Czujniki ciśnienia TPMS

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: AdamAki » 02 gru 2020, 15:49

Podjedz do wulkanizatora to w 2 min sprawdzi czujniki w kołach.

Awatar użytkownika
TomaszB
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 13 lut 2019, 16:34
Czym jeżdzę: Sportage IV 2018 1.6 T-GDI 7 DTC GT-Line PNS FN2 JBL
Lokalizacja: Poznań

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: TomaszB » 08 sty 2021, 14:57

Jeśli chodzi o czujniki ciśnienia opon to ten system w samochodach jest dzisiaj potrzebny ponieważ:
1.Większosc kierowców nie sprawdza ciśnienia w oponach, szczególnie w wielosezonowych .
2.Wszyscy się wszędzie śpieszą
3.Za niskie ciśnienie powoduje większe zużycie paliwa i opon.
4.Może być przyczyną wypadków.

System monitorowania pośredni stosowany np: vw ,skoda ,seat i również w tańszych modelach np Picanto jest zły.
Przykład: klient skoda fabia spieszy się do pracy i rusza autem i po około 300 metrach zauważa że ma tzw laczek.
W systemie z czujnikami taka sytuacja nie ma miejsca gdyż system zaraz pokazuje usterką.
Od 2015 czy 2016 ten system jest obowiązkowym wyposażeniem aut sprzedawanych w UE ale niektórzy producenci stosują tańsze dla nich rozwiązania które pokażą usterkę podczas jazdy na autostradzie ale nie np rano gdy wsiadasz do samochodu. Ten system wykorzystujący ABS musi przebyć jakiś dystans. Oczywiście po takiej jeździe opona jest do wymiany.

Na koniec chciałbym powiedzieć że system monitorowania ciśnienia opon w Kia IV jest bardzo sprawny i nie stwarza problemów jak inne marki np: opel, renault , ford itd.

martini
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2020, 08:08
Czym jeżdzę: KIA sportage IV

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: martini » 09 sty 2021, 15:07

Mój problem jest taki.
Kupiłem nowe oryginalne czujniki po przejechaniu ok 30 km wyskoczył błąd sprawdź czujniki tpsm. Pojechałem do warsztatu czujniki zostały sprawdzone i wgrane . Problem znikł a po ok 15 km ponownie błąd sprawdź czujniki tpsm, Wracam więc do zakładu operacja wykonana ponownie i efekt ten sam po ok 15 km sprawdź czujniki tpsm.
Wie może ktoś w czym tkwi problem.

Awatar użytkownika
TomaszB
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 13 lut 2019, 16:34
Czym jeżdzę: Sportage IV 2018 1.6 T-GDI 7 DTC GT-Line PNS FN2 JBL
Lokalizacja: Poznań

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: TomaszB » 09 sty 2021, 20:32

Musisz jeszcze raz pobudzić czujniki, ustawić ciśnienie 2 4 bar i ponownie wgrać przez Obd. Spotkałem się wielokrotnie z czujnikami tpms zakupionych w serwisie kia na pudełku pisało kia a w środku były czujniki np firmy cub. Najbezpieczniej jest kupić czujniki uniwersalne i zaprogramować z oryginalnymi numerami (klonowanie). Mam takie już 3 sezon i nie muszę co zmianę programować, samochód bez problemu je rozpoznaje. Tak samo programuje w swoim warsztacie. Kia ma naprawdę sprawny i bezproblemowy system TPMS w porównaniu z innymi markami.

martini
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2020, 08:08
Czym jeżdzę: KIA sportage IV

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: martini » 09 sty 2021, 21:16

Czujniki są na 100% oryginalne co do joty takie jak w kołach letnich.Trzy razy pobudzane wgrane przez obd ciśnienie ustawione dokładnie 2,4.Po ruszeniu wszystko jet OK łapie czujniki pokazuje ciśnienie następnie po przejechaniu ok 15 km sygnalizuje sprawdz TPMS ,co się dzieje.

Awatar użytkownika
TomaszB
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 13 lut 2019, 16:34
Czym jeżdzę: Sportage IV 2018 1.6 T-GDI 7 DTC GT-Line PNS FN2 JBL
Lokalizacja: Poznań

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: TomaszB » 09 sty 2021, 21:37

Ok to podjedlz do serwisu kia w celu usunięcia ewentualnych błędów w module tpms samochodu .
Jeśli masz czujniki zaprogramowane do tego modelu to nie powinno być problemu.
Ja osobiście nawet w mojej sportage nie spotkałem czujników tpms z logiem kia.Na opokowaiu czujników owszem.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: automaciek » 09 sty 2021, 22:33

Czujników w KIA nie trzeba programować, zostaną rozpoznane po kilkunastu km jazdy.
@martini czy czujniki pochodzą serwisu, czy z chin? Dobrym komputerem diagnostycznym można sprawdzić parametry bieżące czujników i wyjaśnić co sie dzieje, w ASO dodatkowo używając wzbudzacza TPMS (exciter) testować konkretny czujnik.

Awatar użytkownika
AldenteSaba
Uzależniony
Posty: 299
Rejestracja: 16 gru 2010, 10:12
Czym jeżdzę: Cosmo Blue 1,6 t-gdi 7 dct AWD GT-Line, Yamaha FJ1200
Lokalizacja: Opole

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: AldenteSaba » 09 sty 2021, 23:04

W zimowym zestawie mam komplet od chińczyka i działają bez zarzutu i żadnego programowania.

martini
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2020, 08:08
Czym jeżdzę: KIA sportage IV

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: martini » 10 sty 2021, 12:05

Czujniki kupiłem na allegro nowe w oryginalnym opakowaniu dokłdnie takie same jak fabrycznie montowane.Czujniki sprawdzone bateria sprawna czujnik wysyła sygnał transmisja danych przez obd udana kontrolki gasna pokazuje ciśnienie w kołach tylko po przejechaniu ok 15 km powraca problem zapalają sie kotrolki oraz sprawdz czujniki tpsmi .czynność przeprowadzana trzy razy i za każdym razem efekt ten sam.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: automaciek » 10 sty 2021, 13:49

No to bez dyskusji: odczytać błędy i zinterpretować parametry. Kolejne programowanie nic nie wniesie.

Bialy
Uzależniony
Posty: 184
Rejestracja: 05 sie 2019, 06:59
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: Bialy » 16 sty 2021, 22:40

Moje czujniki w zimowych nadal nie pokazują ciśnienia. Co kilka tygodni kontrolka gaśnie ale tam gdzie powinny być wyświetlone dane, pokazuje, że pomiar tylko podczas jazdy, a ja oczywiście jadę. ASO narazie zamknięte więc nic zrobić nie mogę...

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: PabloS » 05 mar 2021, 10:54

Panowie przeżyłem delikatny szok.
Pytałem w ASO i podobno oryginalne TPMS 52933-D9100 są sprzedawane na sztuki i kosztują 460 zł za jedną sztukę [zdziwko]

TPMS-y nieoryginalne, "akcesoryjne" produkowane przez polską firmę EMG ale też sygnowane logiem KIA kosztują 630 zł (po delikatnych rabatach może być trochę taniej).

Jak dla mnie cena OEM-owych TPMS-ów graniczy z absurdem [zly1]

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: PabloS » 02 kwie 2021, 10:02

Mimo wszystko zdecydowałem się na TPMS z ASO.
Koszt kompletu to 563,41 zł.
Zamontowane, działają bez problemu, nic nie trzeba było programować (po kilku kilometrach komputer zaczął wyświetlać wartości ciśnienia w kołach).
Załączniki
TPMS 1.jpg
TPMS 1.jpg (329.99 KiB) Przejrzano 5247 razy
TPMS 2.jpg

Siffas
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 23:12
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV, 1.6 T-GDI, L + BL
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: Siffas » 25 sie 2021, 09:59

Podepnę się pod temat o czujnikach..otóż dzisiaj rano zaświeciła się informacja, że w jednym kole jest za mało powietrza. Dojechałem pare km na stacje, dopompowałem, ale żółta ikonka niskiego ciśnienia, wykrzyknik nadal się palą. Przejechałem 20 km i ciśnienie w oponie bez zmian wg komputera, więc chyba już ok. Pytanie pozostaje jak zresetować wskaźnik za małego ciśnienia? Czy da się to samemu zrobić czy musi być wizyta w aso/wulkanizacji?

EDIT: Sprawdziłem jeden ze sposobów z internetu i okazało się to łatwiejsze niż myślałem :) Pompujemy oponę ponad zalecane (ja np dałem 2,6) rundka w około stacji, żeby system sczytał nową wartość. Ikonka i komunikaty znikneły. Ponownie pod kompresor i zjechałem do poprawnej wartości. Po problemie. Może komuś się przyda :)

tmato2
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2022, 21:05
Czym jeżdzę: sportage 2018 1,6gdi

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: tmato2 » 31 sty 2022, 21:13

Witam. Chciałem zaoszczędzić i nowe czujniki do zimowych kupiłem na allegro. Wszystko jak oryginalne poza działaniem. Komputer w serwisie prawidłowo je identyfikował, ale na ekranie samochodu ciągle po kilkudziesięciu przejechanych km wyskakiwał błąd: "Sprawdź TPMS". Na szczęście udało mi się ich prawie bez kosztowo pozbyć. Załatwiłem drugi komplet czujników już bezpośrednio z Chin. Wyglądają idealnie. Maja nawet logo Kia i Hyundai. Teraz PYTANIE: czy mogę zamocować try-tytką te czujniki do felg dla testów? Przejechałem z nimi w ten sposób 10km do wulkanizatora i komputer serwisowy je znalazł i prawidłowo określił pozycje. Komputer w samochodzie mówi "kontynuuj jazde..... itp". Czy ma to sens? w swoim zamyśle liczyłem, że wyświetli się wartość 0.0 przy kołach, ale zrobiłem już 15km i ciągle nic. Obawiam się, że też będzie do źle. A może jednak żeby prawidłowo działały muszą znajdować się w środku koła i być pod jakimś ciśnieniem?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: automaciek » 31 sty 2022, 21:18

Czujniki TPMS przy zerowym ciśnieniu mogą nie nadawać sygnału (usypiają).

tmato2
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2022, 21:05
Czym jeżdzę: sportage 2018 1,6gdi

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: tmato2 » 31 sty 2022, 22:15

To by bylo jakimś wytłumaczeniem.... Ale ID każdego czujnika jest widoczne przez komputer serwisowy OBD2 wraz z pozycja czujnika właśnie, gdy są doczepione tylko do felg na zewnątrz.. czyli uśpiony byłby tylko sygnał z wartością ciśnienia?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: automaciek » 01 lut 2022, 07:38

Może po prostu soft TPMS nie przewiduje wyświetlenia wartości zerowej, bo to abstrakcja jechać bez powietrza....

polin
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 25 wrz 2020, 19:16
Czym jeżdzę: 1.6 CRDI SCR 115 KM 6MT M+smart

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: polin » 23 cze 2022, 23:40

A czy ktoś z szanownych Kolegów może wie czy czujniki o nr 52933-D4100 można stosować zamiennie z 52933-D9100 czy do KS IV z 2020 pasują tylko te drugie?
Pytam bo kupiłem D4100 i nie zostały rozpoznane i teraz nie wiem czy złe czujniki czy w ogóle kupiłem uszkodzone.

tmato2
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2022, 21:05
Czym jeżdzę: sportage 2018 1,6gdi

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: tmato2 » 24 cze 2022, 05:48

Nie wiem czy będą pasować, ale po tym co ja przeszedłem z czujnikami to pewnie nie. U mnie zagrały dopiero uniwersalne czujniki Autel. a takich pseudo oryginalnych logo Kia czy Hyundai to wymieniłem 3 pary.

Ted07
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 07 mar 2021, 21:07
Czym jeżdzę: Kia Sportage CRDi 1,6 AWD

Re: Czujniki ciśnienia TPMS

Postautor: Ted07 » 24 cze 2022, 07:36

Koledzy czy rodzaj czujników inny jest do felg 17”, a inny do 19” ? Czy to nie ma znaczenia ? Ma ktoś w Kia Sportage IV 2018 rocznik felgi 19” ???


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap