Jaki olej do benzyny z GPFem

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: Mundek28 » 01 lut 2022, 22:59

W ASO bardzo dbają o nasze auta.Mój sportek -diesel ma zalecaną wymianę oleju co 30 tys. km-fajne.Wymiany oleju w automacie w ogóle nie przewidują. Na przeglądzie po 2 latach ocenili stan akumulatora ale zapomnieli o tym drugim 48 V. Trzeba wszystko palcem im pokazać. Jak ufać takiemu ASO?

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: Rox » 01 lut 2022, 23:50

Nikt nie broni wymieniać częściej. Poza tym to nie ASO zaleca wymianę co 30kkm, tylko producent. W ASO wykonują czynności wskazane przy danym przebiegu przez tegoż producenta. Sprawdzałeś zakres przeglądu po 2y? Jest tam ocena aku MHEV? Jeśli nie, to ASO niewinne niczemu, co przytaczasz. Ja olej wymieniłem pierwszy raz po 3kkm. W ASO. Nikt mi nie zabraniał, co więcej, KIA ma na to specjalna ofertę. Jak dobrze pamiętam nazywa się "Dobry start". Za całą usługę 300zł. Zrobisz taniej na swoich częściach? ;)

clay
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 12 wrz 2021, 19:03
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI wersja M

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: clay » 02 lut 2022, 11:03

Czy ci z was, którzy na wymianę oleju przywożą swój własny, zawsze macie też filtry czy bierzecie na miejscu od ASO?

Pytam bo nie wiem jaki ewentualnie kupić, bo zdarza się że jest po parę typów z danej firmy które pasują, a różnią się czymś, co nie wiem jaki ma wpływ na działanie.
Ewentualnie podpowiedźcie konkretne typy. Thx.

ASX_
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 01 lis 2021, 13:11
Czym jeżdzę: QL 1.6GDI M

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: ASX_ » 02 lut 2022, 18:02

Akurat filtr oleju kupiłbym w ASO.

Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: Mundek28 » 02 lut 2022, 20:18

Co robić wielu właścicieli wie . Wielu jest natomiast takich co wieżą całkowicie "specjalistom" z ASO i jeżeli auto sprzedają przed upływem gwarancji albo po lizingu to ok ale jeżeli chcą auto używać dłużej to mogą potem żałować albo być nadal nieświadomymi przyczyny kłopotów.Oczywiście nie mówię że trzeba w całej rozciągłości negować ASO ale zachować czujność i ograniczone zaufanie.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: gisio » 02 lut 2022, 21:08

Ale czy ktoś kogoś zmusza w jakikolwiek sposób do serwisowania auta w ASO? Droga wolna tylko po takiej decyzji łapki precz od gwarancji producenta jakby coś. Znając życie za chwilę znajdzie się jakiś cymbał, który przeczytał kilka artykułów w internecie o GVO i będzie prawił w tym temacie swoje mądrości.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: Mundek28 » 02 lut 2022, 23:17

O czym ty piszesz człowieku, czy nie rozumiesz słowa pisanego?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: automaciek » 03 lut 2022, 08:18

Mundek, @Gisio doskonale rozumie twoje wycieczki pod adresem ASO i dystrybutora KIA PL, i ma rację, chcesz mieć ciastko i zjeść ciastko. Albo stosujesz się do wymogów gwaranta, albo płać za naprawy z własnej kieszeni. Nie znam takiego, któremu się to opłaciło.....

Awatar użytkownika
mariushg
Bywalec
Posty: 125
Rejestracja: 28 cze 2018, 14:27
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 GDI BL

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: mariushg » 03 lut 2022, 09:24

Nie tak łatwo z utratą gwarancji - od wielu lat obowiązuje dyrektywa unijna, która pozwala serwisować poza ASO i niekoniecznie na częściach oryginalnych, bez utraty gwarancji. Jest to tzw. antymonopolistyczna dyrektywa GVO. Tylko w razie oporu ASO zostaje kwestia dochodzenia swoich praw Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a nie każdy chce się w to bawić.

clay
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 12 wrz 2021, 19:03
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI wersja M

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: clay » 03 lut 2022, 15:19

Panowie, ja się pytam, jaki jest temat tego Topica.
Zadałem pytanie o filtr i tylko ASX_ odpowiedział, któremu dziękuję. Rzecz jasna nie musicie odpowiadać na moje pytanie, ale z tematu zjechaliście mocno, co nawiasem mówiąc często się zdarza w tematach (nie to że tylko wy odbijacie od głównego wątku).
Potem pytanie zainteresowanego ginie w innych postach i gosc się nie dowiaduje czego chciał.
Proszę mojego wywodu nie traktować jako reprymendy, ale tak z przymrużeniem oka.
Obecnie mam taki klimat, że mam w duszy co odpowiecie w związku z tym filtrem, bo pewnie wezmę w ASO. Tylko po co to forum?
Jak ktoś to odbierze zbyt osobiście to z góry przepraszam, nie zamierzałem obrażać.
Pzdr.

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: Rox » 03 lut 2022, 16:08

Kolego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie. Odpowiedz najbardziej słuszna, zrób w ASO. Odpowiedz wg. mnie, kup w ASO. Odpowiedzi nieufających ASO i wierzących w pozorne oszczędności - kup na allegro i wymień pod blokiem. Masz wykazane za i przeciw dla każdej opcji. Twoje auto, zrób jak uważasz. Jaki olej powinien być wlany zostało wielokrotnie powiedziane. Która marka oleju jest lepsza - nie zajmujemy się rozważaniami nad wyższością jednych świąt nad drugimi. Wszystkie markowe, spełniające normy producenta, regularnie wymieniane, dają radę. Każdy ma swoją ulubioną i będzie ja stawiał przed innymi. Ja lałem przez 20 lat różne różniste i nigdy nie rozwaliłem z tego powodu silnika, ale wymieniam max co 10-11kkm. No i te najtańsze omijam szerokim łukiem, tak samo jak okazje z Allegro.
Jaki jest symbol filtra, to pytanie do producenta zamiennika. W hurtowni dobiorą odpowiedni po VIN. Czym się różnią - nie wiemy, trzeba pytać konkretnego producenta. Ja od siebie mogę polecić filtry Mann. Kilka rozcinałem i nie odbiegają IMO jakością od OEM. I chyba nawet idą na pierwszy montaż do VW, ale mogę się mylić. Nasz rodzimy Filtron też mnie nigdy nie zawiódł. Chińskie badziewie omijam szerokim łukiem.

Już mnie zaczynają nudzić dyskusje nad sensownością robienia nowego auta w ASO i stawianiem wyżej warsztatu Heńka, który ma uniwersalny interface OBD2 a o danym modelu auta wie tyle ile obejrzał na YouTube. Znajdzie się paru niezadowolonych i psiocza na pół internetu aż się kable grzeją. A ilu Henkow spektakularnie zjebało auto klienta i wypięło się dupą? O tym już tutaj nikt nie wspomni. W ASO mechanicy są przynajmniej z danej marki przeszkoleni i trochę więcej wiedzą, niż ktoś, kto podchodzi do Sportage skończywszy robić Transita.

Dla mnie EOT.

clay
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 12 wrz 2021, 19:03
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI wersja M

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: clay » 03 lut 2022, 17:38

Dzięki za odpowiedź. Nawet przez moment nie przeszło mi przez myśl żeby auto robić poza ASO. Po prostu umówiłem się u nich na własny olej, a o filtrze zapomniałem.

Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: Mundek28 » 03 lut 2022, 19:28

No już dobrze , faktycznie w temacie o oleju piszemy różne głupoty . Ja też jeżdzę tylko do ASO mimo że trochę nerwów tam zjadam ale czego nie robi się dla siedmioletniej gwarancji. To przecież między innymi ta gwarancja przyciąga trochę klientów do KIA. A tak na marginesie , jest takie powiedzenie :nie gryzie się ręki która karmi.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: gisio » 04 lut 2022, 19:38

mariushg pisze:Nie tak łatwo z utratą gwarancji - od wielu lat obowiązuje dyrektywa unijna, która pozwala serwisować poza ASO i niekoniecznie na częściach oryginalnych, bez utraty gwarancji. Jest to tzw. antymonopolistyczna dyrektywa GVO…

A jednak? Znasz te przepisy w oryginale czy opierasz się na artkułach umieszczonych w internecie? Ja mam je w oryginale a nie w postaci tłumaczeń zleconych w translatorze przez polskie urzędy.

Oprócz przywilejów na które niemal wszyscy się powołują są jeszcze obowiązki jakie musi spełnić niezależny warsztat żeby gwarancja producenta została utrzymana. Osobiście znam w Polsce może 2-3 takie warsztaty ale są to warsztaty, które wcześniej miały autoryzację Kia i po rozwiązaniu umowy zatrzymały sprzęt diagnostyczny, przeszkolonych pracowników oraz systematycznie wykupują dostęp do strony technicznej producenta.

Z resztą sama dyrektywa dotyczy umów wertykalnych i dostępu do informacji technicznych, szkoleń itp. warsztatom niezależnym na zasadach równych jak dla ASO. Jeżeli warsztat niezależny spełnia wymogi opisane w GVO na równi z ASO wtedy producent nie ma podstaw do odmowy wykonania naprawy gwarancyjnej.

To wszystko o czym wspomniałem wyżej kosztuje i to nie mało -> roczny dostęp do strony technicznej Kia to wydatek rzędu 2.500 € więc nie łudźcie się, że jakiś niezależny warsztat pozwoli sobie na takie podstawowe koszty a o pozostałych nawet nie wspomnę.

Odnośnie części tzw. zamienników:

Poniżej przykład filtra oleju rzekomo dedykowanego do Kia przez licznych jego sprzedawców:

Obrazek

Wymiary z tzw. „tyłka” vs oryginał (te drugie naniesione ręcznie) oczywiście sprzedawca posiada jakiś niemiecki certyfikat, że zgodnie z „ISO numer coś tam” produkować mogą ale nie jest to certyfikat zgodności produktu z OEM -> eureka! Chyba nie muszę tłumaczyć jak ważną rolę w układzie oklejenia silnika spełnia filtr oleju, różnica w cenie vs OEM – 8 pln brutto!

Finalny efekt jest taki:

Obrazek

… i zatarty silnik.

Podobna sytuacja jest z olejami, że niby renomowanej marki a jak przychodzi co do czego to producent oleju wypiera się jego „oryginalności”.

Pozostawiam wszystkim do przemyślenia to co napisałem. Decyzje gdzie i jak serwisować swoje auto podejmiecie sami.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: automaciek » 04 lut 2022, 21:13

@Gisio, to nie ten od nas?

clay
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 12 wrz 2021, 19:03
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI wersja M

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: clay » 04 lut 2022, 21:36

@Gisio
I takie posty się super czyta. Treściwe i życiowe.

Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: Mundek28 » 05 lut 2022, 11:07

Korzystając z okazji że obecnie w tym temacie są aktywni dwaj pracownicy ASO Kia mam pytanie do nich.Chcę wymienić w okresie gwarancji olej / najlepiej dynamicznie/ w klasycznym automacie. Gdzie mogę to zrobić w ASO Kia Polska bądż w punkcie który zaakceptuje Kia Polska.Będę wdzięczny za odpowiedż.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: automaciek » 05 lut 2022, 16:00

Manual producenta nie przewiduje wymiany dynamicznej....

Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: Mundek28 » 05 lut 2022, 19:24

A w takim razie chociaż wymiana statyczna?

Awatar użytkownika
mariushg
Bywalec
Posty: 125
Rejestracja: 28 cze 2018, 14:27
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 GDI BL

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: mariushg » 06 lut 2022, 14:59

Co do serwisu poza ASO, oczywiste jest, że musi być zachowany standard, tak w procedurach, jak i jakości części. Trudno uznać serwis pana Zenka w garażu za porównywalny.

gisio pisze:Podobna sytuacja jest z olejami, że niby renomowanej marki a jak przychodzi co do czego to producent oleju wypiera się jego „oryginalności”.


Producent wypiera się, że to jego produkt? Trudno w to uwierzyć, bo sprawa w sumie dość łatwa do udowodnienia, wystarczy sprawdzić łańcuch dostawy. Ostatecznie, można w laboratorium sprawdzić skład i porównać z oryginalnym i w razie czego pociągnąć do odpowiedzialności sprzedawcę.

I jako ciekawostka, mój przypadek w kwestii oleju - fabrycznie zalany Total, pierwsza wymiana Lotos, kolejna Orlen. Takie wlewalo ASO, bo tylko tam serwisuję.

Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Jaki olej do benzyny z GPFem

Postautor: Mundek28 » 09 lut 2022, 11:47

Kolego Automaciek, kontynuując temat bo widzę że zaglądasz na forum. A gdzie Kia poleca wymianę statyczną oleju?


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap