Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
xellio
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 03 mar 2017, 23:26
Czym jeżdzę: Sportage Gt line 1.6 tgdi

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: xellio » 16 gru 2018, 14:39

U mnie przebieg 27 kkm produkcja końcówka 2016 również pojawiła się migająca kontrolka i chwilowe szarpanie silnikiem. Tak więc jak widać problem dotyczy coraz większej liczby egzemplarzy.

komasz
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2018, 16:09
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 t-gdi DCT 2017

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: komasz » 16 gru 2018, 16:16

no to już 11 osoba... Zaczyna się robić rzeczywiście nieciekawie. Daj znać co Ci powiedzą w serwisie.

Koronator1
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 09 lut 2018, 16:57
Czym jeżdzę: Sportage T-GDI

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: Koronator1 » 20 gru 2018, 09:33

Wczoraj dołączyłem do grona szczęśliwców, objawy jak u wszystkich, przebieg 15000km

komasz
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2018, 16:09
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 t-gdi DCT 2017

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: komasz » 20 gru 2018, 22:45

Byłeś już w serwisie? Daj znać co Ci powiedzą.
Ja byłem ostatnio na wymianie oleju i podpytałem o problem. Wg serwisanta nic o tym nie wiedzą i nie mieli jeszcze takiego przypadku (Malibu Auto)

xellio
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 03 mar 2017, 23:26
Czym jeżdzę: Sportage Gt line 1.6 tgdi

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: xellio » 21 gru 2018, 10:30

Jak widać liczba aut rośnie. Ostatnio u mnie w mieście zaczepił mnie właściciel Kia z tym samym problemem co u mnie pytając czy miałem może takie objawy. Tak więc poblem jest dużo większy.

maestro
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 01 gru 2010, 12:05
Czym jeżdzę: pro cee'd + sportage business line AWD DCT7

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: maestro » 21 gru 2018, 14:30

Czyli wynika z tego, że ..... każdy kiedyś doświadczy opisanego zjawiska... :) Póki, co ... produkcja styczeń 2017, przebieg 24 tys. km ani razu nie miałem tej przyjemności, dodam, że jeżdżę niemal wyłacznie w normalnym ustawieniu skrzyni.

Koronator1
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 09 lut 2018, 16:57
Czym jeżdzę: Sportage T-GDI

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: Koronator1 » 21 gru 2018, 17:43

Nigdzie nie byłem, poszarpało kilka sekund i przestało. Zaczekam aż chwyci mocniej. Poza tym trochę się nie dziwię silnikowi bo pod górkę przy 60/h był 7 bieg i jak dałem gazu to zwariował. Zobaczę co będzie dalej.

komasz
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2018, 16:09
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 t-gdi DCT 2017

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: komasz » 21 gru 2018, 20:49

Panowie,
Pogrzebałem trochę na namieckim forum i znalazłem kilka podobnych przypadków. Skala nie wydaje sie tak duża jak u nas ale natrafiłem na ciekawy trop. Jeden z posiadaczy przy takich problemach dostał zalecenie zmienić paliwo na lepsze. I podobno pomogło... W sumie silniki z bezpośrednim wtryskiem są bardzo czule na jakość wachy. Wspominali również o częstej wymianie oleju i stosowanie olejów niskopopiolowe c3 żeby ograniczyć gromadzenie się nagaru.

Kisielisodd
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 03 sty 2019, 20:03
Czym jeżdzę: Sportage 1.6t

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: Kisielisodd » 03 sty 2019, 20:36

Witam,

Dwa tygodnie temu odebrałem sportage 1.6t z manualną skrzynia biegów. Jako że zawodowo zajmuje się mapowaniem sterowników standalone w samochodach do motosportu jestem dosyć wyczulony na to co robi fabryka z mapami w sterowniku bo pozawala mi to lepiej wykonywać pracę.
W moim samochodzie od początku występuje podobne zjawisko z wypadaniem zapłonu. Po gwałtownej zmianie biegu i szybko puszczonym sprzęgle i wciśniętym gazie niezależnie od obrotów zapłon wypada około 2 - 3 razy w cyklu, i wyraźnie czuć opóźnienie pomiędzy wciśniętym gazem a reakcja silnika. Zjawisko jest dużo słabiej wyczuwalne przy wyższych obrotach i mocno przy niskich a katastrofalne w zakresie 1200 - 1500. Co ciekawe takie zjawisko nie występuje gdy wolniej puszcza się sprzęgło ślizgając sprzęgłem.
Obstawiał bym złe mapowanie tak zwanego Acceleration enrichment, ale w sytuacji gdy przyspieszę piszczące gaz hamując silnikiem i ponownie nacisnę reakcja na gaz jest niemal natychmiastową nie ma wypadania zapłonu i zwłoki.
Osobiście uważam że wasz problem to źle zrobiona strategia redukcji momentu silnika dla ochrony skrzyni biegów/sprzęgła. W skrzyniach dct i automatach to standardowa procedura i w trakcie zmiany biegu silnik redukuje moment obrotowy między innymi kątem zapłonu. Zbyt wolne przywracanie kąta wyprzedzenia zapłonu przy zbyt dużym obciążeniu i ciśnieniu zazwyczaj owocuje wypadaniem zapłonu szczególnie przy niskiej prędkości obrotowej silnika. Podobny efekt który ja odczuwam jest zaskakujący dla skrzyni manualnych. Przeprowadziłem dzisiaj również test co się stanie kiedy na 6 biegu wcisnę gwałtownie gaz przy obrotach 1400 - 1500. Silnik nie pracuje gładko i pojawia się efekt wypadania zapłonu.
Wymiany koła zamachowego to pudrowanie syfa, bo moim zdaniem problem leży w mapowaniu silnika a szczególnie w strategii redukcji momentu obrotowego dla ochrony silnika/skrzyni.

Auto odebrałem z przebiegiem 5 km i tankuje tylko paliwo 98. (Nie dlatego, że 95 ma zły wpływ na silnik i powoduje jakieś większe zużycie) Mam przejechane 1100 i zwrócę się z tym problemem przy wymianie oleju za 400 km. Jako że potrafię go z 90% skutecznością wywołać poproszę kierownika żeby się ze mną przejechał.

tomgrze
Uzależniony
Posty: 210
Rejestracja: 15 sty 2011, 21:04
Czym jeżdzę: Sportage '07 4x4 2.0 CRDI
CX-7 '08 4x4 2.3 DISI
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: tomgrze » 03 sty 2019, 22:29

Kisielisodd - z podobną diagnozą jak Twoja spotkałem się na forum Mazdy i z tego co pisali problem rozwiązali przez "żonglowanie zapłonami". Temat dotyczył 6 MPS lekko zmodyfikowanej. Gdyby była możliwość ściągnięcia logów zapewne wiele rzeczy by się wyjaśniło.

Koronator1
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 09 lut 2018, 16:57
Czym jeżdzę: Sportage T-GDI

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: Koronator1 » 04 sty 2019, 15:35

A może by tak zaryzykować i wpuścić mu wirusa na 220 koników i wszelkie problemy by zniknęły? :D

xellio
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 03 mar 2017, 23:26
Czym jeżdzę: Sportage Gt line 1.6 tgdi

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: xellio » 07 sty 2019, 20:31

Byłem dziś na serwisie po dwóch latach. Błędów w pamięci sterownika brak. Wygrywali aktualizację dla skrzyni biegów. Zaletą aktualizacji jest widoczna zmiana pracy skrzyni biegów auto w normalnym trybie nie jest zamulone jak wcześniej lepiej reaguje na gaz.

komasz
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2018, 16:09
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 t-gdi DCT 2017

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: komasz » 08 sty 2019, 13:47

Ciekawe, ja po grudniowej aktualizacji skrzyni mam wrażenie ze auto jest bardziej zamulone. A na to wypadanie zapłonu coś Ci poradzili?

xellio
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 03 mar 2017, 23:26
Czym jeżdzę: Sportage Gt line 1.6 tgdi

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: xellio » 16 sty 2019, 11:38

Co do wypadania zapłonu to w aucie brak błędów w pamięci sterownika. Serwis twierdzi że bez zapisanego błędu nic nie jest w stanie zrobić. Jak narazie jakiś czas problem się nie pojawił więc zobaczę co będzie dalej.

komasz
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2018, 16:09
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 t-gdi DCT 2017

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: komasz » 29 sty 2019, 13:10

Kisielisodd - byłeś może już na serwisie?

U siebie jestem również w stanie sam wywołać zjawisko wypadnia zaplony: 7 bieg prędkość nieco ponad 70km/ h (poniżej skrzynia sama redukuje na 6) obroty około 1300 i odpowiednio mocno dodanie gazu (ale nie za mocno bo znowu automatyczna redukcja będzie). Szarpie buda i po chwile kontrolka miga. Trzeba trochę "wyczuć" ale w miarę łatwe do powtórzenia szczególnie w czasie jazdy pod góre lub załadowanym autem. Aktualnie auto mocno potrzebne ale jak tylko się zrobić cieplej jade na serwis.
Na grupie KIA na FB był podobny przypadek w wersji po FL. W serwisie "usterkę usunięto" i podobno to było jakoś drobny problem z GPF (niestety właściciel nic więcej nie był w stanie powiedzieć). Dziwna sprawa bo przed FL nie ma GPF.

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: Bob38 » 31 sty 2019, 10:25

xellio pisze:Byłem dziś na serwisie po dwóch latach. Błędów w pamięci sterownika brak. Wygrywali aktualizację dla skrzyni biegów. Zaletą aktualizacji jest widoczna zmiana pracy skrzyni biegów auto w normalnym trybie nie jest zamulone jak wcześniej lepiej reaguje na gaz.

Ciekawa sprawa, jak pytałem w serwisie to twierdzili, że nie ma żadnego oprogramowania skrzyni biegów, które trzeba by aktualizować lub zmieniać...
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

Gisek
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 20 cze 2017, 00:13
Czym jeżdzę: kia sportage IV 1.6 TGDI 4x4

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: Gisek » 05 lut 2019, 15:33

Ja mam GTLine przedliftowego i problem z wypadającym zapłonem i wibracjami silnika są u mnie na porządku dziennym. Zgłaszałem kilkukrotnie problem w Plejada Radom gdzie auto było zamawiane - prócz stwierdzenia, że zapłon wypada nic nie ustalono. Ostatnio byłem w ASO KIA na warszawskim Bródnie i tam mi przy okazji zrobili aktualizację oprogramowania skrzyni biegów i... problem dalej jest. W tej chwili w zasadzie mogę z prawie 100% skutecznością wywołać wibracje silnika wynikające ze zbyt dużego jego obciążenia, tyle, że co mi to daje.... nic. Skrzynia nie redukuje biegów jak powinna, tylko, czy tu jest prawdziwa przyczyna, czy może sterowanie zapłonem pod obciążeniem zawodzi???

komasz
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2018, 16:09
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 t-gdi DCT 2017

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: komasz » 06 lut 2019, 10:22

Ale tak Cie zostawili z problemem w 2 aso?... "no wypada zapłon, i co Pan nam zrobi?" Czy stwierdzili ze nic sie nie da zrobić i "ten typ tak ma"?

Panowie powoli na to wychodzi, że jedyną opcja będzie szukanie rozwiązań w niezależnych warsztatach. Na ten moment wydaje się że to prawdopodobnie problem z mapą silnika. Skrzynia trzyma niskie obroty (może za niskie) ale to poza ogólnym zamuleniem nie powinno powodować żadnych problemów z zapłonem.

Planuje wycieczkę po warszawskich renomowanych chiptunnerach. Jeżeli okaże się., że poprawiona mapa rozwiązuje problem to pytanie ilu z was jest zainteresowana taką modyfikacją?

Myślę ze grupowe umówienie kilku aut zdecydowanie obniży koszty. Oczywiście preferowana forma moda to box, który łatwo można zdemontować przed serwisem.

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: Bob38 » 06 lut 2019, 11:31

Ja mam podobne odczucia - skrzynia zbyt szybko zmienia biegi na wyższe. Co dziwne nie "zwraca" uwagi na to, że np. mamy -11 st. C i zmienia mi bieg na 4 i mam na zimnym silniku obroty 1100 [zdziwiony] Dla mnie to kompletna paranoja. Przełączam się wówczas na tryb ręczny i podnoszę obroty na 1600-1800... No ale mam automat i chyba raczej sam powinien dbać o odpowiednie obroty silnika w danych warunkach [zdziwiony]
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

Gisek
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 20 cze 2017, 00:13
Czym jeżdzę: kia sportage IV 1.6 TGDI 4x4

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: Gisek » 06 lut 2019, 14:31

No w zasadzie to nic nie zrobili, mogę zostawić u nich auto, żeby je sprawdzili z każdej strony i tyle.

xellio
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 03 mar 2017, 23:26
Czym jeżdzę: Sportage Gt line 1.6 tgdi

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT LINE 2017 wypadający zapłon

Postautor: xellio » 06 lut 2019, 16:43

Serwis rozkłada ręce i nie wie co zrobić gdy w sterowniku nie ma zapisanego błędu. Ogólnie widać że w tej kwestii jest tzw "spychologia" trzeba jeździć a to że kontrolka miga to już przecież nie jest problem serwisu tylko użytkownika. Mi kolejny serwis powiedzał w skrócie "nie ma błędu nie ma problemu".


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap