system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
Awatar użytkownika
kamienno
Nowy
Posty: 13
Rejestracja: 01 sie 2019, 02:04
Czym jeżdzę: 1,6 t-gdi, Black Edition Plus
Lokalizacja: Bielsko-Biała

system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: kamienno » 28 sty 2021, 21:42

Macie jakieś doświadczenie z tym systemem ?
Czy włączył wam się kiedyś ?
Konkretnie chodzi mi o sytuację że samochód sam zaczął hamować?
Zanim spadł śnieg kilka razy chciałem sprawdzić system ( np szybko podjeżdżając pod poprzedzający samochód i nic !
System mam ustawiony na wcześniejszą reakcję!Raz się tylko włączył dźwięk ostrzegawczy , a ja już czułem zderzak innego wozu !!!
Rozumiem, rozumiem , że jest to system wspomagającyb hamowanie, i on nie wyręczy kierowcy i nie zastąpi myślenia , ale tak pytam z czystej ciekawości ;))

Wysłane z mojego Samsunga s10 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: diselboy » 28 sty 2021, 22:06

nie mam i nie miałem do czynienia z tym ale bym nie pokładał w to ustrojstwo zbyt wielkiej nadziei, że za mnie zatrzyma samochów w razie "w". elektronika jest dobra, ale lampowa we wzmacniaczu.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Bialy
Uzależniony
Posty: 184
Rejestracja: 05 sie 2019, 06:59
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV

Re: RE: Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: Bialy » 28 sty 2021, 22:25

Trochę nie doceniasz technologii - choć oczywiście nie wolno jej bezwzględnie ufać. System wyhamuje za Ciebie, ale tylko w sytuacji krytycznej czyli takiej w której Ty już nie zdążysz. Dlatego kolega nie mógł przetestować systemu podjeżdżając pod inne auto.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: automaciek » 28 sty 2021, 22:28

I tu się mylisz. W podbramkowej sytuacji automatyka działa szybciej niż człowiek. Jestem w stanie bezpiecznie wywołać działanie FCA i działa 100%. Tyle że FCA ma uchronić przed kolizją a przynajmniej zminimalizować skutki, nie utrzymać dystans. Nie polecam testów w stylu najeżdżania na tył innego auta, na pewno nie przy ograniczonej przyczepności!


P.S. @Bialy mnie wyprzedził.

Ale rozumiem nieufność, jak zaufać aktywnemu tempomatowi że utrzyma dystans i będzie sam w korku jechał. Na początku noga sama wisi nad pedałem hamulca.

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: KrzysiekG » 29 sty 2021, 10:12

Mi się uruchomił. Zagapiłem się (telefon a jak!) a przede mną koleś sobie po prostu stanął na pustej drodze (żadnego skrzyżowania, przejścia... nic, po prostu stanął). Prędkość co prawda była niewielka , max 50kmh, ale z krótkiego zamyślenia wyrwało mnie głośne "PING" i szarpnięcie hamulców. Przygoda skończyła się bez ofiar.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: automaciek » 29 sty 2021, 10:49

Zarobił na siebie

xluc
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 22 wrz 2016, 09:11
Czym jeżdzę: Sportage GT-line 1.6 T-GDI DCT FN2 TE2 PNS

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: xluc » 29 sty 2021, 12:03

Potwierdzam działanie. Mnie zareagował w sytuacji gdy poprzedzający mnie samochód skręcając niespodziewanie zahamował, a ja byłem pewny że wykona manewr płynnie. Tak czy inaczej - działa.

Awatar użytkownika
AldenteSaba
Uzależniony
Posty: 299
Rejestracja: 16 gru 2010, 10:12
Czym jeżdzę: Cosmo Blue 1,6 t-gdi 7 dct AWD GT-Line, Yamaha FJ1200
Lokalizacja: Opole

system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: AldenteSaba » 29 sty 2021, 21:37

Mnie też zrobił dokładnie to co u #xluc. Drugi raz zareagował gdy dojeżdżałem do przejścia dla pieszych, przechodzi pani z prawa na lewo, moja prędkość wolniutko, poniżej 20 km/h odpowiednio do tego aby pani spokojnie przeszła a ja żebym nie musiał bardziej zwalniać. Pani przeszła, była już ponad metr poza torem pojazdu, a moja odległość do niej jeszcze z 5 metrów. Dla kierowcy sytuacja zupełnie bezpieczna. W tym momencie radar uznał jednak, że jest niebezpiecznie i wielkie PIPIPIPI i mój nos prawie na kierownicy gdyby nie pasy.
Ponad to zauważyłem przy innych próbach, że system nie zadziała jeśli masz choćby najdelikatniej położoną nogę na hamulcu. Ale może to tylko złudzenie.

sasl
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 24 lis 2019, 13:11
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 T-GDi 7DCT 2WD BL2 AEB Blue Flame
Lokalizacja: Wrocław

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: sasl » 30 sty 2021, 19:05

U mnie wczoraj system się wyłączył. Zjechałem na stację benzynową. Radar był zasypany bardzo mokrym śniegiem. Po wyczyszczeniu znów zaczął działać.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: automaciek » 30 sty 2021, 19:13

Bardziej by pasowało "system nie mógł działać", bo był oblodzony. Ostatnio klient zrobił aferę, bo jakim cudem w śnieżycę radar nie działa i co to za auto że " tylko na lato". Na śliskim to akurat FCA niewiele pomoże....

AK84
Bywalec
Posty: 128
Rejestracja: 13 lip 2019, 10:04
Czym jeżdzę: KSIV FL 1.6 T-GDI 7DCT 2WD L+BL AEB FUN
Lokalizacja: 3miasto

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: AK84 » 31 sty 2021, 23:03

U mnie radar kilka razy już reagował, ale nie miałem jeszcze takiej ciężkiej sytuacji z hamowaniem.
Klasyka to jak napisał AldenteSaba, potrafi reagować mimo, że kierowca wie, że nic nie będzie. Albo przy pasach, albo jak ktoś skręca np. w prawo a ja jadę bez hamowania. Czułość mam ustawioną największą.

Sam się wyłącza w takich sytuacjach :
fca.jpg

czujniki parkowania też wariowały ;)

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 507
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: MAJKI4MOZA » 19 lip 2022, 18:10

Jak często (u mnie powiedzmy raz na kwartał) i na jak długo (u mnie między 5min a nawet 1 godz, jeśli to ciągła jazda w trasie) wyłącza się Wam system "Kia Forward Collision Avoidance Assist"?
Mówili mi w ASO, że nie powinienem się tym niepokoić, że to chwilowe wyjście poza parametry jak kamera nie widzi tak jak założył konstruktor. Ale ciekaw jestem Waszych doświadczeń co do tego systemu.

Widerski
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 18 lip 2021, 12:25
Czym jeżdzę: Hyundai i30

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: Widerski » 19 lip 2022, 18:24

Częsty przypadek to: wjazd/zmiana pasa w lewoskręt, gdy na pasie prawym na prosto stoi rząd samochodów a przy prędkości 40km taki manewr powoduje na 2 sekundy zał/zwol hamulcy. System ogólnie b. dobry. Posiadasz ISLW system rozpoznawania znaków?

riczi83
Bywalec
Posty: 107
Rejestracja: 30 mar 2021, 12:55
Czym jeżdzę: 1.6 GDI BLACK EDITION Biała Perła
Lokalizacja: Turek

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: riczi83 » 19 lip 2022, 22:59

mi się wyłączył 2 razy zima ale to śnieg zasypał, zatrzymałem się przetarłem ponownie uruchomiłem samochód i było git. Ogólnie system działa. Jak łatwo wywołać wystarczy że wcisnę na gaz gdy samochód hamuje przede mną, to zawsze zadziała czuje jak auto przyhamowuje i traci moc. Ustawiłem sobie na ten stopień najbardziej czuły.

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: Karbulot » 21 lip 2022, 00:45

U mnie nie było okazji, aby przetestować. Zreszta nie wiem, co on bierze pod uwagę, bo podobno nazywa się to: "System wykrywania pieszych na drodze", czy jakoś tak. W tym celu to wziąłem. Nie dlatego, że ja się zagapiłem (jeżdżę ponad 20 lat i się nigdy nie "zagapiłem"). Bardziej się boję dzieciaków i starych bab, pchających się przed maskę. Dlatego też musowo u mnie videorejestrator.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 507
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: system autonomicznego hamowania - Kia Forward Collision Avoidance Assist

Postautor: MAJKI4MOZA » 21 lip 2022, 10:58

Mi ten system dwa razy uratował przód w Sportage jak było gwałtowne hamowanie całej kolumny pojazdów, wszyscy dali radę na centymetry.
28 lat posiadania prawa jazdy i przejechane ~650 tys. km, stłuczkę miałem 2 razy i to właśnie ja wjechałem w tył (zażenowany sobą, że głupio nie pomyślałem, że jak na asfalcie jest błoto z jeżdżących pojazdów budowy to nawet przy 30km/h hamował będę dwa razy dłużej niż zwykle a za drugim razem też oczywiście mój błąd - czarny lód i także za późno reagowałem). Dlatego wziąłem ten system. Ogólnie super, ale właśnie czasem się wyłącza wyświetlając komunikat o błędzie. Najczęściej to w sytuacjach jazdy autostradowej, o zmroku lub po ciemku. Deszcz niekiedy w takich warunkach też chyba "pomógł" systemowi wyłączyć się.
Właśnie dlatego napisałem, że chciałem wiedzieć jak to u Was wygląda i czy mam powody do niepokoju (i interwencji serwisu w ASO). Ale rozumiem, że taka czkawka Forward Collision Avoidance Assist jest w granicach normy (bo i sam po ~20 minutach wraca do akcji; najdłużej to przez 1 godz. jazdy autostradowej w listopadzie ubiegłego roku mi nie działał)


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap