Co mnie denerwuje w KS IV

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: automaciek » 01 lut 2022, 15:47

Może trzeba przeczytać instrukcję obsługi

Awatar użytkownika
Czestek1
Nasz Człowiek
Posty: 406
Rejestracja: 30 sty 2021, 18:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage QL 1.7 Crdi,

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Czestek1 » 01 lut 2022, 17:40

Mało kto czyta, :zeby: ja wiem gdzie to jest, jak to wyłączyć. Gorzej opisać, z kanapy przed tv.
Sport Utility Vehicle Kia Sportage QL 1.7 crdi

Awatar użytkownika
Gr2egor2
Nowy
Posty: 13
Rejestracja: 05 lis 2021, 09:43
Czym jeżdzę: Honda civic 1.8

Re: RE: Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Gr2egor2 » 01 lut 2022, 17:46

automaciek pisze:Może trzeba przeczytać instrukcję obsługi
Myślałem, ze po to jest to forum, by nie musieć przekopywać się przez tą ciężkostrawna literature

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Karbulot » 01 lut 2022, 17:50

automaciek pisze:Może trzeba przeczytać instrukcję obsługi

Ot powiedział co wiedział. :mrgreen: Szczególnie, że 90% instrukcji, to ostrzeżenia w żółtych ramkach pisane chyba dla mających problemy ze zrozumieniem. Bo ileż w końcu razy można czytać: "Pamiętaj, aby jeździć ostrożnie". Szukanie odpowiedniego działu jest także cholernie zajmujące. Nawet za pomocą indeksu na końcu, a człowiek nie wie jak producent to wymyślił: "system start/stop", "układ start/stop", "start/stop" - i przekopuję się przez wszystkie możliwe opcje. Na szczęście jest też w formacie PDF, bo to grube tomiszcze jest równie przydatne co spojler do Tico.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2022, 22:57 przez Karbulot, łącznie zmieniany 1 raz.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: RE: Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Rox » 01 lut 2022, 19:03

Gr2egor2 pisze:Myślałem, ze po to jest to forum, by nie musieć przekopywać się przez tą ciężkostrawna literature

No jasne, lepiej niech jakiś inny frajer przeczyta i streści na forum.

Nawet nie czytając instrukcji to dobrą praktyką jest przeklikać menu w nowym aucie, skonfigurować je pod siebie i mieć chociaż ogólny pogląd na to, co autko oferuje.

Awatar użytkownika
Gr2egor2
Nowy
Posty: 13
Rejestracja: 05 lis 2021, 09:43
Czym jeżdzę: Honda civic 1.8

Re: RE: Re: RE: Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Gr2egor2 » 01 lut 2022, 19:17

Co innego przeszukanie menu w celu poznania jak działa i co jest włączone, itp. a co innego czytanie instrukcji. Nikt nie ma nikogo za osła. Po prostu wszyscy przerabiamy te same tematy i po to jest to forum, nie po by się dowartościowywać złośliwymi i sarkastycznymi komentarzami. Nie wszyscy pracujemy w serwisach Kii więc mamy pewne braki, w szczególności w pierwszych miesiącach po zakupie. Pozdrawiam serdecznie:)
Karbulot pisze:OK, spróbuję pogrzebać w ustawieniach.

Sorry za marna jakość- mam nadzieję że znajdziesz
https://youtu.be/KL5KwqhgjCE

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Karbulot » 01 lut 2022, 23:01

Swoją drogą, ja nigdy nie czytam instrukcji. Są dla mnie takie zbyt łopatologiczne. Szczególnie, kiedy czytam na końcu rozwiązywanie problemów, na przykład z odkurzaczem:

Problem - Odkurzacz nie działa
Możliwa przyczyna - Kabel sieciowy odłączony
Rozwiązanie - Podłącz kabel sieciowy do gniazdka

I to nie żart. Dlatego wolę rozwiązywać problemy po prostu metodą prób i błędów. Tym bardziej, że szukając jednej rzeczy, nauczymy się od razu dziesięciu innych. Ewentualnie poszukać problemu na Google, forum itd. Szczególnie, że w naszej instrukcji nie ma nic o systemie audio, w tym nawigacji. To co jest w instrukcji, to zwykle rzeczy o których się wie i są pisane dla ludzi, mających z samochodem chyba pierwszy raz do czynienia.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: KrzysiekG » 02 lut 2022, 00:54

Ale zdajesz sobie sprawę, że są na świecie ludzie którzy z samochodem mogą mieć do czynienia pierwszy raz? I, co gorsza, mogą być całkowitymi laikami w tym temacie? Tak - to dla nich głównie jest pisana instrukcja, łącznie z tymi wszystkimi śmiesznymi ostrzeżeniami.
A z kilku ostatnich postów wynika, że ani nie chciało Ci się zaglądać do tej książki ani samemu znaleźć rozwiązania. A twierdzisz, że tak właśnie wolisz robić.

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Karbulot » 02 lut 2022, 01:18

KrzysiekG pisze:A z kilku ostatnich postów wynika, że ani nie chciało Ci się zaglądać do tej książki ani samemu znaleźć rozwiązania. A twierdzisz, że tak właśnie wolisz robić.

Karbulot pisze:Dlatego wolę rozwiązywać problemy po prostu metodą prób i błędów... Ewentualnie poszukać problemu na Google, forum itd.

Nie łap mnie za słówka. Nie napisałem, że za każdym razem szukam rozwiązania metodą prób i błędów, ale że jest to jedna z opcji. Nie wszystko w samochodzie da się rozwiązać klikając jak małpa na każdy przycisk. Szczególnie, kiedy przez dłubanie w opcjach komputera mogę wyłączyć cos istotnego i to przegapić. W sprawach świateł wolę zasięgnąć porady w Internecie, niż ryzykować że coś wyłączę w światłach i wyłapię mandat.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

blackus1337
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:57
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 177KM 6MT
2021 BLACK PEARL
BLACK EDITION PLUS
Lokalizacja: Niderlandy

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: blackus1337 » 02 lut 2022, 05:23

Cześć.
Mam na imię Dawid.
Nie jeżdżę już 7 godzin i 33min.
Skręca mnie żeby pojeździć od tak, a Was?

To mój pierwszy post.
Trochę tak z ukrycia Was obserwowałem no i w końcu musiałem napisać.

Oto co zobaczyłem na postoju podczas dłuższej jazdy i nie mogłem uwierzyć... :
https://imagizer.imageshack.com/img924/8728/iq3iwE.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/6751/xmsmxj.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/8830/LkceMN.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/8903/XXowCg.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/2766/LQFNcJ.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/9631/2bTZrW.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/946/UubeAQ.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/233/NhYejk.jpg

Niestety czuję pewien zawód i niesmak bo jest to moje pierwsze nowe, wymarzone, wyczekane auto a nie jest to jedyna "przygoda" 6miesieczniaka.
No cóż na dzisiaj wystarczy rozdrapywania świeżych ran, zwłaszcza że nie doszedłem do siebie po batalii z tylną listwą jaką musiałem stoczyć aby ją wymienić. Ale to następnym razem.

OFF
Zakładał ktoś z Was stożkowy filtr powietrza albo taki?
https://www.autodoc.pl/czesci-zapasowe/ ... 0%5D=10321

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: RE: Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: automaciek » 02 lut 2022, 07:26

Gr2egor2 pisze:Myślałem, ze po to jest to forum, by nie musieć przekopywać się przez tą ciężkostrawna literaturę

Ruszyć pół Polski, przez własne lenistwo. Żenada. Czegoś nie wiem, biorę instrukcję, nie wiem nadal, pytam na forum.
Karbulot pisze:Szukanie odpowiedniego działu jest także cholernie zajmujące. (...), bo to grube tomiszcze jest równie przydatne co spojler do Tico.
Widzisz, a później przyjeżdżają klienci ze swoimi problemami, zajmują czas całej machinie (recepcja, doradca, kierownik warsztatu, mechanik i jeszcze czasem myjkowy), a no końcu dostają oddrukowaną treść instrukcji obsługi. Uważasz że to ok?
Gr2egor2 pisze:Co innego przeszukanie menu w celu poznania jak działa i co jest włączone, itp. a co innego czytanie instrukcji.
A czy uważasz że ja nie muszę czytać? Co więcej eksploatacja pojazdu niezgodnie z instrukcją może doprowadzić do utraty gwarancji. Na przykład masz źle ustawione przypomnienie o przeglądzie, przyjeżdżasz za późno na przegląd, tracisz gwarancję. Czyja to wina? Przecież w IO masz podane okresy obsług serwisowych Twojego auta. I nie zrzucisz winy na serwis, bo masz się z nią zapoznać. Albo żółty trójkąt @karbulota "nie włączać "P" gdy auto się toczy" niby oczywiste, a bo to jeden tak robi!

szyderca
Bywalec
Posty: 66
Rejestracja: 07 lis 2021, 11:06
Czym jeżdzę: 1.6gdi M

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: szyderca » 02 lut 2022, 07:45

blackus1337 pisze:Oto co zobaczyłem na postoju podczas dłuższej jazdy i nie mogłem uwierzyć... :

Ledy będą parować i tyle w temacie. Wilgoć nie odparuje bo za mało generują ciepła.

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Rox » 02 lut 2022, 08:39

blackus1337 pisze:Zakładał ktoś z Was stożkowy filtr powietrza albo taki?

A co byś chciał kolego uzyskać zakładając stożek?
Niezależnie od tego ja Ci w skrócie powiem co na 100% uzyskasz:
- gorszą filtrację i więcej syfu w silniku
- utratę gwarancji na silnik
- brak jakiejkolwiek zauważalnej różnicy w osiągach

Jeśli nie planujesz wgrywać wirusa, to zostaw dolot w spokoju. Jest wystarczająco dobrze policzony na fabryczne zestrojenie.

blackus1337
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:57
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 177KM 6MT
2021 BLACK PEARL
BLACK EDITION PLUS
Lokalizacja: Niderlandy

Re: RE: Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: blackus1337 » 02 lut 2022, 08:49

Okej dzięki, piszę dlatego bo jestem zielony. Przyjmę każda radę. No a ten filtr z linku ma jakikolwiek sens bo jest nieporównywalnie droższy i pytanie czy jest sens wyrzucać pieniążki. Aczkolwiek nie żal by mi było ani sekundy gdyby coś mu dało.
Z góry dziękuję za wszystkie dobre rady:)

Pedros
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 28 sty 2021, 23:37
Czym jeżdzę: Sportage Black Edition

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Pedros » 02 lut 2022, 10:16

Ten filtr jest droższy, bo wielokrotnego użytku. Gdy się zabrudzi, to można go umyć, nasączyć specjalnym olejem do filtrów i założyć ponownie. Niestety on również przepuszcza więcej zanieczyszczeń niż standardowy, a na poprawę osiągów raczej nie masz co liczyć.

blackus1337
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:57
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 177KM 6MT
2021 BLACK PEARL
BLACK EDITION PLUS
Lokalizacja: Niderlandy

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: blackus1337 » 02 lut 2022, 10:24

Czy sami wymieniacie sobie filtry powietrza, przeciwpyłkowy itp. ?
Pewnie dostanę reprymendę za nieczytanie ze zrozumieniem instrukcji ale jestem już w sklepie i kupuje nowe filtry. Czy samodzielna wymiana może powodować utrata gwarancji?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Rox » 02 lut 2022, 11:02

Pierwszy z brzegu artykuł o filtrach sportowych, ale generalnie we wszystkich piszą to samo.
https://autokult.pl/27316,sportowe-filt ... e-stosowac
Kiedyś za młodych lat wkładaliśmy stożek do civica kolegi. Spadek mocy zmierzony na hamowni - 4KM. W tym samym aucie sportowy wkład dał -1KM, czyli błąd pomiarowy.
Mycie nie jest takie proste, jest czasochłonne i musisz mieć do tego specjalne środki (oleje do nasączania), które też kosztują. Przyrostu mocy nie odczujesz żadnego.
Gwarancja? Spytaj w ASO lub w KPL, czy certyfikat jakości dla tego filtra jest przez nich akceptowany. W warunkach gwarancji jest jasno napisane:
e) obsługi samochodu przy zastosowaniu oryginalnych części zamiennych dystrybuowanych przez Kia Motors Polska lub części porównywalnej jakości (wymagane jest dostarczenie aktualnego certyfikatu jakości), pod rygorem ograniczenia zakresu gwarancji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości związanej z niedostateczną jakością użytych części.

Ale nawet jeśli zaakceptują, dla mnie nie ma to najmniejszego sensu :) Oczywiście każdy ze swoim autem i swoimi pieniążkami może zrobić co ma ochotę ;)

Awatar użytkownika
Arturecki
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 22 sty 2019, 19:11
Czym jeżdzę: KS IV 1,6 T-GDI, L+Business Line 2018
Lokalizacja: Gołdap

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Arturecki » 02 lut 2022, 11:03

[zlosnik2] tak w temacie na parujące ledy, zakupiłem żel krzemionkowy i zapakowałem go w bawełniane woreczki takiej wielkości aby weszły wewnątrz tej zaślepki od reflektora w komorze silnika. Wywaliłem oryginalne osuszacze które się tam znajdowały, takie twarde coś w zaślepce...Mam 2 komplety tych saszetek które to regularnie wymieniam wygrzewając żel w piekarniku i problem zaparowania ledów znikł...takie moje rozwiązanie sprawy.
A'propos instrukcji, ja osobiście uważam, że należy czytać instrukcje obsługi i ja to robię. Czytam instrukcję od żelazka, TV, maszynki do golenia, lodówki itd....Tym bardziej od auta! Ja znalazłem tam odpowiedzi na wiele interesujących mnie pytań...i nie narzekam. Oczywiście na forum też myszkuję wystarczy poszukać i jest odpowiedź. Ale jak ja to zawsze mówię to tylko moje zdanie. Zauważyłem, że ludzie są coraz bardziej wygodni i pretensjonalni... cóż zrobić pewnie to wina Tuska :rotfl:

Awatar użytkownika
Gr2egor2
Nowy
Posty: 13
Rejestracja: 05 lis 2021, 09:43
Czym jeżdzę: Honda civic 1.8

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Gr2egor2 » 02 lut 2022, 11:24

Dzięki Bogu nie wszyscy są tacy sami i dlatego to forum jest miejscem wymiany zdań. Dla mnie jak jakaś prosta funkcja wymaga instrukcji to jest coś nie tak. Jasna sprawa sprawdzać specyfikację oleju, ciśnienia opon itp, ale jak jeden z kolegów się zapyta o poradę i odsyła się od razu do instrukcji (wrzucając wyśmiewający emotikon) to wg mnie jest to niepotrzebna złośliwość.
A co mnie denerwuje w Kii... Np. Sposób wypowiedzi na forum ( sorry automaciek- mam na mysli ciebie- jak admin powinieneś tonować nastroje a nie powodować gówno burze. Jeśli nie potrafisz to zachowaj swoje uwagi dla siebie) sorry, ale nie przywykłem do tych uszczypliwości.. w moim przypadku to jednak nie wina Tuska.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: automaciek » 02 lut 2022, 11:36

Po pierwsze nie "admin", a po drugie naprawdę nie widzisz problemu w tym ktoś nie czyta IO bo mu język nie pasuje, tudzież lenistwo nie pozwala. Bo ja widzę, w czasie gdy komuś trzeba przedyktować instrukcję można by odpisać komuś nieco bardziej potrzebującemu, w pracy to samo terminy odlegle, a trzeba obsłużyć klienta co nie czytał instrukcji. A czas nie jest z gumy. Może punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.....
Pozdro

A co do "gówno burzy", to właśnie one najbardziej przekazują meritum, i pozwalają poznać różne punkty widzenia - siedzenia.

Rox
Uzależniony
Posty: 151
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Sportage IV 2021 Black Edition 1,6 T-GDI 7DCT

Re: Co mnie denerwuje w KS IV

Postautor: Rox » 02 lut 2022, 11:39

Tu masz info kto jest w zespole administracyjnym forum: memberlist.php?mode=team

jeśli ktoś narzeka, że coś go denerwuje, a nie przeczytał instrukcji i nie przejrzał menu auta i nie wie, że coś można zmienić, to odesłanie go do instrukcji jest jak najbardziej w porządku.


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap