Uszkodzone czujniki parkowania - informacja na wyświetlaczu: znak z wykrzyknikiem.

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
pawielgus
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2020, 11:23
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GT LINE

Uszkodzone czujniki parkowania - informacja na wyświetlaczu: znak z wykrzyknikiem.

Postautor: pawielgus » 24 mar 2020, 11:55

Cześć.
Od miesiąca nie działają mi czujniki parkowania przód i tył. Na kokpicie wyświetlają się znaki z wykrzyknikiem na przodzie i tyle. Moja KIA nie jest już na gwarancji bo przegapiłem jeden przegląd i wytargowałem tylko dalszą gwarancje na karoserie. Ale jak pojechałem do ASO to sam wjazd na podnośnik zapłaciłem 250zł i powiedzieli mi że jest uszkodzona wiązka. Koszt około 2000zł. Masakra!!!!. Pojechałem więc do mechaników elektryków w moim regionie i okazało się że nie mają do tego nowego modelu oprogramowania żeby sprawdzić jaka jest usterka. Sprawdziłem na podnośniku dwa czujniki z przodu i dwa z tyłu ( wyjąłem wtyczki - do pozostałych nie miałem dostępu). Jednak nic to nie dało. Powiem tylko, że w okresie zimowym miałem przypadek, że chwile nie działały ( przód potem tył, a potem się naprawiły). Teraz nawet po wyczyszczeniu, pukaniu w nie nic nie działa. Dodam że kamera cofania wyświetla obraz z tyłu. Wyłącznik koło lewarka zmiany biegów działa i wyłącza piszczenie.
Może ktoś mi podpowie jak sprawdzić co jest nie tak i jakie czujniki parkowania są zamontowane w tym modelu żeby kupić w necie. Gorzej z wymianą środkowych czujników z przodu i z tyłu. Nawet dłoń mojego synka nie wejdzie. Pozostaje chyba demontaż zderzaków.
Proszę o pomoc i informację i pomysły. Może ktoś ma logiczne rozwiązanie. Ja już się poddałem :(

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Uszkodzone czujniki parkowania - informacja na wyświetlaczu: znak z wykrzyknikiem.

Postautor: Owca007 » 24 mar 2020, 13:17

Nie chce mi się wierzyć w uszkodzona wiązkę. Obstawiałbym któryś czujnik szaleje i w zależności od wilgoci działa lub tez nie. Podpiąć pod kompa i sprawdzić który to szaleje przepiąć w inne miejsce i przeskanować ponownie czy usterka zmienia pozycje. Innej opcji nie masz ale w ten sposób sprawdzisz wiązkę i czujniki. Ściągniecie zderzaków i tak Cię czeka inaczej ich nie wymienisz ale spokojnie to szybka i miła praca.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

pawielgus
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2020, 11:23
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GT LINE

Re: Uszkodzone czujniki parkowania - informacja na wyświetlaczu: znak z wykrzyknikiem.

Postautor: pawielgus » 24 mar 2020, 13:36

Dzięki OWCA. Powiedz mi proszę ilu pinowe są czujniki w tym roczniku, modelu? Czy jest kilka rodzajów tych czujników?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Uszkodzone czujniki parkowania - informacja na wyświetlaczu: znak z wykrzyknikiem.

Postautor: automaciek » 27 mar 2020, 11:23

W serwisie po diagnozie za którą zapłaciłeś powinni ci dac wydruk kodów usterek oraz uzasadnić na zleceniu swoją diagnozę, i tego zażądaj! Czujniki są 6-cio pinowe, możesz włączyć SPAS i pocierać opuszkiem palca kolejne czujniki - na sprawnym i aktywnym można wyczuć "tykanie". Wiązka do wymiany jest wtedy gdy skoroduje (zamoknie) złącze które nie występuje osobno (zdarza się sporadycznie), wszelkie przetarcia przewodów podlegają naprawie. Zdarzył sie też czujnik uszkodzony mechanicznie który blokował magistralę LIN, oraz uszkodzone piny "informujące" czujnik na której pozycji się znajduje ( czujniki są takie same, po cztery na jednej linii LIN ) i dwa czujniki pracowały z tym samym ID przez co się zakłócały.

pawielgus
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2020, 11:23
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GT LINE

Re: Uszkodzone czujniki parkowania - informacja na wyświetlaczu: znak z wykrzyknikiem.

Postautor: pawielgus » 20 lip 2020, 22:30

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie czujników w Kia. Czy czujniki z przodu są takie same jak tylnie. Czyli czy przy kupnie czujnika mam zwrócić uwagę na numery kody na czujniku?
Byłem u mechanika i komputer nie pokazał jaki to błąd i który czujnik jest uszkodzony. Więc chcę kupić 2 sztuki żeby mechanik metodą prób i błędów wyeliminował uszkodzenie.

xluc
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 22 wrz 2016, 09:11
Czym jeżdzę: Sportage GT-line 1.6 T-GDI DCT FN2 TE2 PNS

Re: Uszkodzone czujniki parkowania - informacja na wyświetlaczu: znak z wykrzyknikiem.

Postautor: xluc » 22 lis 2023, 10:59

Pozwolę sobie odświeżyć temat.
Sytuacja wygląda tak:
Po uruchomieniu auta czujniki przód oraz tył działają normalnie. Jest sygnał dźwiękowy i na ekranie wyświetla się prawidłowo odległość. Ale po rozpoczęciu jazdy, po chwili pojawia się błąd (dwa wykrzykniki, przód/tył) i miga przycisk od włączania/wyłączania czujników. Czy macie jakieś sugestie, czym może być to spowodowane?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Uszkodzone czujniki parkowania - informacja na wyświetlaczu: znak z wykrzyknikiem.

Postautor: automaciek » 22 lis 2023, 21:24

Sorry, ale może to być spowodowane wszystkim...

xluc
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 22 wrz 2016, 09:11
Czym jeżdzę: Sportage GT-line 1.6 T-GDI DCT FN2 TE2 PNS

Re: Uszkodzone czujniki parkowania - informacja na wyświetlaczu: znak z wykrzyknikiem.

Postautor: xluc » 30 lis 2023, 21:41

Z tematem walczę dalej. Komputer nie pokazał żadnej usterki, pomimo tego ze czujniki zgłaszały błąd. Kilka dni temu problem zniknął na 3 dni i wszystko działało, ale wraz z nadejściem przymrozków błąd pojawił się ponownie.
Jakby ktoś miał jakiś pomysł, podrzucajcie…


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap