Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
smyq999
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 18 lip 2018, 14:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage GT-Line + SM2
Gadu Gadu: 1180

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: smyq999 » 15 paź 2018, 21:22

Tez bylem za wielosezonowymi, bo jestem leniwy, ale wklepałem w excela i wyszło jednak, że zimówki wychodzą taniej nawet z kosztem przekładek. Tak jak pisałem wielosezon opona jest droższa, do tego liczę że 2 komplety musiałbym kupić całorocznych, aby wystarczyło na tyle co obecne letnie + zimówki jakie kupię.

wolansky
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2017, 15:47
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDi

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: wolansky » 16 paź 2018, 12:50

Temat używania opon nie jest taki prosty i jednoznaczny. Największym problemem jest nasz klimat i dobowe/tygodniowe/sezonowe zmiany temperatury i warunków drogowych (suchy/woda/błoto/lód). Z tym co się spotkałem to "oponiarze" zalecają przejście na zimówki gdy temp. spada poniżej 7 st.C. Wynika z tego, że przekładkę opon należałoby robić kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt razy w roku? A w pewnych okresach kilka razy dziennie? Przecież jadąc na letnich od kwietnia do października (bez czerwca i lipca) spokojnie trafimy na temperatury poniżej 7 st.C. Na oponach zimowych też z łatwością trafimy na warunki "pasujące" oponom letnim. Argumentem za przekładaniem jest bezpieczeństwo i pewność jaką dają opony letnie i zimowe. Jaką dają pewność przy tak zmiennych warunkach?
Decyzja o przejściu na całoroczne powinna być zawsze dobrze przemyślana i trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników tj. warunki jazdy (miasto/wieś/niziny/góry), liczbę przejeżdżanych kilometrów w roku, styl jazdy, koszty itp.
Spotykam się z negatywnymi opiniami o oponach całorocznych, ale ze strony osób, które nigdy na takich nie jeździły, albo kupowały najtańsze z najtańszych...
Od pięciu lat jeżdżę na całorocznych i ja jestem zadowolony. Nie zawiodły mnie i każde kolejne będą całoroczne. Natomiast nie neguję przekładania opon lato/zima jeżeli ktoś tak woli.
Pozdrawiam

Arczi89
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 sie 2018, 21:36
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI 7 DCT AWD

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: Arczi89 » 16 paź 2018, 21:20

Wulkanizatorzy mówią o 5-7 stopniach ale średniej dobowej temperatury.

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 507
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: MAJKI4MOZA » 21 lis 2018, 00:20

No to może jeszcze raz:

! - krytykowanie opon wielosezonowych jest jak krytykowanie mieszkania w domu. Ale czy ktoś mieszkał przy lesie czy przy ruchliwej drodze? Jadąc do miasta miał korki czy nie? Musiał milion razy dziennie wozić dzieci? Dom drewniany, murowany? itp itd.
= bez osobistych doświadczeń i dokładnego przyjrzenia się konkretnym oponom wielosezonowym, to nie ma co wchodzić w dyskusję.

Na podstawie moich osobistych doświadczeń :
1) obecne wielosezonowe Uniroyal AllSeasonExpert sprawują mi się dokładnie tak jak zimówki. Guma miękka, zużywają się. Mam wrażenie, że to zimówki z dołożoną z jednej strony kostką letnią, ale dominuje dopasowanie do zimy.
2) przez wiele lat na firmowych samochodach, które miałem na oku, nie widziałem szybszego zużywania się zimówek latem (w porównaniu do letnich).
3) zimówka na mokrym ma dużo gorsze drogi hamowania niż letnia i wciąż wyraźnie gorsze niż wielosezonowa.
4) jeśli spadnie poważny śnieg to przy jednej osi napędzanej potrzebne będą łańcuchy. Opona zimowa i tak wymięknie.
5) guma w oponie starzeje się, procesy w niej przebiegają stale = lepiej mieć nowe opony co 2 lata komplet (wielosezonowe) niż 4-letnie zimowe, które stwardnieją i będą gorsze od wielosezonowych w trzecim i czwartym roku użytkowania.

Temat opon powoli staje się jak religia - ludzie zamykają się na argumenty, krytykują bez własnych doświadczeń, opowiadają się jak kibice po stronie jednej drużyny.
Uwaga - nikogo nie zamierzam przekonywać. Każdy w życiu niech sobie wybiera jak lubi i bierze za to odpowiedzialność.

Ściskam.
M.

truno
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: 26 paź 2018, 15:51
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1,6 GDI wersja m+smart

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: truno » 30 mar 2019, 11:32

czy ktoś używał na śniegu opony Michelin Crosclimate? Opona letnia homologowana na zimową? coś mi nie wygląda na zimówkę


https://www.oponeo.pl/dane-opony/michel ... OpD09FVUiu

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: listomek2014 » 30 mar 2019, 21:56

Widać kolego że jesteś świeży na forum a wystarczyło przejrzeć temat o oponach wielosezonowych i masz odpowiedź. Te opony akurat są dobre bo sam używam w innym aucie, a w sportku mam dwie pary lato zima tylko dlatego że kupiłem na letnich i zakupiłem zimową
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

kjs62
Nasz Człowiek
Posty: 491
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:40
Czym jeżdzę: Sportage CRDi 150 KM

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: kjs62 » 05 kwie 2019, 16:04

Ja mieszkam a nawet jeżdżę i mi całoroczne Goodyeary na kijance II świetnie służą.

kjs62
Nasz Człowiek
Posty: 491
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:40
Czym jeżdzę: Sportage CRDi 150 KM

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: kjs62 » 05 kwie 2019, 16:12

MAJKI4MOZA pisze:Temat opon powoli staje się jak religia ...


Religia oznacza kasę - komuś to nie na rękę więc będzie głosił słowo że coś do wszystkiego to do niczego.
Czyli jak spadnie śnieg a będę miał letnie (tak często się zdarza wiosną lub jesienią) to będzie lepsze kiedy będę miał oponę do wszystkiego?
Albo wyjeżdżam w lutym z Polski gdzie jest powiedzmy -10 i jadę do Grecji lub Holandii a tam +25 to te lepiej mieć zimówki bo w Polsce jest zimno?
A może mam zabrać komplet zapasowych kół i w drodze przekładać?

Już kiedyś trafiłem z zimówkami na temperaturę 27 C w Niemczech i po godzinie jazdy z prędkością w okolicy 190 km/h co w tym kraju panów jest normą i jest kompletnie legalne poczułem jak ta super opona zimowa jest lepsza niż opona do wszystkiego.
Takie mamy czasy że inni wmawiają nam co mamy myśleć i co kupować zazwyczaj robią to tak aby jak najwięcej zarabiać..
Niestety ale wciąż musimy mieć swój rozum.

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Używacie opon wielosezonowych czy przekładki zima/lato ?

Postautor: listomek2014 » 05 kwie 2019, 16:49

W krwi benzyna zamiast Serca turbina


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap