Wskaźnik poziomu paliwa.

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
jarek_ol
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2019, 15:56
Czym jeżdzę: Sportage 4 1,6 GDI

Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: jarek_ol » 07 maja 2023, 08:09

Wczoraj po zatankowaniu ok 20 litrów, wskaźnik poziomu paliwa nawet nie drgnął. Myślałem na początku że zepsuty dystrybutor i nic nie nalałem. Już miałem składać reklamację, ale coś mnie tknęło i sprawdziłem na komputerze i tam przewidywany dystans zwiększył się o nalane paliwo. Po przejechaniu parunastu kilometrach wskazówka bardzo, ale to bardzo powoli wstawała do właściwego poziomu.

I stąd 2 pytania
Skąd taka zawiecha i co mogłoby być tego przyczyną lub jak temu zaradzić? Przy następnym tankowaniu zobaczę czy problem pozostał.
Oraz
Jak miewam wskaźnik poziomu paliwa i komputer na zegarach to dwa różne niezależne od siebie mechanizmy?

Piejar
Uzależniony
Posty: 292
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: Piejar » 07 maja 2023, 08:32

Nie jestem pewien czy w nowoczesnych autach jeszcze są pływaki. Tak czy inaczej wskazania na desce rozdzielczej od dawna są wyliczane przez komputery miałem tak w xsarze już 20 lat temu. Wyliczane są ze zużycia paliwa na wtryski przez ECU a okresowo są uzgadniane z pływakiem . Np w xsarze czasem przybywało paliwa na wskaźniku:-). Ilość dolana może mieć znaczenie tzn jeżeli "za mało" to komp tego nie bierze pod uwagę. Ale 20 lit mnie się nie wydaje mało.

Awatar użytkownika
Czestek1
Nasz Człowiek
Posty: 406
Rejestracja: 30 sty 2021, 18:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage QL 1.7 Crdi,

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: Czestek1 » 07 maja 2023, 10:14

Wychodzi na to, że pływak jest w zbiorniku. Zacięcie, zabrudzenie, brak sprawnego połączenia elektronicznego. Sprawdź czy się powtórzy problem przy kolejnym tankowaniu. Może przypadek jednostkowy.
Co do teorii kolegi wyżej, to się z nią zgadzuc mogę przy określeniu spalania, Aby wyświetlić info o dystansie/zasięgu muszą być składowe dwie informacje, ile jest paliwa w zbiorniku i średnie spalanie. Ilość wtryskiwanego paliwa nie pomoże w określeniu i wskazaniu ilości paliwa będącej w zbiorniku.
Sport Utility Vehicle Kia Sportage QL 1.7 crdi

Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: AdamAki » 07 maja 2023, 11:30

Czy czasem nie tankowałeś przy włączonym zapłonie, bo wiem że przy niektórych pojazdach powoduje to zakłamania w odczycie wskaźnika paliwa ale nie wiem jak jest w Sportage.

Piejar
Uzależniony
Posty: 292
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: Piejar » 07 maja 2023, 12:04

Kol Czestek, ilość paliwa w zbiorniku jest zgrubnie określana z poziomu pływaka ale zużycie jest brane z pracy wtrysków i jest to bardzo precyzyjne. Okresowo jest robiona korekta wg pomiaru z poziomu w zbiorniku. System taki zapobiega wahaniu wskazań przy jeździe po nierównościach, z góry, pod górę. W xsarze było przykładowo tak, że jeżeli zaparkowałem na skarpie to po włożeniu kluczyka poziom miałem wyższy. Domyślam się że po przekręceniu kluczyka ECU widziało wyższy poziom z pływaka i przyjmowało sobie że coś dotankowalem. Stąd korekta. To było stare auto więc nie miało czujnika pochyłu ani czujnika otwarcia wlewu paliwa. Śmieszne to było ale tak działało. Były też jakies korekty softu na tą okoliczność

Awatar użytkownika
Czestek1
Nasz Człowiek
Posty: 406
Rejestracja: 30 sty 2021, 18:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage QL 1.7 Crdi,

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: Czestek1 » 07 maja 2023, 14:49

Te citroeny zawsze były przekombinowane... Miałeś to muszę Ci wierzyć (może jakis wskaźnik był elektroniczny, sugerowany, nie mam pojęcia) ale jeśli jest zwykły układ analogowy, to w dalszym ciągu trudno mi skleić do siebie potrzebę odczytu z wtrysku aby ustalić poziom paliwa (wskaźnik analogowy - wskazówkowy)
Oczywiście mogę się mylić. :bzik:
Sport Utility Vehicle Kia Sportage QL 1.7 crdi

Piejar
Uzależniony
Posty: 292
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: Piejar » 07 maja 2023, 16:32

We współczesnych autach nawet wskaźniki wskazowkowe wyglądające na analogowe niewiele mają wspólnego z analogowym układem pomiarowym. Kolejny przykład z mojej Megane 4 - temperatura płynu chłodzącego przy bodaj 80 st ustawia się na pewnej kresce i dalej nie idzie a oczywiście temp się zmienia bo przecież termostat się otwiera i zamyka więc wahania są znaczne. No ale użytkownik ma widzieć ,"że temperatura jest ok" i tyle bo po co ma suszyć głowę serwisom na gwarancji że panie ta temperatura to ciągle skacze :-)

jarek_ol
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2019, 15:56
Czym jeżdzę: Sportage 4 1,6 GDI

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: jarek_ol » 07 maja 2023, 16:42

Panowie.
Pytam jak to jest rozwiązane w sportage 4. Przykłady innych samochodów, mogą nie mieć żadnego odzwierciedlenia w Sportu.

Zapytam inaczej.
Skoro po nalaniu paliwa do zbiornika. Analog nie drgnął, a dopiero później powoli się podnosił, natomiast komputer natychmiast skorygował zasięg pojazdu o nalane paliwo.
To tak na chłopski rozum, skąd komputer wie że nalano paliwa, skoro np pływak się zawiesił i nie drgnął. A skoro pływak działa i podał na komputer że nalano paliwo, to dlaczego analog bardzo leniwie się podnosi.
Z tego wynika że albo analog nie jest w żaden sposób powiązany z komputerem.
Oraz na jakiej zasadzie komputer koryguje zasięg po nalaniu paliwa, jak nie pływak to co? Co podaje mu dane?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: automaciek » 07 maja 2023, 18:31

Zapomnij o słowie "komputer" (mamy je w biurach)!
Zestaw wskaźników jako jedyny STEROWNIK w KSIV otrzymuje informację z analogowego czujnika poziomu paliwa. Wskaźniki analogowe (temperatury i poziomu paliwa) są programowo "tłumione". Np. temperatura silnika w zakresie 75-105'C jest wskazywana jako 90' na zegarach. Poziom paliwa jest uśredniony w funkcji czasu i prędkości, czyli: niemożliwym jest np. zmiana zawartości zbiornika w 30s o 10L , więc wskazówka z dużą bezwładnością (uśrednieniem) wskazuje zmiany gdy jest włączony zapłon, tudzież prędkość jest różna od zera. I tu pytanie które już padło, tankowaleś na włączonym zapłonie?

jarek_ol
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2019, 15:56
Czym jeżdzę: Sportage 4 1,6 GDI

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: jarek_ol » 08 maja 2023, 07:59

Panowie, powiem to jeszcze raz gdyż mam wrażenie że pytam o jedną rzecz a wszyscy odpowiadają o zupełnie czym innym.

Takowanie zawsze przy wyłączonym zapłonie.

Samochód stoi, nie porusza się. Więc spalanie i związany z tym ruch wskaźników, jest nie istotny i każdy wie jak to działa. Szacowanie spalania itp.

Samochód stoi. Nalewacie paliwa. Powiedzmy te 20 litrów.
Do tej pory.
Plywak się podnosi. Analog reaguje - wskaźnik się podnosi natychmiast. Miewam daje sygnał na sterownik i podaje NOWY SZACUNEK zasięgu.
Reakcja sterownika. Reakcja analogu.

Oraz
Samochód dalej stoi. Nalewamy paliwa. Analog nie reaguje. Potem dopiero leniwie wstaje. Ale ską sterownik wie, że koryguje natychmiast zasięg (nie istotne że szacowany). O ilość nalanego paliwa?
Reakcia sterownika. Brak reakcji analogu.
Skoro niektórzy piszą o możliwym zawieszeniu pływaka, bądź kostki itp. To skąd poszedł impuls do sterownika o nalanym paliwie i natychmiastowej korekcie zasięgu.

Piejar
Uzależniony
Posty: 292
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: Piejar » 08 maja 2023, 08:17

Moim zdaniem wszystko masz OK. Jak pisze automaciek wskazanie na wskazówkę jest tłumione i powoli dochodzi do pozycji "właściwej" a kalkulacja zasięgu jest robiona natychmiast. Nie ma sensu IMHO w tym grzebać bo pływak działa ok skoro zasięg jest szacowany natychmiast. Jakoś się zafiksowales że wskaźnik "analogowy" powinien działać natychmiast. Taki analogowy w Twoim rozumieniu to był w maluchu. W nowych autach tablicą przyrządów steruje "komputer". Odczytu prędkość też nie masz z kręcącej się linki prawda?

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: diselboy » 08 maja 2023, 09:23

@Piejar
Odczytu prędkość też nie masz z kręcącej się linki prawda?

Oj , zależy od wersji i rocznika, są (były) i takie z linką, nawet tu na forum był taki przypadek.

Ale wracając do zbiornika, wszystko jest u Kolegi ok, tak działa (z upływem czasu) zegarek na tablicy, potrzebuje namysłu.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Wskaźnik poziomu paliwa.

Postautor: automaciek » 10 maja 2023, 06:04

Z tą linką prędkościomierza to ostatnie auta w których dotykałem takowej wyprodukowano przed 2000r. ....


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap