Czego się obawiać w używanej Kii

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
Makro
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 02 lip 2019, 23:51
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI gt line

Czego się obawiać w używanej Kii

Postautor: Makro » 03 lip 2019, 00:10

Hej.
Przymierzam się do zakupu używanej Kii. Oczywiście jest ona z polskiego salonu, z ASO toyoty.
Kia 1.6 t-gdi, przebieg ponad 90 tysięcy, rocznik 04.2016, gt line. Przebieg mnie nie przeraża, bo obecnie też mam używanego forda, który miał 300tys jak go kupowałem od 1wszego właściciela, i nic się nie psuje od trzech lat, tylko rzeczy eksploatacyjne wymieniam.
I tu pytanie do was, na co powinienem zwrócić uwagę ? Najbardziej chyba obawiam się zużycia sprzęgła (sprzęgieł, bo to automat), może dwumasy (chyba w tych wersjach jest, pls poprawcie mnie jeśli się mylę). Nie wiem też ile takie elementy średnio wytrzymują (wiadomo, można sprzęgło zajechać bardzo szybko, ale wierze że to nie ten case).
Nie jestem też nawet amatorem motoryzacji, więc proszę weźcie to pod uwagę :)
Liczę, że z Kią będzie podobnie. Z jednej strony jest jeszcze gwarancja, ale już tylko na karoserię i te bardziej hardcore'owe rzeczy jak silnik, skrzynia i tak dalej.

Sportage IV to stosunkowo nowy model, przedlift miał 2 czy 3 lata (wiem ze w po liftingowej wersji aż tyle się nie zmieniło, ale chyba układ kierowniczy jest inny).
Pytanie poboczne, czy android auto to jest kwestia aktualizacji oprogramowania, czy coś więcej ? Bo w przed liftach z tego co wiem nie było tego po zakupie ?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1510
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Czego się obawiać w używanej Kii

Postautor: automaciek » 03 lip 2019, 06:25

Kupić, serwisować i się nie martwić. W razie w jest gwarancja. Oczywiście nikt nie da gwarancji że nic się nie zepsuje, ale to nie są awaryjne autka.

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 508
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Czego się obawiać w używanej Kii

Postautor: MAJKI4MOZA » 03 lip 2019, 07:29

1. zbadaj historię, czy miał wypadek itp.
2. sprawdź zapisy w książce gwarancyjnej - czy miał terminowo przeglądy (mechaniczne i blacharskie), żeby nie okazało się, że gwarancja nie obowiązuje z powodu naruszeń jej reguł co do przeglądów
3. ASO Toyoty robiło jakiś przegląd? Poproś o raport.
4. Stanu sprzęgła nie zbadasz, mooooże jazda by pokazała czy nie szarpie itp. Ale sprawdź stan zawieszenia, osłon przegubów, działanie elektrycznego hamulca "ręcznego", po prostu normalne podejście jak przy zakupie każdego innego używanego.
5. Sprawdź umowę z ASO Toyoty, pod kątem odpowiedzialności, szczególnie (odpukać) na wypadek gdyby okazało się, że samochód kradziony.

Co do Android Auto to się nie znam, ale jest tu w innym miejscu (wciąż dla IV generacji Sportage`a) wątek o tym, więc spokojnie się dowiesz.


M.

Makro
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 02 lip 2019, 23:51
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI gt line

Re: Czego się obawiać w używanej Kii

Postautor: Makro » 03 lip 2019, 15:15

Dzięki za odpowiedzi.
Oczywiscie auto zamierzam sprawdzić jak każde inne, zasada ogaraniczonego zaufania do sprzedawcy dalej obowiązuje, ale myślałęm, że moze są jakieś usterki powszechne dla modelu. Gwarancja jest tylko na ograniczone rzeczy (typy silnik, skrzynia) stąd moje pytania. Taka podstawowa gwarancja chyba obowiązuje przez 3 lata.

Adek
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 16 maja 2017, 11:43
Czym jeżdzę: KS IV 1.6 GDI M+DFA

Re: Czego się obawiać w używanej Kii

Postautor: Adek » 03 lip 2019, 16:37

Jaka cena za takie cudo?

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 916
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Czego się obawiać w używanej Kii

Postautor: listomek2014 » 03 lip 2019, 17:40

Makro pisze: Taka podstawowa gwarancja chyba obowiązuje przez 3 lata.

Wszystko zależy od czy auto serwisowane systematycznie w serwisie Kia bo gro zależy od ludzi pracujących tam masz podstawową 7lat lub 150tys z wyłączeniem np zawieszenia aku i nagłośnienia ale to trzeba czytać z gwarancji danego auta i rocznika
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

Makro
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 02 lip 2019, 23:51
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI gt line

Re: Czego się obawiać w używanej Kii

Postautor: Makro » 03 lip 2019, 19:08

Byłem dziś w salonie Kii i dostałem wyłączenia, nie znam się na autach, ale to wydaje się, ze większość rzeczy jest wykluczona po 3 latach. Zawieszenie, układ kierowniczy, audio, navi. Zostaje karoseria, podwozie, silnik i skrzynia ;) tak z mojego punktu widzenia.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1510
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Czego się obawiać w używanej Kii

Postautor: automaciek » 03 lip 2019, 19:44

Czyli wszystko co najdroższe gwarancji podlega :)

xluc
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 22 wrz 2016, 09:11
Czym jeżdzę: Sportage GT-line 1.6 T-GDI DCT FN2 TE2 PNS

Re: Czego się obawiać w używanej Kii

Postautor: xluc » 03 lip 2019, 19:53

Co do android auto, to sprawa wyglada tak:
Wersja z 2016 nie będzie miała stacji multimedialnej obsługującej AA. Ale jeśli nie jest wgrany najnowszy soft do zainstalowanej tam stacji ( słyszałem ze najnowsza wersja sortu blokuje tryb serwisowy, poprawcie mnie jeśli się mylę ) to można bez problemu wgrać sobie Tucsy (www.tucsy.it) i mamy dość dużą integracje z telefonem oraz mirroring.


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap