Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
Awatar użytkownika
Jolesiuk
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 03 lis 2021, 10:42
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 136 KM

Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Jolesiuk » 03 lis 2021, 10:45

cześć! może tutaj mi ktoś pomoże :)

Od 2 tygodni mam swoją Kijankę :) Oczywiście szczęście nie trwa wiecznie i muszę się nią zaopiekować :lol:
Kupiłam Kię Sportage 4 z małym przebiegiem niestety bez gwarancji ale nie jest w ogóle zużyta. Jak nowa. Tylko sprzedawca powiedział, że pewnie niebawem sprzęgło będzie do wymiany i dogadaliśmy się, że obniży mi cenę o 3 tys zł żebym mogła je sobie wymienić.

Ale wczoraj kolega powiedział mi że sprzegło wymienia się w tym aucie z jakimś kółkiem dwumasowym i to będzie droższa naprawa. To prawda? Co to takiego? o ile drożej może to kosztować? Jest jakaś strona z częściami do Kii żeby to sobie sprawdzić?

Awatar użytkownika
Czestek1
Nasz Człowiek
Posty: 406
Rejestracja: 30 sty 2021, 18:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage QL 1.7 Crdi,

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Czestek1 » 03 lis 2021, 11:09

Przede wszystkim to najistotniejsze jaki silnik i jaka skrzynia biegów jest w tym samochodzie, który kupiłaś. Czym się charakteryzuje usterka, jakie objawy. I dlaczego popełniasz błąd kupującego, jeśli przy zakupie masz info o usterce dlaczego nie weryfikujesz jej w serwisie przed zawarciem umowy?
Sport Utility Vehicle Kia Sportage QL 1.7 crdi

Awatar użytkownika
Jolesiuk
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 03 lis 2021, 10:42
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 136 KM

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Jolesiuk » 03 lis 2021, 11:59

Silnik 2.0 diesel 136 KM skrzynia biegów ręczna 6 biegów. Sprzedawca pokazał mi wycenę takiej naprawy jaką dostał mailem od serwisu i tam byl nawet podany numer vin samochodu który się zgadzał. Ale to była wycena sprzegla a teraz sie okazuje że to kółko też trzeba naprawić. Ja nie jestem specem ale sprzedawca to był dziadek i widać było że jest bardzo zadbane to auto i mało używane.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: automaciek » 03 lis 2021, 12:10

Czyli użytkowane z nogą na pedale sprzęgła . Dwumasa nie podlega obligatoryjnie wymianie wraz z tarczą sprzęgła i dociskiem. Trzeba potwierdzić przed demontażem czy hałasuje, a po zdemontowaniu zweryfikować ruch swobodny i tłumienie. Dopiero wtedy podejmować decyzję.

Awatar użytkownika
Jolesiuk
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 03 lis 2021, 10:42
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 136 KM

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Jolesiuk » 03 lis 2021, 12:27

Aha :) no to super :) a gdyby trzeba było wymienić też to koło to dużo drożej mnie to wyjdzie? Może od razu wymienie ze sprzęgłem żeby mieć spokój.

Awatar użytkownika
Czestek1
Nasz Człowiek
Posty: 406
Rejestracja: 30 sty 2021, 18:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage QL 1.7 Crdi,

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Czestek1 » 03 lis 2021, 14:37

Dla mnie "samochodem jeździła kobieta, lub dziadek" budzi jedno skojarzenie, piłowanie na niskich biegach, wycie i palenie sprzęgła przy ruszaniu itd. Swojego yarisa sprzedałem sąsiadowi, i słyszę go prędzej niż zobaczę. Głuchy chłopina i rusza z 5 tys obrotów.
Dowiedz się ile sama robocizna (zdjęcia skrzyni, wymiany) i rozważ od razu czy nie warto koła wymienić.Automaciek wyjaśnij pani.
Swoją drogą, dlaczego auto nie ma gwarancji?! I jakie objawy masz tego uszkodzonego sprzęgła?
Sport Utility Vehicle Kia Sportage QL 1.7 crdi

Awatar użytkownika
Jolesiuk
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 03 lis 2021, 10:42
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 136 KM

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Jolesiuk » 03 lis 2021, 15:22

OK :) tak zrobię. Czy tylko w salonie Kii można kupić części do tego auta czy są jakieś internetowe sklepy gdzie takiej kupię? czy zdać się na mechnika? Sprzedawca powiedział, że po 2 latach przestał serwisować bo mało jeździł i stwierdził że jeśli coś się popsuje to zapłaci ze swoich. Ale że to solidne auto to sie raczej po takim przebiegu nic nie stanie, a koszty przeglądów rocznych wysokie. To auto ma mniej niż 50 tys km przebiegu :) a ma 6 lat :)

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 509
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: MAJKI4MOZA » 03 lis 2021, 16:40

Ja akurat jestem wyznawcą ASO z tego powodu, że mają narzędzia, komputery/interfejsy i procedury by porządnie zrobić. Technologiczna przewaga nad niezależnymi (nieautoryzowanymi) serwisami. Inny poziom to ten ludzki - czasem w ASO będą świeżaki i młodzi stażem mechanicy, a mogą być super doświadczeni w nieautoryzowanym warsztacie. Tu już kwestia zaufania. Statystycznie ASO ma więcej procedur wymuszających podążanie za zaplanowaną technologią naprawy, czyli pilnowanie jakości. Statystycznie :) A jaka odpowiedzialność tego czy innego warsztatu, to już życie pokaże.
Co do części - niech je kupi ten, kto będzie naprawiał. Chyba nie chcesz potem słyszeć: "Spieprzone, bo źle mi pani części kupiła. Niech pani leci po nowe sprzęgło za kolejnych kilka tysi" :D Odpowiedzialność ma mieć 1 osoba za naprawę i użyte części.

Z innej beczki - nieustannie zadziwiają mnie przypadki diesli robiących po 9.000km przebiegu rocznie, które to samochody tanie nie są. A tu właściciel mówi, że żal mu pieniędzy na przeglądy w ASO i odpuszcza gwarancję :D Wydać sto tysięcy, żeby w razie poważnej awarii po gwarancji wydawać kilka tysięcy z kieszeni, to zawsze będzie dla mnie zagadka (podobnie jak nie wykupienie auto-casco); ale dopuszczam do siebie myśl, że to ja jestem naiwnym kretynem :lol:

Awatar użytkownika
Jolesiuk
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 03 lis 2021, 10:42
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 136 KM

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Jolesiuk » 03 lis 2021, 17:26

ASO czyli serwis oryginalny Kia tak? wyślę pytanie o cenę naprawy i zobaczę czy dużo wiecej niż u zwykłego mechanika.
A czy taka gwarancja gdyby on ją miał to obejmuje tez takie sprzęgło i koło dwumasowe?
Ostatnio zmieniony 03 lis 2021, 17:27 przez Jolesiuk, łącznie zmieniany 1 raz.

totep
Bywalec
Posty: 48
Rejestracja: 22 sie 2019, 15:22
Czym jeżdzę: 1,6 GDI 177 KM m + pakiet snart

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: totep » 03 lis 2021, 17:26

No to jest nas więcej - tych naiwnych ...

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 509
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: MAJKI4MOZA » 03 lis 2021, 18:05

ASO = Autoryzowana Stacja Obsługi czyli można właśnie powiedzieć "oryginalny serwis" (w tym przypadku KIA, natomiast określenie ASO używane jest w zasadzie przez wszystkie marki)

Gwarancja - obejmuje wady fabryczne (produkcyjne, montażowe). Czyli wszystko to co można określić jako >wina producenta<.

W tym przypadku - wina RACZEJ po stronie poprzedniego właściciela/użytkownika. Dlaczego? Ponieważ nogę na pedał sprzęgła daje się tylko po to by zmienić bieg i na czas tej operacji. Potem noga musi spoczywać poza pedałem sprzęgła. Jeśli się tak nie robi, to nawet delikatne, wręcz niezauważalne, naciskanie może powodować lekkie rozłączanie tarczy sprzęgła od docisku. Czyli zamiast być z sobą połączone, to się ślizgają. I wtedy tarcza od tego ślizgania się zaczyna się przedwcześnie zużywać.
W jaki sposób jest to diagnozowane to tylko mechanik z ASO KIA może się wypowiedzieć.

Awatar użytkownika
Jolesiuk
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 03 lis 2021, 10:42
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 136 KM

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Jolesiuk » 03 lis 2021, 18:32

No to w sumie i tak by nie skorzystał gdyby serwisował ;) miał dziadek nosa :D

Awatar użytkownika
mariushg
Bywalec
Posty: 125
Rejestracja: 28 cze 2018, 14:27
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 GDI BL

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: mariushg » 04 lis 2021, 10:53

No nie wiem, czy nosa, raczej złe nawyki.

Awatar użytkownika
Jolesiuk
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 03 lis 2021, 10:42
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 136 KM

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Jolesiuk » 04 lis 2021, 11:32

No śmieje się ;) ale z drugiej strony skoro gwrancja i tak nie dziala na wszystko i zawsze mogą zwalić winę na "złą eksploatację" to czy sens jest robic serwisy w Kii zamiast u normalnego mechanika? Ile kosztowałby taki przegląd?

Awatar użytkownika
Arturecki
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 22 sty 2019, 19:11
Czym jeżdzę: KS IV 1,6 T-GDI, L+Business Line 2018
Lokalizacja: Gołdap

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Arturecki » 04 lis 2021, 13:31

Stać na prawie nowe auto :oki: , stać na naprawę... :faja: nawet w ASO :rotfl2:

Awatar użytkownika
Jolesiuk
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 03 lis 2021, 10:42
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 136 KM

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Jolesiuk » 04 lis 2021, 14:18

Auto kosztowało mnie 66 tys. zl więc na nowe mnie stać nie było (kosztowało ponad 150 tys. zł).
Ale teraz zdębiałam - czy to nie jest błąd? Dostałam wycenę z Kii:

cytuję
"W odpowiedzi na Pani zapytanie poniżej przesyłam koszt części oraz robocizny.
Ceny brutto
232002F200 - Kolo zamachowe 2 mas. /QL/ 2.0 – 6586,40 (brak w Europie – w drodze)
4120024480 - Tarcza + docisk sprzegla /QL/ - 1732,20 (Europa)
1123508206P - SRUBA DOCISKU SPRZEGLA – 20,81 kpl
4142124360 - Lozysko oporowe sprzegla /QL/ - 706,22
1140506206K – śruba – 10,26 kpl

Czas jaki potrzebujemy na wymianę to ok 4,5h – cena 1274zł."


To kółko jest parę razy droższe niż sprzęgło?

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 509
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: MAJKI4MOZA » 04 lis 2021, 14:48

Czyli ~10.300zł za wymianę kompletnego sprzęgła z dwumasowym kołem zamachowym.
Hmmmmmmmmmmmmmmmm...
A ile kosztuje kompletna nowa skrzynia? [hihihi] :D bo może bardziej się opłaca?? :shock: :? :lol: [zly1]

Edit:
Zamiennik Valeo do 1.6 T-GDI kosztuje ~1700zł
Dziwne jeśli do 2.0 GRDI koszt koła zamachowego to 4x tyle co do turbo-benzyny. No chyba, że skoro niedostępne w Europie, to TY masz zapłacić 100% kosztu kontenera na statku z Korei :lol: :lol:

...skontaktuj się z innym ASO KIA i weź od nich wycenę. Wtedy decyduj czy idziesz tą drogą, czy może jednak sięgniesz po markowe zamienniki (Valeo czy inne ; są tu mądrzejsi ode mnie by wypowiedzieć się co do tego jaki zamiennik będzie miał techniczny sens i jakość)

Awatar użytkownika
Arturecki
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 22 sty 2019, 19:11
Czym jeżdzę: KS IV 1,6 T-GDI, L+Business Line 2018
Lokalizacja: Gołdap

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Arturecki » 04 lis 2021, 15:27

Jak rozpoznać objawy uszkodzonego koła dwumasowego? Dla niedoświadczonej osoby nie jest to łatwe, gdyż można je pomylić z awarią innych podzespołów, np. poduszki silnika. Pierwszy objaw to intensywne drgania na wolnych obrotach oraz podczas rozruchu przenoszone na całą karoserię. Dodatkowym dźwiękiem może być odgłos stukania dobiegający z okolic koła dwumasowego. Możliwe są także problemy ze zmianą biegów w zakresie niskich obrotów oraz ruszaniem. Z czego wynikają te problemy? Z uwagi na niewłaściwe traktowanie masa wtórna koła przegrzewa się, co możemy rozpoznać dopiero wtedy, gdy wymontujemy je z pojazdu. Możliwe jest także przetarcie części pierwotnej, które niszczy elementy wewnętrzne. Koło może zużyć się także w sposób naturalny, a czas ten jest różny i zależy od jakości jego wykonania i sposobu, w jaki użytkujemy samochód.

Awatar użytkownika
Arturecki
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 22 sty 2019, 19:11
Czym jeżdzę: KS IV 1,6 T-GDI, L+Business Line 2018
Lokalizacja: Gołdap

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Arturecki » 04 lis 2021, 15:30

Trochę kosmiczna i nieprawdopodobna ta wycena :wmur:

Awatar użytkownika
Jolesiuk
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 03 lis 2021, 10:42
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 136 KM

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: Jolesiuk » 04 lis 2021, 16:17

uwierz mi, nie jestem niestety specjalistką w samochodach żeby takie coś wymyśleć :D Czekam na inne wyceny.

riczi83
Bywalec
Posty: 107
Rejestracja: 30 mar 2021, 12:55
Czym jeżdzę: 1.6 GDI BLACK EDITION Biała Perła
Lokalizacja: Turek

Re: Wymiana kółka dwumasowego - takie drogie?

Postautor: riczi83 » 04 lis 2021, 22:20

Na allegro komplet nowego sprzęgła z dwumasą firma valeo niecałe 2 tys to nie ma się co zastanawiać i jeszcze jakiś mechanik co dobrze to zrobi to może te 3tys albo troszkę ponad starczy co zaoszczędzone przy zakupie

https://allegro.pl/oferta/sprzeglo-dwum ... 0845065069


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap