Akumulator

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
Arturecki
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 22 sty 2019, 19:11
Czym jeżdzę: KS IV 1,6 T-GDI, L+Business Line 2018
Lokalizacja: Gołdap

Akumulator

Postautor: Arturecki » 03 sty 2021, 15:23

:paw: słuchajcie ludziska czy słyszał ktoś o tym czy można bezpiecznie prostownikiem automatycznym...bez odłączania klem doładować profilaktycznie akku np. w zimę gdy to auto eksploatuje się na krótkich trasach często uruchamiając silnik....hmmmm?

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 748
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator

Postautor: gisio » 03 sty 2021, 15:47

Jedziesz jutro na przegląd a w karcie przeglądowej ASO ma sprawdzić jego sprawność i doładować jeśli jest taka potrzeba. Po teście powinieneś dostać do łapki wydruk - nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych czynności jeżeli akumulator jest sprawny.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Awatar użytkownika
Arturecki
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 22 sty 2019, 19:11
Czym jeżdzę: KS IV 1,6 T-GDI, L+Business Line 2018
Lokalizacja: Gołdap

Re: Akumulator

Postautor: Arturecki » 03 sty 2021, 15:51

THX :oki:

gardan
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 10 wrz 2018, 22:08
Czym jeżdzę: Kia sportage L, BL, T-GDI, AWD

Re: Akumulator

Postautor: gardan » 03 sty 2021, 18:39

W instrukcji każdego szanującego się prostownika powinno być napisane jasko i wyraźnie czy jest możliwość ładowania aku bez wyjmowania z auta. Np ten: https://sklep.prostowniki-akumulatory.p ... -2670.html

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator

Postautor: PabloS » 08 kwie 2021, 14:23

Spotkała mnie dwa dni temu mega nieprzyjemna sytuacja.
Autko miało ostatnio "kwarantannę" od 19.02 i przy próbie jego uruchomienia 6.03 okazało się że jest "martwe". Nic nie działa.
Ciemność, widzę ciemność... [zly1]

Multimetr w rękę i... zbierałem szczękę z ziemi... napięcie na multimetrze 4,6V (po wyjęciu aku z auta po nocy podniosło się do 5,8V) :shock:

Masakra...
Pytane czy akumulator da się uratować.
ASO deklaruje że jak do nich przyjadę i oni zrobią u siebie testy i potwierdzą śmierć akumulatora to mi go wymienią na gwarancji. Ciekawe czy to prawda (auto odebrałem 13.01 z salonu).
Nie bardzo wiem co mam robić. Czy próbować ładować ten akumulator (muszę jakość dojechać do tego ASO a drugiego akumulatora AGM nie mam - mam zwykły) czy nie robić nic i czekać?
Czy takie czekanie z rozładowanym akumulatorem nie uszkodzi go jeszcze bardziej?
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2021, 15:10 przez PabloS, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Arturecki
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 22 sty 2019, 19:11
Czym jeżdzę: KS IV 1,6 T-GDI, L+Business Line 2018
Lokalizacja: Gołdap

Re: Akumulator

Postautor: Arturecki » 08 kwie 2021, 14:57

Ja bym podładował ładowarką do AGM. Ale to moje zdanie. Akumulator ma 2 lata gwarancji ale pewnie ładowanie specjalną ładowarką nie dyskwalifikuje tego!? Dla mnie sprawdzili w ASO i test pokazał że jest ok, a nie był... bo system start/stop nie działał. Podładowałem i wszystko wróciło do normy. Auto eksploatuję w ten a nie inny sposób niestety i akumulator nie nadąża się podładować... krótkie dystanse. Podładowywanie ładowarką moim zdaniem jest alternatywą i ja tak robię.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Akumulator

Postautor: diselboy » 08 kwie 2021, 16:21

to nawet nie miesiąc, powinien bez problemu wytrzymać dłużej. albo był aktywny alarm albo coś zżera prąd. podepnij pod prostownik nic się nie stanie a będziesz wiedział czy jest szansa na ratowanie .
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 917
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Akumulator

Postautor: listomek2014 » 08 kwie 2021, 21:57

Procedura jest taka że aso czy sklep musi naładować aku żeby cokolwiek stwierdzić czyli jedziesz i czekasz np. tydzien więc naładuj ten aku sam dobrym prostownikiem i podjedź do mechanika lub autolandu oni mają (powinni) posiadać urządzenie i sprawdza parametry czy wymiana czy wystarczy naładować a wtedy ew.aso jeśli wymiana .
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

Awatar użytkownika
tyka47
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: 22 mar 2020, 14:57
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI Sportage IV (2020) v. L+Business Line+FUN

Re: Akumulator

Postautor: tyka47 » 08 kwie 2021, 22:21

miałem podobną sytuację ze swoim poprzednim autkiem (KIA RIO) aku też AGM
Zostawiłem niechcący otwarty bagażnik (auto oczywiście w garażu) i po tygodniu zdziwko = nic nie działa.
Po podłączeniu ładowarki elektronicznej okazało się, że jest 4,5 V i "inteligentna ładowarka" rozpoznaje aku jako motocyklowe 6 V
Zacząłem eksperymentować i w końcu podłączyłem stary diodowy prostownik i dopiero nim "obudziłem" aku.
Jak napięcie wzrosło do 10 V to elektroniczna ładowarka już sobie dalej poradziła i aku ożył.
Nie ma też problemu z podładowaniem podpiętego w aucie akumulatora.
Spokojnie można ładować.
Uważajcie na ludzi którzy się nie śmieją - są niebezpieczni...

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator

Postautor: PabloS » 09 kwie 2021, 07:13

tyka47 dzięki za info. Dziś będę próbował ratować mój akumulator.
Widzę że rozładowanie Twojego (do 4,5V) było bardzo podobne do mojego. Napisz jak potem sprawował się akumulator bo obawiam się że pełnej sprawności już nie odzyskał. Sprawdzałeś go jakimś testerem do akumulatorów np. w serwisie podczas przeglądu?
Tak test i wydruk z testu to obowiązkowa pozycja podczas każdego przeglądu w ASO.

Awatar użytkownika
tyka47
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: 22 mar 2020, 14:57
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI Sportage IV (2020) v. L+Business Line+FUN

Re: Akumulator

Postautor: tyka47 » 09 kwie 2021, 16:15

Po tej całej zabawie jeździłem normalnie jeszcze ponad miesiąc, a potem był sprawdzany przez ASO, bo RIO wzięli w rozliczeniu za SPORTAGE, więc przyglądali mu się dość dokładnie. Dostałem tez wydruk z pomiarów gdzie pokazało 78 % sprawności.
Jak na na 5 lat aku, to wystarczająco dużo i nawet start-stop się obudził i działał.
Nie było żadnych problemów.
Teraz ze względu na krótkie trasy i niewielkie wykorzystanie autka (wiadomo corona) Sportek dwa razy podpinałem pod tego "inteligenta" który ma funkcje podtrzymania po naładowaniu.
Oczywiście bez wypinania aku z auta.
Uważajcie na ludzi którzy się nie śmieją - są niebezpieczni...

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Akumulator

Postautor: diselboy » 09 kwie 2021, 21:22

Obrazek dla Kolegi @ armus, żeby nie zakładać nowego wątku.
Załączniki
aku.jpg
parametry takie same jak dla seryjnego
aku.jpg (29.93 KiB) Przejrzano 4053 razy
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator

Postautor: PabloS » 10 kwie 2021, 15:28

Kupiłem ładowarkę Victron 7A (teraz trochę żałuję że nie kupiłem 10A) i ładuje aku już 19-stą godzinę.
Według ładowarki wystartowałem z 6.1V a teraz niby jest 14.51V. Ponoć teraz w aku jezt 76 Ah. Ciekawe ile w tym prawdy. Nie mam niestety sprzętu żeby to zweryfikować. Po 24 godzinach odłączę akumulator i zmierzę napięcie. Pomiar powtórzę po 12 godzinach.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Akumulator

Postautor: diselboy » 10 kwie 2021, 15:51

podjedź tam gdzie sprzedają akumulatory, ale wyłącznie akumulatory. powinni mieć sprzęt do zmierzenia i sprawdzenia stanu akumulatora (pojemność, sprawność, prądy) nabajeruj, że się jakoś tak dziwnie zachowuje przy rozruchu zależnie od temperatury, zimno słabo kręci ciepło nie ma problemu. Postoi auto w garażu tydzień i słabo kręci, jeździ codziennie jest niby ok.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator

Postautor: PabloS » 15 lip 2021, 16:01

No wkur... się niesamowicie :zły2:
Jestem sobie na urlopie w Rzymie i wyobraźcie sobie że po 3 dniach stania padł mi akumulator ten co ASO oceniło na "bardzo dobry" po mojej przygodzie opisanej kilka postów wyżej.
Auto stało sobie grzecznie na ulicy a ja codziennie wrzucałem za szybę kwitek z opłatą parkingową. Trzeciego dnia musiałem otworzyć je tradycyjnie kluczykiem bo akumulator padł.
No i chu... urlop zmienił się w nerwowy koszmar.
Oczywiście zawsze mogę wziąć taksówkę, akumulator pod pachę i jechać do jakiegoś sklepu z akumulatorami. Jeden dzień z urlopu wyjęty i do tego kilka ładnych euro bo Włochy tanie nie są (paliwo najtaniej tankowałem na stacji w supermarkecie za 1.63 euro za litr).
Zastanawiam się w jaki magiczny sposób te fachury z ASO oceniły że akumulator rozładowany do 4.6V "wstanie" i będzie działać jak nowy. Kompletny brak wiedzy. Ja mega fachowcem nie jestem ale spędziłem wiele godziny w necie czytając na ten temat i wiem że teraz to tylko huta mu pomoże.
Jak wrócę to mam wstawić znowu auto do ASO. Znowu fachury będą je badać.

Na kur... całe szczęście jesteśmy tu na dwa auta i brat u siebie miał w bagażniku małą słabą ładowarkę akumulatorową i dwa klucze (jednym udało się odkręcić klemy a drugim nastawnym akumulator). Po 2 dniach ładowania auto odpaliło. Przejechaliśmy z Rzymu nad morze ok 250 km i znowu 1 dzień ładowania. Po tej operacji ładowarka ogłosiła że akumulator jest naładowany.

Widerski
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 18 lip 2021, 12:25
Czym jeżdzę: Hyundai i30

Re: Akumulator

Postautor: Widerski » 18 lip 2021, 12:54

Jeżeli w w aucie siedzi aku AGM- to "prostownik" musi być dedykowany do aku AGM,EFB dlatego że temperatura tu pełni kluczową rolę w ładowniu.
Jeżeli chodzi o ładowanie na zapiętych klemach to ładowarka musi być inteligentna która oszukuje system w samochodzie.
Używam osobiście tej i mogę ją z czystym sumieniem polecić
https://www.gys.fr/prod-026988-C126/_C1 ... (5M_CABLES)/en

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator

Postautor: PabloS » 04 sie 2021, 10:11

Czy wiecie może przy jakim stanie akumulatora aplikacja KIA UVO Connect wysyła ostrzeżenie do użytkownika auta?

riczi83
Bywalec
Posty: 107
Rejestracja: 30 mar 2021, 12:55
Czym jeżdzę: 1.6 GDI BLACK EDITION Biała Perła
Lokalizacja: Turek

Re: Akumulator

Postautor: riczi83 » 04 sie 2021, 11:53

ja po zgaszeniu samochodu i uruchomieniu aplikacji UVO Connect wtedy w opcjach innych pali mi się na zielono znaczek akumulatora i napis OK ale jeżeli zorbie po jakiś chwilach ponowne odświeżenie danych wtedy ikonka akumulatora gaśnie, w poprzedniej wersji po późniejszym odświeżeniu UVO robiło mi się akumulator ostrzeżenie na czerwono (po zgaszeniu samochodu na początku było zawsze że ok)


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap