Automatyczne światła

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Automatyczne światła

Postautor: Karbulot » 15 gru 2021, 00:13

Jestem po świeżej dyspucie z kumplem. Tematyka dotyczy spisywania się świateł automatycznych w Sportku. Czy jazda na automatycznej zmianie świateł ma sens, a konkretnie czy światła zmieniają się samoczynnie z dziennych na mijania w momencie, kiedy zaczyna padać deszcz? Według polskiego prawa bowiem, w czasie deszczu nie można jeździć na światłach dziennych. Nie miałem okazji tego przetestować, ale skoro mamy czujnik deszczu, to czy jest on jakoś sprzężony ze zmianą świateł? Na forum nie znalazłem wyjaśnienia, w instrukcji tego również nie ma.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 509
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Automatyczne światła

Postautor: MAJKI4MOZA » 15 gru 2021, 00:53

Automatyczne światła (włączanie mijania, zamiast dziennych) w żadnym stopniu nie jest powiązane z czujnikiem deszczu. A powinno być. Tak samo jak dziwi mnie, że dzienne są tylko przednie.
Natomiast posiadanie automatycznego włączania świateł (czujnik) jest doskonale sprzężone z badaniem inteligencji i wykrywaniem kretyna. Kto w deszczu czy mgle sam nie włącza świateł mijania właśnie jest tą rozwielitką o niskim IQ i syndromem kretyna, który telepie pustym łbem.

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Automatyczne światła

Postautor: Rox » 15 gru 2021, 07:37

Prawo wymaga dziennych tylko z przodu.
W KIA zmiana z dziennych na mijania uwarunkowana jest jedynie aktualnym poziomem jasności.
Dla porównania w VAG zmieniały się dodatkowo w deszczu i po przekroczeniu 140km/h.

Od bezkręgowców nikogo bym tutaj nie wyzywał, bo chyba każdemu zdążyło się kiedyś jechać na złych światłach, czy bez świateł...

Awatar użytkownika
mariushg
Bywalec
Posty: 125
Rejestracja: 28 cze 2018, 14:27
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 GDI BL

Re: Automatyczne światła

Postautor: mariushg » 15 gru 2021, 09:26

Wszystkie te automatyczne systemy wyłączają po kawałku myślenie kierowcy, każdego, w mniejszym lub większym stopniu. A zmiana na mijania podczas deszczu powinna być automatyczna, tak samo jak włączanie ściemniającego się lusterka po zmierzchu. Skoro są czujniki, to powinny zostać wykorzystane z sensem. Póki co, to akurat nie działa.

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Automatyczne światła

Postautor: Karbulot » 15 gru 2021, 10:57

No dobrze. Ale jak przykładowo nie ma deszczu, to czy można polegać na automatyce świateł? Reagują odpowiednio i przy odpowiedniej jasności na dworze?
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Automatyczne światła

Postautor: Rox » 15 gru 2021, 11:23

U mnie tak. Właczają się nawet pod wiaduktem. Dziś rano (dośc pochmurnie i ponuro) włączyły się mijania.

Awatar użytkownika
mariushg
Bywalec
Posty: 125
Rejestracja: 28 cze 2018, 14:27
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 GDI BL

Re: Automatyczne światła

Postautor: mariushg » 15 gru 2021, 11:40

Raczej można. Pewnie na upartego znalazłaby się sytuacja dyskusyjna, ale z ponad 3-letniego doświadczenia mogę powiedzieć, że w tym wypadku automatyka działa całkiem dobrze.

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Automatyczne światła

Postautor: Rox » 15 gru 2021, 11:49

Gorzej jest z automatycznymi wycieraczkami, które jak złapią speed to nie wyłączają się same i trą suchą szybę...

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Automatyczne światła

Postautor: automaciek » 15 gru 2021, 13:51

Dzieje się tak gdy pióro wycieraczki źle zgarnia wodę w obszarze czujnika. A to nie wina pojazdu, czy producenta!
Co do automatycznych świateł, to niestety nie reagują one na deszcz. Osobiście popełniłem moduł na Arduino który niweluje ten problem

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: RE: Re: Automatyczne światła

Postautor: KrzysiekG » 15 gru 2021, 14:02

Chciałbyś się podzielić?
Kod interesuje mnie mniej niż kabelkologia choć, jeśli jesteś skłonny go udostępnić, też chętnie bym zobaczył.
Gdzie się wpiąłeś? Skąd sygnał, że deszcz pada? Czujnik bezpośrednio? CAN? Co z sytuacją gdy lejesz płyn spryskiwacza?
Jak światła odpalasz?

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Automatyczne światła

Postautor: Rox » 15 gru 2021, 16:08

automaciek pisze:Dzieje się tak gdy pióro wycieraczki źle zgarnia wodę w obszarze czujnika. A to nie wina pojazdu, czy producenta!


Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Mam nowe pióra, BOSCH Twin. Oryginalne to był jakiś niezbyt śmieszny żart, szyba zasrana wodą od nowości. Oglądałem dośc dokładnie szybę w miejscu czujnika - jest całkowicie sucha po każdym przeciagnięciu wycieraczki. Tak samo jak w każdym innym miejscu.
Wspomniane zachowanie na oryginalnych piórach było identyczne.

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Automatyczne światła

Postautor: Rox » 15 gru 2021, 16:27

automaciek pisze:Co do automatycznych świateł, to niestety nie reagują one na deszcz. Osobiście popełniłem moduł na Arduino który niweluje ten problem


Wszystko fajnie, tylko co na to gwarancja? ;) Akurat temat mikrokontrolerów jest bardzo mojemu sercu bliski, ale nie odważyłbym się wpiąć w nowe auto z gwarancją niczego własnej produkcji.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Automatyczne światła

Postautor: automaciek » 15 gru 2021, 17:03

Cóż, ja mam odwagę

Materiały podeślę w wolnej chwili.
Zetknąłem w schemat, trzeba tylko + zapłon, masę, sygnał silnika wycieraczki i podłączenie do czujnika zmierzchu. Koniec.

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Automatyczne światła

Postautor: Karbulot » 16 gru 2021, 14:12

No a jak spryskasz szybę bo brudna, to włączają się wtedy od razu światła mijania? Czy masz może jakieś widełki, od kiedy to ma zadziałać.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Automatyczne światła

Postautor: automaciek » 16 gru 2021, 16:02

Jedno machnięcie nie włącza, bodaj 7 machnięć w określonym czasie, lub w pracy ciągłej aktywuje, brak aktywności po 5 min wyłącza mijania. Pojedyńcze zadziałanie wydłuża ten czas.

Awatar użytkownika
kzyhu1983
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 22 wrz 2018, 21:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage FL 1.6 GDI M+ Smart
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Automatyczne światła

Postautor: kzyhu1983 » 23 gru 2021, 20:13

Opel Astra V ma w standardzie załączenie świateł mijania podczas pracy wycieraczek. Czy Auto czy przerywana praca wycieraczek po czasie z dziennych przeskakiwały w mijania....


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot]

Sitemap