Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
adamu
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 02 kwie 2016, 03:43
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 GDI

Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: adamu » 21 lut 2017, 23:55

Witam ,
na wstępie zaznaczę ,że samochód ma przejechane 8,5tys km objaw występuje od około 4tys .
Mianowicie przy zmianie biegów i puszczeniu sprzęgła słychać i lekko czuć takie wyraźne puknięcie dochodzące z dołu samochodu zapewne okolice skrzyni biegów .Jakiś poważnych objawów nie ma jedynie to puknięcie bez znaczenia prędkość obrotowa silnika. Ma ktoś pojęcie co to może być , zwlekać jeszcze pare miesięcy do wizyty w ASO przy okazji wymiany oleju ? Z wyczytywanych tutaj rzeczy śmiem twierdzić ,że z mało czym sobie tam radzą , pozdrawiam.

Dodam ,że występuje to przy zmianie z 1 na 2 bieg i najgorzej z 2 na 3 przy redukcji nic nie słychać. Ktoś ma jakiś pomysł ?

Adek
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 16 maja 2017, 11:43
Czym jeżdzę: KS IV 1.6 GDI M+DFA

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Adek » 16 sie 2017, 11:30

U mnie od około dwóch tygodni przy ruszaniu z jedynki, czasem też przy zmianie na 2 pojawił się jakiś dodatkowy dźwięk i nie jest to pukanie, a raczej takie jakby metaliczne "wycie"... które nakłada się na dźwięk silnika. Dźwięk milknie przy puszczeniu sprzęgła. Mam przejechane 22 tys. km. Planuje się z tym udać do serwisu, a podobne dźwięki miałem w Aurisie jak poleciały łożyska w skrzyni biegów, tyle że Auris miał ponad 100 przejechane i taki dźwięk pojawiał się przy samej jeździe z wciśniętym pedałem przyspieszenia

Awatar użytkownika
Sanders
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2010, 13:43
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI wersja L
Lokalizacja: PL

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Sanders » 07 lis 2017, 22:30

Witam, też miałem problem ze sprzęgłem. Często przy ruszaniu wydawał taki dziwny dźwięk jakby coś się ślizgało - przy normalnym spokojnym ruszaniu. W marcu wymienili mi w ASO sprzęgło i docisk ( przy przebiegu 16 tysięcy. Ze 2 miesiące spokoju i co jakiś czas znowu ten dźwięk. Średnio co miesiąc zgłaszałem w ASO. Ostatnio zaczęły się problemy z wrzucaniem biegów - nie chciały się odpowiednio zakleszczyć. Teraz auto ma rozebrane sprzęgło i po około 17 tysiącach - w większości autostrady i drogi szybkiego ruchu na tempomacie - sprzęgło jest przypalone. O co tu może chodzić? Czy co 17 tysięcy będę musiał wymieniać sprzęgło? Czy to powinno być zrobione na gwarancji? Nigdy się nie spotkałem z taką sytuacją - nigdy żadnego sprzęgła nie spaliłem a tym bardziej przy przebiegu 17 tysięcy :( . Czy to jest jakaś wada KS IV? Wyrosłem już z tzw. szybkich startów i nie wariuje na drodze. Jaka może być przyczyna?? Pomóżcie .... :?:

Awatar użytkownika
tatanka1972
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwie 2016, 12:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2016 1,6 wersja L
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: tatanka1972 » 26 lis 2017, 20:51

U mnie od około dwóch tygodni przy ruszaniu z jedynki, pojawił się jakiś dodatkowy dźwięk i nie jest to pukanie, a raczej takie jakby "ślizganie" ... ,które słychać mimo pracy silnika. Dźwięk milknie przy puszczeniu sprzęgła.. Mam przejechane 27 tys. - czy to sprzęgło?! Czy ASO uzna jako wadę i naprawa w ramach gwarancji ?

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: diselboy » 27 lis 2017, 11:21

@sanders
a nie masz zwyczaju trzymać stopy na pedale sprzęgła ? tak delikatnie, tylko opierać.
jak tak to już wiesz.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Adek
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 16 maja 2017, 11:43
Czym jeżdzę: KS IV 1.6 GDI M+DFA

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Adek » 28 lis 2017, 12:42

tatanka1972 pisze:U mnie od około dwóch tygodni przy ruszaniu z jedynki, pojawił się jakiś dodatkowy dźwięk i nie jest to pukanie, a raczej takie jakby "ślizganie" ... ,które słychać mimo pracy silnika. Dźwięk milknie przy puszczeniu sprzęgła.. Mam przejechane 27 tys. - czy to sprzęgło?! Czy ASO uzna jako wadę i naprawa w ramach gwarancji ?

Mam to samo, za tydzień mam pierwszy przegląd gwarancyjny (po 30 tys), zgłosiłem tą usterkę i zapytałem czy to zrobią w ramach gwarancji, dostałem informację, że "zobaczymy co to jest i podejmiemy decyzję"
PS
I widzę po swoim poprzednim poście, że już jeżdżę z tą usterką od 3 mies i przejechałem 8 tys km i problem się nie pogłębia, występuje nie zawsze, raczej sporadycznie, ale strasznie mnie irytuje

Awatar użytkownika
tatanka1972
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwie 2016, 12:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2016 1,6 wersja L
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: tatanka1972 » 28 lis 2017, 18:41

Adek
Ma prośbę , daj znać co zrobił serwis w tym temacie . U mnie na razie też się nie pogłębia ale jazda robi się irytująca . [angry]

Adek
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 16 maja 2017, 11:43
Czym jeżdzę: KS IV 1.6 GDI M+DFA

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Adek » 07 gru 2017, 01:06

@ tatanka1972
No więc serwis nie zrobił nic w tym temacie. Mistrz podobno przejechał się moją kijanką i tego efektu nie usłyszał (a faktem jest, że ostatnio pojawia się sporadycznie). Nie stwierdził więc żadnej wady sprzęgła... Mogę niby spać spokojnie, no ale jakby problem się nasilił to mam podjechać.

Awatar użytkownika
tatanka1972
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwie 2016, 12:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2016 1,6 wersja L
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: tatanka1972 » 07 gru 2017, 20:15

Adek
Dziękuję bardzo za info. Dzisiaj zgłosiłem swój problem do serwisu bo podczas podjazdu pod krawężnik ponownie usłyszałem ten dźwięk. Pan z serwisu powiedział , że diagnozę postawią jak przyjadę . Stwierdził ,że przyczyn może być kilka . Mam nadzieję :shock: , że nie okaże się -Tatanka [rotfl1] twoja wina - bo kupiłeś KIA :devil:. Dam info po wizycie w serwisie (18.12.2017.)

Awatar użytkownika
tatanka1972
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwie 2016, 12:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2016 1,6 wersja L
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: tatanka1972 » 18 gru 2017, 10:52

Dzisiaj odwiedziłem ASO .Podczas jazdy testowej moja Kijanka nie wydał żadnego niepokojącego dźwięku. Pan Michał stwierdził ,że muszę jeździć bardziej dynamicznie, gdyż może ten dźwięk pochodzi od "grających zaworów"? Jeżeli dźwięk będzie się nasilał mam zostawić auto na dłużej celem zdiagnozowania problemu .

Adek
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 16 maja 2017, 11:43
Czym jeżdzę: KS IV 1.6 GDI M+DFA

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Adek » 18 kwie 2018, 20:10

Byłem dzisiaj na wymianie tarcz i klocków hamulcowych z przodu, poprosiłem aby podczas jazdy testowej zwrócono uwagę na wycie. I jak się okazało zawyło mechanikowi i jakąś blaszkę od tłumika poprawił (bo wygięła się czy coś) i jak na razie cisza :D

rabi22
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 12 kwie 2018, 19:47
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDi AWD Business Line

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: rabi22 » 18 kwie 2018, 20:21

Ile zapłaciłeś tarcze klocki przód? Ile przejechałeś na nich km?

Adek
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 16 maja 2017, 11:43
Czym jeżdzę: KS IV 1.6 GDI M+DFA

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Adek » 19 kwie 2018, 00:49

Wymiana tarcze+klocki przód 1630 zł (materiały + robocizna). Przejechałem 38500 km. W sumie wymieniać bym nie musiał, gdyby nie fakt, że prawa tarcza i klocek były strasznie zjechane, powiedziano mi, że mógł kamyk się dostać i zcharatał tarcze (miała głębokie bruzdy). Przy reszcie kół zużycie było takie, że jeszcze można by było z 10000 km pojeździć.
ps
Miło mnie w serwisie zaskoczyli, gdyż postanowiłem od razu klocki na tył zmienić a mechanik nie zrobił tego, gdyż jak stwierdził są one zużyte w 25%.
Miło z ich strony, gdyż do tej pory się spotykałem z autoryzowanymi serwisami, które wymieniały wszystko jak leci i sądzę, że robiły to mocno na wyrost. Nie była to wprawdzie KIA a Skoda :shock:

kriss76b
Bywalec
Posty: 148
Rejestracja: 25 lis 2014, 00:16
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6GDI M+SMT 2018r.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontaktowanie:

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: kriss76b » 08 maja 2018, 07:13

Witam,
Jeżdżę od tygodnia 1.6GDI i chyba mam podobne objawy od samego początku. W sumie zwróciłem na to uwagę, bo pamiętałem że ktoś o tym wspominał. Dokładnie tak ja pisał adamu, po zmianie biegu i puszczeniu sprzęgła słychać niewielkie puknięcie - głuche, gumowe. Nie jestem w stanie zlokalizować skąd pochodzi, ale chyba gdzieś z dolnej części przy pedałach. Pojawia się ono głównie po zmianie z 2 na 3 (z 1 na 2 rzadziej i mniej wyczuwalne), ale zauważyłem, że... tylko (i też chyba nie zawsze) gdy pierwszy raz wrzucę 3 po uruchomieniu silnika. Później już w czasie jazdy gdy wrzucam na 3 tego nie ma.
Po 1000km zamierzam wymienić olej, to z ciekawości zapytam co to może być, bo w sumie nie przeszkadza mi to zbytnio.
Myślałem, że skoro pojawia się tylko po uruchomieniu auta, może powoduje to uruchomienie czegoś, ale niestety nie jestem fachowcem....:)
Może ktoś jeszcze zauważył podobną sytuację u siebie?

Bluesky
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 01 mar 2017, 22:18
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV 1,6 GDI 2016 r.

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Bluesky » 09 maja 2018, 17:51

Z informacji, które mam z ASO wynika,że to stuka pompka sprzęgła

kriss76b
Bywalec
Posty: 148
Rejestracja: 25 lis 2014, 00:16
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6GDI M+SMT 2018r.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontaktowanie:

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: kriss76b » 09 maja 2018, 18:19

Ale czy to jest normalne zachowanie i tak ma być, czy coś jest nie tak?

Bluesky
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 01 mar 2017, 22:18
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV 1,6 GDI 2016 r.

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Bluesky » 09 maja 2018, 19:41

Dla mnie nie jest to normalne zachowanie. ASO nie widzi w tym usterki. No chyba że w końcu zacznie porządnie walić i skrzypieć. W moim sportku problem z pukaniem pompki sprzęgła zaczął się od przebiegu ok. 8 tys. Obecnie auto ma 17 tys. i problem się nie nasila, choć jest dyskomfortowy.

Danius49
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 07 lut 2019, 13:36
Czym jeżdzę: Kia sportage 1,6 wer L 177km

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Danius49 » 06 mar 2019, 22:31

Witam ja u siebie też zauważyłem ten dźwięk przy puszczanie sprzęgła przy zmianie z 1 na 2 i z 2 na 3, a mam przejechane zaledwie 1100km będę zaraz wybierał się na wymianę oleju więc zgłoszę to, czy u was problem został rozwiązany

Bluesky
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 01 mar 2017, 22:18
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV 1,6 GDI 2016 r.

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Bluesky » 06 mar 2019, 23:16

W moim przypadku problem stukania został rozwiązany po rozebraniu pedału sprzęgła w ASO i po jego przesmarowaniu. Od trzech miesięcy cisza i spokój.

Danius49
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 07 lut 2019, 13:36
Czym jeżdzę: Kia sportage 1,6 wer L 177km

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Danius49 » 06 mar 2019, 23:45

Ale to sam pedal czy rozbierali i sprzęgło? U mnie to słychać tylko i wyłącznie przy biegach między 1-2-3wyzej nic nie słychać taki głuche stuknięcie a w zasadzie kilka i potem cisza normalna praca

Bluesky
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 01 mar 2017, 22:18
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV 1,6 GDI 2016 r.

Re: Skrzynia-puszczenie sprzęgła (pukanie)

Postautor: Bluesky » 07 mar 2019, 00:05

Tak jak napisałem. Rozbierany był pedał sprzęgła. Nie ingerowano w pompkę sprzęgła i sprzęgło.


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap