kiedy włącza się turbina

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
gardan
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 10 wrz 2018, 22:08
Czym jeżdzę: Kia sportage L, BL, T-GDI, AWD

kiedy włącza się turbina

Postautor: gardan » 10 wrz 2018, 22:52

Witam wszystkich

Od tygodnia jestem posiadaczem Kia sportage po liftingu z motorem 1,6 t-gdi. To moje pierwsze auto z turbiną i napędem na 2 osie więc mam kilka pytań

1. Czy trzeba docierać ten silnik? Jeśli tak to do jakiego przebiegu
2. Od jakich obrotów silnika włącza się turbina?
3. Czy płyny motula i filtry Mahle będą odpowiednie dla tego auta? Bo lotos, którego się zaleca jakoś mnie nie przekonuje.
4. Czy silnik ma GPF?

Ogólnie jeździ się świetnie tym autem. Wcześniej miałem tylko auta bez turbiny. Teraz też chciałem takie kupić ale żonie się podobało sportage więc co było robić..

Dzięki za odpowiedzi

Titoortiz
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 30 cze 2018, 20:48
Czym jeżdzę: 1.6 GDI Biznes line

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: Titoortiz » 11 wrz 2018, 03:55

Witam w odpowiedzi
1- Niby nie trzeba ale ja swój docierałem do 5 tyś km
2- Masz tak zwanego kik Down czyli To działa tak (zresztą zgodnie z opisem w instrukcji), że po wciśnięciu pedału gazu do 80% skoku pedału odczuwalny jest opór. Żeby skorzystać z pozostałych 20% trzeba ten opór przełamać. Ja się do tego nie mogę przyzwyczaić, a poza tym takie działanie zajmuje trochę czasu (przy wyprzedzaniu bywa to irytujące).
Faktem jest, że jak już uda się "gwałtownie przyśpieszyć" to wciska w fotel ;)
3- Bardzo przykro lecz nie będzie pasował filtr
4- jeszcze w bezynie nie ma wymogu montowania DPF
Więc raczej nie posiadasz

Pozdrawiam Tomasz

Arczi89
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 sie 2018, 21:36
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI 7 DCT AWD

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: Arczi89 » 11 wrz 2018, 05:57

Tutaj się nie zgodzę. Podczas liftingu dołożyli gpf. Wszystkie auta obecnie produkowane już powinny go mieć. Te co zalegają na salonach mogą nie miec ale sa przed liftem.

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: listomek2014 » 11 wrz 2018, 07:18

Docieranie 1000km do 1500tys obrotów to nie znaczy że nie można przekroczyć 4000 można tyle że nie jechać stale na takich obrotach .Gpf już masz jeśli chodzi o olej lotos ja nie widzę nic złego od 2014 roku miałem zalewany a jeśli chodzi o turbo to musisz przejechać się używając większych obrotów i niższe biegi
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

kriss76b
Bywalec
Posty: 148
Rejestracja: 25 lis 2014, 00:16
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6GDI M+SMT 2018r.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontaktowanie:

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: kriss76b » 11 wrz 2018, 18:45

Docieranie to chyba pierwsze 1000km nie przekraczając 3000obr - przynajmniej tak mówi instrukcja, ale nie możesz przejechać np. odcinka 1000km ze stałymi obrotami 3000 i mieć z głowy docieranie - nie o to chodzi, przede wszystkim trzeba przejechać pierwsze 1000km ze zmiennymi prędkościami nie przekraczając 3000obr. Jeśli czasami przyspieszysz do 3500-4000obr to też nic się nie stanie.

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: listomek2014 » 11 wrz 2018, 20:36

Masz rację do 3 tys chiński błąd kiedyś już ktoś pytał pisałem 3tys jest to w innym poście
viewtopic.php?f=66&t=4542
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

malabarista
Nowy
Posty: 23
Rejestracja: 18 wrz 2017, 15:05
Czym jeżdzę: Sportage IV L 1.6T
Lokalizacja: pomorskie

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: malabarista » 27 wrz 2018, 18:29

Czy mogę prosić o informację, gdzie w instrukcji jest napisane o kick-downie? Nie mogę tego znaleźć. A jeśli chodzi o sprężarkę, mam wrażenie że działa ona przy wyższych obrotach i mocniej wcisniętym pedale gazu, ale nie do końca (kick down). Innymi slowy, nie widzę dużej różnicy między z kickdownem i bez :)

Arczi89
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 sie 2018, 21:36
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI 7 DCT AWD

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: Arczi89 » 27 wrz 2018, 19:18

Kickdown jest sygnałem dla skrzyni by redukować i w instrukcji pisze o tym. Turbo działa zawsze tylko jego zadaniem jest przy niższych obrotach pomóc silnikowi z momentem obrotowym. Później turbo trochę zmniejsza swoją siłę doładowania.

gardan
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 10 wrz 2018, 22:08
Czym jeżdzę: Kia sportage L, BL, T-GDI, AWD

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: gardan » 28 wrz 2018, 22:31

Nie wiem czy szanowny kolega zna zasadę działania turbiny. Turbina nie działa zawsze. Działa od pewnych obrotów silnika a to ile mocy daje zależy od wciśnięcia pedału gazu. Turbina nie jest napędzana silnikiem np elektrycznym ale spalinami. Inaczej się ma sprawa w kompresorze, który jest napędzany paskiem (wałkiem) ale niezależnie od przepływu spalin. Tutaj jest więcej: https://www.youtube.com/watch?v=_Z9NpigfsWY
Dlatego też spytałem od jakich obrotów w sportage 1.6 startuje turbo bo nie ma tego w żadnej instrukcji. Startująca turbina jest bardzo dużym obciążeniem dla dwumasy więc chciałbym tego uniknąć. Ciekawe też jest czy turbo w 1.6 ma zmienną geometrię łopatek czy nie bo to też ważne.
W autach sportowych posiadających 2 turbiny pierwsza działa od momentu uruchomienia silnika (i jest to wymuszone) a druga włącza się dopiero przy określonych obrotach dając dodatkowa moc.
Ja też nie znalazłem ani słowa o kickdown w instrukcji. Może jakaś podpowiedź? Strona w instrukcji? Może ja mam inną instrukcję? Bo moje auto ma skrzynię manualną a nie automat.

Arczi89
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 sie 2018, 21:36
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI 7 DCT AWD

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: Arczi89 » 29 wrz 2018, 02:20

Kolega zna zasadę prace turbiny i kolega najpierw przegladal wykresy przebiegu momentu obrotowego w/w silnika. Turbina kręci się zawsze a w tym konkretnym silniku max momentu obrotowego przypada na 1500 do 4000 obr.

Ja mam automat i w instrukcji mam zalecenia dla manuala i automatu. Kickdown jest powiązany stricte z automatem.

Titoortiz
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 30 cze 2018, 20:48
Czym jeżdzę: 1.6 GDI Biznes line

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: Titoortiz » 29 wrz 2018, 15:33

A tu się nie zgodzę
Ponieważ ja posiadam manualna i ma kickdown

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: ZygJe » 29 wrz 2018, 15:46

Niestety jeśli masz manualną SB to Kick Down masz w głowie. Określenie to oznacza dosłownie, wymuszenie na ASB jak najszybszej redukcji do najniższego możliwego biegu. I nic więcej. W niektórych samochodach jest to oznaczone przez dodatkowy opór na pedale gazu, po przełamanu którego załącza się KD, a w niektórych tego oporu niema. Czasem jest także sprawdzana szybkość wciskania gazu i na jej podstawie dobierana "głębokość" redukcji.
Jeszcze raz: Kick Down to wyłącznie funkcja w automatycznej skrzyni biegów i nie występuje w manualu.
O turbo i jego działaniu może napiszę wam "wykład" (tak ja dawniej - może niektórzy je pamiętają). Piszcie czy chcecie to może się zmobilizuję.
A tak BTW zagadka.... Co to znaczy w automacie "power breaking"? (określenie amerykańskie)
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

malabarista
Nowy
Posty: 23
Rejestracja: 18 wrz 2017, 15:05
Czym jeżdzę: Sportage IV L 1.6T
Lokalizacja: pomorskie

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: malabarista » 29 wrz 2018, 17:27

Ja za wykład podziękuję, wszystko już rozumiem.

Kick down w manualu jest wyczuwalny nogą, ale nie wpływa w żaden sposób na pracę silnika ani, oczywiście, redukcję biegów.

gardan
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 10 wrz 2018, 22:08
Czym jeżdzę: Kia sportage L, BL, T-GDI, AWD

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: gardan » 29 wrz 2018, 18:58

Arczi89 pisze:Kolega zna zasadę prace turbiny i kolega najpierw przegladal wykresy przebiegu momentu obrotowego w/w silnika. Turbina kręci się zawsze a w tym konkretnym silniku max momentu obrotowego przypada na 1500 do 4000 obr.

Ja mam automat i w instrukcji mam zalecenia dla manuala i automatu. Kickdown jest powiązany stricte z automatem.



Przyznaję rację. Poczytałem tu i ówdzie, i zrozumiałem, że chodziło mi o wzrost ciśnienia doładowania, który jest potocznie odczuwalny jako "włączanie się " turbiny. Tylko jeszcze ciekawię się czy to turbo ma zmienną geometrię łopatek czy nie.

Arczi89
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 sie 2018, 21:36
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI 7 DCT AWD

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: Arczi89 » 29 wrz 2018, 20:53

Fajnie że doszliśmy do porozumienia :)
Aż tak daleko się nie doktoryzowałem, więc chętnie posłucham jak znajdziesz info :)

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: ZygJe » 29 wrz 2018, 21:33

Turbo jest bez zmiennej geometrii. W silnikach benzynowych jest bardzo rzadko spotykana ze względu na znacznie wyższą temperaturę spalin a co za tym idzie obciążenie termiczne kierownic i układu sterowania.
Jest kilka sprężarek do silników benzynowych np.: Garret VAT25 czy VAT28 stosowane w Peugeot 406 T16 i Nissan Sunny GTi-R. VGT do benzyny stosuje również np. Porsche. Czyli auta gdzie cena nie jest głównym kryterium.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

gardan
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 10 wrz 2018, 22:08
Czym jeżdzę: Kia sportage L, BL, T-GDI, AWD

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: gardan » 29 wrz 2018, 21:54

Arczi89 pisze:Fajnie że doszliśmy do porozumienia :)
Aż tak daleko się nie doktoryzowałem, więc chętnie posłucham jak znajdziesz info :)


Dowiedziałem się co nieco z angielskich stron. Z tego co zrozumiałem to KIA zamiast stosować turbinę o zmiennej geometrii łopatek zastosowała w silniku t-gdi sprężarkę typu twin scroll zbudowaną w kooperacji z firmą BorgWagner. Nie znam się na inżynierii turbin więc odsyłam do odnośnika: https://mklr.pl/80669

Jedno jest pewne: jak się spitoli to wymiana zaboli.

artemise
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 sie 2018, 08:29
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI L+BL przed liftem

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: artemise » 30 wrz 2018, 10:59

Heh, Twin Scroll czyli takie podwójne doładowanie. To pewnie takiej turbosprezarki nie da się zregenerować, albo jest to bardzo utrudnione (czyli duzo droższe), ciekawe ile taka w ASO jezeli byłaby potrzebna wymiana.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: Owca007 » 30 wrz 2018, 11:51

Aż się dziwię, że takie cudo dali do tego silnika. W tej turbinie chodzi o interferencje przepływu żeby spaliny w kolektorze wydechowym nie zakłócały się nawzajem. Bo taki urok ma silnik czterosuwowy. Robiąc takie turbo są dwa kanały jeden szybki do wolnych obrotów drugi wolny do wysokich obrotów. Działa to dobrze i żywotnościowo wypada lepiej niż zmienna geometria. Pamiętam bawiłem się tym na studiach :). I to rozwiązanie nie licząc biturbo dało najlepsze efekty.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: ZygJe » 30 wrz 2018, 22:05

To dobrze działa, tylko tu niema wolnego i szybkiego kanału (tak robiło BMW) tylko cylindry 1 i 4 są na jednym kanale, a 2 i 3 na drugim. Kanały są wąskie więc prędkość spalin wysoka ( no i to co pisałeś nie ma interferencji) a więc mniejszy lag i łapie 1000-1500 obr niżej niż "klasyka". Poza 2 kanałami to zwykłe turbo i jego naprawa czy regeneracja niczym nie różni się od "klasycznego".
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: kiedy włącza się turbina

Postautor: Owca007 » 30 wrz 2018, 23:40

Czyli twin- scroll ale taka bieda edition hehe rozwiązanie znam właśnie z silnika bmw taki był hamowany. Dobra czyli tutaj sparowali razem cylindry to nakładania nie ma ale znowu jak nie ma szybkiego i wolnego kanału to jest tak jak turbo z dwoma dolotami i nic więcej. Bo znowu turbina np. z EVO o oznaczeniu HRA to już twin- scroll wow widziałem w akcji jak to wstaje to ciśnienie rosło, że węże się prostowały ;). Tak czy siak z te 350-400 obrotów wcześniej wstaje.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap