System antykolizyjny

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
PanKowalski
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 28 paź 2016, 08:59
Czym jeżdzę: sportage 1.6 t-gdi
Lokalizacja: Łódź

System antykolizyjny

Postautor: PanKowalski » 08 lis 2016, 19:10

Nie pamiętam jak dokładnie się to to nazywa ale mamy podobno takowy system na pokładzie - macie jakieś doświadczenia z jego działaniem?
Wiele razy miałem sytuacje gdy system mniej czy bardziej słusznie rozponał "zagrożenie" (na szczęście nigdy nie był to pieszy) i zaczynał alarmować ale mówiąc szczerze nie wydaje mi się żeby udało mu się (temu systemowi) w takiej systuacji wychamować auto czy nawet zmniejszyć prędkość a podobno na tym miało to polegać...

Macie z tym jakieś doświadczenia? Może ktoś próbował to jakoś testować?

PanKowalski
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 28 paź 2016, 08:59
Czym jeżdzę: sportage 1.6 t-gdi
Lokalizacja: Łódź

Re: System antykolizyjny

Postautor: PanKowalski » 08 lis 2016, 19:46

Na YT jest film jak chłopcy z top gear testują ten system w mazdzie cx5. Polecam ten test bo po obejrzeniu można sobie wyrobić pogląd na te wszystkie super-systemy...

aro121
Uzależniony
Posty: 208
Rejestracja: 07 kwie 2016, 22:45
Czym jeżdzę: KIA

Re: System antykolizyjny

Postautor: aro121 » 08 lis 2016, 21:41

Tu garść informacji o Emeregency Breake.


https://drive.google.com/file/d/0B_ABMQkG19nOX0FWOFhYNjZIZDA/view?usp=sharing

PanKowalski
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 28 paź 2016, 08:59
Czym jeżdzę: sportage 1.6 t-gdi
Lokalizacja: Łódź

Re: System antykolizyjny

Postautor: PanKowalski » 08 lis 2016, 22:14

Tyle w teorii bo z praktyką bywa różnie... Nie wiem czy jest też jakaś prędkość minimalna przy której sysytem jest aktywowany bo u mnie przy prędkości "mocno szybkiej parkingowej" i testach z ustawionym pionowo arkuszem styropianu ( :lol: ) AEB nie działa...

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1312
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: System antykolizyjny

Postautor: ZygJe » 08 lis 2016, 23:33

Ja robiłem testy w Jeepie (2 duuuże kartony) i zarówno z 40 jak i z 70 km/h zatrzymał się tuż przed tą przeszkodą (suchy asfalt).
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: System antykolizyjny

Postautor: Kwarcu » 09 lis 2016, 17:21

Miej świadomość, że komputer nie jest skażony zaburzonym poczuciem przestrzeni tak jak człowiek powyżej pewnej prędkości. Tobie wydaje się, że to by było za późno, ale w rzeczywistości auto się zatrzyma dosłownie przed przeszkodą - oczywiście o ile system zadziała i wykryje przeszkodę. Jeśli wykrył i Ciebie alarmuje to działa i czeka do ostatniej chwili, i hamuje z pełną parą na granicy możliwości dla danej prędkości. Na suchym przejdzie, na mokrej i śliskiej nawierzchni prawdopodobnie polegnie no chyba że na podstawie np. czujnika deszczu odczytuje informacje i samodzielnie zwiększa dystans od przeszkody, w którym ma depnąć heble. Oczywiście zawsze trzeba mieć świadomość, że to tylko elektronika i ma być dodatkowym wspomagaczem w razie czego, więc zawsze jest ryzyko że nie zadziała.

Ogólnie to te systemy potrafią naprawdę przerazić i zadziwić w jednym, szczytem zajebistości są takie systemy na pokładzie pojazdów pow. 3,5t (od tego roku jako obowiązkowe wyposażenie - wymóg UE) tam naprawdę czapki z głów za skuteczność, osobiście nie miałbym odwagi trzymać takiego małego dystansu i tak późno deptać w heble.

EDIT: obowiązek jednak wszedł jeszcze przed 2016 rokiem, w listopadzie 2015 i jednak dotyczy tonażu powyżej 8t. Dla grupy powyżej 3,5t to obowiązkowy jest asystent pasa ruchu.

aro121
Uzależniony
Posty: 208
Rejestracja: 07 kwie 2016, 22:45
Czym jeżdzę: KIA

Re: System antykolizyjny

Postautor: aro121 » 10 lis 2016, 00:33

To jest system bezpieczeństwa jego zadaniem jest ocalić Twoje życie a nie auto :) lepiej nigdy sie nie przekonywać jak bardzo jest skuteczny. :lol:

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1312
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: System antykolizyjny

Postautor: ZygJe » 10 lis 2016, 09:35

W instrukcji jest wyraźnie napisane, że system ma zapobiec kolizji lub ograniczyć jej skutki - czyli nikt nie gwarantuje, że w każdych warunkach system może całkowicie zapobiec gnieceniu blachy.....
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

aro121
Uzależniony
Posty: 208
Rejestracja: 07 kwie 2016, 22:45
Czym jeżdzę: KIA

Re: System antykolizyjny

Postautor: aro121 » 10 lis 2016, 16:22

Działa [hihihi] , niechcący przetestowałem to na drodze po łuku system zaczyna wyć i sam przychamował jak zmianiłem kierunek jazdy system wyłączył hamowanie i pognałem dalej.... Fajna sprawa ale nie polecam [zlosnik2]


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap