Czy posiada ktoś Sportka IV polift GTline z S&G?

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 749
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy posiada ktoś Sportka IV polift GTline z S&G?

Postautor: gisio » 21 wrz 2020, 11:57

KrzysiekG pisze: Ciekawe ile kosztuje nowa pompa ? Stawiam na 8k o ile da się ją w ogóle kupić... Orientujesz się Maćku?


Nowa pompa F1550 kosztuje w ASO 5.100 PLN netto, panel sterowania D9640 kosztuje 410 PLN netto.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Czy posiada ktoś Sportka IV polift GTline z S&G?

Postautor: KrzysiekG » 21 wrz 2020, 14:55

Dzięki gisio za informację. 6k za pompę to mniej niż obstawiałem ale jednak ciągle cena zaporowa w kontekście zabaw w fanaberię pt retrofit ACC . Nic to - trzeba polować na okazje na aukcjach. Panel ok. Można niby taniej w Korei kupić na eb** ale aktualnie covid i człowiek twierdzi że nie może wysłać nic za granicę ;)
BTW - dzięki Wam za podanie numeru tego panelu.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 749
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy posiada ktoś Sportka IV polift GTline z S&G?

Postautor: gisio » 21 wrz 2020, 21:17

Pamiętaj, że jest ustawa zabraniająca montażu części używanych odpowiadających za bezpieczeństwo w ruchu drogowym a taka pompa do nich bez wątpienia należy. Ustawa nie zabrania handlu takimi używanymi częściami ale za ewentualne usterki bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność.

Jeszcze jedno ryzyko zakupu części używanej to, że może ona pochodzić z kradzionego auta a wtedy Twoje kłopoty mogą być znacznie poważniejsze. Jedno auto na śląsku gnije już czwarty rok na parkingu policyjnym właśnie z tego powodu a poszło o zwykły moduł TPMS.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Czy posiada ktoś Sportka IV polift GTline z S&G?

Postautor: KrzysiekG » 21 wrz 2020, 21:35

gisio pisze:Pamiętaj, że jest ustawa ...

Co do kradzionych części to oczywiście nie zamierzam dyskutować - tak, mam tego świadomość i nie planuję zakupów w szemranych okolicach. Wszystko na fakturę wraz z potwierdzeniem legalności. Osobiście nie mogę sobie pozwolić na żadną wpadkę w tym temacie z racji wykonywanej profesji.
Pierwsza część Twojego posta, dotycząca (niby) "zakazu montażu" to sprawa dość enigmatyczna. Jak rozumiem chodzi o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz.U. 2005 nr 201 poz. 1666). Czytając jednak ten przepis LITERALNIE, nie widzę tam niczego co zabraniałoby mi kupić taką używaną część i ją zamontować. Przepis ten określa podzespoły (cytat) "(...) których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko". Nie ma tam ani słowa o tym że ktoś czegoś zabrania ani tego że jest jakaś sankcja. Wszelkie opinie internetowe do których dotarłem odnoszą się do tego właśnie przepisu ale wydaje mi się że wbrew bardzo poważnemu sformułowaniu nie zabrania on wprost robienia takiej modyfikacji.

Jeśli wiecie o innym przepisie który jest bardziej restrykcyjny to podajcie go proszę - ja z pewnością nie jestem alfą i omegą w tym temacie i chętnie dowiem się czegoś więcej.

EDIT: tu http://fors.pl/pliki/opinia_w_sprawie_czesci.pdf znalazłem dość szczegółową analizę dotyczącą tego tematu. Zdaję sobie sprawę że to wyłącznie opinia radcy prawnego a nie orzeczenie jakiegoś sądu, ale do mnie przemawia:
Podsumowując: zakaz ponownego użycia przedmiotów wyposażenia i części, ujętych
w wykazie przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których
ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na
środowisko, znajdującym się w Rozporządzeniu, nie dotyczy części wymontowanych w stacji
demontażu z pojazdów wycofanych z eksploatacji i odzyskanych w ramach działań stacji
demontażu.


EDIT2: tak sobie jeszcze czytam ten mądry przepis.... to jak ktoś wymontuje fotele zintegrowane z poduszką powietrzną w celu porządnego prania/czyszczenia tapicerki to ponowny ich montaż w tym samochodzie "zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko" [zlosnik2]

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 749
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy posiada ktoś Sportka IV polift GTline z S&G?

Postautor: gisio » 22 wrz 2020, 19:43

KrzysiekG pisze:Pierwsza część Twojego posta, dotycząca (niby) "zakazu montażu" to sprawa dość enigmatyczna...


Cieszę się, że kwestię części pochodzących z kradzieży mamy wyjaśnioną choć to sprawa co najmniej oczywista.

Pozostaje kwestia ustawy o której wspomniałeś (tak o nią mnie chodziło). Zgodnie z przepisami pojazd w którym zamontowano takie części nie powinien poruszać się po drogach niezależnie czy masz FV na taką część czy nie (ustawa mówi o montażu takiej części a nie o jej handlu).

Masz rację w samej ustawie nie ma wzmianek o karach za niestosowanie się do niej, ale jak sięgniemy po przepisy zawarte w K.W. to już tak.

Przykłady:

art. 97 Kodeksu wykroczeń, które mówi, że “Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany“.

Oraz:

art. 1. § 1. Kodeksu wykroczeń. Ten mówi natomiast, że odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany.

Widać więc, że kara za montaż używanych części samochodowych może być naprawdę wysoka. Pominę fakt, że mało której jednostce wykonawczej chce się sięgać po te przepisy ale zapewne to się zmieni.

Prawdziwe problemy zaczynają się gdy będzie kolizja lub wypadek i ktoś np. rzeczoznawca TU lub biegły dopatrzą się takiej części w aucie – w najlepszym razie grozi nam odmowa wypłaty odszkodowania a w najgorszym za świadome (bo jakie by inne) spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym i procesy sądowe o liczne odszkodowania.

Odnośnie handlu takimi częściami polecam do poduchy Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (2008) Ale trochę wkroczyłem w kwestie obrotu podatkiem VAT, więc do brzegu:

Podsumujmy moje wypociny:

- z punktu widzenia tej ustawy nie ma znaczenia czy posiadasz FV na zakupioną część
- odpowiedzialną osobą/podmiotem za nieprzestrzeganie ustawy jest montujący taką część
- za eksploatację auta w takim stanie odpowiadasz przed prawem Ty i nikt inny

Także uważajcie proszę co, gdzie i u kogo kupujecie lub montujecie.

Pozdrawiam, gisio
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Czy posiada ktoś Sportka IV polift GTline z S&G?

Postautor: KrzysiekG » 16 lis 2020, 10:48

Jeśli ktoś jest zainteresowany to dziś na najpopularniejszym w Polsce portalu sprzedażowym pojawiła się pompa F1550 (sprzedający co prawda pisze co to od crdi ale numer się zgadza).
Ja póki co temat odpuszczam. Raz że gisio trochę mnie przekonał że to śliska sprawa :) a dwa że chwilowo zmieniły mi się priorytety.


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap