Gdy klima przestaje chłodzić...

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: czyzyk64 » 09 maja 2016, 19:07

chyba pozostaje Tobie tylko serwis, bo nie wiem czy w trójmieście są na tyle dobre warsztaty, aby dobrze to zrobiły. Większość warsztatów ma tzw urządzenia typu multi cośtam........ taki kombajn. Życzę powodzenia i daj znać jak poszło.

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: color1 » 10 maja 2016, 16:57

Ćwiczyłem temat więc powiem jak to wygląda - ale na wstępie, mój przypadek to kolejne 3 wizyty w serwisie, co uzupełniony czynnik to po kilku dniach wyciek widoczny w UV, najpierw wymieniono jakiś oring na rurce dochodzącej do sprężarki ale nie-oryginał, więc przeciekał, w końcu zamówione zostały nowe przewody, klima uzupełniona i od 10 dni chłodzi, choć mało eksploatowana bo akurat mało jeżdżę. W tym tygodniu jadę na ponowne oględziny w celu sprawdzenia lampą UV. Niestety jak na razie nie udało mi się przeforsować wymiany sprężarki, bo nadal uważam, że tam właśnie (lub również tam) leży przyczyna.

Co do samego czynnika chłodzącego, zasada jest taka, że jeśli jego ubytek związany jest z usterką systemu klimatyzacji (u mnie najpierw chłodnica klimy, potem nieszczęsne przewody) to ASO powinno uzupełnić czynnik we własnym zakresie (i na to należy zwrócić uwagę w razie wątpliwości). Jeśli zaś jest to ubytek eksploatacyjny (a po 5 latach niestety najwyższy czas na uzupełnienie/wymianę) to trzeba płacić.

Ja za pierwszym razem uzupełniłem sam (pod którymś marketem) no ale raptem po 2 tygodniach czynnik się ulotnił, więc był to mocny argument za usterką.
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: czyzyk64 » 10 maja 2016, 17:53

rozumiem , że oring na wejściu którejś z rurek do sprężarki ?. I generalnie przyczyna tkwi na braku , lub za mało czynnika w układzie. ?

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: puder12 » 10 maja 2016, 18:37

color1 pisze:...klima uzupełniona i od 10 dni chłodzi, choć mało eksploatowana bo akurat mało jeżdżę.

A ja praktycznie mam włączona klimę cały czas (czyli od 115 000 km). Troszkę mnie zaskakuje wniosek, że po 5 latach to czynnik chłodniczy musi sie ulotnić. W poprzednim autku nie miałem problemu przez lat 7.

A jakim czynnikiem napełniają klimę - wg specyfikacji auta, czy już tym cudownym nowym - łatwopalnym?

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: color1 » 10 maja 2016, 18:56

Puder, tak tylko założyłem okres 5-letni, zasadniczo czynnik z czasem się po prostu ginie i jest to naturalna sprawa, jednym kończy się wcześniej innym później. Napełniają tym, co fabrycznie czyli 134a

Oring przy sprężarce.
Za mało czynnika w obiegu u mnie już dużo wcześniej objawiał się tym, że klima była mniej wydajna a że mało jej używałem , to wywalało wszystko wraz z nadejściem upałów.
Napełnienie to nie są jakieś wielkie pieniądze - pod każdym z większych supermarketów latem są stanowiska, gdzie automatem all-in-one robią serwis (czynnik, olej, pobieżne sprawdzenie szczelności, ozonowanie) - można założyć, tak jak u mnie, że jeśli po takim serwisie po miesiącu ulotni się czynnik, znaczy że jest jakaś awaria i trzeba jechać do serwisu (a wówczas, jak pisałem, ponowne uzupełnienie powinno być wykonane na koszt serwisu, zwłaszcza mając kwit z niedawnego napełniania...)
Można też nabić w ASO, ale tam chyba drożej... (tyle że ASO daje gwarancje chyba na 2 lata)
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: Zibi70 » 17 maja 2016, 11:38

Uzupełniając...
Po wcześniejszej wizycie serwis potwierdził, że typowana przeze mnie usterka występuje - zamówili potrzebny przewód i w piątek już był - po 3 dniach. Mogłem oddać autko dopiero w poniedziałek. Wczoraj podstawiłem Sportka do Car Droom'u w Warszawie - oddałem o 8.00, dostałem zastępczy i pojechałem do pracy. Przy okazji poprosiłem o wymianę klocków z przodu (dostarczyłem swoje). Przed 12 dostałem telefon, że gotowe - pojechałem - odebrałem, zapłaciłem za wymianę klocków 82 zł (uważam, że niezła cena) i tyle - naprawa w ramach gwarancji (choć nie wiem dlaczego nie wpisana do ksiązki). Klima się włącza - czy działa i czy dobrze - sprawdzę dopiero kiedy zrobi się ciepło, bo teraz klimatycznie jest na dworze ;)
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: puder12 » 19 maja 2016, 14:19

U mnie zdiagnozowano ubytek czynnika chłodzącego. Jestem umówiony na kolejna wizytę w celu wtłoczenia znacznika fluorescencyjnego, bo na oko nie udało się ustalić gdzie jest nieszczelność. Ciekawe co się rozszczelniło.

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: puder12 » 28 maja 2017, 09:11

Teraz mam ciekawy przypadek awarii klimatyzacji. Po pewnym czasie klima działa tylko po stronie pasażera, a po stronie kierowcy leci bardzo zimne powietrze - ta strona nie reaguje na zmianę ustawienia temperatury. Problem znika po około 20 minutach od wyłączenia klimy. Proszę o sugestie cóż jest uszkodzone, bo ASO twierdzi że komputer niczego nie wskazuje, więc oni nie wiedzą co naprawiać, a wymieniać na czuja nie będą.

norbert_p1
Uzależniony
Posty: 330
Rejestracja: 12 paź 2015, 12:24
Czym jeżdzę: 2.0 GDI XL+ AWD

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: norbert_p1 » 28 maja 2017, 11:18

Moim zdaniem zawiesza się silniczek (lub odpowiednie klapki) odpowiadający za rozdział powietrza "ciepłe-zimne". Tylko, że zazwyczaj zdarza się to zimą w mrozy (zawiesza się pod wpływem zimna). Z drugiej strony w aucie żony trafiło się to również w lecie. Jeśli to ten silniczek (lub klapki) to naprawa masakra... Rozprucie całego przodu (ja w starym punciaku odpuściłem).

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: puder12 » 28 maja 2017, 18:26

U mnie problem występuje tylko latem.

Przemo16
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2018, 18:35
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1,7 diesel 2010 rok

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: Przemo16 » 25 lut 2018, 22:35

Witam , mam pytanie. Wiem, ze jest jeszcze zima ale już chciałbym na przyszłość wiedzieć. Odpaliłem ostatnio klimatyzację i tak powietrze strasznie śmierdziało i był taki ,,sfąd'', że nie szło oddychać. Może to trochę wina tego, że dawno nie była odpalana, ale pytanie brzmi czy są jakieś specyfiki dodawane do klimatyzacji by był ładny zapach? Może coś ktoś stosuje. Czekam na informację. Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 675
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: Tom16v » 25 lut 2018, 22:40

Trzeba wyczyścić polecam preparat wurth w sprayu koszt około 50zl.Poszukaj jest o tym osobny wątek na forum.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Gdy klima przestaje chłodzić...

Postautor: Owca007 » 25 lut 2018, 23:06

Trzeba wyczyścić parownik przedmówca zapomniał napisać. Temat masz tutaj:

viewtopic.php?f=36&t=4831&p=59719&hilit=parownik#p59719
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap