Samoczynnie przybywa oleju

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
kijak1979
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2018, 00:14
Czym jeżdzę: KiA Sportage 1.7 CDRi 2012

Samoczynnie przybywa oleju

Postautor: kijak1979 » 30 mar 2019, 19:47

Tak jak w temacie samoczynnie przybywa oleju. Już mi ręce opadają bo co chwile mam coś z tym samochodem [zly2]

1go Marca miałem ten cudowny serwis gdzie olej został wymieniony. Po dwóch tygodniach sprawdziłem poziom i było jakoś 1,2cm więcej od górnego maksymalnego otworu. Spuściłem jakieś 0,7-0,8 litra bo myślałem, że nalali mi za dużo.

Poziom był troszkę poniżej maksimum - jakies 4mm. W zeszłym tygodniu pojechałem na czyszczenie filtra DPF, bo wyczytłem, że od tego może być problem. Był zapchany bo przy pomiarze było na czerwonej skali. Podłączenie do maszyny i płukanie przez godzine. Nie widzę zbytniej różnicy w jeździe może troszkę lepiej chodzi na wolnych obrotach. Samochód nie traci/tracił mocy.

Właśnie sprawdzilem i poziom oleju wzrósł jakieś 5 mm ponownie, czyli teraz jest jakis 1mm powyzej otworu max. Kolor oleju jest czarny. Jak wezmę pare kropli pomiędzy palacmi to jest lepki na około 1mm się rozciąga. Nie zauważyłem żeby smierdział ropą, ale może się mylę.

Moja jazda jest jedynie po mieście od 20-30km dziennie, wiec zastanawiam się co mam teraz zrobić. 19 kwietnia mam trase na lotniskio bo jadę na wakacje. Jakieś 200 km w jedną stronę. Czy to nie będzie ryzyko bo już mnie na maksa stres bierze? Pomóżcie PROSZĘ co mam zrobić. Może wymienić olej na nowy albo coś innego?

kijak1979
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2018, 00:14
Czym jeżdzę: KiA Sportage 1.7 CDRi 2012

Re: Samoczynnie przybywa oleju

Postautor: kijak1979 » 01 kwie 2019, 23:32

Szukając odpowiedzi, podjechałem dzisiaj do nowego mechanika, którego polecił mi kolega z pracy. Po podłączeniu do kompa - program Delphi DS 150E i prześledzeniu różnych wartości stwierdził, że dwa czujniki są do wymiany:
1. Czujnik temperatury spalin przed turbosprężarką o zmiennej geometrii VGT - Temeperatura cały czas była na 108°C. Po odłączeniu wtyczki/kabla było 568°C i spadało. Nie pamiętam czy samochód chodził czy był zgaszony.

2. Czujnik temperatury spalin przed filtrem cząsteczek katalizatora CPF - Temperatura cały czas była na 99°C i się róznież nie zmieniała podczas gazowania. Nie mogliśmy jednak znaleść tego czujnika bo już czasu nie starczyło.

3. Czujnik różnicy ciśnień wykazywał wartości podobno oszukaną, ale na korzyść. Nie pamiętam wartości. Mechanik powiedział, że ten czujnik jest OK.

Gdzie znajduje się ten drugi czujnik i czy w ogóle jest w KIA SL 2012? - Czujnik temperatury spalin przed filtrem cząsteczek katalizatora CPF

Czujnik pierwszy znalazłem numer 3920 2A950

Poniżej poglądowe zdjęcie DPF jaki ja posiadam.

dpf.jpg


Po wymianie czujników mam zmienić również olej/filt oleju.

Czy po wymianie czujników będzie trzeba je na nowo wczytać kompem, jakieś adaptacje itp. czy tylko wymiana wystarczy? Proszę o jakieś potwierdzenie czy czegoś nie pomieszałem zanim wydam kupe siana na sensory.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Samoczynnie przybywa oleju

Postautor: Owca007 » 01 kwie 2019, 23:55

Czujnik różnicy ciśnień i sondę lambda wskazałeś ok natomiast ten czujnik to jest czujnik temperatury dpf proszę Pana i on jest za turbo przecież cały filtr jest za turbo. Kolejność jest taka kolekotr wydechowym- egr- turbo- dpf- tłumik. Nie pamiętam dokładnie ale jak się nie mylę to przed turbiną nie ma czujnika temperatury spalin. Co do programu to lepiej sprawdzić to KDS lub GDS bo Delphi to taki trochę kombajn uniwersalny i nie wierzyłbym jego pomiarom na 100%. Dopytaj o wartości jakie maja czujniki te odchylenia ile sadzy, popiołu w dpf. Bo ciekawi mnie odchylenie czujnika na plus to znaczy pokazuje więcej częściej się wypala czy pokazuje za mało i rzadziej się wypala? Jedno i drugie do dupy bo wypala się w złym momencie. Moim zdaniem czujniki temperatur są dobre, filtr należy przypalić porządnie softem i wymienić sam czujnik różnicy ciśnień. Aha i dobry sprzęt do diagnostyki żeby odczytać wartości dpf i mrożone ramki. Skąd jesteś może masz do mnie blisko?
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

kijak1979
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2018, 00:14
Czym jeżdzę: KiA Sportage 1.7 CDRi 2012

Re: Samoczynnie przybywa oleju

Postautor: kijak1979 » 02 kwie 2019, 00:44

Dzięki Owca007 na ciebie to zawsze można liczyć. Może sam się pobawie w te odczyty i wypalenie. Chociaż myślałem, że samo czyszczenie/płukanie pomoże. Muszę tyko zaznajomić się z tematem. Chociaż mało czasu mi zostało bo trasa na lotnisko mnie czeka jak pisałem wcześniej. A jak nie dojade to żonka mnie na drugi świat wyśle :) :)

Kabel OBD2 mam, ale programu do KIA jeszcze nie poszukałem bo nie wiem jaki i czy w ogóle jest jakiś dobry dostępny. Posiadam jeszcze takie coś jak ELM27, który łączyłem z Torque, MotorData OBD, Scan Master oraz EOBD Facile. Nie wiem jednak czy tymi programikami na androidzie da się cokolwiek wywnioskować a o wypaleniu to raczej wątpię.

Trochę mam do ciebie bo jestem z UK :), ale dzięki że się spytałeś kolego :) Żona to już mnie ostatnio przechrzciła bo tylko samochód i samochód. Mam jeszcze jeden serwis, który jest Ok, może w ostateczności do nich podjade jak już będę na maxa zdesperowany, ale pewnie mnie skasują jak za zboże.....

Jakubem 1+
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2020, 14:36
Czym jeżdzę: Kia ceed 1.6crdi

Re: Samoczynnie przybywa oleju

Postautor: Jakubem 1+ » 27 lip 2020, 19:10

Czy udało się rozwiązać problem? Pytam bo u mnie zaczyna być ten sam problem

kijak1979
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2018, 00:14
Czym jeżdzę: KiA Sportage 1.7 CDRi 2012

Re: Samoczynnie przybywa oleju

Postautor: kijak1979 » 25 wrz 2020, 14:17

Coś chyba było z zaworem EGR. Jak Kijanka była podpięta do kompa to sensor coś nie działał bo pokazywał podobno złe odczyty. Od tego czasu wyczysciłem DPF w jakims warsztacie. Trwało to dosć długo. Podłaczyli mi maszyne i było czyszczenie az rurą wydechową wszystko wypłyneło. Oraz sam rozebrałem i wyczyściłem sam zawór EGR. Zastosowałem taki środkek do czyszczenia gaźników/nagaru aby usunać całą zgromadzoną sadzę. Zrobiłem już jakieś 10k i przy krótkich jazdach trochę sie podnosi. Na długich wypalanie jest lepsze i wraca do stanu jak powinno być.

Plasma
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 31 sie 2020, 08:16
Czym jeżdzę: Sportage 2011 2.0 crdi 136KM AWD

Re: Samoczynnie przybywa oleju

Postautor: Plasma » 28 wrz 2020, 19:28

Panowie, jaka u Was temperatura na elmie czujnika spalin dpf przy starcie ? U mnie startuje o 108st C a u Was ?

Awatar użytkownika
kenez1
Uzależniony
Posty: 168
Rejestracja: 23 sie 2019, 01:31
Czym jeżdzę: kia sportage 1.7 d 2012
Lokalizacja: southampton UK

Re: Samoczynnie przybywa oleju

Postautor: kenez1 » 05 sie 2022, 14:36

po zakupie auta zauważylem ze mam stan oleju ponad norme,obecnie zmieniam olej i wszystkie filtry co 10 000km....kontroluje systematycznie i ani nie ubywa ani nie przybywa oleju.mam zawsze ma max od wymiany do wymiany


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap