Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
marekp
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2019, 15:50
Czym jeżdzę: SPORTEK 1.6 T GDI - GT LINE

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: marekp » 26 mar 2019, 10:54

Wygląd na to, że jest OK, przejechane 5000 km po wymianie. Jest lepiej (takie odczucia z jazdy).
Auto serwisowane w Krakowie w ASO na Jasnogórskiej. Jutro jeszcze jedzie na serwis po 60 000, sprawdzimy wszystko jeszcze raz :)

marekp
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2019, 15:50
Czym jeżdzę: SPORTEK 1.6 T GDI - GT LINE

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: marekp » 25 kwie 2019, 12:26

Potwierdzam - po wymianie sprzęgła - jest OK :)

erns
Uzależniony
Posty: 281
Rejestracja: 26 lis 2016, 16:12
Czym jeżdzę: VW Tiguan FL R-Line 1.5 TSI DSG7
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: erns » 25 kwie 2019, 14:17

Polecam poniższy materiał bo okazuje się, że jazda ze skrzynią automatyczną a w szczególności ze skrzynią dwusprzęgłową to wcale nie taka prosta sprawa jak się nam wszystkim wydaje i bardzo łatwo ją uszkodzić
jadąc dłuższy czas np. w korku :oops:
Facet ma dużą wiedzę i naprawdę mądrze gada ;)

https://youtu.be/xfuf_mcG3Pg?t=328

https://www.youtube.com/watch?v=xfuf_mcG3Pg

SportagePOZ
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 26 mar 2019, 12:40
Czym jeżdzę: Sportage IV, M, 1,6GDi

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: SportagePOZ » 03 wrz 2019, 12:57

Przepraszam, że po takim czasie, ale chciałem zapytać jak po tych 2 latach wyglądacie z tymi skrzyniami DCT? Ogólnie robiłem przymiarkę do Rav4 hybrydy z eCVT i tam ta przekładnia chodziła mega płynnie a do tego efektywnie (tam faktycznie brak jako takich biegów i są stożki, ale to pomijam). Jak jednak policzyłem to wszystko, to wyszła ponad 30tys. drożej niż full opcja Sportage. Tak więc jestem na etapie Sportage. O ile o silnik 1.6 T-GDi jestem raczej spokojny, bo nie jest to wysilona jednostka i o dwumasę też, ponieważ znam jej funkcję i nie przeraża mnie jej wymiana, to jak chodzi o skrzynię nie jestem tak spokojny.
Jestem zmęczony manualem i jeździłem już w życiu z DSG w VW i ogólnie, mimo że ta skrzynia nie jest tak płynna jak hydrokinetyk, to ze względu na komfort bym ją brał. Pytanie jednak jak z trwałością. Był problem u paru z kolegów, jak rozumiem, z softem i dwumasą w tym modelu z DCT. Jak to teraz wygląda? Nie ma problemów? Możecie podać swój przebieg (ci, którzy mają DCT) i opisać krótko swoje przygody z tą skrzynią?

Będę wdzięczny, bo trza zamawiać :)

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 673
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: Tom16v » 14 maja 2021, 18:23

Odświeżam temat może ktoś podzieli się swoimi spostrzeżeniami odczuciami z jazdy 7DCT po dłuższym użytkowaniu.
Pozdrawiam i dziękuję z góry

Awatar użytkownika
AldenteSaba
Uzależniony
Posty: 299
Rejestracja: 16 gru 2010, 10:12
Czym jeżdzę: Cosmo Blue 1,6 t-gdi 7 dct AWD GT-Line, Yamaha FJ1200
Lokalizacja: Opole

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: AldenteSaba » 14 maja 2021, 21:44

Nie wiem czy 22 kkm to „dłuższe użytkowanie” ale ja jestem 100% na TAK. Żadnych zastrzeżeń, komfort super.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 507
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: MAJKI4MOZA » 14 maja 2021, 21:47

53kkm w 3 lata, wszystko tak samo jak na początku = idealnie. Jestem zachwycony.

=== edycja 15.05.2021 ===
Porównując Kia DCT z 2018 jaki używam z Volkswagena DCT z 2012 jakim przejechałem ~60kkm to kultura pracy na tym samym poziomie, ale to nie jest sprawiedliwe porównanie, bo jednak kilka lat je różni, więc zgaduję, ze VW udoskonalił swoje DSG trochę.
Głównym problemem DSG jest padająca mechatronika po ok. 200kkm przebiegu, najdalej 250kkm. I teraz pytanie: czy to Ty użytkowniku będziesz wtedy posiadaczem tego samochodu ? ;)
W przypadku KIA mój samochód zostanie w rodzinie na długie lata, więc mnie będzie interesowało, żeby DCT było w jak najlepszym stanie. Dlatego planuję wymieniać olej w skrzyni co 60kkm.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2021, 17:46 przez MAJKI4MOZA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: automaciek » 15 maja 2021, 12:22

Ja bym manuala nie brał. 20 tkm i bajka, wygoda. Każdy dodatkowy ficzer w aucie to dodatkowa część do zepsucia, coś za coś. Nie kupił bym VAG z DSG, KIA z DCT owszem.

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: puder12 » 15 maja 2021, 13:47

automaciek pisze:Nie kupił bym VAG z DSG, KIA z DCT owszem.

Ja nie kupiłem, ale użytkuję VAG z DSG, poprzednio korzystałem z Kia z DCT. Kultura pracy DSG jest dużo większa. Nie mogę się wypowiadać odnośnie trwałości bo każdym z aut przejechałem zaledwie około 4kkm.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: automaciek » 15 maja 2021, 18:20

To jedyny plus DSG, są mimo wszystko awaryjne, a co najgorsze nienaprawialne. Do DCT dostaniesz każdą śrubkę, każdy synchronizator i zębatkę, a DSG to trzy komponenty: sprzęgła, mechatronika i cała skrzynia wraz z pierwszymi dwoma.

AK84
Bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 lip 2019, 10:04
Czym jeżdzę: KSIV FL 1.6 T-GDI 7DCT 2WD L+BL AEB FUN
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: AK84 » 07 wrz 2021, 08:19

U mnie po serwisie 30tys. pojawił się problem z szarpaniem przy lekkim dodaniu gazu po ruszeniu. W trybie sport da się to wywołać łatwiej.
No i oczywiście nie występuje za każdym razem ....
Szarpania są tak mocne, że aż moja żona się za pierwszym razem przestraszyła. Cała buda lata.
Po serwisie 30tyś. mówili mi, że wgrał się nowszy soft do skrzyni.
Jak nauczę się to wywoływać, jadę do serwisu.

Od początku użytkowania miałem za to innym problem: viewtopic.php?f=60&t=7698
Podejrzewam, że jest to ze sobą skorelowane.

UPDATE:
Pojeździłem wieczorem po parkingu i tą padaczkę udaje się wywołać przy ruszaniu delikatnie z gazem a następnie puszczając gaz, efekt jest taki, jakby sprzęgło ciągle łapało i puszczało w takcie parę razy na sekundę. W manualu takie zachowanie można zrobić jak zapomni się zdjąć np 4-5 bieg przy dojeżdżaniu do świateł.
Tutaj pomaga przegazowanie, lub wrzucenie N. Hamowanie słabo pomaga, znika dopiero po zatrzymaniu.

Pierwszy raz zawiodłem się na Sportku, 30tys. i taki klops. :?

AK84
Bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 lip 2019, 10:04
Czym jeżdzę: KSIV FL 1.6 T-GDI 7DCT 2WD L+BL AEB FUN
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: AK84 » 11 wrz 2021, 20:51

Sprawę zgłosiłem do ASO, prawie 3 tyg. oczekiwania .. koniec września. Może przez sezon urlopowy :|

Bawię się więcej tym problemem i widać ewidentnie że występuje tylko na 1 biegu oraz czasem na R.
Jak wpadnie w padaczkę to pomaga tylko przegazowanie lub wrzucenie N. Przegazowanie np. w parkingu podziemnym może skończyć się na ścianie :|
Na innych biegach cud malina, działa jak należy.

Nie miał ktoś kolegów z serwisu już takiego przypadku ? automaciek ?
Może jest to jakiś synchronizator ? Jakby to było sprzęgło albo dwumas, to na innych biegach też by się pewnie coś paprało?
Gdzieś na forum Hyundaia czytałem o adaptacji "pełzania" po zmianie aktualizacji soft skrzyni. Istnieje coś takiego?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: automaciek » 12 wrz 2021, 07:57

Dziwne że stwierdzasz poszarpywanie również na wstecznym. Po drugie serwis gdy potwierdzi symptom to wykona aktualizację softu DCT, i ponowne przyuczenie automatyki. Po trzecie do pewnych wartosci fluktuacje przy ruszaniu są typowe dla suchych sprzęgieł DCT (zapis w instrukcji obsługi), a do oceny służy procedura w przyrządzie diagnostycznym producenta (KDS).

AK84
Bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 lip 2019, 10:04
Czym jeżdzę: KSIV FL 1.6 T-GDI 7DCT 2WD L+BL AEB FUN
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: AK84 » 12 wrz 2021, 10:27

Działanie suchego DCT jest mi znane. Tutaj nie ma poszarpywania, tylko rodeo na byku. Na R jest rzadko i delikatnie. Jeżdżę nim o 2 lat i takie coś pojawiło się po serwisie 30tys.
W Rio i Tucsonie z 7dct nigdy nie zauważyłem szarpania.

W trybie Sport już nie jeżdżę bo on dłużej 1 trzyma i łatwiej wpada w te oscylacje.

AK84
Bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 lip 2019, 10:04
Czym jeżdzę: KSIV FL 1.6 T-GDI 7DCT 2WD L+BL AEB FUN
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: AK84 » 28 wrz 2021, 19:06

Witam
po 3tyg. doczekałem się serwisu.
Serwis od razu zrobił aktualizację softu i przyuczenie automatyki.
Następnie podłączyli jakiś loger do ODB2+tablet i pojechaliśmy na krótką trasę.
Na parkingu bez problemu udało mi się odtworzyć to szarpanie na 1 biegu. Momenty szarpania zaznaczał na tablecie.
Po powrocie do serwisu, pogłówkowali nad tym trochę i powiedziano mi, że błędów nie ma ale parametry drgań wybiegają poza normy.
Zgodnie z procedurami powiedzieli, że zmieniają olej w skrzyni biegów. W wykazie mam 2l SAE 70W + podkładka spustu i korka oleju.
Mam teraz przez 2 tygodnie obserwować czy problem ustąpi.

Po wyjechaniu z serwisu różnicy nie czuję, szarpanie udało się wywołać.
Nie wiem co myśleć, ale jakoś mi inżynierska intuicja mówi, że zmiana oleju tu nie pomoże :| , chyba miało by to więcej sensu dla skrzyni hydraulicznej.
Jak nie pomoże to co będzie następne ? Sprzęgło, docisk ? Tarcze sprzęgła mają chyba 2 lata/30tys. gwarancji, ale nie wiem jak to się ma do takiej usterki. Mi już 32tys. właśnie pyknęło.

mietus
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 31 lip 2020, 13:26
Czym jeżdzę: Sportage 2019 1.6 T-GDI 177KM 7DCT FWD BL2

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: mietus » 04 lis 2021, 23:14

Jakieś postępy? Mam identycznie ;]

AK84
Bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 lip 2019, 10:04
Czym jeżdzę: KSIV FL 1.6 T-GDI 7DCT 2WD L+BL AEB FUN
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: AK84 » 05 lis 2021, 09:43

Hej,
miałem opisać całość po zakończeniu, bo jeszcze usterka nie jest naprawiona.
Wymiana oleju ... nic nie dała.
Po 2tyg od zmiany oleju jeździłem z mechanikiem i po naradach stwierdzili że zmieniają dwumasę.
Po zmianie dwumasy, sami do mnie zadzwonili ... że objawy nie ustąpiły i zastanawiają się nad zmianą sprzęgieł. Samochód zostawiłem na noc, bo nie miałem jak go odebrać, a na drugi dzień powiedzieli mi, że mechanik testował go jeszcze i wykrył, że automatyka sprzęgieł raz na jakiś czas potrafi się zaciąć.
Dla mnie zacinająca się automatyka jest najbardziej wiarygodna, dokładnie mam objawy takie jakbym nie wdepnął sprzęgła jadąc na 1szym biegu.
Kolejna sprawa, co już też opisywałem, potrafi mi chlapnąć sprzęgłem przy zmianie z 3 na 2 i ma tak od nowości.
W przyszłym tygodniu jestem umówiony na zmianę tej automatyki ... zobaczymy, dam znać.

A dwumas, niby dostałem nowy, ale teraz jak odpalam samochód to słychać jakieś puknięcie, jakby coś gdzieś było luźne. Jak jadę pod wzniesienie na biegach 5,6,7 obroty ok 1500 i delikatnie przyspieszanie, to słychać jakiś rezonans ... jakby osłona, jakiś plastik czy coś wpadało w drgania. Nie czuć tego, lecz słychać.

ciut mi ręce już opadają .. :(

mietus
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 31 lip 2020, 13:26
Czym jeżdzę: Sportage 2019 1.6 T-GDI 177KM 7DCT FWD BL2

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: mietus » 05 lis 2021, 12:02

Dziwna sprawa skoro do aktualizacji softu nie było tego problemu.. Myślę, że jedną poprawką wprowadzili kolejne błędy w sofcie.

AK84
Bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 lip 2019, 10:04
Czym jeżdzę: KSIV FL 1.6 T-GDI 7DCT 2WD L+BL AEB FUN
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: AK84 » 05 lis 2021, 13:49

Może to był zbieg okoliczności. Tak jak pisałem problem ze zmianą biegu z 3 na 2 mi sie nasilał, a uważam, że jest to powiązane z problemem 1szego biegu.
Płynność zmian jest zaburzona.
Serwis mówił, że nie mieli jeszcze takiego przypadku.

HappyMills1
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2021, 11:54
Czym jeżdzę: Ceed GT 2020 1.6t-gdi 7DCT

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: HappyMills1 » 10 lis 2021, 12:00

@AK84 - daj znać jak postępy twojej naprawy.
Je jeżdze Ceedem GT 2020 7DCT, przebieg 17kkm i skrzynia zaczyna już chodzić tragicznie.
Stuka przy każdej redukcji od czwórki w dół - czasem te stuki czuć w środku.
Zdarza się bujnąć autem przy ruszaniu i przy wrzucaniu dwójki.
Pojawił się też wyczuwalny stuk przy przerzucaniu z Drive na wsteczny.
Ruszanie na wstecznym potrafi się też "przywiesić" - puszczam hamulec, przez chwile nic się nie dzieje i nagle auto startuje dość gwałtownie.
Też mam to lekkie drżenie całego auta po lekkim naciśnięciu gazu, przy bardzo niskich obrotach - czuć to przy toczeniu się po parkingu przykładowo.
Na razie powiedzieli mi tylko, że jest akcja serwisowa na zmianę oleju na taki o innej lepkości ale wątpię, że to jakkolwiek pomoże.
Ma ktoś podobne objawy?

AK84
Bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 lip 2019, 10:04
Czym jeżdzę: KSIV FL 1.6 T-GDI 7DCT 2WD L+BL AEB FUN
Lokalizacja: 3miasto

Re: Skrzynia biegów 1.6 T GDI 7DCT

Postautor: AK84 » 10 lis 2021, 20:48

wymieniono dziś siłowniki sprzęgła. (regulator sprzęgła 2 stopn. 1.7 U2).
Doradca jeździł i powiedział, że jest OK.
Ja zrobiłem 10km i !@#$% nadal to samo. Jak wróciłem do serwisu i im powiedziałem, że lipa to też się załamali.
W przyszłym tygodniu mają się naradzać i pewnie do centrali będą dzwonić.

HappyMills1 Twoje objawy wyglądają jak kolejne stadium tej choroby.

Będę coś widział to dam znać.


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap