P0106 - zagadka

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

P0106 - zagadka

Postautor: color1 » 10 sie 2023, 18:16

Czy ma ktoś pomysł dlaczego po odłączeniu akumulatora i ponownym podłączeniu, zapala się check engine a obd2 wyrzuca P0106?
Ostatnio kilka razy musiałem odłączyć akumulator (rozładowanie). Za pierwszym razem, po naładowaniu i ponownym podłączeniu zapaliła się kontrolka, nie kasowałem od razu błędu ale następnego dnia sama zgasła. Za kolejnym razem podobna sytuacja w związku z wyczerpaniem akumulatora: odłączenie akumulatora, podłączenie naładowanego, kontrolka; z tym że od razu skasowałem błąd, brak jakichkolwiek objawów nieprawidłowej pracy silnika i czujników, o których mowa w tym wątku (viewtopic.php?f=6&t=5258&p=61194&hilit=p0106#p61194).
Za trzecim razem dodatkowe symptomy w postaci chwilowych problemów ze stabilnością obrotów na biegu jałowym (nigdy wcześniej), które ustabilizowały się po krótkiej jeździe po mieście.
Zastanawiam się też czy P0106 wyskoczyło w momencie gdy sterownik zarejestrował niewystarczające napięcie (rozładowanego akumulatora) dla rozrusznika i układu elektrycznego czy dopiero w momencie załączania naładowanego akumulatora (ktoś wie jak to chronologicznie funkcjonuje?) i z jakiego powodu.

Dodatkowo zapytam czy w takich sytuacjach jak wymiana akumulatora jest jakaś specjalna procedura dla ustabilizowania obrotów biegu jałowego ?
(pamiętam, że w lanosie była taka procedura dla "resetu" silnika krokowego: zapłon, praca silnika aż do włączenia wentylatora, wyłączenie i ponowne przekręcenie kluczyka w pozycję on w celu pobrania danych z czujników).

P/S a może to zbieg okoliczności i szwankuje któryś z czujników (MAPS, TPS)?
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 917
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: P0106 - zagadka

Postautor: listomek2014 » 10 sie 2023, 20:25

Nie wiem jak u ciebie ale jest coś takiego jak adaptacja nowego akumulatora
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: P0106 - zagadka

Postautor: diselboy » 10 sie 2023, 22:41

@listomek2014 A to ci nowinka. Odpinałem i wpinałem aku już kilka razy, choćby wymiana filtra paliwa (disel). Wymieniałem emeryta (12 lat ) na nowy, dwa razy wydoiłem aku do "zera" przy robótkach i ładowałem do pełna i żadnych adaptacji auto nie chciało. Jedyne co to trzeba było zegarek w radio ustawiać. Może coś więcej na temat tej adaptacji ???
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap