Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
rybakmj
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 06 lip 2019, 16:16
Czym jeżdzę: Sportage IV fl 1.6 tgdi BL+

Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: rybakmj » 06 lip 2019, 16:27

Witam serdecznie szanowne grono.

Zdecydowałem się na zakup nowego sportage z silnikiem 1.6 tgdi 177km. To auto będzie pokonywało przebieg max 10tyś rocznie,z czego 80% po mieście. Dylemat mój to wybór skrzyni.
Człowiek naczytał się o wadach mechanicznych zarówno w wersji z manualną,jak i automatyczną przekładnią. W grę wchodzi wybór pomiędzy wersją manualną gt line ,a wersją L z pakietem bisness line i dct . Oba modele miałbym w porównywalnych cenach.
Mi bliższy jest manual i gt line,ale wygoda automatu,zwłaszcza dla żony,jest również silnie kusząca. Auto będzie zakupem na około 7-8 lat,stąd zależy mi na bezawaryjności.
Podpowiedzcie co wybrać ,patrząc przede wszystkim na awaryjność.
Pozdrawiam serdecznie.
Aha. W aucie ,będzie również zrobione podniesienie mocy po pierwszych paru tys.km.

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: puder12 » 06 lip 2019, 16:54

Skoro auto na 7 lat - to masz gwarancję. Kupuj co bardziej Tobie odpowiada.

rybakmj
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 06 lip 2019, 16:16
Czym jeżdzę: Sportage IV fl 1.6 tgdi BL+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: rybakmj » 06 lip 2019, 17:09

Jak czytam o przypadkach na forum kia i hyundaia,to jest to nieco przerażające ,jak serwis odnosi się do klienta.
Wolałbym zminimalizować ryzyko napraw.

Krzysztof1973_JBL
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: 03 lis 2017, 11:17
Czym jeżdzę: GDI 1.6, BUSINESS LINE+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: Krzysztof1973_JBL » 06 lip 2019, 17:50

Poczytaj na forach Hyundai/KiA o tych skrzyniach w automacie bo coś z nimi jest NIE HALO.
Najmiej awaryjne i wieczne skrzynki to HYDRAULIKI, ale niestety powoli przechodzą do historii, na rzecz dwu sprzęgłowych przekładni. A ta ma niestety dwumasowe koło zamachowe i tarcze cierną, co oznacza pół godzinny FAN w piachu dla zabawy i po sprzęgle tarcza sprzęgła przypalona i gwarancji na to nie ma. A jak chcesz podnieść moc to nie licz na bezawaryjne eksploatowanie sprzęgła i skrzyni. Manualna też nie jest bez wad ale na pewno nie przysporzy tyłu problemów, a sprzęgło też można przypalić. Samochody typu Kia Sportage, czy Hyundai Tucson są stworzone do spokojnego bujania po drogach i miastach.

rybakmj
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 06 lip 2019, 16:16
Czym jeżdzę: Sportage IV fl 1.6 tgdi BL+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: rybakmj » 06 lip 2019, 17:58

Nie kupuję tego auta,do jeżdżenia po bezdrożach.
Moc chcę podnieść,bo jestem przyzwyczajony do mocnych aut i żal nie skorzystać z potencjału tego silnika.
Dużo się naczytałem o awariach dct i w dieslach i benzynach. Nawet jeden ze sprzedawców odradza mi dwusprzęgłówkę. Natomiast podobno po liftingu ,oba rodzaje skrzyń zostały poprawione,ale jest to niepotwierdzona informacja.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: automaciek » 06 lip 2019, 18:17

Tyle że do większości napraw gwarancyjnych weryfikuje się CVN, czyli oryginalność softu. Skoro z urzędu chcesz ponosić moc, to i z urzędu zapomnij o gwarancji. Osobiście wybrałem 1.6 T-GDI z DCT (miał być L + BL+, ale przez opóźnienia jest jeszcze z AEB i BSD, odbiór do końca tygodnia) - wygoda.
Ci do ich awaryjnosci, hm, przez blisko trzy lata problem stricte mechaniczny skrzyni biegów pojawił się 2 razy. Dwumasy w t-gdi, owszem był problem (rezonans dwumasy - szarpanie) ale został wyeliminowany, to nie diesel!
Zmodyfikowane zostały okładziny cierne sprzęgła.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2019, 18:17 przez automaciek, łącznie zmieniany 1 raz.

rybakmj
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 06 lip 2019, 16:16
Czym jeżdzę: Sportage IV fl 1.6 tgdi BL+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: rybakmj » 06 lip 2019, 18:20

Miałem dwa auta ,diesle,o podniesionej mocy i wyciętym filtrze dpf. W żadnym serwisie nikt nie doszedł,że silnik ma podwyższoną moc.

To prawda,że dct pali zauważalnie więcej paliwa od manualu ?
Obawiam się też pracy dct w zimę,gdzie u mnie mrozy co roku dochodzą do -25*,a -15 jest częstą temp.

Czyli faktycznie po liftingu,dct jest poprawiona ?

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: listomek2014 » 06 lip 2019, 18:56

Podrzucić to miejsce gdzie tak zimno
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

rybakmj
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 06 lip 2019, 16:16
Czym jeżdzę: Sportage IV fl 1.6 tgdi BL+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: rybakmj » 06 lip 2019, 19:16

Mieszkam blisko Suwałk.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: automaciek » 06 lip 2019, 20:02

Wszyscy producenci zaciskają krawat.
Nie licz na to że kolejny raz się uda. Od kilkunastu lat vw wymagał testu na tuning do gwarancji, trzy lata temu audi wprowadziło procedurę online, gdy auto było po tuningu na zawsze zostawał ślad w bazie danych. KIA też pilnuje!

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: listomek2014 » 06 lip 2019, 20:17

rybakmj pisze:Mieszkam blisko Suwałk.

To ok bo zawsze mówię że u mnie najsilniejszy mróz wiadomo ten sam region . Rozsądek przemawia za skrzynią manual dlatego taką mam ale automat to wygoda i przyjemność w jeździe i jeśli tu myślisz o żonie to jeśli finanse pozwolą kup jej drugi mniejszy w automacie i po kłopocie ja tak zrobiłem. Pozdrawiam
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: automaciek » 06 lip 2019, 20:42

Oczywiście automat to komfort, osobiście uważam że DSG od VW jest zbyt nerwowa w stosunku do klasycznego automatu ( 12 lat, od nowego jeździłem vw z automatem w benzynie), nie odczuwam tego dyskomfortu przy 7DCT od Kia. Każde rowiązanie ma swoje plusy, zarówno dodatnie jak i ujemne. Ale nawet moją żonę, zagorzałą zwolenniczkę manuali przekonałem do DCT :-).

rybakmj
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 06 lip 2019, 16:16
Czym jeżdzę: Sportage IV fl 1.6 tgdi BL+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: rybakmj » 06 lip 2019, 21:47

Dsg jest zbyt nerwowe i też mi to się nie podoba.
Osobiście wole manual,żona chce automat,a drugie auto nie wchodzi w gre,bo często poruszam się służbowym.
Jak czytam wątki o wypadających zapłonach,zmianach kół dwumasowych i wielotygodniowych postojach w warsztatach,to od razu zniechęcam sie do dct,choć sama jazda jest bardzo przyjemna,zwłaszcza operując manetkami.

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: ZygJe » 07 lip 2019, 00:10

Do benzynowego silnika wystarczy box i rezultat jest bardzo OK. Problemu z gwarancją nie będzie.
Natomiast każdy który wycina DPF ( i jeszcze się tym chwali) jest po prostu WYEDYTOWANE, który powinienem dostać dożywotni zakaz posiadania pojazdów.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: automaciek » 07 lip 2019, 07:05

Jesteś pewien cudowności "boxa"? będąc jednocześnie ortodoksyjnym wobec DPF. Wiesz co robi ten "box"? Jaki ma wpływ na skład spalin i emisje? I czy na boxie auto nie truje bardziej niż diesel bez DPF? Bo dobrze zrobiona mapa to zsynchronizowana zmiana wielu parametrów potwierdzona hamownią (żaden szanujący się tuner nie zrobi softu bez hamowania). A box, zarżnie silnik albo sprzęgło (-a) a ty jeszcze oczekujesz gwarancji. Na szczęście jest coś takiego jak "ramka zamrożona" do kodów usterek, z niej można wiele wywnioskować.


Co do DPF zgadzam się z Tobą całkowicie. Jedni kupują nowe auta niskoemisyjne, aby nasze dzieci miały czym oddychać, a wnuki mogły się narodzić, a inni mają to w d... e, kupuja fury na które ich nie stać i kombinują. Stan techniczny (mechaniczny i blacharski) aut w naszym kraju jest tragiczny. Mnie nie stać na diesla i przy przebiegach 10-20 tyś km rocznie jeżdżę od zawsze benzynami.

rybakmj
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 06 lip 2019, 16:16
Czym jeżdzę: Sportage IV fl 1.6 tgdi BL+

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: rybakmj » 07 lip 2019, 10:21

ZygJe pisze:Natomiast każdy który wycina DPF ... powinienem dostać dożywotni zakaz posiadania pojazdów.

Ciekawe,że nawet po usunięciu filtra dpf,auto nadal spełnia normę emisji spalin...
Każdy przegląd to potwierdzał.

jarmk
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 08 wrz 2018, 14:11
Czym jeżdzę: KS
Lokalizacja: Żuławy

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: jarmk » 07 lip 2019, 10:25

Odwieczny temat rzeka.. diesel & benzyna, manual & automat..

Każdy musi przemyśleć i podpasować pod siebie..

TT | S9+

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: automaciek » 07 lip 2019, 12:56

rybakmj pisze:Ciekawe,że nawet po usunięciu filtra dpf,auto nadal spełnia normę emisji spalin....

Chyba żartujesz. A na pewno nie wiesz o czym piszesz. Czym i jakie parametry chcesz badać w spalinach diesla, no i na jakim przeglądzie? Jeśli na stacji diagnostycznej to poza pomiarem zadymienia, metodą właściwie chyba tylko dla normy Euro1, nic się nie sprawdza.

rybakmj
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 06 lip 2019, 16:16
Czym jeżdzę: Sportage IV fl 1.6 tgdi BL+

Re: RE: Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: rybakmj » 07 lip 2019, 13:00

Temat dotyczy awaryjności skrzyni manualnej i automatycznej w silniku 1.6tgdi ,więc poproszę o merytorykę tego zagadnienia dotyczącą.

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: ZygJe » 07 lip 2019, 13:12

W przypadku silnika benzynowego turbo, box oszukuje jedynie czujniki ciśnienia w kolektorze dolotowym, co powoduje późniejsze załączenie zaworów waste gate i blow off. Na skład spalin w żaden sposób się to nie przekłada, szczególnie, że w zakresach działania boxa (czyli maksymalnych osiągów) sterownik silnika i tak ma ekologię w poważaniu i np. u mnie wtedy fabrycznie AFR jest ok 10 (jak ktoś nie wie o co to znaczy dla ekologii niech sobie wygoogla).
Co do zamrożonych ramek... przy boxie (w benzynie) jedyny błąd który może się pojawić to" wartość doładowania poniżej oczekiwanej" i w zamrożonych ramkach jest dokładnie to samo. Rozszczelniony dolot - i wszystko co można z tego wywnioskować. Ja mam o tyle komfortowo, że mam LPG (fabryczne) które automatycznie raz na jakiś czas kasuje błędy (włącznie z ramkami) i tyle.
Tak jestem Polaczkiem cwaniaczkiem i i Januszem który będzie żądał naprawy turbo na gwarancji [rotfl1] sktzynię mam na szczęście fabrycznie od diesla więc jest przystosowana do 450Nm wiec 300 po boxie nie robi na niej wrażenia.
A wujom wycinającym DPF - na pohybel!!!
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Nowy 1.6 tgdi manual ,czy automat ?

Postautor: KrzysiekG » 07 lip 2019, 15:24

Dla mnie, w końcu drugiej dekady XXI w. pytanie manual czy automat przy zakupie nowego samochodu jest czysto abstrakcyjne. Odpowiedź praktycznie zawsze brzmi "automat". Wygoda, marginalny wpływ na spalanie i (o ile w ogóle) osiągi. Temat awaryjności wypada przemilczeć przy gwarancji którą oferuje kia. Przy okazji, IMHO - kupowanie kia sportage w oczekiwaniu jakichś wielkich uniesień sportowych to nieporozumienie. Fajne miejskie auto. Tyle.
W temacie 7DCT vs DSG... Mam porównanie do S-Tronic w audi A6 C7 w 2.0TDI i szczerze pisząc skrzynia Kii wypada słabiej. Gorsza kultura zmiany biegów, zwłaszcza przy redukcji, i ogólnie bardziej "nerwowa" praca. Może porównanie jest niezbyt trafne bo zdaje się że w sportage są suche sprzęgła a w audi mokre i to powoduje różnicę.


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap