Multimedia i system start/stop

Wszystko o car audio w KIA Sportage i elektryce. Porady,awarie, itd.
Awatar użytkownika
czechirus
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 13 lip 2019, 20:23
Czym jeżdzę: Sportage IV, 1.6 T-GDI 7DCT GT MAX AWD, 2019

Multimedia i system start/stop

Postautor: czechirus » 13 lip 2019, 20:35

Witajcie, to mój pierwszy post na forum także wybaczcie jeśli coś robię niezgodnie ze sztuką. Od kilku dni jeżdzę Sportage w obecnej generacji po lifcie i zauważyłem następującą prawidłowość - system start/stop wyłącza silnik kiedy zatrzymam się w garażu (skrzynia w pozycji D) ale włącza się, kiedy zmienię bieg na P żeby wyłączyć samochód. Jest to zupełnie bez sensu, bo silnik gaśnie, po czym włącza się na sekundę, by znowu się wyłączyć na amen. No ale tak jest w instrukcji, więc to normalne, że zmiana z D na P powoduje uruchomienie silnika.

Wymyśliłem zatem, że w celu uniknięcia uruchomienia silnika będę go "gasił" kiedy sam się wyłączy w pozycji D (czyli nacisnę przycisk wyłączania auta przed zmianą biegu na P). Potem, już przy wyłączonym zapłonie zmieniam na P ale wówczas (podczas opuszczania auta) nie wyłącza się system multimedialny. Normalnie gra radio, widać mapę itd. Myślę luzik, przecież wystarczy wyłączyć multimedia dedykowanym przyciskiem. Niestety - wtedy wyłącza sie jedynie radio, mapa i reszta dalej świeci.

Pozostaje mi jedynie trzykrotnie nacisnąć przycisk uruchamiania silnika bez naciskania hamulaca, co powoduje "start" i "stop" wszystkich systemów.

Co robię nie tak? Czy auto z DCT można wyłączać jedynie w pozycji P? Jeżeli tak, to przy systemie automatycznego wyłączania silnika ten zawsze będzie się budził, kiedy jest to już niepotrzebne.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: automaciek » 13 lip 2019, 21:17

Najpierw odepnij pas bezpieczeństwa - nie zgaśnie.

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: KrzysiekG » 13 lip 2019, 23:41

Też mnie to zirytowało
Potem pomyślałem - a co mnie to obchodzi: skoro zaprojektowali taki bezsens i dali na to siedem lat gwarancji to niech wymieniają uszkodzone/wyeksploatowane części nawet i co dwa lata.
Być może kiedyś zaktualizują oprogramowanie sterownika silnika/skrzyni/modułu S&S (czy cokolwiek innego tym steruje) i ogarną ta bzdurę.

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: damian94 » 13 lip 2019, 23:59

Może spróbuj tak:
przed wjazdem do garażu wyłącz system start/stop, wtedy silnik nie zgaśnie po zatrzymaniu w garażu. System medialny wyłącza się po ok. minucie po wyłączeniu silnika w przypadku opisanym przez Ciebie.

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: KrzysiekG » 14 lip 2019, 01:31

Damian...z całym szacunkiem nie po to grube siano płaci się za nową i całkiem nowoczesną furę żeby później takimi duperelami sobie głowę zaprzątać i jakieś guziki co chwila klikać. Jest to dla mnie ewidentny bubel w tym samochodzie, ale co najważniejsze - z pewnością do ogarnięcia programowo, na co liczę po cichu.
Drugim wkurzającym detalem jest dla mnie brak możliwości zaryglowania drzwi gdy któreś pozostają otwarte... No do szału mnie to doprowadza. We wszystkich znanych mi samochodach którymi jeździłem do tej pory takie coś było do zrobienia. Klikałem zamknięcie drzwi, wyciągałem śpiące dziecko z auta i tyłkiem/nogą kończyłem sprawę trzaskając drzwiami i nie zwracając sobie więcej głowy kluczykiem. W sportku nie...niedasie... . Może wpływ na to ma system keyless no ale ostatecznie, z punktu widzenia użytkownika, co to za różnica?
Sorry za OT

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: automaciek » 14 lip 2019, 07:56

Tak, i położyłeś kluczyk ( żona torebkę) na kanapie, zabrałeś dziecko i zamknąłeś drzwi.... Pech chciał że na parkingu, przy autostradzie, w połowie drogi na wakacje. Nadal przeszkadzała by Ci logika zabezpieczenia przed zatrzaśnięciem :-)?
Koreańczycy profilują swoje auta (takie mam wrażenie) pod rynek amerykański (sprzedają tam wszystkie modele), a u nich działanie szyb elektrycznych, zamka centralnego i airbag jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Jak się silnik rozleci - auto na złom, jak człowiek zatrzaśnie w aucie - pozew o straty moralne :)

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: ZygJe » 14 lip 2019, 08:46

Akurat jeżdżę KIA Sedona z rynku USA z keyless i mimo niezaknięcia wszystkich drzwi można zaryglować te zamknięte, a po zamknięciu otwartych je też zarygluje potwierdzając to pipnięciem. Przy keyless NIE MA możliwości zamknięcia auta z kluczem w środku.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: RE: Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: KrzysiekG » 14 lip 2019, 09:43

automaciek pisze:Tak, i położyłeś kluczyk ( żona torebkę) na kanapie, zabrałeś dziecko i zamknąłeś drzwi.... Pech chciał że na parkingu, przy autostradzie, w połowie drogi na wakacje. Nadal przeszkadzała by Ci logika zabezpieczenia przed zatrzaśnięciem :-)?

Tu akurat kłania się instrukcja - w przedstawionym przez Ciebie przypadku samochód z systemem keyless się zwyczajnie nie zarygluje.
Dodatkowo - chyba nie wyobrażasz sobie że producent zabezpieczy samochód przed każdym możliwym objawem ignorancji, roztargnienia czy po prostu głupoty użytkowników. To nie o to chodzi. Mówimy o funkcji która została po prostu źle zaprojektowana i nie grozi absolutnie niczym w kwestii bezpieczeństwa.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: automaciek » 14 lip 2019, 10:26

Wiem doskonale że się nie da, ale z twojego postu wynika że chciałbyś aby tak było. Jeśli zamknął byś z przycisku w klamce samochód a później włożył przez te uchylone (z zamkniętym zamkiem) drzwi kluczyk np. w torbie) do środka, i zatrzasnął...... kłopot gotowy.

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: ZygJe » 14 lip 2019, 11:03

No właśnie nie. Zrobiłem właśnie test. Drzwi otwarte, rygluję zamki, wrzucam kluczyk do środka i zamykam drzwi...
I zamiast pip i zaryglowania usłyszałem piiiiiiiiip i.... wszystkie drzwi się otworzyły, a na wyświetlaczu wykrzyknik i napis key inside vehicle (czy jakoś tak).
A tak a propos S&S i pozycji P.
W Jeepie jak przy wyłączonym przez S&S silniku włączę P to nic się nie dzieje. Mogę puścić hamulec i stać. Po przełożeniu z P na dowolną inną pozychę silnik uruchamia się.
Czyli można.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: RE: Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: KrzysiekG » 14 lip 2019, 13:18

automaciek pisze:Wiem doskonale że się nie da, ale z twojego postu wynika że chciałbyś aby tak było. Jeśli zamknął byś z przycisku w klamce samochód a później włożył przez te uchylone (z zamkniętym zamkiem) drzwi kluczyk np. w torbie) do środka, i zatrzasnął...... kłopot gotowy.
Ile jeszcze abstrakcyjnych sytuacji wymyślisz żeby udowodnić że coś tam gdzieś tam może nie zagrać? Abstrahując od tego że znów się mylisz (co kolega powyżej Ci już wyłożył) to na prawdę... Jeśli ktoś jest głupi to za to płaci.
Przecież nie musisz robić tak jak ja bym chciał. Tak serio to przed kliknięciem przycisku z kłódką możesz 2x obejść samochód dookoła i sprawdzić czy wszystkie drzwi są zamknięte i czy nic Ci w środku nie zostało . Ja chcę używać samochodu tak jak mi się podoba i tak jak każda inna znana mi marka pozwala to robić.
I nie obraź się proszę, piszę to z uśmiechem na ustach i w żartobliwym tonie

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: RE: Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: puder12 » 14 lip 2019, 15:02

KrzysiekG pisze: Ja chcę używać samochodu tak jak mi się podoba i tak jak każda inna znana mi marka pozwala to robić.

W pełni się z Tobą zgadzam. Skoro jednak ta brakująca funkcjonalność jest dla Ciebie taka istotna, dlaczego kupiłeś auto, które jej nie posiada. :bigok:

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: KrzysiekG » 14 lip 2019, 15:30

Nie byłem świadomy tego feleru przed zakupem a nawet gdybym był to ten minus nie przesłonił by mi wielu obiektywnych plusów. Jest to jedna z rzeczy na które zwracasz uwagę w konkretnej sytuacji o co trudno podczas jazdy testowej. Poza tym wydawało mi się że pewne rozwiązania są w XXI w. oczywiste .
I żeby była jasność - jestem bardzo zadowolony z zakupu i uważam sportage za świetne auto, w kategoriach cena/jakość+praktyczność daję bardzo wysokie noty.
Nie zmienia to faktu że samochód to nie jest moja żona i zamierzam krytykować każdą niedoskonałość

Edit: ach, byłbym zapomniał. Dla mnie EOT i bardzo przepraszam autora za dyskusję nie w temacie

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: damian94 » 14 lip 2019, 16:26

KrzysiekG pisze:Damian...z całym szacunkiem
Sorry za OT


Krzysiek, z całym szacunkiem... ale za Chiny Ludowe nie mam pojęcia o co Ci chodzi.....czechirus opisał co mu sie nie podoba, ja mu napisałem jak to można obejść i tyle. To, ile to auto kosztuje i jak działa to ani moja wina ani załuga. Nie jestem jego producentem i proponuje tam kierować swoje żale a nie do mnie. Mnie totalnie wali czy auto ponownie sie uruchamia po zmianie biegu na P i czy radio gaśnie natychmiast czy po minucie. A przede wszystkim nie interesują mnie Twoje frustracje związane z zamknieciem drzwi. Odpisałem na posta czechirusa a Ty wyjeżdżasz do mnie z pretensjami jakbym był winny wszystkich "pseudo niedoskonałości" Sportage.
Dla mnie koniec tematu.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: RE: Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: automaciek » 14 lip 2019, 18:28

KrzysiekG pisze:Ile jeszcze abstrakcyjnych sytuacji wymyślisz żeby udowodnić że coś tam gdzieś tam może nie zagrać? A

Żartobliwie czy nie, na codzień spotykam na zleceniach różne dziwne uwagi, których połowę wyjaśniam cytując instrukcję uwagi. Nie doszukuję się problemów, tylko mój syn tak właśnie zatrzasnął klucze w aucie. A jako użytkownik nie popadam we frustracje traktując funkcje mojego ( chyba już 8, w tym 5 z salonu) samochodu jako bubel. Po raz kolejny powtarzam że sposób myślenia inżynierów z Korei jest zgoła odmienny od myśli technicznej w Europie. Dokonali też technologicznego przeskoku, w kilka lat zrobili to co w Europie ewoluowało przez 2 dekady, łatwo wtedy o niedoskonałości.

Awatar użytkownika
czechirus
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 13 lip 2019, 20:23
Czym jeżdzę: Sportage IV, 1.6 T-GDI 7DCT GT MAX AWD, 2019

Re: Multimedia i system start/stop

Postautor: czechirus » 31 lip 2019, 22:09

Dzięki kumple za odpowiedzi. Jest to rzeczywiście niefartowne zachowanie, ale chyba nie tylko w KIA tylko w każdym aucie z tym systemem. No nic, czasami jak się już toczę do garażu to wyłączam system, czasami nie. Może kiedyś będzie aktualizacja.

pozdrwiam


Wróć do „CAR AUDIO”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap