Tankujemy 95 czy 98? + realia paliw w Polsce

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
Awatar użytkownika
Ziomus
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 12 lip 2017, 11:30
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 T-GDI 4x4 Manual

Tankujemy 95 czy 98? + realia paliw w Polsce

Postautor: Ziomus » 04 sie 2017, 12:49

Poddam pod dyskusje tankowanie do IV generacji czy tankujecie 95 czy 98 i jesli to czy przy zmianie odczuwacie jakieś zmiany w mocy itp?

dodatkowo KIA motors proponuje tankowanie 95 pod to są benzyniaki przystosowane, a tu taki mały myk :kontrakt: koledzy Paliwo Polskie a Niemieckie: 95 w niemczech to u nas naprawde 92 a 98 jest prawdziwą niemiecką 95 zaskoczeni? A jeśli nie co lejecie? 95 po niemiecku czy 98 po polsku? :rotfl: :hmm: spowiadajcie się :faja:
Obrazek

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Tankujemy 95 czy 98? + realia paliw w Polsce

Postautor: ZygJe » 04 sie 2017, 14:42

Liczba oktanowa, to tylko jeden z bardzo wielu istotnych parametrów paliwa. Jest rzeczą oczywistą, że jakość paliwa sprzedawanego u nas znacznie odbiega od tej w Niemczech, ale liczba oktanowa raczej u nas jest w normie. Liczba oktanowa to jest parametr który (w uproszczeniu) określa szybkość spalania paliwa w cylindrze. Im wyższa liczba oktanowa tym wolniejsze spalanie. Im wyższy stopień sprężania silnika, tym potrzebna wyższa LO. Lanie paliwa o wyższej LO do samochodu który jej nie potrzebuje powoduje pogorszenie osiągów. Wlanie paliwa o dużo niższej LO do silnika który wymaga wysokiej LO powoduje spalanie detonacyjne które jest wykrywane przez czujnik (stosowany od 20 lat) i ECU koryguje wyprzedzenie zapłonu. Powoduje to również niewielki spadek osiągów.
Z ciekawostek - LPG ma LO w zależności od składu od ok 100 do 110.
Reasumując - lanie paliwa o LO98 do Sportka, z technicznego pkt. widzenia jest pozbawione sensu.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
Ziomus
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 12 lip 2017, 11:30
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 T-GDI 4x4 Manual

Re: Tankujemy 95 czy 98? + realia paliw w Polsce

Postautor: Ziomus » 04 sie 2017, 17:54

Podziękował :ok:
Obrazek

gtfan
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 20 cze 2017, 13:36
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV GT Line, 1.6 T-GDI, AWD, 7DCT, FN2, TE2, PNS

Re: Tankujemy 95 czy 98? + realia paliw w Polsce

Postautor: gtfan » 15 sie 2017, 11:04

Ja tam będę lał benzynę E98 i porównam jak się samochód będzie zachowywał i ile spali.


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap