Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
bar_sie
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2023, 21:16
Czym jeżdzę: kia sportage 3

Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Postautor: bar_sie » 22 lut 2023, 21:29

Cześć, potrzebuję porady dotyczącej kia sportage 3 z 2014r silnik 2.0 benzyna. Przebieg ok 150 000km
Podczas jazdy wystąpiło stukanie słyszalne z silnika, nasila się po zwiększeniu obrotów. Samochód ma moc, normalnie jedzie, nie szarpie. Stukanie nastąpiło nagle podczas jazdy, bez żadnego szarpnięcia, wcześniej nie było nic słychać, nawet cichutkich stuków. To stukanie teraz też nie jest jakieś zagłuszające ale jest dość wyraźnie słyszalne.
Mechanik bez zdejmowania głowicy stwierdził, że tłoki lub jeden z nich ma luz i obija się o cylinder stąd ten stukot. Zaleca remont silnika.
Samochód nie kopci, nie bierze oleju, nie wyświetla błędów. Moim zdaniem gdyby taki luz istniał to pobierany byłby olej i to w sporej ilości. Występowałby problem z kompresją i odpalaniem a samochód na zimno i na ciepło odpala normalnie.
Czy ktoś miał podobny problem, lub wie co to może stukać ?

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Postautor: Piejar » 22 lut 2023, 22:30

Pomiar kompresji coś by musiał pokazać. W benzynie to prosta sprawa - wykrecasz swiece i mierzysz. Czy kiwający się tłok byłby szczelny? Nie sądzę. Ale jeżeli to panewka to pomiar kompresji nie pokaże. A jakieś luzy w układzie sterowania zaworami? Jest co posprawdzac zanim się zacznie remontować

kaczorek0106
Nowy
Posty: 19
Rejestracja: 02 wrz 2022, 09:43
Czym jeżdzę: Kia Sportage XL 2.0 CRDI AWD

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Postautor: kaczorek0106 » 27 lut 2023, 17:37

Może spróbuj nagrać to stukanie. Stuk tłoka o ścianki cylindrów nie pojawiłby się tak nagle, bez przegrzania czy przytarcia silnika. Ewentualnie długa jazda przy niskich obrotach. Taki stuk byłby najbardziej slyszalny na wolnych obrotach i przy dodawaniu gazu. Ale może stukać wiele rzeczy: popychacz hydrauliczny lub jeśli go nie ma to luz zaworów. Moze stukać sworzeń na tloku ale taki stuk jest raczej przy spadających obrotach. Mogą stukać panewki itp.

bar_sie
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2023, 21:16
Czym jeżdzę: kia sportage 3

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Postautor: bar_sie » 01 mar 2023, 21:57

https://youtube.com/shorts/oMuIYmdMKHY

Na filmie z linku słychać stukanie, po rozebraniu silnika okazało się, że panewka na drugim tłoku jest obrócona, silnik do remontu, pompa oleju też dostała.

Mam teraz pytanie bo może ktoś już coś robił w tym temacie - mechanik powiedział że praktycznie nie ma części zamiennych ( nowych fabrycznie zamienników ) i tylko nowy oryginał albo części używane, ale jak mam robić remont tak żeby jeździć to wolałbym nowe. Problem jest też z nowymi częściami bo kia nie ma na stanie np wału i nie wiadomo kiedy będzie . Myślałem że kia sportage to raczej popularne auto i nie będzie problemu ze znalezieniem części. Podobno Hundai Tuscon ma identyczny silnik jak kia ( przynajmniej jeżeli chodzi o 2.0 benzyne ) ale nie mam co do tego pewności.

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Postautor: Piejar » 01 mar 2023, 22:00

Smutne... Daj znać czy miałeś przytkany smok w misce olejowej.

kaczorek0106
Nowy
Posty: 19
Rejestracja: 02 wrz 2022, 09:43
Czym jeżdzę: Kia Sportage XL 2.0 CRDI AWD

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Postautor: kaczorek0106 » 02 mar 2023, 09:26

Zamienników wału korbowego to chyba do żadnej marki nie ma chyba że do takiego gdzie wały padają nagminnie.
Części oryginalne szukaj nie koniecznie w serwisie, Fox Rzeszów ma sklep internetowy z oryginalnymi częściami, czasem kupowałem jakieś drobiazgi. Katalog części gdybyś potrzebował numer części: catcar.info można szukać po VIN.
Silniki w hyundaiu są te same. Trzeba części szukać po oznaczeniach silnika np. G4KD nie wiem jaki masz.
Swoją drogą gdyby przypchał się smok w pompie to zaświeciła by się kontrolka ciśnienia. Mechanik powinien ocenić opłacalność remontu bo nie wiadomo co jeszcze dostało w takim przypadku.
Pozostaje mieć nadzieję że panewkę przytarło i obróciło nie z powodu utraty ciśnienia. Wtedy jeśli silnik był do tej pory w dobrym stanie to można z powodzeniem wymienić wał i panewki.
Wał można szukać używany jeśli czopy są nie zużyte. Panewki nowe. Przy przebiegu rzędu 200 tys w zdrowym silniku po rozebraniu nie ma śladu używania na panewkach czy wale.
Jeśli jednak uszkodzona była pompa albo przypchany smok (efekt wymiany oleju co 30tys. i wysysania zamiast spuszczania oleju) to nie tylko panewki mogą być uszkodzone, poza turbosprężarką mogły też przytrzeć się elementy w głowicy Nie wiem jak z dostępnością ale możesz rozważyć wtedy cały silnik używany.

sarco
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 13 kwie 2023, 16:44
Czym jeżdzę: Sportage 3 - 2012 - 2.0 DOHC - AUTOMAT - 4x4

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Postautor: sarco » 27 cze 2023, 21:33

i jak tam wyszło kosztownie kolego? Zgaduje ze Olej na początku użytkowania wymieniany co 30 tys km? czy nie? dzięki

bar_sie
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2023, 21:16
Czym jeżdzę: kia sportage 3

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Postautor: bar_sie » 30 cze 2023, 20:43

Jeżeli chodzi o wymianę oleju to szczerze nie wiem i się nie dowiem prawdy od poprzedniego właściciela. Jeśli chodzi o koszta to zamknąłem się w 20 k
wał, panewki, tłoki, pompa oleju - nowe
blok po regeneracji, głowica po regeneracji,
dodatkowo jeszcze kilka pierdół + robocizna .
Generalnie idzie się pochlastać

yunior81
Nowy
Posty: 23
Rejestracja: 14 sty 2018, 01:17
Czym jeżdzę: SPORTAGE II

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Postautor: yunior81 » 26 gru 2023, 21:46

odświeżając temat..... jak śmiga silnik po wymianie ?


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap