Klapa bagażnika - awaria otwierania

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: Bob38 » 06 paź 2022, 14:50

Mam dość dziwny problem z klapą bagażnika -> od tygodnia przestała działać funkcja otwierania bagażnika kiedy podejdę do auta z kluczykiem w kieszeni (wówczas po naciśnięciu mikrostyku na klapie auto odryglowywało tylko bagażnik i otwierało klapę).
Teraz aby otworzyć bagażnik trzeba odryglować wszystkie drzwi i normalnie da się otworzyć bagażnik. Co dziwne działa też odryglowywanie samego bagażnika pilotem za pomocą dedykowanego przycisku. Sam mikrostyk klapy działa normalnie jak auto jest odryglowane, lub odryglowany jest bagażnik za pomocą pilota.
Sam mikrostyk jest chyba tylko jednofunkcyjny więc raczej nie jest uszkodzony, tylko auto nie "widzi" że podszedłem do bagażnika - próbowałem podejść do drzwi - luterka ładnie mnie witają, ale bagażnik się nie odryglowuje bez wciśnięcia guzika na drzwiach lub pilocie :shock:
Szukałem jakiejś opcji w komputerze, lub podobnych przypadków na forum czy w internecie, ale nic nie znalazłem - macie może pomysł o co chodzi ?
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: automaciek » 06 paź 2022, 16:57

Pod zderzakiem jest antena SMK, może ona, jeśli przewody sprawne....

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: Bob38 » 07 paź 2022, 09:12

Czyli, jeśli dobrze rozumiem - jest to jakaś druga antena, niezależna od anteny odbierającej sygnał przy klamkach drzwi, która odbiera sygnał tylko przy bagażniku ? Jeśli np. połączenie z nią jest zerwane to auto nie widzi człeka przy bagażniku i nie odrygluje bagażnika ? Ma to sens.
A możesz coś bliżej napisać gdzie ją szukać i jak to wygląda ?
Może jakiś szkodnik przegryzł mi kabel do niej :?
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: Karbulot » 07 paź 2022, 12:19

Z tą klapa to jest śmieszny wałek. Do samochodu zwykle podchodzę od tyłu, moje miejsce parkingowe koło domu jest tak usytuowane. I muszę obchodzić samochód, albo iść szybkim krokiem. Za długo będę podchodził, 4 piknięcia i klapa jedzie w górę. Czujnik na nogę byłby lepszy.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: Bob38 » 07 paź 2022, 12:59

U mnie nie ma klapy elektrycznej tylko zwykła, ale miała funkcję otwierania się manualnego przy podejściu do niej z kluczykiem (wówczas auto odryglowywało tylko klapę i klikając w mikrostyk klapa była otwarta).
Co do Twojego stwierdzenia, to też uważam, że otwierania nogą jest zdecydowanie lepsze niż system w KIA/Hyundai z podchodzeniem i czekaniem...
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: Karbulot » 07 paź 2022, 21:35

A to swoją drogą. Jak trzeba podejść do drzwi, jakos te pikania wydają się szybsze. Kiedy stoję jak baran z zakupami, jakoś wydaja się wolniej. :D
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: automaciek » 08 paź 2022, 06:33

Bob38 pisze:Czyli, jeśli dobrze rozumiem - jest to jakaś druga antena,

Anten jest 5. Dwie wewnętrzne, dwie w klamkach i jedna na belce pod zderzakiem tylnym.
Karbulot pisze:Z tą klapa to jest śmieszny wałek. Do samochodu zwykle podchodzę od tyłu, moje miejsce parkingowe koło domu jest tak usytuowane. I muszę obchodzić samochód, albo iść szybkim krokiem. Za długo będę podchodził, 4 piknięcia i klapa jedzie w górę.

Zasięg anteny SMK to 1m, a funkcję inteligentnej pokrywy bagażnika da się dezaktywować!

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: Karbulot » 09 paź 2022, 17:18

Ooo, to fajnie, znowu nie doczytałem gdzieś tam. Dzięki Maciek.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: RE: Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: Bob38 » 10 paź 2022, 08:40

automaciek pisze:Anten jest 5. Dwie wewnętrzne, dwie w klamkach i jedna na belce pod zderzakiem tylnym.

Dzięki za informację - z tego co widziałem w innym wątku o kamerach, być może przy antenie też się woda dostaje i może styki od anteny poszły ?
Czy możesz podpowiedzieć czy antena jest wsunięta w belkę czy może gdzieś jest do niej dopięta ?
I w zasadzie najważniejsze - jak taka antena wygląda ? czy to jest tylko kawałek przewodu czy jakiś element w obudowie i jakiej wielkości ?
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: gisio » 11 paź 2022, 20:54

@Bob38 – a po co Ci takie informacje, chcesz sam usunąć usterkę we własnym garażu? Jak masz auto krajowe, na gwarancji lub serwisowałeś w ASO po jej upływie to odstaw je do autoryzowanego serwisu i niech je naprawią. Kia nawet po gwarancji nie zostawia swoich klientów bez pomocy o ile są lojalni w stosunku do importera (przeglądy w ASO i na częściach zakupionych w ASO).
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: Bob38 » 12 paź 2022, 09:25

Gisio - jest to sensowne i w zasadzie wszystko robię w serwisie.
Natomiast miałem nadzieję, że jest to na tyle drobna sprawa, że właśnie mógłbym sobie sam odszukać antenę, sprawdzić styki i je poprawić, a gdyby okazało się, że antena jest do wymiany to zwyczajnie ją zamówić aby czekała na mnie w serwisie (muszę się umówić na tylne hamulce, ale wolałbym połączyć za jedną wizytą dwie rzeczy - czyli pojechać aby części na mnie czekały, bo domyślam się, że te anteny nie leżą w serwisach na półce).
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Klapa bagażnika - awaria otwierania

Postautor: Bob38 » 28 paź 2022, 13:30

Zanim temat mocniej rozeznałem byłem już na wymianie hamulców z tyłu i wymianie oleju w DCT. Panowie z ASO sprawdzili również mój problem z klapą bagażnika i zapisali mojego Sportka do wymiany anteny.
Czekam teraz tylko na sygnał kiedy otrzymają antenę i będzie wymiana na gwarancji, co mnie bardzo cieszy, szczególnie po kosztach hamulców, no i nie muszę wczołgiwać się pod auto :mrgreen:
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap