Skrzynia biegów - hacząca przy zmianie biegów

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
truno
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: 26 paź 2018, 15:51
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1,6 GDI wersja m+smart

Re: Skrzynia biegów - hacząca przy zmianie biegów

Postautor: truno » 21 cze 2019, 11:35

Owca007 pisze:W sportkach 3 bardzo pomaga wymiana oleju na porządny i wlanie jakieś 2-3 setki więcej. Olej polecany to Revanol 75W85 przy okazji wyczyścić sprawdzić luzy i nasmarować wybierak na górze slrzyni. Ja to zrobiłem i od 4 lat spokój, a objawy były identyczne.

Byłem w serwisie i zgłosiłem usterkę związaną ze sporadycznym blokowaniem lewarka który opisywałem wcześniej. Zgodnie z Twoją radą zasugerowałem przesmarowanie wybieraka. Podziękowali i podobno tak zrobili. W każdym razie od 2 miesięcy już się to nie przydarzyło.

Awatar użytkownika
chiller
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 17 wrz 2012, 11:54
Czym jeżdzę: Sportage IV FL 1.6 GDI 132 KM 6 MT 2WD "M + SMART"
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrzynia biegów - hacząca przy zmianie biegów

Postautor: chiller » 30 lis 2019, 20:25

Dobry wieczór Wszystkim,

wydaje mi się, że wystąpił u mnie podobny problem. Od roku jeżdżę Sportkiem IV po lifcie 1.6 GDI 6 MT, przebieg 12 tys km. Od 2-3 tygodni zaobserwowałem niepokojący objaw:

- kiedy jadę przykładowo 60 km/h na czwartym biegu i dojeżdżając do świateł wciskam hamulec i chcę zredukować bieg na dwójkę, to pedał sprzęgła ewidentnie jest bliżej podłogi niż np. gdy ruszam oraz jest bardzo miękki, ma bardzo krótki zakres pracy;
- innym razem kiedy toczę się na dwójce, wciskam hamulec, sprzęgło, zatrzymuję auto a następnie chcę wrzucić wsteczny, to wchodzi on z większym oporem i sprzęgło łapie przy samej podłodze tzn. wystarczy że je puszczę dosłownie o pół centymetra i auto od razu wyrywa;
- dziś jadąc ok. 15 k/h na dwójce po garażu chciałem się zatrzymać żeby zaparkować, po raz pierwszy miałem taki objaw że nie mogłem "wyjąć" lewarka biegów z dwójki, a sprzęgło wpadło w podłogę. No i stoję z tą wbitą dwójką, bez możliwości zredukowania do jedynki ani wrzucenia biegu jałowego. Puszczam hamulec, auto szarpiąc rusza. Zatrzymuję je znowu, nadal nie mogę zmienić biegu. Znowu puszczam hamulec, szarpiąc ruszam, przejeżdżam może 10 metrów, po czym nagle mogę wcisnąć sprzęgło, wrzucam bieg jałowy, potem hamulec, zatrzymuję się, potem wrzucam wsteczny i parkuję na swoim miejscu w garażu.

Zaglądałem pod maskę ale poziom DOT4 mam lekko poniżej maksimum. Mam wrażenie, że te problemy ze sprzęgłem pojawiają się w momencie gdy jednocześnie chcę wcisnąć hamulec i sprzęgło, czyli jakby coś z układem hamulcowym. Zanim pojadę w przyszłym tygodniu do ASO, miałbym do Was prośbę o jakieś sugestie - co to może być, tak żebym mógł szybciej naprowadzić serwis na jakiś trop.

Z góry dzięki za pomoc!
Zapraszam serdecznie do obejrzenia mojej GALERII

Awatar użytkownika
kzyhu1983
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 22 wrz 2018, 21:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage FL 1.6 GDI M+ Smart
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Skrzynia biegów - hacząca przy zmianie biegów

Postautor: kzyhu1983 » 01 gru 2019, 19:30

Wygłąda że temat dotyczy sprzęgła lub jego wysprzęglika.
Zgłaszaj jak najszybciej na gwarancję i oczekuj na termin. Jeżeli temat bedzie sie pogłebiał lub zagrażał większej awarii lub bezpieczeństwu to dzwoń na assistance.
Zdaj relacje co i jak....
Ja mam 14tys. km i niezauważyłem omawianego przez Ciebie problemu u Siebie. Powodzonka

Awatar użytkownika
chiller
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 17 wrz 2012, 11:54
Czym jeżdzę: Sportage IV FL 1.6 GDI 132 KM 6 MT 2WD "M + SMART"
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrzynia biegów - hacząca przy zmianie biegów

Postautor: chiller » 18 gru 2019, 22:20

Okazało się, że awarii uległ wyprzęglik - część została wymieniona w ramach gwarancji.

Po rozebraniu skrzyni okazało się również że uszczelniacz skrzyni delikatnie przepuścił kilka kropel oleju. Wymieniono zatem tarczę sprzęgła (mogłoby się zacząć ślizgać z czasem) oraz uszczelniacz skrzyni - również w ramach gwarancji.
Zapraszam serdecznie do obejrzenia mojej GALERII


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap