Co mnie denerwuje w KS IV

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Rox » 26 lip 2021, 18:20

Przedstawiam moją listę "niedociągnięć", jakie widzę w KS IV.
1. Wystający próg. To akurat wiedziałem kupując auto, ale faktycznie, nie da się przy 176cm wzrostu wysiąść bez przycieranie nogawką.
2. Roleta bagażnika. Co za fatalny pomysł z dwoma haczykami po bokach, utrafić w to nie jest łatwo. Rozwiązanie z prowadnicami z Fabii II wydaje się przy tym wręcz genialne!
3. Brak haczyków na torby w bagażniku. Co ja mam niby zrobić z torbami?! Przymierzam się do adaptacji haków z Octavii II, są genialne.
4. Plastiki w bagażniku. No można to było wykończyć filcem czy welurem. Po tysiącu kilometrów już jest to podrapane. Bez sensu.
5. Miejsce na telefon, w którym nie mieści 5" telefon. Dobrze, że nie mam ładowarki indukcyjnej, bo i tak by się telefon nie zmieścił :)
6. Brak tunelu na narty, mimo, że jest podłokietnik w tylnej kanapie. Szkoda, często tego używałem.
7. Brak cyfrowego info o chwilowym spalaniu. Jest tylko ten durny suwak, gdzie widzę tylko czy jestem bliżej 10 czy 20. Słabe to jest.
8. Konieczność potwierdzania na dużym wyświetlaczu, że nie będę ufał nawigacji ani się na nią gapił. Każdorazowo po odpaleniu. Mega wkurzające.
9. Brak funkcji auto w podnośnikach tylnych szyb. Why, oh why?
10. To jest już całkiem niezrozumiałe. Czemu nie ma domykania szyb z kluczyka?!
11. Podłoga pod przednimi fotelami wisi w powietrzu. No serio, w aucie za 130k nie dało się tam dać kawałka pianki, żeby było twardo?!
12. Start-stop wyłącza silnik przy zatrzymaniu i włącza go ponownie, kiedy przełączam na P. Po kiego grzyba?!!
13. Schowek pasażera i jego siłownik. Ja chcę otworzyć szybko, a on mi go zamyka i powoli opuszcza we własnym tempie. Na szczęście dało się go bezboleśnie odłączyć.

To tyle co znalazłem po miesiącu użytkowania i 1k nalotu. Wiem, to wszystko pierdoły, ale zastanawia mnie czemu Koreańczycy o tym nie pomyśleli. W Skodzie takie bajery to jest standard. Szkoda tylko, że Skody się psują zaraz po przekroczeniu 100k nalotu. I to dość boleśnie. W sumie, wolę Kię z tymi "niedociągnięciami" :)

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 673
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Tom16v » 26 lip 2021, 18:55

Masz rację kolego mnie też to irytuje. Miałem Fabię rocznik 2002 i miałem domykanie szyb z pilota a tu tyle lat upłynęło i nie ma dramat. Nie mówiąc o mega wykurzającej funkcji auto down czyli tylko automatycznie otwarcie szyby kierowcy a co z zamknięciem - trzeba trzymać przełącznik do zasunięcia szyby mega kup...
Pozdrowienia i szerokości

jarmk
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 08 wrz 2018, 14:11
Czym jeżdzę: KS
Lokalizacja: Żuławy

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: jarmk » 26 lip 2021, 20:24

@Rox

To po jaki ... kupowałeś KS IV, a nie Skodę skoro w Skodzie wszysko było idelane..?

Awatar użytkownika
joori
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 08 mar 2020, 19:49
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 GDI M+Smart, Kolor: Infra Red (2019)
Lokalizacja: Kraków

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: joori » 26 lip 2021, 20:52

Tom16v pisze:... Nie mowiac o mega wkurzajacej funkcji auto down czyli tylko automatycznie otwarcie szyby kierowcy a co z zamknieciem - trzeba trzymac przelacznik do zasuniecia szyby mega kup....


Dla mnie to jest chyba największa porażka mojej wersji wyposażeniowej. Nie zwróciłem na to uwagi przy zakupie i teraz wywołuje sporo irytacji...

iwan6593
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 29 lip 2019, 23:34
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI, L

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: iwan6593 » 26 lip 2021, 20:55

jarmk pisze:To po jaki ... kupowałeś KS IV, a nie Skodę skoro w Skodzie wszysko było idelane..?


Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Rox » 26 lip 2021, 21:05

jarmk pisze:To po jaki ... kupowałeś KS IV, a nie Skodę skoro w Skodzie wszysko było idelane..?


Bo wolę, żeby auto jeździło i miało kilka "słabych" rozwiązań, niż żeby wiecznie coś mu dolegało pod maską ;) pisałem przeto.

Mam nadzieję, że to jest otwarte forum, a nie fanklub ślepych wyznawców, i ponarzekać też wolno ;)

Może uzupełnię czemu nie Skoda albo inny VAG. Po pierwsze, ustalmy jedno. VAG to VAG. Nie ważne jakie ma logo na masce. MQBbto MQB, PQ35 też jest takie samo w całej grupie. Była Fabia II 1,6 TDI CR - dzień po przeglądzie przy 110kkm padło turbo i zgubiłem olej na autostradzie. Była Octa II 1,4 TSI - "wieczny" rozrząd robiłem 2 razy, przy 80 i przy 130kkm. Przy 140kkm robiłem turbo. Ponad 10k PLN w nieplanowane naprawy w 3 lata. Teraz mam jeszcze Fabię II 1,2 CGPA, nalot 60kkm i rozrząd dzwoni jak kościelne dzwony, też nadaje się do zrobienia. Niestety, nie są to trwałe auta. Mają kilka fajnych, praktycznych rozwiązań, ale się sypią i doświadczyłem tego już kilkukrotnie. O służbowej rapidce z dieselgate i spadku osiągów po zmianie firmware w ramach akcji serwisowej już nawet nie będę wspominał. Przed zakupem KS IV pojeździłem sobie wieloma autkami i z excela wyszło, że ten ma najwięcej plusów vs minusów. Tak więc oto i jest. I w moim poście wypisałem tylko minusy, bo taka moja natura, muszę się zawsze do czegoś przywalić, ale to absolutnie nie znaczy, że nie jestem zadowolony z wyboru i że dziś wybrałbym inaczej ;)

Pedros
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 28 sty 2021, 23:37
Czym jeżdzę: Sportage Black Edition

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Pedros » 27 lip 2021, 00:03

1. Projekt nadwozia nie jest najnowszy i gdy powstawał to jeszcze nie zwracano na ten fakt tyle uwagi co dzisiaj. Niemniej jednak da się wysiąść bez brudzenia spodni przy wzroście o którym piszesz - wiem co piszę ;)
2. Prowadnice rzeczywiście były by może wygodniejszym rozwiązaniem ale wiele aut w klasie ma zwykłą półkę zamiast rolety, z którą w dodatku niejednokrotnie nie ma co zrobić gdy trzeba przewieźć większy bagaż więc w KS IV wcale nie jest najgorzej.
3. W poprzednim aucie miałem ale i tak nie korzystałem - kwestia przyzwyczajenia. Ja korzystam z siatki utrzymującej bagaże w ryzach.
4. Zgadzam się - chyba najbardziej mnie ten plastik denerwuje.
5. Podobnie jak z progami - gdy auto powstawało telefony były mniejsze.
6. Zgoda - nie jeżdżę obecnie na nartach, a i tak nieraz by się przydał. Dobrze jednak że jest podłokietnik - to też nie jest normą.
7. Zgoda - w poprzednim aucie miałem lepiej ale już się przyzwyczaiłem i nie przeszkadza tak bardzo - w sumie szczegół.
8. Denerwujące ale bardzo częste rozwiązanie w wielu autach.
9. Rzecz której nie ma czasem nawet w szybie pasażera z przodu w autach bardziej renomowanych marek - trochę już czepianie się.
10. Jw.
11. Nie zauważyłem - muszę sprawdzić. A swoją drogą - gdzieś tam właził?!
12. Mam manuala - nie komentuję.
13. W drogich autach nie trzaska się żadnymi drzwiczkami - trochę klasy proszę! :)
Reasumując: zawsze da się coś poprawić ale to w większości naprawdę drobnostki.

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: KrzysiekG » 27 lip 2021, 08:50

Mnie najbardziej irytuje sposób działania automatycznej klimatyzacji w okresach chłodno-wilgotnych (jesień-zima). Szyby parują aż miło a szanowny algorytm puszcza powietrze na nogi . Niestety bardzo często muszę w tym okresie sterować nawiewem manualnie.

Awatar użytkownika
Czestek1
Nasz Człowiek
Posty: 406
Rejestracja: 30 sty 2021, 18:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage QL 1.7 Crdi,

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Czestek1 » 27 lip 2021, 11:04

Rox widzę, że w tym temacie dogadali byśmy się perfekcyjnie. Mam dokładnie takie same spostrzeżenia. Niektóre "niedoróbki" staram się sam poprawić. A wynika to z tego, że cena STARTOWA kii /SUV-a jest na poziomie Compactów. Czyli obcinanie kosztów na wykończeniu. A cała reszta windująca cenę do 120-140 tyś to silniki, skrzynia dodatkowe pakiety wyposażenia.
Co do minusów to poczekaj na kolejne km, powodujące naprężenia /siły skręcające konstrukcje a zacznie się chrupanie w bagażniku i inne świerszcze mieszkające w aucie.
Sport Utility Vehicle Kia Sportage QL 1.7 crdi

paul997
Bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 28 sie 2018, 11:23
Czym jeżdzę: Kia Sportage V 1.6 T-GDI L 2022

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: paul997 » 27 lip 2021, 12:32

Wydaje mi się, że w każdym samochodzie, jak trochę pojeździsz, to powynajdujesz takie pierdoły. Wynikające albo z oszczędności albo z jakiegoś kompromisu, żeby zadowolić jak najwięcej potencjalnych użytkowników. Ważne, że jednak plusów było więcej.

Awatar użytkownika
mariushg
Bywalec
Posty: 125
Rejestracja: 28 cze 2018, 14:27
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 GDI BL

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: mariushg » 27 lip 2021, 13:14

KrzysiekG to dziwne, u mnie nawet jak ustawię ręcznie nawiew, to sam wybiera priorytet nawiewu na szyby, jeśli jest zaparowana albo temperatura niska.

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 507
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: MAJKI4MOZA » 27 lip 2021, 15:13

Można i trzeba krytykować, bo to nie jest "dowalanie" ani (jak niektórzy tu lubią to tak interpretować ;) ) "kalanie własnego gniazda" tylko wskazywanie miejsc do usprawnienia.
Jeśli KIA by serio traktowała taką informację zwrotną, to by miała szanse na jeszcze większy sukces rynkowy. Fascynujące jest, że producenci płacą za grupy focusowe i badają zadowolenie płacąc za to, podczas gdy od realnych użytkowników można dowiedzieć się o wiele więcej.
Zatem ten wątek nie jest dla tych, którzy KIA Sportage wpisują jako swoje wyznanie religijne :D [hihihi]

Dla mnie z istotnych rzeczy, które odkryłem w ciągu 3,5 roku posiadania i po przejechaniu 57.000km :
1. dramatycznie się robi zimą przy padającym śniegu lub deszczu ze śniegiem - na wycieraczce kierowcy robi się bryła lodu i szyba powoli cała zamarza, bo nie jest skutecznie oczyszczana. Nawet nawiew tylko na szybę słabo sobie z tym radzi, a temperaturę trzeba podnosić do poziomu takiego, że jedzie się w T-shircie.
2. Fakt, że nie jest zapamiętane ustawienie (wyłączenie silnika kasuje je) trybu silnika (stale muszę włączać Sport) oraz "Hill hold"
3. lakier o grubości tylko 80 mikronów (i to metalik, który wymaga dopłaty...)
4. Drobiazgi:
- schowek pasażera i kieszenie w drzwiach nie są wyłożone miękkim materiałem, przez co hałasują przedmioty tam trzymane
- schowek pasażera nie jest chłodzony (mam wersję L czyli nie powinna być ogołocona)

A i tak bym nie zamienił go na inny samochód :) (choć spalanie hybryd mi się podoba, a mój to smok)

Awatar użytkownika
Czestek1
Nasz Człowiek
Posty: 406
Rejestracja: 30 sty 2021, 18:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage QL 1.7 Crdi,

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Czestek1 » 27 lip 2021, 15:26

Znajdź moje wpisy, wygłuszałem małym kosztem podłogę bagażnika, wyklejałem schowek, podłokietnik i kieszenie drzwi. Po wakacjach chce wygłuszyć nadkola. Mało inwazyjne, tanie i do odwrócenia sposoby. Bagażnik chciałem oklejać ale samoklejące materiały nie trzymają, a na klej nie chce podejmować ryzyka.
Sport Utility Vehicle Kia Sportage QL 1.7 crdi

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Rox » 27 lip 2021, 19:11

Ech, a ja mam dzisiaj pierwszą awarię. Wyświetlacz navi w lewym dolnym rogu zrobił się ciemniejszy. Coś nie tak z podświetleniem. Na 6 uruchomień auta 2 razy było OK, 4 razy był ciemniejszy. Zgłoszę przy najbliższej wymianie oleju za 800km.

Jeśli chodzi o brak pamięci auto hold, to ja akurat twierdzę, że to OK. Pierwszy tydzień włączałem od razu po odpaleniu auta, aż zrobiłem to na parkingu pod marketem, gdzie musiałem kilka razy zawinąć. Auto nie pełza delikatnie, tylko przy lekkim dodaniu gazu potrafi dość nieprzewidywalnie wyrwać za szybko do przodu. Jak się ma 2m do auta z przodu, robi się nerwowo :)

Ze start stopem jest taki problem, że raz go chce, a raz nie. Właściwie jest mi wszystko jedno. Chyba częściej go chce. Gdybym pełzał w miejskich korkach, pewnie wolałbym, żeby był domyślnie wyłączony.

Tryb sport mi się osobiście nie podoba. Redukuje mi do 4 i więcej wyje niż jedzie. Mam wrażenie, że lepiej przyspiesza w normalnym trybie przy kickdownie. Ale ja się nie ścigam, patrzę na znaki i nie szaleję :D To tylko moje odczucia, każdy ma inne preferencje.

Brak wykładzinie w schowkach to pikuś, można sobie dociąć welurek. Pewnie tak uczynię jak będę wolniejszy :) Bardziej mnie denerwuje ten siłownik schowka, który wie lepiej i zamyka mi schowek, który energicznie otworzyłem, tylko po to, żeby go powoli opuścić :)
Brak chłodzenia schowka to akurat proste do zrobienia, jak ktoś ma w poważaniu gwarancję. Przewiert w nagrzewnicę, trochę wężyka i wylot np z Octavii II. Ja to akurat w Occie dokładałem przy przeszczepie climatronika.

Awatar użytkownika
Czestek1
Nasz Człowiek
Posty: 406
Rejestracja: 30 sty 2021, 18:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage QL 1.7 Crdi,

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Czestek1 » 27 lip 2021, 22:26

W vagu schowek to cały zespół, wyjmujesz i masz wielka dziurę przed sobą, a ty masz zamknięty chlebak w ręku do którego jest przyłączony gumowy krótki wąż. W kii to tylko jak popielnik, całe zimne powietrze poszłoby pod deskę/kokpit i do kabiny. Nie wykonalne aby to miało ręce i nogi.
Sport Utility Vehicle Kia Sportage QL 1.7 crdi

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Karbulot » 28 lip 2021, 00:30

Brak haczyków w bagażniku to rzeczywiście niedopatrzenie. Ale to chyba wynika z tych nadkoli. Musieliby zmniejszyć bagażnik, aby schować nadkola, żeby było sens dać haczyki.

Mnie irytuje trochę dziwacznie położony piano black w drzwiach. Powinno być tym czarnym z tyłu, albo chociaż żeby go nie było na uchwycie w drzwiach. No i szkoda, że KIA nie ujęła w liftingu zegarów wirtualnych. Kiedy wiele innych marek wstawia go od kilku lat, Sportek nadal ma analogowe. Wiem, że to czepialstwo, wielu ludzi lubi proste czytelne analogi. Ja jednak uważam, że na tle konkurencji Sportage wygląda nieco archaicznie. Przyczepię się też do czerwonego podświetlenia przycisków. Pachnie taką starą beemka lub inna audicą. Wolałbym zwykłe białe, lub wpadające w odcień niebieski. Szkoda, że nie ma opcji wyboru kilku predefiniowanych kolorów podświetlenia.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

jarmk
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 08 wrz 2018, 14:11
Czym jeżdzę: KS
Lokalizacja: Żuławy

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: jarmk » 28 lip 2021, 07:59

Był już podobny wątek na ten temat:
viewtopic.php?f=60&t=5701

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: automaciek » 28 lip 2021, 09:47

Karbulot pisze:Przyczepię się też do czerwonego podświetlenia przycisków. Pachnie taką starą beemka lub inna audicą. Wolałbym zwykłe białe, lub wpadające w odcień niebieski.

Uwierz mi, nie ma nic gorszego niż niebieskie podświetlenie (Hyundai).
Pamiętaj też że, jak już ktoś wspomniał Sportek to model z 2016r, w technice motoryzacyjnej to przepaść.

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: KrzysiekG » 28 lip 2021, 10:55

Maćku a czy temat, który poruszyłem (koślawo działający automat klimatyzacji) to coś znanego? Też masz wrażenie, że słabo to działa w okresie jesienno-zimowym? U mnie szyby parują aż miło a klima dmucha na nogi ... Ten typ tak ma? To tylko u mnie? Jestem przewrażliwiony? Macie w serwisie jakieś sygnały od innych kierowców o podobnym zachowaniu?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: automaciek » 28 lip 2021, 11:26

Nie było zgłoszeń, sam też nie zauważyłem problemu. Gdy jest na "auto" i grzeje, to zawsze na nogi, gdy chłodzi to na klatę. Jak nacisnę "na szybę" to szyba. Na automatyczne osuszanie szyby czołowej nie liczę....

Awatar użytkownika
Czestek1
Nasz Człowiek
Posty: 406
Rejestracja: 30 sty 2021, 18:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage QL 1.7 Crdi,

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Czestek1 » 28 lip 2021, 11:56

Sportek QL wychodził już w końcu 2015 r więc lepiony był już chyba w 14 roku jak nie wcześniej (nie wiem ile taki proces trwa budowy nowego auta) strzelam w ciemno. Jednak nie zmienia to faktu, że są powielane zalecialosci z poprzednich wersji. Dlatego bardzo niecierpliwie oczekuje następcy QL (sprawdzić co poprawiono, jakich materiałów użyto, czy zwiększono sztywność konstrukcji) choć z przykrością stwierdzam, że i w tym przypadku, oglądając prezentacje, wiele archaicznych rozwiązań powtórnie przeszczepiono do nowego konstrukcyjnie pojazdu. Jest to przykre. Tłumaczę to sobie względami ekonomicznymi, aby ten samochód był nadal atrakcyjny cenowo względem konkurencji i się sprzedawał. Płacisz mniej, dostajesz mniej. Proporcjonalnie do ceny. Gdyby jakość była jak w Q3-Q5 to w cenie 200tys nikt by kii nie kupował.
Sport Utility Vehicle Kia Sportage QL 1.7 crdi


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap