stanęło. Mają dzwonić, tyle, że nie wiadomo kiedy:( Utratą gwarancji było moje przeoczenie serwisu/przeglądu olejowego w połowie kwietnia tego roku. Oczywiście po tym czasie kontaktowałem się z ASO w celu wyjaśnienia jak i co, ale wiadomo już po gwarancji... Dostałem też informację, że poprzedni właściciel nie stawił się na duży przegląd kilka lat wstecz, choć dla mnie było to nielogiczne. Pytanie, dlaczego nadal serwisował auto w ASO? Nie drążyłem tego, uznałem utratę gwarancji. Jednak stawiając się w Zielonej Górze 2 listopada po sprawdzeniu dostałem informację od przyjmującego auto, że wszystkie przeglądy zostały wykonane i brakuje tylko olejowego z kwietnia 2022. Ostatni przegląd w ASO Zielona Góra odbył się 2021-04-12 przy przebiegu auta 120962 km. Obecnie ma ono przejechane 130442 km, czyli naprawdę niewiele w tym przedziale czasu. W międzyczasie wykonałem przegląd w nieautoryzowanym serwisie tj. olej, filtry wymieniłem na takie jakie zaleca ASO. Według książki serwisowej gwarancja była do końca lutego 2023 roku. I tak to wygląda.

Pedros
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 28 sty 2021, 23:37
Czym jeżdzę: Sportage Black Edition

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: Pedros » 15 lis 2022, 23:49

Wygląda to wszystko dziwnie. Ze swojej strony zaś dodam, że niestety mam złe doświadczenia ze wspomnianym zielonogórskim serwisem. Osobiście zmieniłem na inny.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: gisio » 16 lis 2022, 19:00

Jutro do nich zadzwonię -> czekaj od nich na telefon. Sorki, że przeoczyłem info o serwisie w Twoim wcześniejszym komentarzu.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

hymmen
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 cze 2021, 06:48
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT Line
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: hymmen » 16 lis 2022, 19:44

Dziękuję Gisio. Bez względu na odzew jestem Ci bardzo wdzięczny za pomoc. Bez samochodu jak bez ręki a w rodzinie jest tylko jedno wozidło i trudno wszystko ogarnąć. Ja też pozwoliłem sobie zadzwonić do serwisu KIA Zielona Góra. Niestety znowu olewka, mieli dzisiaj oddzwonić i cisza. Brak słów na to wszystko. To już chyba działa na zasadzie na tzw. przetrzymanie. Klient się zniechęci, zabierze auto i temat z głowy...

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: gisio » 17 lis 2022, 19:30

Rozmawiałem dzisiaj z ich kierownikiem (jest na urlopie ale jutro wraca) i ma przyjrzeć się osobiście Twojemu tematowi. Zakładam, że będzie się z Tobą kontaktował jutro albo w poniedziałek. Przeanalizowałem kody błędów z Twojego auta i wydaje mnie się, że problem może leżeć w sterowniku VGT turbosprężarki ale muszą to jeszcze dokładnie sprawdzić bo jak sam zapewne zauważyłeś wymiana części tylko na podstawie kodów błędów do niczego nie prowadzi a jedynie generuje niepotrzebne wydatki.

Kilka słów odnośnie gwarancji -> to nie jest tak, że jak przekroczysz olejówkę czy przegląd to tracisz ją na całe auto. Każdy przypadek awarii po takim przekroczeniu (przebiegu czy jego terminu) powinien być rozpatrzony indywidualnie pod kątem czy owe opóźnienie miało wpływ na obecną usterkę.

Bądź dobrej myśli mimo obecnych perypetii, których już doświadczyłeś.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

hymmen
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 cze 2021, 06:48
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT Line
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: hymmen » 18 lis 2022, 16:59

Gisio zadzwoniłem dzisiaj ponownie do ASO Zielona Góra. Poproszono mnie o cierpliwość i po chwili oddzwonił Pan konsultant. Z informacji jakie mi przekazał dowiedziałem się, że do wymiany będzie "zawór elektromagnetyczny turbosprężarki". Część zamówiona i ma być na koniec przyszłego tygodnia. Po wymianie mają dzwonić. Byłoby super z diagnozą i naprawą gdyby okazała się trafna. Wieżę, że tak będzie i czekam z niecierpliwością. Oczywiście będę monitował co i jak w ramach naprawy. U mnie w domku wszyscy bardzo ucieszeni, szczególnie najmłodsi, że już nie będzie tylko na nóżkach. [ura] Wielkie, wielkie dzięki za pomoc. :D

hymmen
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 cze 2021, 06:48
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT Line
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: hymmen » 03 gru 2022, 16:17

W tym tygodniu odebrałem auto. W końcu naprawione. :D Faktycznie winowajcą całego zamieszania był sterownik, nastawnik VGT turbosprężarki, który w ramach naprawy serwis KIA nieodpłatnie zamówił i wymienił. Oczywiście to wszystko dzięki Twojej pomocy Gisio. :brawo: Naprawdę przywracasz wiarę w ludzi. Pięknie dziękuję. Jestem bardzo wdzięczny i winny co najmniej duży. :soczek: Ciesząc się po tak długim czasie ze sprawnego samochodu, w domu szaleństwo. :kierownik: Temat uważam za zamknięty. Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: gisio » 04 gru 2022, 09:19

Cieszę się, że diagnoza była trafna i masz sprawne auto szkoda, że tak to długo trwało. Serwisuj dalej auto w ASO a Kia nie zostawi Cię bez opieki nawet po gwarancji. Wszystkiego najlepszego dla Twojej całej rodziny na zbliżające się święta.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 876
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Sonda lambda Kia 1.6 T-GDI

Postautor: michal55yh » 04 gru 2022, 18:45

hymmen pisze:W tym tygodniu odebrałem auto. W końcu naprawione.


Miło czytać takie posty ;)
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap