184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
map67
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 09 mar 2019, 19:23
Czym jeżdzę: KS III, 2013, 2.0 CRDI 184KM

184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: map67 » 03 lip 2019, 22:10

Hej
wiem z własnego doświadczenia, że wielu przyszłych użytkowników forum zagląda tu szukając informacji o zaletach i wadach upragnionego autka. Pomyślałem zatem że opiszę pierwsze wrażenia z jazdy Sportkiem po miesiącu od zakupu. Może ktoś skorzysta:)
Zaznaczę, że kupiłem nie to czego szukałem. Ale teraz myślę, że to Opatrzność pokierowała moim wyborem, a właściwie zwykłym przypadkiem..., bo chyba jestem mega zadowolony:)
Szukałem KS III, dieselka 1.7 crdi. Czytałem mnóstwo opinii, że silnik oszczędny, choć dynamiczny, że tani bo bez dwumasy, internet chwalił, więc i ja szukałem... Powiem szczerze, że naprawdę trudno kupić egzemplarz godny uwagi. Byłem w pewnym momencie tak zdesperowany, że rozważałem nawet zakup wersji S ale z małym przebiegiem i w miarę jasną historią. Ostatecznie brak relingów jednak mnie powstrzymał..., są granice szaleństwa:)
Po 7 miesiącach poszukiwań zadzwonił znajomy, że ma sportka z 2013 ale 2.0 crdi 184KM, 97kkm, 2WD, salon PL. Wow, pomyślałem. Ale chwila, tyle koni?? Po co?? ile to spali?? i po co mi dwumasa za parę tysięcy (koszt wymiany)? Pojechałem. Uwiódł mnie od pierwszego wejrzenia. pięknie utrzymany, igła. Kupiłem:)
Przez pierwszy miesiąc zrobiłem 4.000 km. Wiem, dużo. Akurat wypadł mi wyjazd z dzieciakami. Więc te 4 tysie to i miasto i autostrada. Szedł jak burza. Prawie 400 Nm robi nieprawdopodobne wrażenie, 184 konie dają frajdę nieziemską, choć...to nie jest jakiś kosmos. Jest komfortowo, bo przy jeżdzie relaksacyjnej, dynamicznej, kiedy często wyprzedzasz nie dotykasz w ogóle drążka zmiany biegów! W długiej trasie to jest wartość nie do przecenienia:)
Spalanie? Jadąc w granicach 130-145km/h spalanie wyszło 8.1-8.2 l/100km. Nie wiem jak Wy, ale dla mnie przy takiej kubaturze auta to wynik rewelka. Miałem też czas żeby sprawdzić ile spali przy prędkościach rzędu 90-100 km/h. I tu zaskoczenie! Spodziewałem się jakichś 6 litrów, a wyszło 7 z hakiem. No ale z drugiej strony przy takich oporach powietrza to chyba rozsądny poziom. Jednak największym zaskoczeniem jest "miasto"! Jeżdzę po dużym mieście, stoję czasem w korku, choć raczej ich unikam kombinując jak się da.Nie jest to zatem jazda w ekstremalnych miejskich warunkach, raczej normalne miasto, czasem korek, trochę dwupasmówek, krótkie i średnie przebiegi. I co ważne, styl jazdy. Staram się przyspieszać dynamicznie i po osiągnięciu zamierzonej prędkości trzymać równe tempo. Taki ecodriving:) Biegi zmieniam najpóźniej przy 2100 obrotów, najczęściej przy 1900-2000. I jaki wynik? około 8,5 litra/100 km. Ja jestem bardzo mile zaskoczony:)
Samochód skradł moje serducho, chociaż uczciwość reporterska każe mi wskazać na to co mnie nie uwiodło:) po pierwsze, to przed czym mnie uprzedzono. Silnik ma raczej niską kulturę pracy. Trochę irytują różne dodatkowe dźwięki spod maski. Często przy zmianie biegu 2 na 3 słyszę jakiś hurgot jakby ktoś przeciągał po podłodze skrzynię z narzędziami. ASO zapewnia że w tym modelu to "normalne". Przy niskich obrotach silnik czasem warknie jakby mu panewki wyleciały, no i cicho robi się dopiero na 6 biegu. Ale wtedy jest naprawdę super. Przy 150 km/h można spokojnie rozmawiac i słuchac muzy. Poza tym chodzi jak złoto, oleju nie ubywa i nie przybywa:) wszystkie płyny wzorowo, na wolnych obrotach pięknie i czysto sobie terkocze, miód na moje uszy...
I chyba dziś się cieszę, że trafiłem na ten silnik. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę czego tak naprawdę oczekujemy od samochodu. Szukałem 1.7 bo kierowałem się ekonomią. Dziś wiem, że dynamika jest dla mnie najważniejsza i świadomość, że mam w pedale prawdziwą bestię daje naprawdę dużo frajdy. Na koniec tylko dodam, że jeździłem 1.7 i naprawdę jest różnica...:) chociaż z absolutną szczerością przyznam, że jeśli ktoś szuka sportka do naprawdę spokojnej, rekreacyjnej jazdy to 1.7 będzie wyborem zapewne najlepszym:) Amen:)

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: ZygJe » 03 lip 2019, 22:31

Śliczny opis...
zastanawia mnie tylko ta niska kultura pracy. Jak pamiętam, to ja spodziewałem się traktora, a było lepiej niż bardzo dobrze. Lepiej (dużo) niż w aktualnym benzynowym 1,4... Więc raczej ten typ tak niema...
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: Owca007 » 03 lip 2019, 23:34

Autko widzę sprowadzone bo u nas nie było dostępnych 184 kucy tylko w napędzie na przód. Poczytaj forum i akcja, może skusisz się na jakieś przeróbki. No i zapraszam do siebie jak lubisz dynamiczne sportki dam Ci się czymś przejechać :devil:. Poza tym pięknie wyraziłeś się w słowach życzę kolejnych 97tys. km bez awari oraz szerokości i przyczepności.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

map67
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 09 mar 2019, 19:23
Czym jeżdzę: KS III, 2013, 2.0 CRDI 184KM

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: map67 » 04 lip 2019, 15:27

auto z polskiego salonu, napewno :) dzięki za życzenia i chętnie skorzystam z propozycji jak znajdę chwilę czasu:)

map67
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 09 mar 2019, 19:23
Czym jeżdzę: KS III, 2013, 2.0 CRDI 184KM

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: map67 » 04 lip 2019, 15:30

ZygJe pisze:Śliczny opis...
zastanawia mnie tylko ta niska kultura pracy. Jak pamiętam, to ja spodziewałem się traktora, a było lepiej niż bardzo dobrze. Lepiej (dużo) niż w aktualnym benzynowym 1,4... Więc raczej ten typ tak niema...

wiesz, być może przesadziłem. To nie jest tak, że jeżdżę traktorem. Mówię o jakichś pierdółkach. Czasem coś tam głośniej warknie i to przy niskich obrotach i niskich prędkościach i tyle. Jak się rozkręci to pracuje pięknie i równo:)
Jak będzie jakiś zlocik to sobie porównam z Waszymi..., no właśnie, robicie jakieś zloty?:)

raq25
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2013, 10:07
Czym jeżdzę: 2,0 CRDI AWD
L

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: raq25 » 05 lis 2019, 01:19

Kolego ja już z tym silnikiem nastukałem prawie 110 tysi , a mam od nowości wersja L AWD, zero problemów tylko coś ci za dużo pali, u mnie po trasie 90-100km/h wychodzi jakieś 6,5l, z przyczepką którą często mam podpietą 7,5l, miasto tak samo,chyba ,że masz skrzynie automat . Jedynie te 8l oleju boli, a zmieniaj nie jak podają w książce, 30 tysi to mit, max i to absolutny to 20000, ja wywalam olej co rok średnio 16000 i nie lotos jak zalecają tylko castrol( zero problemów z silnikiem).
Od 2012 wymieniłem:
tarcze i klocki przód,akumulator, oraz olej i filtry(kilka razy). Aktualnie robie zawieszenie tył bo sprężyna padła, pewnie od przyczepki.

tomekdriver
Bywalec
Posty: 99
Rejestracja: 20 mar 2018, 10:00
Czym jeżdzę: Sportage III FL - 2.0 CRDI AWD - L Limited
Lokalizacja: Zamość/Hrubieszów

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: tomekdriver » 05 lis 2019, 10:44

raq25 pisze: tylko coś ci za dużo pali, u mnie po trasie 90-100km/h wychodzi jakieś 6,5l,


Noga jest jak ... prawda :) każdy ma swoją.

Spalanie u mnie w trasie 7,1 AWD w automacie 184KM a jak żona wsiada to i 5,7 zrobi (oboje jedziemy ekonomicznie)
Przy tak fantastycznym aucie kto by się czepiał litra w tą czy tamtą w spalaniu :D

I przy okazji Wam i sobie życzę jak najwięcej kilometrów bez awarii :) a pod maskę zaglądajcie tylko do wymiany filtrów i oleju :D
JEST : KIA SPORTAGE III FL - 2.0 AWD AT
BYŁA : KIA SPORTAGE III - 2.0 AWD AT :) / Renault Laguna III

Viptour24.pl

raq25
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2013, 10:07
Czym jeżdzę: 2,0 CRDI AWD
L

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: raq25 » 05 lis 2019, 13:40

Podałem średnie po trasie, czasami można zejść nawet do 5,2( u mnie w manualu), ale to nie jest jazda, lekko ponad 80, takie toczenie, ale jakby chciał to da się, wynik jest jak najbardziej ok. Co do żony, jak wsiadła pierwszy raz za kierę,( przesiadka z X-trail 2,2 dci), to mi wypaliła " ten jest fajny jedziesz 150, wciskasz gaz, a on przyśpiesza normalnie" :devil: .

kjs62
Nasz Człowiek
Posty: 491
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:40
Czym jeżdzę: Sportage CRDi 150 KM

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: kjs62 » 05 lis 2019, 16:15

Spalanie będzie większe jak Cię dopadnie wypalanie tego chorego dpfa a tego to człowiek nawet nie wie.
Wszystko będzie dobrze dopóki popiołku w dpfie nie będzie ale będzie prędzej czy później i zaczną się problemy.

Awatar użytkownika
Bob38
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 22 lip 2017, 05:45
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.7 crdi DCT Business Line JBL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: Bob38 » 06 lis 2019, 12:14

Widzę, że pali Ci ledwie pół litra więcej od mojego, więc super. Powodzenia i bezawaryjnej jazdy.
Dobrego dnia wszystkim życzę [papa]

andrzejo
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 29 paź 2019, 22:08
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI 184 AWD

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: andrzejo » 07 lis 2019, 23:54

Napiszę kilka świeżych wrażeń po dwóch dniach jazdy. Głównie po Krakowie. Porównuje do poprzednika, Peugeota 307 kombi, benzyna 2.0, 143 KM, wersja bogato wyposażona. Takie pierwsze wrażenia. Za kilka tygodni już nie będą świeże. :)

1. Siedzi się trochę wyżej, ale i w Peugeocie też było wyżej niż w przeciętnej osobówce. To lubię.
2. Sprzęgło (mam manuala) jest mniej tolerancyjne. Zdarzyło mi się ze dwa razy zgasić silnik. Ale się przyzwyczaję. 6 biegów zamiast 5. To dobrze, bo przybyło nam autostrad.
3. Silnik dużo głośniejszy. Wiadomo, diesel. Mocniejszy, lepiej się zbiera przy wyprzedzaniu. Moment prawie dwa razy większy. Ale nie jest to w jeździe różnica porażająca, zwłaszcza, że ciężar dużo większy. Z danych wynika, że oba samochody mają podobny czas do 100.
4. Widoczność niestety gorsza, dużo mniejsza szyba z tyłu, szersze słupki z przodu, ale za to większe lusterka. Bardzo pomocna kamera cofania, której w Peugeocie nie miałem.
5. Komfort jazdy porównywalny, choć jakby twardziej.
6. Wyraźnie mniejszy promień skrętu. To duży plus.
7. Bagażnik mniejszy niż w Peugeocie i mniej wygodny.
8. Miejsca na nogi z tyłu trochę więcej.
9. Trochę więcej gadżetów, typu bluetooth.
10. Trudno mi ocenić średnie spalanie, ale pewnie będzie mniejsze o jakieś 1-1.5 l.
11. No i jedna wielka zaleta, która zdecydowała, że kupiłem ten samochód. Napęd 4x4, nawet jeśli dołączany. Na co dzień dla mnie bez znaczenia, ale bardzo się przyda w dojeździe pewnej małej górskiej chatki.

andrzejo
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 29 paź 2019, 22:08
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI 184 AWD

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: andrzejo » 23 lis 2019, 23:13

Jeszcze kilka uwag po pierwszej jeździe w góry (Beskidy) z Krakowa. Ok. 90 km w jedną stronę. Ostatnie 2 km to trudny podjazd w górach po kamienistej, stromej drodze, a ostatnie 150-200 metrów to już prawdziwy hardcore. No więc wyjechałem bez najmniejszych problemów. Stromo, kamienie, trawa. Z napędem 2x miałem tam duże problemy z poprzednim samochodem. Po jednym nieudanym wyjeździe, gdy ratował mnie traktor, w ogóle przestałem tam jeździć. A Kia wyszła bez żadnych problemów. W wersji LOCK i bez. Nawet nie poczułem różnicy.

Druga obserwacja. Zakopianką jechałem przez większość czasu na 5-ce, ew. 6-ce. Ten moment silnika naprawdę robi wrażenie. Spalanie przy spokojnej jeździe, 100-110 km/g ok. 6-6.5 l.

Na światłach sprowokowany przez jakiegoś właściciela A6 trochę się z nim powyścigowałem. :) Od startu do jakiś 90 km/g wyprzedziłem go o dobre pół samochodu. Potem odpuściłem, bo jednak staram się szanować przepisy, a tam było ograniczenie do 70 km/g.

Dość cicho w kabinie. Chyba polubię tę moją Sportkę. :)

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: Owca007 » 23 lis 2019, 23:34

Na zakopiance już mnie nic nie zaskoczy jak tak jednostką prędkości jest km/g :). Cieszę się, że tak Ci się podoba i wspaniale służy. Ale spalanie na pełnej serii chodzi o mapę jest wyższe niż np. po wirusie.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
bykman
Uzależniony
Posty: 355
Rejestracja: 16 paź 2014, 14:25
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 205KM
Opel Zafira C Cosmo 2.0 CDTI 200KM
Lokalizacja: PIENINY

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: bykman » 24 lis 2019, 12:45

Kolega miał na myśli siłę przeciążeń mierzoną w jednostkach "G". W Sportkach to częsty przypadek, TTTM :)
KIA SPORTAGE XL Limitowana 2.0 CRDI AWD MT 205KM 447Nm Sand Track

andrzejo
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 29 paź 2019, 22:08
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI 184 AWD

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: andrzejo » 25 lis 2019, 13:07

E nie, jako fizyk bym takiego błędu nie popełnił. :) W tym przypadku "g" to skrót od "godzina" jakby ktoś miał wątpliwości. :) Mógłbym napisać km/h, ale po pierwsze, ktoś nie znający angielskiego mógłby się przyczepić do owego "h", co ono znaczy?, a po drugie, ktoś słabo znający naszą ortografię, mógłby skojarzyć to z pewnym popularnym i wulgarnym słowem. :)

To spalanie 6 l na setkę to raczej optymistyczny wyjątek. Poprzedni właściciel, a ściśle właścicielka, która nigdy nie resetowała wskazania spalania, jeżdżąc sporo w mieście, miała 9.2 l. W moim Peugeocie miałem ok. 11 l.

personov
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 22 kwie 2019, 21:36
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 2013 XL 2,0 CRDI 184 PS automat
Lokalizacja: Głogów

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: personov » 25 lis 2019, 17:35

Ja u siebie nie mogę zejść poniżej 7 l w trasie i 12 l po mieście.
Nawet przy spokojnej jeździe.
Czyżby DPF ?

andrzejo
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 29 paź 2019, 22:08
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI 184 AWD

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: andrzejo » 05 sty 2020, 15:09

Kijanka odbyła dłuższą podróż. Do Austrii, po ok. 900 km w każdą stronę. Bez boxu na dachu. Jazda głównie autostradami. Starałem się nie przekraczać limitów prędkości. Powiedzmy limit + 5-10 km/h. Sporo korzystałem z tempomatu. Średnia spalania wyszła 7.4 l na 100 km.

andrzejo
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 29 paź 2019, 22:08
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI 184 AWD

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: andrzejo » 11 sty 2020, 09:24

2 pytania. Nie mogę się dokopać odpowiedzi na forum. Mam wyświetlacz z nawigacją. Kia Sportage III po lifcie.

1. Jest jakaś szansa na wykorzystanie Android Auto? Może jakiś upgrade w ASO, bo wciąż jestem na gwarancji.

2. Da się jakoś zrobić by wyświetlał się zegar na ekraniku bez włączonego radia?

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: Owca007 » 11 sty 2020, 16:26

AA nie zrobisz w sportku 3. Co do zegara wyłącz radio naciśnij guzik z narysowanym zegarkiem i wtedy wyświetla się ładny okrągły zegar. Chyba, że masz zabytkowy soft to nic nie będzie. Guzik jest obok slotu na plyty.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2020, 12:36 przez Owca007, łącznie zmieniany 1 raz.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

andrzejo
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 29 paź 2019, 22:08
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI 184 AWD

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: andrzejo » 12 sty 2020, 08:32

Dzięki. Faktycznie jest. Niezła gapa ze mnie. A w końcu dociekliwy ze mnie "inżynier". Szkoda, że nie będę miał AA. Mimo wszystko zapytam w ASO przy jakiejś okazji.

BTW, nie da się napisać na forum na priv? Tylko niektórzy mogą?

jarmk
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 08 wrz 2018, 14:11
Czym jeżdzę: KS
Lokalizacja: Żuławy

Re: 184 KM i pierwsze 30 dni jazdy

Postautor: jarmk » 12 sty 2020, 09:56

andrzejo pisze:BTW, nie da się napisać na forum na priv? Tylko niektórzy mogą?


Można pisać od 20 napisanych postów.
Dziwna dla mnie taka polityka, bo na innych forach, gdzie jest wprowadzona taka zasada, to są to 3 - 5 napisanych postów, a tu aż 20... także co niektórzy piszą byle co, aby tylko nabić tą 20-kę..


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap