Maska silnika

Wszystko co dotyczy NEW KIA SPORTAGE od roku produkcji 2015
leon_tm
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2017, 15:01
Czym jeżdzę: kia sportage 4

Maska silnika

Postautor: leon_tm » 30 mar 2017, 15:37

Witam,

Na początku tego roku kupiliśmy SPORTAGE IV z 2016 roku i w połowie marca mieliśmy niestety niemiły przypadek ponieważ podczas jazdy otworzyła nam się maska silnika i rozwaliła szybę i dach. Sama maska oczywiście tez została uszkodzona. W tym dniu wiał mocno wiatr a dodatkowo przejeżdżała rozpędzona ciężarówka i wzmocniła podmuch i właśnie wtedy doszlo do zdarzenia.
Okazuje się ze AC w Allianz ma wyłączenie właśnie w takim przypadku i nie wypłaca ubezpieczenia gdy otworzy się maska.

Zatem jesteśmy na chwile obecna w sytuacji gdzie ledwo co odebraliśmy nowy samochód i płacimy raty leasingu, dodatkowo w serwisie wyceniono nam naprawę na 15 000 zl.

Szukaliśmy w internecie podobnych sytuacji i znaleźliśmy, ze tak się również zdarzyło w innych samochodach (m.in. kia soul) ale nie jest to częsty przypadek w nowych autach. Podejrzewamy ze to musi być jakaś wada fabryczna zamku.

Sytuacja jest dla mnie bardzo podejrzana, ze w nowym samochodzie przy większym wietrze może się coś takiego zdarzyć. Dodam jeszcze ze gdyby maska była otwarta wcześniej pokazałaby się kontrolka. Maskę otwieraliśmy miesiąc wcześniej aby uzupełnić płyn do spryskiwaczy.

Czy ktoś miał podobna sytuacje?

Awatar użytkownika
Kasztelan
Uzależniony
Posty: 350
Rejestracja: 20 lut 2017, 22:55
Czym jeżdzę: KS V 1,6 TGDI 7DCT
Lokalizacja: Kraków

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: Kasztelan » 30 mar 2017, 15:42

A to gnojki w tym Allianz. Chyba sobie sznurkiem zawiąże zaraz po odbiorze auta

areq10
Uzależniony
Posty: 181
Rejestracja: 05 kwie 2016, 17:23
Czym jeżdzę: Sportage 1.6

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: areq10 » 30 mar 2017, 16:36

dramat generalnie. A nie możecie jakoś ściemnić, że było zderzenie najpierw?

Jakby po zderzeniu maska się otworzyła (np. po zderzeniu w okolice zamka maski), to przecież chyba AC to obowiązuje (?)

Może wjedźcie tym autem w jakiś mur (lekko rozbijcie przód i reklamujcie całość) xD


PS. Jesteście pewni, że domknęliście poprawnie maske? (one mają takie dwustopniowe zabezpieczenie, że to jest teoretycznie niemożliwe co się stało...

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: puder12 » 30 mar 2017, 16:50

leon_tm pisze:Okazuje sie ze AC w Allianz ma wyłączenie właśnie w takim przypadku i nie wypłaca ubezpieczenia gdy otworzy się maska.

możesz zamieścić skan OWU do AC, gdzie jest to napisane?

areq10
Uzależniony
Posty: 181
Rejestracja: 05 kwie 2016, 17:23
Czym jeżdzę: Sportage 1.6

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: areq10 » 30 mar 2017, 16:57

Jak zamykałeś maskę po uzupełnieniu płynów, zrzuciłeś z wysokosci 40cm, czy położyłeś na aucie i docisnąłeś ręką?

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: puder12 » 30 mar 2017, 17:34

przecież to nie ma znaczenia, albo się zamknie, albo nie. Przy dociskaniu można co najwyżej wgnieść blachę.

areq10
Uzależniony
Posty: 181
Rejestracja: 05 kwie 2016, 17:23
Czym jeżdzę: Sportage 1.6

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: areq10 » 30 mar 2017, 18:17

teraz ciężko to już sprawdzić, ale przy tym dociskaniu (niepoprawne zamykanie) maska powinna stawiać opór i być trudna w zamknięciu.

Tak samo, po otwarciu maski tą dźwignią wewnątrz, maska powinna tak jakby podskoczyć.

Próbuje znaleźć jakąś poszlake, że zamek był uszkodzony, a właściwie to drugie zabezpieczenie w zamku. Bo to jest jakieś dziwne

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 673
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: Tom16v » 30 mar 2017, 20:37

Zawsze ale to zawsze maskę puszczam z 30-40cm ma trzasnac Nie Kłaść i Docisnąć [zly1]

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: Owca007 » 30 mar 2017, 20:43

Masakra tylko współczuć i życzyć powodzenia, a nóż się uda i zreperują za free.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Maciej1990
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 28 mar 2017, 19:22
Czym jeżdzę: Kia Cee'd 1,4 MPI M+DFA

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: Maciej1990 » 30 mar 2017, 21:04

A czy wcześniej nie było jakieś zdarzenia z przodu pojazdu, choćby delikatne uszkodzenie przedniego zderzaka? Pytanie czysto technicznie.

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: listomek2014 » 30 mar 2017, 22:09

Nie chcę dobijać ale zdarzają się takie sytuację sam byłem świadkiem jak we fiacie otworzyła się i problem leżał przy tz blokadzie klapy coś za mało wycięte wygięte ale już nie pamiętam dawno to było wtedy roczne auto ale naprawione bez problemu wracając do ubezpieczenia faktycznie firmy stosują różne dziwne zapisy dlatego ponownie utwierdza mnie to że przy ubezpieczeniu trzeba kierować się nie tylko ceną a przede wszystkim firmą i owu dla tego jestem już 15lat w Pzu Proponuję spokojnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia na pewno dostałeś i faktycznie czy jest to zapisane bo jeśli nie ma to łachy nie robią a przy następnym ubezpieczeniu zmień firmę a my przyszli kupujący ubezpieczenie będziemy omijać szerokim łukiem taką firmę Allianz Powodzenia
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

areq10
Uzależniony
Posty: 181
Rejestracja: 05 kwie 2016, 17:23
Czym jeżdzę: Sportage 1.6

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: areq10 » 30 mar 2017, 22:33

W PZU jest podobnie

https://www.google.pl/search?client=ms-android-tmobile-pl&ei=xGrdWNKoBOip6ASCgqygDA&q=otwarcie+maski+pzu+ac&oq=otwarcie+maski+pzu+ac&gs_l=mobile-gws-serp.3...1404.1705.0.2870.2.2.0.0.0.0.573.723.0j1j5-1.2.0....0...1c.1j4.64.mobile-gws-serp..0.0.0.OOWss5SKhWo

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: Thomaster » 30 mar 2017, 23:27

Sprawdziłem moje OWU w PZU i nie ma tam tego typu zapisów. BYć może kiedyś były bo podesłany link z datą 10 lat temu...

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: puder12 » 31 mar 2017, 08:45

Z dyskusji wynika że bardziej my się ekscytujemy niż leon_tm, który zamieścił info. Może to jakiś fake

areq10
Uzależniony
Posty: 181
Rejestracja: 05 kwie 2016, 17:23
Czym jeżdzę: Sportage 1.6

Re: MASKA SILNIKA

Postautor: areq10 » 31 mar 2017, 14:10

W moim owu Allianz też nie widzę takiego zapisu

leon_tm
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2017, 15:01
Czym jeżdzę: kia sportage 4

Re: Maska silnika

Postautor: leon_tm » 31 mar 2017, 18:14

Witam,
dzieki za wszystkie odpowiedzi. Cały czas próbujemy walczyć i dopytywać się czy jest szansa, że albo ubezpieczyciel albo dealer poniesie za to odpowiedzialność. Na chwilę obecną zdecydowalismy się na prawnika, który wstępnie powiedział, że sprawa jest do wygrania. (zła wiadomość: czas oczekiwania od pół roku do 3 lat, a my jesteśmy bez samochodu zastępczego)
Przesyłam fragment OWU gdzie jest to wyłączenie.
paragraf 4 pkt 13. powstałych wskutek wykonywania napraw, konserwacji pojazdu, niewłaściwego załadowania pojazdu, wyładowania pojazdu, transportowania ładunku w pojeździe lub bagażu, wykorzystywania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem oraz szkód związanych z wadą wykonania pojazdu oraz nieprawidłową naprawą, montażem, demontażem wyposażenia pojazdu, otwarcia pokrywy silnika w trakcie jazdy;
My chcemy się bronić § 3 pkt 1)
Ochroną ubezpieczeniową są objęte szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu, utracie pojazdu lub jego wyposażenia, zaistniałe w okresie ubezpieczenia, wskutek następujących zdarzeń:
1) wypadku;
2) uszkodzenia przez osoby trzecie;
3) kradzieży;
4) pożaru, wybuchu, osmalenia;
5) huraganu, gradu, uderzenia pioruna, powodzi, osuwania się lub zapadania ziemi, lawiny lub innych sił przyrody;


U nas zdecydowanie czynnikiem wpływającym na otworzenie się maski był wiatr. NA LOGIKĘ --> Jak się maska otworzy podczas wypadku to też nie wypłacą(?), bo się maska otworzyła?

Odpowiadając na zadane wcześniej pytanie: Nie, nie otwieraliśmy maski dłużej niż miesiąc, pozatym jest czujnik i pojawia się kontrolna, która działa.

Dodatkowo w serwisie w kosztorysie założono, że wszystko będzie naprawiane, czyli blacharz i lakiernik na samochodzie 2-miesięcznym, zatem tym bardziej tego nie odpuścimy, bo samochód leci na wartości podwójnie.

Zastanawiające dla mnie jest dlaczego Dealer i/lub BANK który udziela leasingu zgadzają się na takie OWU. Z tego co wiem to oni też mogą negocjowac te warunki. Mam wrażenie, że jesteśmy zmuszeni do płacenia AC, które i tak nie spełnia swojej funkcji. Stąd poprosiliśmy o wytyczne od BANKU w zakresie AC, bo jeśli np. ukradną nam samochód (nie trzymamy go na strzeżonym parkinku tak jak wymaga OWU) to też musimy się z tym pogodzić, bo Allianz nie będzie płacić.

Przed zakupem (przez telefon) proponowano mi PZU, w momencie odbioru samochodu podsunieto pod nos ALLIANZ zapewniając, że mają takie same warunki.

Sam dealer umył ręce i choć była wielokrotna prośba o kontakt ze strony kierownika to ten się nie odniósł do sprawy. Zatem nie będziemy polecać salonu.

p.s. nie jest to żaden "fake", choć bardzo bym chciała żeby tak było :)
p.s2. Od prawnika - >W razie gdyby ktoś kupował samochód na osobę fizyczną, niektóre warunki OWU nie będą stosowane ponieważ są to niedozwolone klauzule prawne i klienta chroni prawo konsumenta. Ubezpieczenie robią wszystko, żeby nie płacić.

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Maska silnika

Postautor: puder12 » 31 mar 2017, 18:21

Gówniane warunki OWU. Życzę powodzenia w walce o odszkodowanie.

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Maska silnika

Postautor: ZygJe » 01 kwie 2017, 21:46

Ja bym zrobił ekspertyzę zamka/zaczepu. Nie jest możliwie "samootwarcie" maski bez zniszczenia zamka jeśli jest on sprawny a maska prawidłowo zamknięta. Jeśli zamek uległ uszkodzeniu lub posiada on wadę umożliwiającą otwarcie pod wpływem np.wiatru to odpowiada KMP i jest po kłopocie.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Maska silnika

Postautor: listomek2014 » 01 kwie 2017, 22:14

Dokładnie jak pisałem wcześniej i jak kolega ZygJe bo tu jest przyczyna i tego bym się trzymał .Proponuje inwestować w ziemię bo jak przyjdzie wichura powódz to ziemi nic nie ruszy
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

leon_tm
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2017, 15:01
Czym jeżdzę: kia sportage 4

Re: Maska silnika

Postautor: leon_tm » 02 kwie 2017, 18:19

Będziemy działać i zaczynamy od rzeczoznawcy. Będziemy informować na bieżąco co udało się ustalić.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Maska silnika

Postautor: Owca007 » 02 kwie 2017, 20:08

Wiem, że to nieładnie ale możesz dać fotki jak to wygląda.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)


Wróć do „MODEL SPORTAGE IV OD 2015 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap