Drgania pedału gazu

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
pioKiaIV
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2023, 19:52
Czym jeżdzę: Kia Sportage Iv 1,7 144 KM

Drgania pedału gazu

Postautor: pioKiaIV » 29 mar 2023, 20:02

Jeżdżę samochodem KIA Sportage IV 1.7 144 KM, automat, napęd na przednią oś. Od pewnego czasu odczuwam, ale nie zawsze, drgania/wibracje na pedale gazu. Jest to bardzo niekomfortowe podczas jady na dłuższych trasach. Ostatnio wymieniłem sprzęgło ( ślizgało ) i koło, drgania /wibracje nadal są. Byłem pewien że zużyte sprzęgło i koło są również przyczyną tego drgania. Byłem już kilka razy w serwisie ale za każdym razem gdy tam docieram drgań nie ma :)
Proszę o próbę diagnozy co do przyczyny tego zjawiska. Może ktoś na forum spotkał się z takim przypadkiem.

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Drgania pedału gazu

Postautor: Piejar » 29 mar 2023, 21:46

Pedał nie ma fizycznego połączenia z silnikiem - to potencjometr z kabelkiem. Drgania mogą się przenosić przez punkty połączeń mechanicznych pedału z nadwoziem więc tam trzeba szukać. A pytanie, czy chodzi o jakieś brzęczenie pedału czy stopą wyczuwasz jakieś wibracje? Może z podłogi od pięty?

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 509
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Drgania pedału gazu

Postautor: MAJKI4MOZA » 29 mar 2023, 21:52

Warto byś się lepiej temu przyjrzał i zrobił głębszą analizę.
1. drgania występują gdy silnik: a) zimny , b) ciepły , c) bez znaczenia (= w różnych stopniach nagrzania silnika)
2. drgania przy: a) postoju , b) przyspieszania , c) jazdy ze stałą prędkością , d) bez znaczenia, czyli nie widzisz reguły
3. sprawdź czy na różnych drogach/nawierzchniach jest tak samo
4. sprawdzić ciśnienie w oponach, zamienić koła miejscami i/lub sprawdzić na letnich (jeśli jeździsz na zimowych)
5. czy drgania są wyczuwalne tylko na pedale gazu? a drążek od biegów? jakiekolwiek inne elementy wpadają w wibracje (a normalnie tych wibracji wcześniej nie było) ?
6. spróbuj wyjeździć paliwo do końca i zatankuj na innej stacji. Możesz kupić to "premium" albo sam je sobie zrobić dolewając uszlachetniacze do diesla
7. czy jakiekolwiek inne rzeczy się pojawiły? wycieki w silniku? bardziej dymi wydech? Jak temperatura silnika się ma? Jaki przebieg?

Okiem amatora - masz diesla, drgania zazwyczaj większe niż w benzyniaku. Ale to pomijam. Ważniejsze - może poduszka pod silnikiem? Albo może jakieś nierówne dawkowanie paliwa i silnik nie pracuje równomiernie?
Nie wiem czy ten silnik ma dwumasowe koło zamachowe, ale zazwyczaj dwumasa daje o sobie znać stukaniem przy nagłym przyspieszaniu lub przy wyłączaniu silnika, więc chyba by się nie przenosiły drgania zużytej dwumasy tylko na pedał gazu...
I jeszcze komentarz, który może brzmieć zabawnie, ale w gruncie rzeczy pytanie na serio: nie zmieniłeś ostatnio butów? Może zawsze pedał gazu drgał tylko teraz mocniej to odczuwasz, bo zimowe gumofilce pięknie tłumiły drgania, a teraz klapeczki Kubota mają o wiele cieńszą podeszwę, więc czujesz wszystko mocniej :D

magik8
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2022, 17:12
Czym jeżdzę: Sportage 1.7

Re: Drgania pedału gazu

Postautor: magik8 » 21 kwie 2023, 20:24

Czy wiadomo co było przyczyną? Mam analogiczny problem.

Dejwidos
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 25 kwie 2023, 22:53
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV 1,6 T-GDI Business Line 7DCT AWD 2021r.

Re: Drgania pedału gazu

Postautor: Dejwidos » 25 kwie 2023, 23:20

Wiem o jakiej usterce wspomniał autor tego wątku, bo mam ten sam problem w obecnym egzemplarzu i w poprzednim też była ta sama usterka. Usterka jest związana z automatyczna skrzynią dwu sprzęgłową DCT. Podczas przyspieszania na ciepłym silniku przy zmianie biegu z 6 na 7 pojawiają się sporadycznie dość rzadko drgania wyczuwalne na pedale gazu. Dodam, że u mnie są tak intensywne że słychać je.
Dopiero po odjęciu gazu lub dodaniu drgania ustępują.

Usterki (drgania) były w pierwszym Sportage którego miałem od nowości 2017r. 60 tyś km zrobiłem nim i tym obecnym którego też mam od nowości 2021r 37 tyś km jak dotąd zrobione mam.

W ASO aktualizacje sterownika skrzyni wgrywali dwa razy w Sportage z 2021r. nie pomogło nadal drgania występują. Jestem właśnie po przeglądzie Sportage i wgraniu najnowszej aktualizacji sterownika skrzyni DCT.

Może pomożesz w temacie, bo w ASO chyba tylko potrafią wgrywać aktualizacje. Nie wiedza co zrobić albo wiedzą ale nie chcą, czekają aż się skończy gwarancja na skrzynię.

Dejwidos
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 25 kwie 2023, 22:53
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV 1,6 T-GDI Business Line 7DCT AWD 2021r.

Re: Drgania pedału gazu

Postautor: Dejwidos » 25 kwie 2023, 23:28

pioKiaIV pisze:Jeżdżę samochodem KIA Sportage IV 1.7 144 KM, automat, napęd na przednią oś..


Udało się naprawić skrzynie ?? Mam ten sam problem w Sportage z 2021r. Też ten sam problem miałem w Sportage z 2017r. Oba auta kupiłem w salonie (były sprowadzane na zamówienie) byłem i jestem ich jedynym właścicielem. Sportage z 2017r sprzedałem po 2 latach z przebiegiem 64 tyś km.

Dla mnie W ASO aktualizacje sterownika skrzyni DCT wgrywali i wgrywają i nadal nic one nie pomogły stąd moje pytanie do Ciebie.

Mam już przejechane 38 tyś km Sportage z 2021r.


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap