Święcące na żółto kontrolki: trakcji, zjazdu ze wzniesienia i AutoHold

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
maestro
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 01 gru 2010, 12:05
Czym jeżdzę: pro cee'd + sportage business line AWD DCT7

Święcące na żółto kontrolki: trakcji, zjazdu ze wzniesienia i AutoHold

Postautor: maestro » 03 gru 2023, 17:47

Po prawie 7 latach totalnie bezawaryjnej jazdy pojawiła się u mnie pierwsza usterka. Jadąc dzisiaj ulicą i oczywiście po śniegu, w momencie kiedy poczułem delikatnie utratę przyczepności i włączającą się kontrolę trakcji.. zapaliły się łącznie trzy kontrolki i jak zapaliły się tak już nie zgasły. Świecą na żółto: trakcji, zjazdu ze wzniesienia i AutoHold... ta ostatnia ma dziwny jaśniejszy odcień koloru... generalnie gdy pracuje to świeci się albo na biało albo na zielono, nigdy na żółto. W całej tej awarii podejrzewam że nie chodzi tutaj o ABS bo kontrolka od ABS-u się nie świeci. Bardziej może jakieś urządzenie, czujniki dotyczące stabilizacji auta, przechyłu itp.... Nie wiem czy systemy te działają. Uruchomienie auta na nowo nic nie daje, zaprowadziłem auto do garażu aby śnieg i lód całkowicie z niego stopniał, bo wstępnie myślałem że może to coś ma wspólnego z warunkami śniegowymi. Niestety nic nie zmieniło się. Może ktoś zna jakieś rozwiązanie, być może to jakaś typowa usterka auta?
Wiem ze muszę też sczytać błąd z komputera ale to zrobię pewnie dopiero za kilka dni.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Święcące na żółto kontrolki: trakcji, zjazdu ze wzniesienia i AutoHold

Postautor: diselboy » 03 gru 2023, 18:17

prawdopodobnie czujnik stopu przy pedale hamulca, wymiana wymaga dodatkowego stawu między łokciem a nadgarstkiem i umiejętności człowieka z gumy. ale da się zrobic samemu tylko o tej porze roku nie na podwórku.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

maestro
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 01 gru 2010, 12:05
Czym jeżdzę: pro cee'd + sportage business line AWD DCT7

Re: Święcące na żółto kontrolki: trakcji, zjazdu ze wzniesienia i AutoHold

Postautor: maestro » 03 gru 2023, 19:42

Dzięki za szybki odzew.. ale muszę też dopytać, mianowicie czy awaria tego czujnika nie powinna wywoływać również awarii światła stop ? Światła stop u mnie się świecą.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Święcące na żółto kontrolki: trakcji, zjazdu ze wzniesienia i AutoHold

Postautor: diselboy » 03 gru 2023, 20:26

Niekoniecznie, czujnik jest podwójny, jedna para styków od świateł , druga od reszty. dopadło mnie to samo kilka lat temu, światła stopu normalnie a zjazd sie świecił na czerwono lub pomarańczowo. wywalało jeszcze jakiś bład na ELM'ie
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

maestro
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 01 gru 2010, 12:05
Czym jeżdzę: pro cee'd + sportage business line AWD DCT7

Re: Święcące na żółto kontrolki: trakcji, zjazdu ze wzniesienia i AutoHold

Postautor: maestro » 09 gru 2023, 07:00

Informacyjnie muszę uzupełnić, że auto stało dwa dni w garażu (noc poprzedzającą zdarzenie stało na zewnątrz), następnie po przejażdźce kilkukilometrowej wszystkie kontrolki zgasły, systemy działają, więc póki co nie będę dociekał co było tego przyczyną.

Pozdrawiam.

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Święcące na żółto kontrolki: trakcji, zjazdu ze wzniesienia i AutoHold

Postautor: Piejar » 09 gru 2023, 08:22

Takie usterki mają często nieoczywiste przyczyny jak np ten wyłącznik świateł stopu, różnica ciśnień w oponach (zmienia się obwód), poziom płynu hamulcowego itp. Magistrale cyfrowe sprzyjają wymianie informacji między sterownikami ale tego niestety nie widać - to nie druciki które łatwo sprawdzić.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Święcące na żółto kontrolki: trakcji, zjazdu ze wzniesienia i AutoHold

Postautor: diselboy » 09 gru 2023, 13:28

@Piejar A to fakt, jak jeszcze miałem Alfę to przydarzyło mi się coś takiego po wymianie drążków kierowniczych, jechałem na zbieżność i wywaliło wszystkie błędy jakie mogą być związane z układem jezdnym , od ABS'u po trakcję i wspomaganie kierownicy. Po regulacji zbieżności i wykasowaniu errory już się nie pojawiały.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot]

Sitemap